dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 144
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 2874
  1. #61
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    skoro to dziennik dzień po dniu - należałoby coś tu dziś napisać

    adk - nie oglądałaś TVN24 - pogoda w Google również to potwierdza - do końca tygodnia Polska zalana będzie słońcem

    więc dziś miałem jechać na 2 koniec Polski - nie pojechałem - wyjazd przełożony na czwartek
    miałem dziś wstać o 6 i pojechać na działkę - nie pojechałem - obudziłem się ale tak mi się wstać nie chciało ...

    za to 2 pozytywne informacje

    1. Pan XXXX który robił mi adaptacje projektu, projekt zagospodarowania i który potwierdził mi że mogę mostek budować - napisał mi maila ze NB się myli i żadnego zawiadomienia nie musiałem robić - zgodnie z art 29 i 30 prawa budowlanego - nie są tam mostki wymienione więc NIE TRZEBA - i bądź tu mądry

    2. mamy podpisane PnB - niestety prawomocne staje się 14 dni od odebrania ostatniej zwrotki od wszystkich zainteresowanych - Pan z którym mieliśmy ostatnio problemy - podał już aktualny adres zameldowania, Pani której goniec ze starostwa nie mógł 5x zastać otrzyma zawiadomienie ode mnie dziś wieczorem

    jeszcze go nie widziałem - moja żona właśnie pojechała je odebrać i od razu ma zaglądnąć do Państwa z NB zanieść im kopie PnB oraz zapytać się który paragraf mówi o tym że mostek należy zgłosić - jestem bardzo ciekawy co powiedzą

    godzina 13:17 - no i powiedzieli - by już nic na działce nie robić - i teraz już nie pojadę przez 3 tygodnie - jak mnie poinformowano w NB - wszelkie prace na działce na tym etapie potraktowane byłyby jako przygotowanie placu do budowy - a tego nie wolno czynić do momentu uprawomocnienia się decyzji


    3. jutro rano spotkanie z "Bobem Budowniczym" - czyżbym miał ekipę ??
    Ostatnio edytowane przez R&K ; 09-08-2011 o 15:08

  2. #62
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar agusiazet
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-301
    Posty
    842

    Domyślnie

    Co do budowy mostka, to my robimy wg zaleceń czyli tak jak Tobie powiedzieli podczas wizji lokalnej. Ale jest z tym masa zachodu, na razie papiery leżą na policji, bo wymagana jest ich zgoda, przynajmniej moja wiedza zatrzymała się na tym etapie, a Pani architekt od mostka nie dzwoni. Chyba będę musiała sama zadzwonić i się dowiedzieć jak stoją sprawy!!!

  3. #63
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar adk
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Posty
    2.388
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    282

    Domyślnie

    No, na oglądanie TVN 24 nie mam zupełnie czasu, i nawet nie trafiam na Meteo na pogodę w PL - ostatnio trafiam zawsze na kurorty .

    A powiedz mi, po uprawomocnieniu decyzji o PnB już można plac budowy przygotowywać?

  4. #64
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    tak - związane jest to z możliwością odwołania się zainteresowanych osób od decyzji PnB oraz tym że mam NB na działce w związku z tym mostkiem ... więc oni sami proszą by nie wywoływać wilka z lasu i nic na działce na wszelki wypadek nie robić aż się decyzja uprawomocni , bo skoro mam takich w okolicy aniołów stróżów to lepiej by nie kusić losu i ich nie drażnić

    jak sami ładnie powiedzieli - niech Pan swoją energię skieruję chwilowo gdzie indziej

    no więc
    1. koparkowego mam już umówionego - jak tylko będzie prawomocne PnB wchodzi na działkę
    a) kopie i wykonuje przyłącz wody
    b) ściąga humus i zakopuje 1,5 pod ziemią rurki od GGWC
    2. do załatwienie mam
    a) projekt płyty fundamentowej
    b) piasek
    c) żwir
    d) stal na zbrojenie - ta teoretycznie dostępna w wyspecjalizowanych składach ze stalą od ręki
    e) styropian XPS - dostępny na składzie budowlanym od ręki 15 km ode mnie
    f) beton do zamówienia z betoniarni - od reki
    g) rury do drenażu płyty i kanalizacji - od reki
    h) silikaty dostępne w składzie budowlanym w Rzeszowie od reki
    i) drzewo na więźbę dachową - do zamówienia
    j) dachówka - do wybrania i zamówienia - wstępny typ już jest
    k) okna wybrane i wstępnie wycenione - trwają ustalania szczegółów
    3. zaprzyjaźniony geodeta od ręki wszystko wytyczy i zinwentaryzuje
    4. do kończenia wjazd za mostkiem + gruz - by auta z piachem i żwirem mogły wjechać na działkę

    aż sam się dziwię że tak dobrze mi to wszystko idzie ...
    Ostatnio edytowane przez R&K ; 02-08-2011 o 16:55

  5. #65
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    na działce na razie nic się nie dzieje - może poza tym że mam już gruz na utwardzenie wjazdu za mostkiem - ale nic nie robię do póki PnB się uprawomocni

    zlokalizowałem też płyty betonowe które za "drobną opłatą" wypożyczę na czas budowy by poszerzyć wjazd na działkę dla dużych aut z piachem - problem jest z droga dojazdową - która jest wąska i mimo mojego 6m wjazdu ciężko będzie się wyrobić

    na poniedziałek rano mam stawić się w starostwie w NB w sprawie mostka

    wczoraj z żoną byliśmy odebrać fiestę - na autostradzie przy jeździe 130-140 km/h wyszło 6l/100 km , na trasie przy jeździe ok 100km/h 5,6 ale żona ma
    "ciężką nogę" , jutro może ja sprawdzę jakie są realne wyniki jazdy w trasie (mi dziś -sobota) wyszło 3,5l / 100 km - test na dystansie 45km wiec mam AUTO 3,5l - prawie jak dom też celuje w 2-3 l)

    ze spraw związanych z budową domu - mam już oferty z 3 banków na RnS - nadal DB wypada najlepiej - ale nie chwalmy "dnia przed zachodem" czekam jeszcze na ofertę z PKO BP i ING, zastanawiam się jeszcze czy nie sprawdzić w ALIOR'rze i BPH - tak naprawdę nie ma się co zastanawiać tylko trzeba to zrobić !!!!

    wiem już z rozmowy z panią w PEKAO SA, że inwestycję na daną transze sam wyznaczam (sadzę że tak jest w większości banków) - więc w 1 transzy wstawimy 80-90 % zakupów i 10-20% prac - tak by szybko ją wykorzystać i zgłosić zapotrzebowanie na 2 transzę - takie rozwiązanie pozwoli z banku otrzymać 100-150 tyś w krótkim czasie - kolejne transze będą pozyskiwanie już w spokojniejszym tempie
    Ostatnio edytowane przez R&K ; 06-08-2011 o 10:44

  6. #66

    Domyślnie

    przypomnialo mi sie, ze nasz "doradca" z open finance mowil, ze dobra oferte na RnS ma Getinbank. Ale naprawde nie znam opinii na temat tego banku. Tak tylko mi sie przypomnialo, wiec pisze.

  7. #67
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    kolejny dzień mija na robieniu ... niczego specjalnego...

    odwiedziłem starostwo o 8:30 - spisaliśmy notatkę że mostek wykonany jest "prowizorycznie" na potrzeby budowy - ale z zaznaczeniem że zgodnie z planem z Pozwolenia na Budowę oraz Warunków Zabudowy i że droga nie jest droga publiczną ...
    zastanawiam się tylko czy czasem nie będzie trzeba podczas budowy tego mostka "budować" niby od nowa - ale to już nie problem

    zaglądnąłem do Pani od PnB - jeszcze nie wszystkie zwrotki wróciły - mam zadzwonić w środę

    dziś kontynuowałem zbieranie ofert na okna - a raczej te które otrzymałem doprecyzowałem
    ze względu na koszty jak i pasywny charakter naszej inwestycji mocno ograniczyliśmy okna

    było w oryginalnym planie tyle
    1. 60x60 cm szt. 5
    2. 90x90 cm szt. 1
    3. 150x150 cm szt. 6
    4. 160x232 cm szt. 1
    5. 200x232 cm szt. 1
    6. 270x232 cm szt. 1

    pozostało po zmianie:
    1. 60x60 cm szt. 5 - BRAK
    2. 90x90 cm szt. 1 - BRAK
    3. 150x150 cm szt. 6 --> 5
    4. 160x232 cm szt. 1
    5. 200x232 cm szt. 1
    6. 270x232 cm szt. 1
    7 doszło okno 120x60 (połączenie dwóch 60x60 z pkt 1)

    część przeszkleń będzie wykonana z samej ościeżnicy + szyba = "okno" nieotwierane - to chyba największy problem dla mojej żony - która nie wyobraża sobie braku możliwości otwarcia okna w łazience czy pokoju - tylko ja się pytam po co ??
    skoro będzie wentylacja mechaniczna i ciągły obieg powietrza, będzie również GGWC które w lecie będzie chłodzić powietrze czerpane z zewnątrz

    nie do wszystkich to przemawia ?
    to może przykład:

    okno 120x60
    -uchylne ma 0.91 W/m²K
    -sam fix w ościeżnicy 0.83 W/m²K

    ale co ważniejsze - cena (brutto) odpowiednio 933 zł , nie otwierane 530 zł
    różnica w cenie dla okna 150x150 to ok 1000 zł

    3 sprawą z dnia dzisiejszego - jest młody sąsiad który wybudował dom w 2010 roku i właśnie wrócił na miesięczny urlop z zagranicy by go kończyć - dzwoni i dziś pyta czy ten gruz co na jego wjeździe (za zgodą jego mamy) wysypaliśmy jest już jego .... nie mam prawomocnego PnB więc nic nie robię a on się niepokoi bo coś tam chce robić i mu to przeszkadza ...
    Ostatnio edytowane przez R&K ; 09-08-2011 o 15:07

  8. #68
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    wczoraj wieczorem pojechałem na działkę - zastałem sąsiada - przywitałem się i okazało się że na razie gruz nie będzie mu przeszkadzał bo po opadach i tak nie wjedzie na działkę z piachem i nie będzie jej równał

    korzystając dziś z pogody udałem się na działkę - oczywiście kończyć dół na gruz zaraz za wjazdem - jeszcze 2-3 dni po 2-3h i będzie zrobiony - później już tylko przewiezienie gruzu na właściwe miejsce - do końca tygodnia powinienem się z tym uporać

    zapomniałem wcześniej napisać - 2 ekipa przesłała wycenę - niemal identyczna jak 1 ale zakres prac nieco mniejszy - za to 1 ekipa która wycenę robiła kilka miesięcy temu miała się pochylić nad nią jeszcze raz i zaktualizować ją - dziś mam ją dostać - w przyszłym tyg będziemy negocjować - tylko czym tu się kierować , poza ceną ?? ...
    Ostatnio edytowane przez R&K ; 11-08-2011 o 15:10

  9. #69

  10. #70
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    no tak , opinie ..... pewnie trzeba będzie podzwonić i pojeździć po budowach które robili
    ale to firmy nie są z mojej miejscowości wiec czeka mnie turne po Podkarpaciu ...
    jak mus to mus

    aktualne sprawy
    1. projekt płyty zlecony firmie z Rudy Sląskiej koszt ok 900 zł brutto ze zbrojeniem tradycyjnym - ma być na 25 sierpnia !!, firma Bekaert Poland Sp.z o.o. ma przygotować projekt płyty ze zbrojeniem rozproszonym bezpłatnie - ma być gotowy na jutro

    2. są wszystkie zwrotki od sąsiadów - PnB będzie prawomocne 23 sierpnia

    3. na 24 sierpnia umawiam geodetę - rano i popołudniu koparkę do kopania przyłącza wody oraz ściągnięcia humusu

    4. jutro rano jadę do DB składać wniosek ,a popołudniu będę w Warszawie w Jankach oglądał dom "Modelowy" - bardzo podobny do tego jaki my budować będziemy

    oj ... czuję że będzie się działo ... w najbliższym czasie
    Ostatnio edytowane przez R&K ; 17-08-2011 o 17:12

  11. #71

    Domyślnie

    Witaj! Czytam i widzę że jeszcze walczysz jak lew z naszą szarą rzeczywistością!No ale cóż wszyscy musieliśmy przez to przejść. Życzę wytrwałości w dążeniu do obranego celu! Pozdrawiam

  12. #72
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    U kogo robisz projekt płyty w Rudzie Śląskiej?

  13. #73
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar adk
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Posty
    2.388
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    282

    Domyślnie

    Napisz jakie wrażenia nt domku modelowego. Niby mieszkam bliżej od Ciebie, a nie znalazłam jeszcze czasu by podjechać i zobaczyć.

  14. #74
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał amigo1974 Zobacz post
    Witaj! Czytam i widzę że jeszcze walczysz jak lew z naszą szarą rzeczywistością!No ale cóż wszyscy musieliśmy przez to przejść. Życzę wytrwałości w dążeniu do obranego celu! Pozdrawiam
    tak - ale już jesteśmy na finiszu - widzimy światełko w tunelu ....

    Cytat Napisał firewall Zobacz post
    U kogo robisz projekt płyty w Rudzie Śląskiej?
    PPKonstruktor

    Cytat Napisał adk Zobacz post
    Napisz jakie wrażenia nt domku modelowego. Niby mieszkam bliżej od Ciebie, a nie znalazłam jeszcze czasu by podjechać i zobaczyć.
    oczywiście zdamy relacje - zrobimy jakiś fotoreportaż etc

    a jak już rozpoczniemy budowę obiecujemy wrzucić naszą koncepcje wnętrza

  15. #75
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał adk Zobacz post
    Napisz jakie wrażenia nt domku modelowego. Niby mieszkam bliżej od Ciebie, a nie znalazłam jeszcze czasu by podjechać i zobaczyć.
    Odwiedziliśmy w piątek Dom Modelowy w Jankach
    Dom bardzo podobny do naszego - rożni się w zasadzie tym ze Modelowy ma w tyle domu taras (obok salonu) a nasz w tym miejscu ma dodatkowy pokój

    na pierwszy rzut oka wszystko wygląda OK , wchodzę do środka - drzwi otwiera mi 2 młodych chłopaków, po pierwszej wymianie zdań widzę ze mogliby równie dobrze pracować w cyrku - jak dla mnie 2 pajaców którzy wyuczyli się na pamięć opisów, nazw producentów
    dom w pełni urządzony, umeblowany z prawie wszystkimi urządzeniami podłączonymi i sprawnymi (nie działał na pewno Junkers)
    wybudowanie domu jak twierdza Panowie to koszt dla przeciętnego Kowalskiego ok 420 tys (2800/1m2)
    organizator akcji poprzez reklamę innych firm i ich produktów wybudował dom i urządził go za ok 1,2 mln (oczywiście wydal zapewne niewiele ...)
    wbrew obawom nie zostałem zasypany ulotkami i katalogami - przygotowany został 1 mały katalog w którym każda z firm została po krotce opisana
    co do samego domu - średniej wielkości funkcjonalny domek (ok 140m2) , lecz oglądając jego wnętrze człowiek ma pewien niedosyt - zwykły ładnie urządzony - jak dla mnie żadnych fajerwerków - a tego bym oczekiwał za te 1,2 mln - najgorzej urządzona jest łazienka - za mala wanna - w rogu pusta , niewykorzystana przestrzeń





    jednym z elementów które spodobały mi się było połączenie WC, prysznica oraz pralni/kotłowni




    i coś co nas zdziwiło to duzą dysproporcja holu i salonu - oba w porównywalnych wymiarach




    niestety okazało się ze salon w naszym domu nie będzie zbyt duży - i tu pojawia się problem - mamy 3m stół (a rozkłada się do 4,2) i nie będzie na niego miejsca ... będziemy musieli omówić z kierownikiem budowy pewne zmiany które chcemy wprowadzić - ciekawe czy będą możliwe ... ???




    u nas nie będzie tego ogromnego kominka- będzie bio-kominek
    w Modelowym w Jankach powierzchnia pod schodami jest znacznie większa niż w Arizonie
    u nas jest spiżarka - musimy się zastanowić jak zmienić ten układ by zyskać dodatkowa przestrzeń w salonie
    Ostatnio edytowane przez R&K ; 17-08-2011 o 17:13

  16. #76
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar adk
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Posty
    2.388
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    282

    Domyślnie

    Przez tą pstrokatą podłogę, mam wrażenie że jest tam mało miejsca. Ale to tylko moje odczucie. Nie lubię jak podłoga gra pierwsze skrzypce.
    A jakieś ciekawe rozwiązania techniczne zastosowali? Bo to dom modelowy pasywny tak?

  17. #77
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    dom jest zbudowany na płycie fundamentowej, ściany z silikatu - wiec są to bardzo dobre rozwiązania, ma tez wentylacje mechaniczna z reku
    i to tyle, z pasywnym nie ma on nic więcej wspólnego, to po prostu dom energooszczędny - a projekt ma nazwę "Modelowy" a nasz to "Arizona"

    nawet dokładnie nie wiadomo będzie jakie ten ich dom ma zapotrzebowanie na ogrzewanie - ponieważ nie maja podłączonego gazu - piec Junkers stoi jako "dekoracja" w kotłowni a działa jedynie rekuperator i klimatyzacja

    podłoga jest ładna - a salon faktycznie mały 25m2 - wcześniej porównywaliśmy do naszego dużego pokoju w bloku (20m2, gdzie stoi ten nasz duży stół , bufet, TV i narożna kanapa) ale wszystko zależy od rozmieszczenia i w bloku taki duży pokój a salon w domu to 2 różne pomieszczenia ...
    Ostatnio edytowane przez R&K ; 17-08-2011 o 17:15

  18. #78
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    coś zacząłem się opuszczać we wpisach ... w końcu to dziennik dzień po dniu ... a nie tydzień po tygodniu

    dziś otrzymałem projekt płyty - niestety z błędem ... do poprawki ...

    wniosek na kredyt w DB złożony - na piątek mam dowieść kilka dokumentów - ciekawe jak szybko go rozpatrzą
    w innych bankach albo nie mam wystarczającej zdolności bo maja tylko na 30 lat , albo nie uznają części moich dochodów - tak więc został mi jeszcze 1 bank do sprawdzenia

    jutro kończę kopać dołek za mostkiem i wykładam go dużymi kawałkami gruzu - jest głęboki na ok 45-50 cm
    w piątek ma być skończony zakres prac w tym zakresie

    w sobotę ze szwagrem kopiemy rów wzdłuż 1 granicy działki - sąsiad ma bardzo wysoki płot i ziemię ok 0,5 wyżej niż ja
    zakopiemy tam rurę - drenaż odwadniający - zasypane wszystko drobnym żwirem tak by woda od niego nie wpływała do nas na działkę tylko płyneła rurą odprowadzana do rowu

    na wtorek umówiony geodeta - na rano
    popołudniu ściągnięcie humusu i jeśli się da kopanie przyłącza wody

    od środy rozpoczynamy prace nad płytą fundamentową
    prace zaczną się od położenia wężownicy do GGWC - jestem umówiony z PICZMAN-em na środe popołudniu

    następnie zagęszczanie piachem, drenaż opaskowy (50 cm od płyty - gdzieś tam jeszcze powinien chyba pójść żwir - muszę dopytać bo nie ma na projekcie) kolejne 40 cm zagęszczonego piasku , 10 cm chudziaka, folia budowlana, 30 cm XPS, 24 cm płyta żelbetonowa

    nadal uważam założenia z postu nr #31 za aktualne i tej wersji się trzymam

    do końca tygodnia pogoda:

    śr. --- czw. --- pt. --- sob

    25° --- 27° --- 31° --- 23°
    Ostatnio edytowane przez R&K ; 23-08-2011 o 21:54

  19. #79

    Domyślnie

    oo widze ze byliscie w domu pokazowym w Jankach... tez tam bylismy ostatnio. jest tak jak mowisz - nie powala biorąc pod uwage kase w niego włożoną.
    Mnie np nie spodobal sie WIELKI kominek przy ktorym ginie salon. a tych zdjeciach moze nie widac tak tego, ale jest ogromny w rzeczywistosci. Łazienki nie sa tez fajne, slabo zagospodarowane. ta podloga pstrokata tez.
    No i zdecydowanie bardziej wolalabym, zeby na tarasie byly deski a nie tarakota.
    aaa i oswietlenie mi sie tez nie podobalo, wszystkie halogeny na sufitach byly takie ogromne. Ja osobiscie nie lubie tez diodowych sznurów oświetlających wsazystko co możliwe w domu, kazdą szafeczkę, połeczkę itd. A oni ponoć na oswietlenie wydali okolo 130 tys. Niezla sumka.

    Konrad, a gdzie sie budujecie? Mazowieckie tak? a gdzie dokładniej? My okolice Grójca o ile kojarzysz...

  20. #80
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Jakiej grubości wyliczyli ci płytę i jakie zbrojenie wstawili?

Strona 4 z 144

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony