dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 45 z 144
Pokaż wyniki od 881 do 900 z 2874
  1. #881
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    mija ok 15 miesięcy odkąd prowadzę DB (na samym początku był w formie bloga)
    dziś ładna liczba pojawiła się na liczniku odwiedzin

    Wszystkim odwiedzającym, czytającym i udzielającym się dziękujemy

    uzmysłowiliśmy sobie że zostało nam 3,5 miesiąca wykończenie domu - niby dużo ... ale też i mało

    kilka godzin dziś spędziłem w sieci nad zgłębianiem wiedzy nt wykonania płotu a w szczególności przesuwnej bramy wjazdowej
    cały płot zostanie wykonany "tymi ręcami"
    powód jest prosty - będzie taniej (szacowana oszczędność ok 2,5 tyś) --> wycena stalowych komponentów "Jeśli chodzi o bramę około 3 tysięcy, furtka 600 złotych, mb.ogrodzenia około 400złotych."
    szybciej na pewno nie - ale w przypadku bramy wjazdowej czas nie ma znaczenia
    z płotem będzie też inny problem, granica działki biegnie po skarpie wzdłuż rowu - jak go wykonać (fundament) by był trwały i ładny , jak wykopać fundament na skraju skarpy? ewentualnie ile się odsunąć? i jaki ma być głęboki ?

    wykonałem prosty szkic jak płot będzie wyglądał - bramę wjazdową i furtkę cofniemy o ok 1,5 m , po lewej stronie bramy będzie miejsce na kosz na śmieci i posegregowane odpady , z założenia śmieci będzie naprawdę mało - muszę przemyśleć czy jest sens budować ten "Box", plastiki i szkło już teraz segregujemy, makulatury nie bo przy bloku jest za mały kontener i ciągle nie da się do niego nic wrzucić bo ma za mały otwór (pudełko po średniej pizzy), w domu rodzinnym Renaty segregowano też odpadki organiczne które trafiały do kompostownika i co roku na wiosnę jako nawóz do ogródka - wg mnie to idealne rozwiązanie dzięki któremu ogranicza się koszty które w sali roku są spore


    od połowy marca temperatura i pogoda ma być typowo wiosenna - więc mam ok 10 dni by dokładnie wszystko zaplanować , równolegle będziemy też pracować nad tarasem wielkość ok 8x6m - prace rozpoczniemy od wylania stóp

    Edit: tak to będzie wyglądało










    zastanawiam się czy jest sens robienia parapetu zewnętrznego w drzwiach tarasowych - przez myśl przeszło mi ułożenie desek tarasowych do samych drzwi - ale chyba zdecyduje się na parapet - po to by dodatkowo ocieplić ościeżnice
    Ostatnio edytowane przez R&K ; 04-03-2012 o 21:25 Powód: taras - fotki

  2. #882
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Ja też chcę w najbliższym czasie wykonać u siebie ogrodzenie "tymi ręcami" wraz z bramą przesuwną .
    Planuję wylać fundament pod całością i wymurować 4 słupki z klinkieru .
    Brama szeroka na 6 m .
    Brak furtki, nie widzę potrzeby a poza tym psuje mi cały plan ogólny .

    Powodzenia

  3. #883

    Domyślnie

    Daj parapet pod deskami i będzie git. Blachę wyginasz w litekę L lub Z i mocujesz na belkach nośnych a pod deskami tarasowymi. Montowałem tak wiele razy, zapobiega przed wodą i równocześnie jest estetycznie schowana. W moim dzienniku jest przekrój tego miejsca jak ma to wyglądać u mnie.

    Pozdrawiam!
    3 poziomy, pow.całkowita 372m2, pow. użytkowa 277m2, kubatura 995 m3, 24 BK, 15cm styro białego, 15+10cm strych, 4 okna dachowe, 22 dwuszybowe, 3 trzyszybowe, pow. OP 250 m2, grzejniki wszędzie...podpięte 10 szt, 3 źródła ciepła-kocioł Hef 24 kw dolnospalający z 1000L buforem z CWU przepływowo(kaloryfery,OP), Termet 24kw(CWU,OP), PC Panas J7(OP), PV 9.90 kWp, solary 7.56m2, WM z GWC Jangaz 800, OC Profi 42
    Zapotrzebowanie 24 000 kWh na rok CO+CWU
    zbudowałem sam...

  4. #884
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar M.A.G.
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Kod pocztowy
    36-100
    Posty
    1.410

    Domyślnie

    Co do fundamentów to w ostatnim ogrodzie który robiliśmy ekipa od płotu fundamenty robiła na 80 cm wgłąb ! W zwykłym terenie (sucho) nie ma chyba takiej potrzeby, ale jeśli jest tak jak u Ciebie, na skraju rowu, gdzie tej wody w bezpośrednim sąsiedztwie może być więcej - 80 cm i więcej wydaje się zasadne. Choć widziałem też płoty na 30 cm fundamencikach i też stoją Ja u siebie nie robię płotu wogóle. Będzie tylko brama i może furtka choć też psuje mi koncepcję jak Piczmanowi Pozostała część ogrodzenia to wszystko mocno formowane żywopłoty - koniecznie z graba lub buka. Na skraju rowu można na dwa sposoby, ściąć pierwsze 30 cm aby uzuskać płaską powierzchnię - bez takiego ostrego czubka o przekroju trójkąta - który na 100% ci spadnie przy kopaniu, albo odsunąć się o 50-70 cm od krawędzi i to chyba lepsze rozwiązanie bo jak kiedyś ci będą kłaść asfalt na drodze, to rów będą regulować a najczęściej taka regulacja polega na pogłębieniu z zachowaniem spadku.

    Co do kompostownika: dobre rozwiązanie ale jak najdalej od domu bo:
    1. zapach
    2. owady
    3. często węże i gryzonie

    Taras jeśli z drewna to o wiele fajniejszym rozwiązaniem jest deska do samego okna, dużo bardziej estetyczne. Ale jeśli nie jest to priorytetem to rzeczywiście ocieplenie ma sens.

    jakie drewno na taras ?? Egzotyk czy kompozyt? A może wersja nacjonalistyczna z rodzimego drzewa ??

  5. #885
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    U siebie też planuję bramę przesuwną, szynę nośną 6m i słupki już mam, również rysunek jak będzie wyglądała. Jedną furtkę już mam gotową.
    Wszystko stalowe, bo sobie sam pospawam, dekory zakupię przez alledrogo (część już mam). Ale nie pali się z tym.
    Ważne, żeby zrobić przepusty na domofon, czujniki, i sterowanie do automatu w fundamencie wózków. Ja wpuściłem rurki 32mm, potem wpuści się kable.
    Jak będziecie kupować wózki, to lepiej oba wahliwe, większa możliwość regulacji.

    Widziałem niedawno, jak robiono płotek na skarpie przy niedużym strumieniu- woda płynąca stale. Zrobili go z betonowych słupków dość głeboko wkopanych i zabetonowanych i między nimi niskie betonowe przęsła, jakie daje się w betonowych płotach. Jak będę miał okazję to zrobię fotkę.
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

  6. #886
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piczman Zobacz post
    Brak furtki, nie widzę potrzeby a poza tym psuje mi cały plan ogólny .
    nie bardzo kumam takiego rozwiązania - jak goście będą wchodzić na posesję ? bramę będziesz kazał im odsuwać - to jeszcze OK - a jak założysz automat ? za każdym razem będziesz biegał z pilotem lub do przycisku i otwierał , czekał aż się otworzy - ale nie cała tylko kawałek , później zamykał .. no i do tego nierówne zużycie szyny zębatej ... chyba że inny masz na to patent - chętnie poznam

    Cytat Napisał Carpenter78 Zobacz post
    Daj parapet pod deskami i będzie git. Blachę wyginasz w litekę L lub Z i mocujesz na belkach nośnych a pod deskami tarasowymi. Montowałem tak wiele razy, zapobiega przed wodą i równocześnie jest estetycznie schowana. W moim dzienniku jest przekrój tego miejsca jak ma to wyglądać u mnie.
    nie znalazłem tego w Twoim DB - może w komentarzach ? tak czy inaczej decyzja podjęta będzie parapet choćby w najprostszej i najtańszej formie - pewnie metalowy osadzony na dużej ilości pianki montażowej , jego koniec wciśnięty pod profil by woda spływająca z szyb spływała później bezpośrednio na ziemię - a raczej folię - bo chcę pod tarasem położyć czarną folię ze spadkiem, a na tarasie deski i tak ułożę do samych okien zasłaniając poniekąd ten parapet

    Cytat Napisał M.A.G. Zobacz post
    Co do fundamentów to .....
    płot u nas też nie będzie na pełnej długości - od góry działki patrząc do mniej więcej wysokości końca tarasu/ szamba - później też żywopłot - ale zanim urośnie pewnie rozciągnę siatkę leśną. dziś przyglądnąłem się skarpie ... najlepszym rozwiązaniem byłoby ściągnięcie jej do zera, i nasypanie od nowa z piasku zagęszczonego stosownym urządzeniem (jak przy wymianie gruntu przy budowie płyty fundamentowej), w tak przygotowanym gruncie spokojnie mógłbym wykopać rów na skarpie 20-30 cm od jej krawędzi, szeroki na 20 cm i głęboki na max 50 z poszerzeniem i pogłębieniem tam gdzie będą stały słupki , najprawdopodobniej zrobię małą modyfikację płotu w stosunku do realizacji Majkiego - będą tylko słupki z klinkieru a dołem nie murek tylko 1 warstwa cegieł położonych na długim wąskim boku, 1 słupek murowany raz na ok 6m w środku słupki stalowe raz na ok 2-2,5

    Cytat Napisał M.A.G. Zobacz post
    Co do kompostownika: dobre rozwiązanie ale jak najdalej od domu bo: 1. zapach 2. owady 3. często węże i gryzonie
    spokojnie - będzie ... mamy 20 ar a dom w 1 z narożników działki - więc jest gdzie z nim "uciec"

    Cytat Napisał M.A.G. Zobacz post
    Taras jeśli z drewna to o wiele fajniejszym rozwiązaniem jest deska do samego okna, dużo bardziej estetyczne. Ale jeśli nie jest to priorytetem to rzeczywiście ocieplenie ma sens.
    jakie drewno na taras ?? Egzotyk czy kompozyt? A może wersja nacjonalistyczna z rodzimego drzewa ??
    połączymy i względy praktyczne i estetyczne - będzie i parapet i deska do samego okna - tak jak pisałem wyżej
    jakie drewno - jeszcze nie wiem - ale najprawdopodobniej skończy się na rodzimej desce dobrze poprzykręcanej by jej nie powykrzywiało z czasem i dobrze zakonserwowanej,

    Cytat Napisał DEZET Zobacz post
    U siebie też planuję bramę przesuwną, szynę nośną 6m i słupki już mam, również rysunek jak będzie wyglądała. Jedną furtkę już mam gotową.
    Wszystko stalowe, bo sobie sam pospawam, dekory zakupię przez alledrogo (część już mam). Ale nie pali się z tym.
    Ważne, żeby zrobić przepusty na domofon, czujniki, i sterowanie do automatu w fundamencie wózków. Ja wpuściłem rurki 32mm, potem wpuści się kable.
    Jak będziecie kupować wózki, to lepiej oba wahliwe, większa możliwość regulacji.
    kable z domu już mam wypuszczone i zakopane gdzieś przy granicy działki - wystarczy je umiejscowić w odpowiednim miejscu i będzie OK
    co do wózków - może być to dobry pomysł - do skonsultowania z tymi co zajmują się tym na co dzień

    na tapecie mamy również temat płytek do 2 łazienek i WC
    w zasadzie wybór jest już niemalże pewny - kwestia tylko ile jakich płytek gdzie położyć
    jedna z inspiracji ...


    chłopaki od Darka w sobotę przed wyjściem z budowy zalali na parterze ostatnie kable w korytarzu i WC
    fotki słabe bo zmniejszone w tel i wysłane na maila - wieczorem zgram na komputer i wrzucę raz jeszcze






    tak wyglądały prace w sobotę - sufit w kuchni




    podwyższony kwadrat nie będzie podświetlany - punktowe światła będą po obwodzie - wieczorem wrzucę fotkę jak to ma docelowo wyglądać

    dziś rano chłopaki rozpoczęli przykręcać płyty w salonie




    ale przerwałem im prace bo
    1. elektryk Dandi musi poprzeciągać jeszcze kabelki i transformatory do LEDów przed zamknięciem sufitów w salonie
    2. na górze w łazience nie skończyli jeszcze wszystkich stelaży + a pokoju do zrobienia stelaż pod sufit
    3. w łazience przykręcili już płyty na zabudowę rur do WM a nie ma jeszcze foli - nie możemy rozpocząć przyklejać foli do póki nię bezie zrobiona "2" i nie ściagna już przykręconych płyt
    Ostatnio edytowane przez R&K ; 06-03-2012 o 20:14

  7. #887
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał R&K Zobacz post
    nie bardzo kumam takiego rozwiązania - jak goście będą wchodzić na posesję ? bramę będziesz kazał im odsuwać - to jeszcze OK - a jak założysz automat ? za każdym razem będziesz biegał z pilotem lub do przycisku i otwierał , czekał aż się otworzy - ale nie cała tylko kawałek , później zamykał .. no i do tego nierówne zużycie szyny zębatej ... chyba że inny masz na to patent - chętnie poznam

    ja u siebie mam ten sam plan co Paweł...
    sama brama z automatem, jak ktoś zechce wejść to domofon ...
    co za różnica czy kliknę elektro-zamek furtki, czy brama się trochę odsunie ...
    przy kluczach od domu breloczek - pilot, jak w samochodzie
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  8. #888
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    ja u siebie mam ten sam plan co Paweł...
    sama brama z automatem, jak ktoś zechce wejść to domofon ...
    co za różnica czy kliknę elektro-zamek furtki, czy brama się trochę odsunie ...
    przy kluczach od domu breloczek - pilot, jak w samochodzie
    Dla mnie trochę...za swojsko
    Nie wyobrażam sobie wejścia na posesję przez podjazd do garażu...
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 05-03-2012 o 18:09

  9. #889
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Mam tak od 3 lat, może kwestia przyzwyczajenia ?

    Ja nie wiem na 100 % jak to będzie z tą furtką, ale skłaniam się ku temu aby jej nie było .

  10. #890
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Wekto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    786

    Domyślnie

    Furtka jest obok bramy (przynajmniej najczesciej). Dla wchodzacego nie ma znaczenia ktoredy wejdzie. Mechanizmy do bramy maja funkcje furtki. Kwestia gustu ale sama brama wyglada jakos przyjemniej.
    Mamy furtke i brame. Furtka praktycznie nieuzywana bo zawsze gdzies blizej lezy pilot do bramy.
    Moze ewentualnie furtka tak, jesli wjazd do garazu i tym samym brama w ogrodzeniu jest gdzies z boku.

  11. #891

    Domyślnie

    No to wypowiem się jako praktyk.

    Ja mieszkałem przez 3 lata bez furtki i w końcu ją zrobiłem. Tak jak piszecie miałem tylko bramę i automat z funkcją uchylenia, ale jakby nie patrzeć furtka sie przydaje.

  12. #892
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Cytat Napisał sojek1 Zobacz post
    Ja mieszkałem przez 3 lata bez furtki i w końcu ją zrobiłem. Tak jak piszecie miałem tylko bramę i automat z funkcją uchylenia, ale jakby nie patrzeć furtka sie przydaje.

    No i zepsułeś całą zabawę

  13. #893

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piczman Zobacz post
    No i zepsułeś całą zabawę
    Nie do końca bo moja furtka nie ma elektrozamka i każdy może wejść
    Każdy zrobi jak chce...

  14. #894
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał sojek1 Zobacz post
    Każdy zrobi jak chce...
    nie zawsze jest tak jak się chce ...
    czasami do głosu dochodzi coś takiego jak "auto sugestia"
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  15. #895
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar DEZET
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Dygowo
    Posty
    2.953
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    49

    Domyślnie

    Kurcze, to mi teraz daliście do myślenia z tą bramą. Może faktycznie odpuścić furtkę, bo i tak główne wejście będzie z drugiej strony,
    a wjazd do garażu jest od drogi wewnętrznej, więc nie problem użyć funkcji "furtka" w bramie.
    Zawsze to uprości całość i trochę pracy i kosztów zaoszczędzone. Wizja lokalna dziś po pracy.
    JAK IRYS POWSTAWAŁ

    Dom za 200k? - TAK, ale praca WŁASNA jest najważniejsza! Amen.

  16. #896
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar lobo0
    Zarejestrowany
    May 2007
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    221

    Domyślnie

    U mnie zaraz stuknie rok jak stoi ogrodzenie tylko z bramą. Na tą chwilę nie widzę potrzeby budowy furtki.

  17. #897
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    uzgodnione wspólnie z moim Kochanie że będzie i brama i bramka i to obok siebie zarówno ze względów estetycznych jak i praktycznych - my 2 + 2 dzieci + teściu = 5 pilotów do bramy to też kosztuje

    Robert z Waldkiem wczoraj teoretycznie tylko skończyli zabudowę na górze

    teoretycznie ... bo dziś jak zobaczyłem - do poprawki sufit nad korytarzykiem na piętrze , idzie tam rura od WM do pomieszczenia nad kuchnią , i ta rura mija się z drewnianą belką konstrukcji dachu 30x20 cm dlatego w tym miejscu sufit miał być nieco niżej - wszystko wytłumaczyłem a oni i tak inaczej to zrobili ...


    trwają prace nad zamykaniem sufitu w salonie





    dziś mają jeszcze ściągnąć płyty w łazience o których już pisałem i dokończyć zabudowę sufitu przy pionowej belce podpierającej stolec oraz dorobić zabudowę ściany kolankowej w pokoju


    Dandi dziś walczy z oświetleniem w 3 pokojach i salonie - wycina w sufitach oczka i łączy kabelki ...


    Maja i Paweł (2 innych pracowników Darka) wpadli z rana na 2h i domurowali wszystkie ubytki w ściankach działowych jakie powstały podczas wycinania dystansu na potrzeby kładzenia grubszej warstwy wełny


    i zaciągnęli też ściankę działową klejem - ona nie będzie zabudowywana KG - to będzie wnętrze szafy


    jutro z chłopakami układamy płyty OSB na podłodze (tam gdzie styropian był układany) w częściach nieużytkowych - gdzie będą jakieś tam schowki ...
    oraz kleimy folię
    jeśli to uda się zrobić w czwartek układanie styropianu na podłodze we wszystkich pomieszczeniach na poddaszu a w piątek siatka zbrojeniowa na dystansach oraz kable grzewcze
    w poniedziałek wylewka na poddaszu oraz w przedsionku

    między czasie Rober i Waldek kończyć będą zamykać sufity na parterze i zaczną kleić płyty do ścian , jak to skończą do zrobienia pozostanie zabudowa z profili w łazience i WC - jakieś półeczki itp

    na dniach pasowałoby się spotkać z jakimś płytkarzem
    Ostatnio edytowane przez R&K ; 06-03-2012 o 19:59

  18. #898
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar Wekto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    786

    Domyślnie

    Konrad, decyzja zapadla wiec pewnie juz wiesz.... jak bedziecie otwierac furtke ?

  19. #899
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Wekto Zobacz post
    Konrad, decyzja zapadla wiec pewnie juz wiesz.... jak bedziecie otwierac furtke ?
    zawsze otwarte ...
    albo każdemu kluczyk na szyję...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  20. #900
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    wiadomym jest że w dzisiejszych czasach płot dla wprawionego złodzieja nie jest przeszkoda - chodzi bardziej o np biegające dzieciaki na podwórku by nie wybiegały na drogę , czy też przysłowiowy menel nie wszedl na posesję lub nawet ktoś przypadkowy bo jak to mówią okazja czyni złodzieja

    bramka będzie otwierana domofonem w domu i - jak to jasiek napisał kluczyk na szyję dla każdego

Strona 45 z 144

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony