dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 10 z 111
Pokaż wyniki od 181 do 200 z 2206
  1. #181

    Domyślnie

    widzisz szanowny eniu i sympatyczny, nie oczekuj od kogoś szacunku skoro sam go do innych nie masz, może po roku stażu na FM czegoś się nauczysz w materii tej, poczekamy,
    pozdrawiam
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  2. #182
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    widzisz szanowny eniu i sympatyczny, nie oczekuj od kogoś szacunku skoro sam go do innych nie masz, może po roku stażu na FM czegoś się nauczysz w materii tej, poczekamy,
    pozdrawiam


    Uważaj Kbab, bo Ci Twor zaraz napisze: " A tak w ogóle to co się wtrącasz nie
    w swoje sprawy, bo to nie ty zostałeś wezwany do tablicy"

    Nie oczekuję szacunku od ludzi Twego pokroju . Mam go dość od tych
    którym pomagam . Nawet niech to będzie 10% ,jak to umiejętnie wyliczył
    członek Twojego TWA.
    Ostatnio edytowane przez eniu ; 13-09-2011 o 13:50

  3. #183
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Conrad&Beata
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    372
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    apropo pomocy.... może ktoś odpowie na moje pytania?
    Barwny z Muratora+wykusz, lukarna dachowa, budowa "tymi ręcami" fachowcy tylko dach, tynk, wylewki. Pow. po podłogach 200m2, użytkowa 150m2 +garaż 20m2, Kocioł Junkers 14-3+zasobnik kwadro 100l, całość podłogówka, kominek Pama PM+400 kg szamot, reku Brookvent (był 1.1 jest 1.2), ściany BK24+ 15cm, dach25-30, podłoga 10cm. okna 3 szyby 0,7 W/m2K dla całego okna. Mieszkamy od 01.07.2012
    Nasz dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane

  4. #184
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał Conrad&Beata Zobacz post
    apropo pomocy.... może ktoś odpowie na moje pytania?

    Kbab, Tfor ! Do dzieła ! Możecie się wykazać !

  5. #185
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał Conrad&Beata Zobacz post
    Podepnę się pod temat, mam parę pytań:
    1. porównując te dwa kominki, które postawili jwbrzezinski i zerocool, tyle się teraz mowi o ciepłych kominkach, wiec to co postawil jwbrzezinski jest gorszym rozwiązaniem bo to nie kominek akumulacyjny, do tego nie ma DGP, chyba ze cos przeoczyłem, cieple powietre tylko przez kratki w obudowie?
    2. pytanie już było wyzej, czy jeżeli za kominkiem jest tynk gipsowy, trzeba go izolować czy można np. obłożyć plytami akumulacyjnymi, jakimi?
    3. czy pod kominek można dac styropian, w takiej kolejności, plyta na gruncie, 5 cm styro, 10-11 cm zbrojonej wylewki, czy lepiej nie dawac tego styro w ogole ale robi się mostek termiczny?

    mój projekt poniżej, wkład Pama PM

    1. Zakładam ,ze to pytanie retoryczne.
    2.Gips odizoluj płytami KW . Płyty kumulacyjne w tym miejscu
    to zbędny wydatek.
    3. Daj styropian (ocieplenie) o odpowiedniej wytrzymałości , lub nie przejmuj
    się mostkiem na środku (?) domu. Jeśli masz suchy piaszczysty grunt, nic się
    nie stanie.
    Pama z rusztem , czy bez?
    Ostatnio edytowane przez eniu ; 13-09-2011 o 16:22

  6. #186

    Domyślnie

    Cytat Napisał Conrad&Beata Zobacz post
    Podepnę się pod temat, mam parę pytań:
    1. porównując te dwa kominki, które postawili jwbrzezinski i zerocool, tyle się teraz mowi o ciepłych kominkach, wiec to co postawil jwbrzezinski jest gorszym rozwiązaniem bo to nie kominek akumulacyjny, do tego nie ma DGP, chyba ze cos przeoczyłem, cieple powietre tylko przez kratki w obudowie?
    2. pytanie już było wyzej, czy jeżeli za kominkiem jest tynk gipsowy, trzeba go izolować czy można np. obłożyć plytami akumulacyjnymi, jakimi?
    3. czy pod kominek można dac styropian, w takiej kolejności, plyta na gruncie, 5 cm styro, 10-11 cm zbrojonej wylewki, czy lepiej nie dawac tego styro w ogole ale robi się mostek termiczny?

    mój projekt poniżej, wkład Pama PM
    Mam 5 cm styropianu na chudziaku (pod wylewką). Jak bym wcześniej wiedziała, jaka będzie waga kominka (właściwie pieca) to bym nie dawała, albo dała jakiś "specjalny". A co do izolowania ścian, to rozumiem, że chodzi wam o ścianę za wkładem... - te zawsze się izoluje termicznie. (No chyba że są z szamotu, albo akubetu. )
    Z tego co wiem, to w kartach technicznych podaje się jakie trzeba zachowywać odległości od ciepłych elementów kominków. Sprawdzaliście?
    No interesujące was temety, dużo na forum jest ciekawych informcji. Wiem, nie zawsze jest czas, żeby szperać.

    (Może niezbyt fachowo, ale z serca.)
    Każdy kontakt........... pozostawia ślad.

  7. #187
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Conrad&Beata - tak dodam jeszcze od siebie, że ustawienie paleniska i samego kominka oraz bryła zabudowy, jakie zaplanowaliście u siebie jest najgorsze z możliwych:
    - zabiera prawie dwukrotnie więcej przestrzeni niż to samo palenisko postawione przy kominie pod ścianą
    - niestety przekonacie się dopiero o tym jak będzie zrobiona cała zabudowa pod sam sufit, nagle skurczy Wam się w oczach Wasz salon
    - paleniska horyzontalne kupuje się po to by potęgować i rozciągać "optycznie" ogień oraz zwiększać wrażenie jego rozmiarów, kominki z nimi projektuje się tak by uzyskać taki właśnie efekt - forma Waszego kominka będzie wręcz tłamsić to co miało być wyciągnięte na plan pierwszy
    Jeżeli mogę coś doradzić - to oprócz rzeczy technicznych rozważcie przekonstruowanie formy kominka, bo po jego zrobieniu możecie stwierdzić że jednak nie to mieliście "na myśli".
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  8. #188

    Domyślnie

    Cytat Napisał Conrad&Beata Zobacz post
    czy pod kominek można dac styropian, w takiej kolejności, plyta na gruncie, 5 cm styro, 10-11 cm zbrojonej wylewki, czy lepiej nie dawac tego styro w ogole ale robi się mostek termiczny?
    U mnie pod kominkiem nie ma styropianu, od gruntu jest chudziak, papa, płyta fundamentowa, zamiast styro cegły i na tym płyta podłogowa bez rur grzewczych. Kominek jest w środku domu daleko od ścian zewnętrznych, nie odczuwam aby tam był mostek.
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  9. #189
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Conrad&Beata
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    372
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Dzięki za odpowiedzi, może po kolei:
    Pama z rusztem, bo w ty modelu (PM) nie ma bez rusztu, wybrany miedzy innymi na podstawie dobrych opinii na forum no i cena za panoramę nie rujnuje budżetu.
    Co do ustawienia to nie da rady za bardzo zmienić, bo na prawo od komina jest jakieś 2,4 mb ściany i muszę wcisnąć tam niestety TV. A równolegle „plecami” do komina to wkład nie będzie frontem do salonu.
    Co do tego styro to dlatego chce tam dać zamiast 10 cm tylko 5cm i zwiększyć grubość wylewki do 10cm, porządnie ja zazbroić, będę pewnie obudowywał cegła szamotową a to trochę waży, będzie ok?
    Mam jeszcze pytanie, jak obłożyć komin systemowy tymi płytami KW, niestety nie da rady na kolkach, na samym kleju wytrzyma czy jakiś stelaż?

    Poniżej foto jak to wygląda w realu i co mniej więcej chcemy osiągnąć.
    Pierwsze przykładowe foto – podoba nam się prostota i tak jak pisał Forest optyczne rozciągniecie kominka, ta półkę chce pociągnąć aż do końca ściany i na niej postawić TV, (oczywiście wkład nie będzie tak wysoko)
    Natomiast z 2 zdjęcia chce wykorzystać sposób zrobienia półki na drewno, muszę ją tam umieścić z uwagi na to żeby można się było dostać do wyczystki komina. Półka z pierwszego zjecie będzie rozdzielać miejsce na drewno.

    zdjęcia się trochę poprzestawiały
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3.jpg
Wyświetleń:	1016
Rozmiar:	88,9 KB
ID:	74498   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2.jpg
Wyświetleń:	1066
Rozmiar:	22,1 KB
ID:	74499   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	1.jpg
Wyświetleń:	949
Rozmiar:	17,6 KB
ID:	74495  
    Ostatnio edytowane przez Conrad&Beata ; 13-09-2011 o 15:55
    Barwny z Muratora+wykusz, lukarna dachowa, budowa "tymi ręcami" fachowcy tylko dach, tynk, wylewki. Pow. po podłogach 200m2, użytkowa 150m2 +garaż 20m2, Kocioł Junkers 14-3+zasobnik kwadro 100l, całość podłogówka, kominek Pama PM+400 kg szamot, reku Brookvent (był 1.1 jest 1.2), ściany BK24+ 15cm, dach25-30, podłoga 10cm. okna 3 szyby 0,7 W/m2K dla całego okna. Mieszkamy od 01.07.2012
    Nasz dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane

  10. #190
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Niewielka różnica , czy się ugnie 10 cm styro , czy 5. To co nad styropianem
    to już tylko ciężar - zbrojone czy nie. Wyjście zmniejszające mostek termiczny,
    to wycięcie w styropianie otworów 5x5 cm , czy trochę większych . Np 10 szt
    równomiernie pod całym kominkiem. Wylewka górna oprze sie w ten sposób
    na pod betonie.

  11. #191
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Conrad&Beata
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    372
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    ok coś takiego wykombinuje z tym styro, a jak z montażem tych płyt do narożnego komina systemowego, tylko na klej? bo nie da rady wiercić?
    Barwny z Muratora+wykusz, lukarna dachowa, budowa "tymi ręcami" fachowcy tylko dach, tynk, wylewki. Pow. po podłogach 200m2, użytkowa 150m2 +garaż 20m2, Kocioł Junkers 14-3+zasobnik kwadro 100l, całość podłogówka, kominek Pama PM+400 kg szamot, reku Brookvent (był 1.1 jest 1.2), ściany BK24+ 15cm, dach25-30, podłoga 10cm. okna 3 szyby 0,7 W/m2K dla całego okna. Mieszkamy od 01.07.2012
    Nasz dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane

  12. #192

    Domyślnie

    Cytat Napisał Conrad&Beata Zobacz post
    ok coś takiego wykombinuje z tym styro, a jak z montażem tych płyt do narożnego komina systemowego, tylko na klej? bo nie da rady wiercić?
    Moim zdaniem, to trochę niefortunna lokalizacja tego komina. Podobnie jak u mnie (tyle, że ja mam w środku pomieszczenia, nie w narożniku ścian zewnętrznych.Czy projekt w ogóle przewidywał kominek, czy sami zechcieliście?)
    Obawiam sie też "bliskości" kominka z telewizorem. Tym bardziej przy jego (wkładu) prawie metrowej szerokości.

    Może niepotrzebnie tak "czarno" to widzę.
    Każdy kontakt........... pozostawia ślad.

  13. #193
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Conrad&Beata - macie już to palenisko czy dopiero będziecie mieli?
    Bo aż się prosi żeby ten horyzontalny widok ognia ... "wyprostować" do pionu w waszym przypadku i w tym miejscu ...
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  14. #194
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Conrad&Beata
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Posty
    372
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Wkład już gotowy, zapłacony, w piątek ma być u nas, komin tak był w projekcie, wiedziałem o tym przed adaptacją i widziałem w tym projekcie różne miejsca na kominek po zmianie, ale dla nas to wydało się najlepsze i wybraliśmy je z pełną premedytacją...

    Mam pełną świadomość że jeżeli kominek by był na środku domu, dał by lepszy efekt grzewczy, ale wizualnie do niczego by nie pasował i zawadzał, pionowe paleniska nam sie nie podobają, co do efektu wizualnego myślę że nie będzie tak źle, co do TV to może być trochę blisko, ale TV będzie cofnięty i oddzielony polką na drewno, więc nie będzie aż tak gorąco.
    Żeby trochę obronić to miejsce i układ, zauważcie że nie będzie on pod kontem 45 stopni do komina, tylko łagodniej ustawiony.

    Bardziej zależy mi na poprawnym wykonaniu, a w związku z tym poniżej jeszcze pytania:
    1. ponawiam, jak przymocować te płyty do komina systemowego, czy na kleju się utrzymają?
    2. jak ma się rozprowadzenie powietrza do wentylacji mechanicznej? wiem że sprawa dość skomplikowana, ale planuje zrobić bez rozprowadzenia DGP,
    czy jednak jest sens robić DGP i oddzielnie instalacje do WM z reku?
    Barwny z Muratora+wykusz, lukarna dachowa, budowa "tymi ręcami" fachowcy tylko dach, tynk, wylewki. Pow. po podłogach 200m2, użytkowa 150m2 +garaż 20m2, Kocioł Junkers 14-3+zasobnik kwadro 100l, całość podłogówka, kominek Pama PM+400 kg szamot, reku Brookvent (był 1.1 jest 1.2), ściany BK24+ 15cm, dach25-30, podłoga 10cm. okna 3 szyby 0,7 W/m2K dla całego okna. Mieszkamy od 01.07.2012
    Nasz dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane

  15. #195
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kolerczyk

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Celestynów
    Kod pocztowy
    05-400
    Posty
    5

    Domyślnie

    Witam,

    Ponawiam moją prośbę o odpowiedź na pytania , załączam mój prymitywny rysunek który może przynajmniej w części opisze co chciałbym wykonać.

    Chciałbym zbudować dolną część kominka z cegły najchętniej jakieś kremowej kominek bardzo podobny do jwbrzezinski czy:
    Konieczne jest izolowanie cegły od wkładu kominkowego ?
    Czy ogólnie jest to dobry pomysł by budować to z cegły ?
    Jaka musi być odległość takiej obudowy od wkładu i wkładu od ściany?
    Czy jak za wkładem jest komin ale otynkowany trzeba izolować tą ścianę ?

    WKŁAD ARYSTO

    Z góry dziękuje wszystkim życzliwym

    Piotrek


  16. #196
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolerczyk Zobacz post
    Witam,

    Ponawiam moją prośbę o odpowiedź na pytania , załączam mój prymitywny rysunek który może przynajmniej w części opisze co chciałbym wykonać.

    Chciałbym zbudować dolną część kominka z cegły najchętniej jakieś kremowej kominek bardzo podobny do jwbrzezinski czy:
    Konieczne jest izolowanie cegły od wkładu kominkowego ?
    Czy ogólnie jest to dobry pomysł by budować to z cegły ?
    Jaka musi być odległość takiej obudowy od wkładu i wkładu od ściany?
    Czy jak za wkładem jest komin ale otynkowany trzeba izolować tą ścianę ?

    WKŁAD ARYSTO

    Z góry dziękuje wszystkim życzliwym

    Piotrek


    Ścianę lepiej wyizoluj, cegły nie. Cegła to doskonały materiał na obudowę.
    Przy drzwiczkach zostaw szczeliny dylatacyjne 0,5 - 1,0 cm. W innych miejscach
    dla wkładu Arysto jak zrobisz 5 cm dystansu , nic złego się nie wydarzy, jeśli
    z wentylujesz obudowę zgodnie z instrukcją (wkładu). Większe odległości wskazane.

  17. #197
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kolerczyk

    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Celestynów
    Kod pocztowy
    05-400
    Posty
    5

    Domyślnie

    Witam raz jeszcze,

    Już niebawem będę demontował starą obudowę, która jak to nazwał jeden z kolegów chce ogrzewać całą planetę a nie mój dom .
    Zanim jednak zrobię w domu bałagan , i przez kilka dni będę słuchał jak na mnie żona warczy z tego powodu chciałbym się przygotować oraz zrobić zapas browarków by żonka miała czym się zająć jak ja będę pracował przy kominku

    Jak wymurować zaznaczone elementy na zdjęciu , cegła w tym miejscu nie ma się czego trzymać a ,szczerze mówiąc nigdy czegoś takiego nie robiłem.
    Na dole pierwsze warstwy będą głębiej potem wysuwaja się do przodu.
    U góry podobnie ,cegła się kończy i teoretycznie stoi sobie murek który niczego się nie trzyma , czy od środka trzeba to jakoś przymocować (stelaż czy coś podobnego ) potem przychodzi płyta i idzie pod sufit czy płyta powinna być przykręcona bezpośrednio do cegły .
    Jeszcze mam pytanie jak wykonać dobrą zaprawę do cegły by się nie kruszyła i żeby nic złego z nią sie nie stało podczas użytkowania.
    Oraz ostatnie pytanko jakiej cegły użyć , czy macie może jakieś typy które są lepsze poszukuje kremowej lecz nie gładkiej cegły chyba nazywyają je ręcznie formowane .

    Jeszcze raz serdecznie dziękuje za pomoc.
    Jak tylko zacznę pracę będę starał się wklejać zdjęcia , być może komuś to pomoże .

    Pozdrawiam
    Piotrek


    TAK JEST



    TAK MA BYĆ


  18. #198
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Robiłeś już kiedyś coś z cegieł . Ciąłeś , kleiłeś . Jakieś
    prace budowlane ? Nie wiem czy nie łatwiej zrobić buty, niż ten kominek.
    Podjąłbyś się zrobić buty?

    Nie pisze po to by Cię zniechęcić...
    Ostatnio edytowane przez eniu ; 16-09-2011 o 06:21

  19. #199
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    eniu pisze tylko by cię wku.....C.Tak przyglądam się jaką rozpierduchę chce zrobić kolerczyk i mocno się zastanawiam ile kasy na to pójdzie mimo ,że własnymi ręcami zrobi.W niedalekiej przyszłości i mnie to czeka ale swojej małży to musiałbym chyba zafundować jakiś wyjazd wycieczkowy z psiapsiółką na ten czas.

  20. #200

    Domyślnie

    Cytat Napisał kolerczyk Zobacz post
    Witam Wszystkich ,

    Obecnie posiadam kominek który jest przedstawiony na zdjęciu.Kominek ten będzie zdemontowany i chciałbym postawić go od nowa.Wkład ARYSTO(...)
    Zanim jednak zacznę co kolwiek robić pojawi się pewnie sporo pytań , a widzę że pomagaliście nie jednemu amatorowi który budował kominek sam.

    Chci

    Czy kominek zmieni lokalizację (pójdzie w róg, czy do zupełnie innego pomieszczenia)? Gdzie jest komin?
    Masz podłogówkę? Co z dylatacjami? Jest możliwość doprowadzenia powietrza bezpośrednio do paleniska?
    Cegły będziesz murować, czy kleić płytki ceglane do płyty?
    Dużo "drobiazgów" do ogarnięcia.
    Zaproś Kogoś, kto to robi na co dzień.
    Jak bym była twoją żoną, to chyba bym ci nie dała tego robić. To nie zabudowa wanny. Czuję, że więcej w "papierkach" siedzisz, jak w murarce. (Bez obrazy. Mój Mężu też jest... "dyrektorem" )
    Każdy kontakt........... pozostawia ślad.

Strona 10 z 111

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony