dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 117 z 144
Pokaż wyniki od 2.321 do 2.340 z 2874
  1. #2321
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    A co ze zużyciem kWh? Hejterami nie przejmuj się (byli zawsze, są i będą)

  2. #2322
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rewo66
    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Posty
    2.124
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    52

    Domyślnie

    Cytat Napisał firewall Zobacz post
    A co ze zużyciem kWh? Hejterami nie przejmuj się (byli zawsze, są i będą)
    Dziennik budowy i komentarze
    Start 17.10.2011r.
    Parterówka 150m2(w tym garaż15m2) Ściany cer.25cm+styro20cm(0,32),poddasze nieużytkowe, Strop drewn ociepl wełną w warstwach 38cm (0,39) i 15cm(0,35), podłoga styro 9cm(0,32),100% podłogówka, okna 3-szyb VEKA 6-kom 0,8 całego okna, drzwi zewn Weissner 8,8cm grubości, WM Zehnder ComfoAir 350 Lux, PC P-W Nibe ze zbiorn. cwu 270L, Kominek Blanka 8kW. OZC 31,1kWh/m2rok. POŚ dren.
    Mieszkamy od 22.03.2014r. ale to nie koniec

  3. #2323

    Domyślnie

    Myślę ze zanczna część słabego odzysku przez R&K ciepła w rekuperatorze jest wynikiem słabej izolacji termicznej czerpni i wyrzutni , ja po ociepleniu czerpni ok. 12-15 cm styro ( konkrenie 5 cm ecotherm + 5 cm styro ) na 45% nawiewu mam identyczna temperaturę na wejściu do GGWC jak jest na zewnątrz, przy 15% jest to ok. 1,5C -2 C wyżej , a przy 33% ok 1 C wyżej ) .

  4. #2324
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Myślę ze zanczna część słabego odzysku przez R&K ciepła w rekuperatorze jest wynikiem słabej izolacji termicznej czerpni i wyrzutni , ja po ociepleniu czerpni ok. 12-15 cm styro ( konkrenie 5 cm ecotherm + 5 cm styro ) na 45% nawiewu mam identyczna temperaturę na wejściu do GGWC jak jest na zewnątrz, przy 15% jest to ok. 1,5C -2 C wyżej , a przy 33% ok 1 C wyżej ) .
    GGWC ma bezpośrednio do ściany przyczepiony, a do centrali jest ok. 1,5m kanału...
    problemem jest raczej brak wydajności centrali przy tych 12%...

  5. #2325

    Domyślnie

    Jedno nie wyklucza drugiego, tj. słaba izolacja czerpni - ( jak już napisłaem ja przy 15% nawiewu mam max. 2C wyższą tremperature na wejściu do GGWC niz jest na dworze) i brak wydajnosci centrali. Jednym słowem kicha.,

  6. #2326
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Jedno nie wyklucza drugiego, tj. słaba izolacja czerpni - ( jak już napisłaem ja przy 15% nawiewu mam max. 2C wyższą tremperature na wejściu do GGWC niz jest na dworze) i brak wydajnosci centrali. Jednym słowem kicha.,
    a jaka centrala ???

  7. #2327

    Domyślnie

    Ciekawy jestem także czy wyższe temperatury glikolu nie są po części wynikiem ,,podkradania'' ciepla z PT - sorki ale nie widziałemdokładnie jak u R&K biegną rury glikolowca- bo izolacja rur z glikolem to jakieś 0,5 cm rurki z PU ( moge być w błedzie - poprawcie jeśli trzeba ).

  8. #2328

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    a jaka centrala ???
    Aeris 550 ERV i Aeris 350 ERV ( asymetryczny bliźniak ).

  9. #2329
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Ciekawy jestem także czy wyższe temperatury glikolu nie są po części wynikiem ,,podkradania'' ciepla z PT - sorki ale nie widziałemdokładnie jak u R&K biegną rury glikolowca- bo izolacja rur z glikolem to jakieś 0,5 cm rurki z PU ( moge być w błedzie - poprawcie jeśli trzeba ).
    2 czy 3 mb rurki biegnącej przez PT nie ma wpływu na temp. glikolu...
    no chyba że w tym pomieszczeniu jest ze 100* to może coś się zagrzeje ...

  10. #2330

    Domyślnie

    Pomimo że jestem na razie zadowolony z reku to uwążam, że Holendrzy mogli się nieco bardziej postarać i mocniej zaizilować reku. Przy DT ok 20 C - nawet 5 cm szarego styro ( 0,031 ) to mało .

  11. #2331

    Domyślnie

    Zależy od predkści przeplywu i przy dt ok. 15 C może mieć jakiś wpływ. A propo jakie ma teraz R&K temperatury glikolu ? bo w te co widziałem 10-12 C wierzyć mi się nie chce.

  12. #2332
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Pomimo że jestem na razie zadowolony z reku to uwążam, że Holendrzy mogli się nieco bardziej postarać i mocniej zaizilować reku. Przy DT ok 20 C - nawet 5 cm szarego styro ( 0,031 ) to mało .
    nawet bez izolacji będzie to samo...

  13. #2333

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    2 czy 3 mb rurki biegnącej przez PT nie ma wpływu na temp. glikolu...
    no chyba że w tym pomieszczeniu jest ze 100* to może coś się zagrzeje ...
    Wiem jak wygladała sprawa czerpni gdyż ocieplałem ją partiami - już 1 mb nieocieplonej czerpni powodował wyższą o ok. 5 C teperature na wejsciu do reku ( kosztem ciepła z PT ).

  14. #2334
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Zależy od predkści przeplywu i przy dt ok. 15 C może mieć jakiś wpływ. A propo jakie ma teraz R&K temperatury glikolu ? bo w te co widziałem 10-12 C wierzyć mi się nie chce.
    sprawdź sobie temp. wody w sieci o tej porze roku to będziesz miał odpowiedź ...
    ok.5-6*, a pętla pod budynkiem ciut więcej ...

  15. #2335
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Wiem jak wygladała sprawa czerpni gdyż ocieplałem ją partiami - już 1 mb nieocieplonej czerpni powodował wyższą o ok. 5 C teperature na wejsciu do reku ( kosztem ciepła z PT ).
    ja o rurkach z glikolem, a ty o odcinku kanału pomiędzy wymiennikiem a czerpnią...

  16. #2336

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    nawet bez izolacji będzie to samo...
    Wiara jest rzeczą osobistą ale tylko tyle i aż tyle. Praw fizyki wiara nie zmienia. Faktem jest że przy długosci pętli np. 300mb 2-3 mb niezaizolowanej rurki bedzie mialo znikomy wpływ ( bo to tylko 1% ) ale już przy 60 mb te 2-3 mb to 5%.

  17. #2337

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    ja o rurkach z glikolem, a ty o odcinku kanału pomiędzy wymiennikiem a czerpnią...
    Sorki ja o jednym i drugim .

  18. #2338
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Wiara jest rzeczą osobistą ale tylko tyle i aż tyle. Praw fizyki wiara nie zmienia. Faktem jest że przy długosci pętli np. 300mb 2-3 mb niezaizolowanej rurki bedzie mialo znikomy wpływ ( bo to tylko 1% ) ale już przy 60 mb te 2-3 mb to 5%.
    chyba nie nadajemy na tych samych "częstotliwościach"...
    rozmawiamy o grubości izolacji centrali wentylacyjnej czy ociepleniu rurek z glikolem ...?
    czy kanału powietrznego...?
    czas to rozdzielić ...

  19. #2339

    Domyślnie

    Jeżeli chodzi o szybkośc wymiany ciepla pomiędzy glikolem ( płynącym w rurce PE ) a otoczeniem ( gleba , powietrze w PT ) to zalezy ona od pola powierzchni wymiany , prędkości przepływu glikolu i dT pomiedzy glikolem a otoczeniem . Wiadomo że gleba jest zancznie lepszym ,,nośnikiem'' energii niz powietrze ale z drugiej strony dT na tych 2-3 mb jest ok. 12-15 C a w gruncie pomiędzy petlą do i odprowdzającą ok, 3-5 C ( albo jeszcz mniej ).

  20. #2340
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Jeżeli chodzi o szybkośc wymiany ciepla pomiędzy glikolem ( płynącym w rurce PE ) a otoczeniem ( gleba , powietrze w PT ) to zalezy ona od pola powierzchni wymiany , prędkości przepływu glikolu i dT pomiedzy glikolem a otoczeniem . Wiadomo że gleba jest zancznie lepszym ,,nośnikiem'' energii niz powietrze ale z drugiej strony dT na tych 2-3 mb jest ok. 12-15 C a w gruncie pomiędzy petlą do i odprowdzającą ok, 3-5 C ( albo jeszcz mniej ).
    ja do takich spraw podchodzę "łopatologicznie"...
    biorę termometr i mierzę ...
    na odcinku kilku metrów płyn płynący w tempie kilkuset litrów na godzinę nie zagrzeje się w stopniu powodującym wzrost temperatury powietrza przelatującego przez wymiennik GGWC

Strona 117 z 144

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony