dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 54 z 54
  1. #41
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar f.5
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    3.226
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dobra odpowiedz
    Ja ze swej strony dodam ze od marca - kwietnia licznik gazu stoi z uwagi na kolektory.
    Niestety to droga zabawka ale moze kryzys (jest czy go nie ma nieistotne) spowoduje ze ceny materiału jak i robocizna troszke spadną ?
    Powierzchnia użytkowa 200 m2 .Dom budowany przez Dewelopera, BK Ytong 30cm / Styro 12 cm !!!!!! KABE THERM NV / Dach ocieplony wełną około 20 cm , 2 okna dachowe / Podłogówka na dole co 10 cm na górze tylko przedpokój , garderoba , łazienka / 3 Pokoje ne górze grzejniki / okna profil Rehau z pakietem 3 szybowym / Kocioł Viessmann Vitodens 343 F 3.8-19 Kw / Kominek Spartherm Varia Bh + nasada wodna około 4kW /Reku Thessla Green AirPack 500H Enthalpy. CleanBox XL.

  2. #42

    Domyślnie

    Z tego co widzę na podstawie Hewalexów to lekko tanieją. Może 100zł na zestawie to nie jest szał, ale przynajmniej nie drożeją. Uwzględniając inflację to tak jakby taniały

  3. #43
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał panfotograf Zobacz post
    ... bio (mam kompostownik)...
    Wykorzystaj ciepło z kompostownika.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Napisał RadziejS Zobacz post
    Lipiec 2011 był, przynajmniej u mnie, deszczowy i pochmurny. Praktycznie nie było dnia, żeby nie padało lub się na deszcz nie zanosiło. Bardzo mi to utkwiło w pamięci, bo 4 lipca zacząłem robić tynki i nadal nie skończyłem, bo ściany mokre, a jak już podeschały to zapowiadali deszcze... I tak stoją rusztowania od 3 tygodni a robota czeka.

    Jak w taką pogodę sprawdziły się kolektory? Nie mam kompletnie żadnych doświadczeń z kolektorami, stąd moje pytanie. Wydaje się, że non stop niebo zachmurzone, słońce przedziera się przez chmury bardzo rzadko...
    W dni pochmurne niestety uzyskanie energii z kolektorów słonecznych znacznie spada. Tym bardziej jeżeli chodzi ktoś ma kolektory płaskie. Co do kolektorów próżniowych dzięki dobrej izolacji kolektor jest w stanie odebrać cześć promieniowania rozproszonego. Nie wydaje mi się, że należy oczeekiwać znacznych uzysków - jest możliwa temperatura wody rzędu 30°

  5. #45
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin00 Zobacz post
    W dni pochmurne niestety uzyskanie energii z kolektorów słonecznych znacznie spada. Tym bardziej jeżeli chodzi ktoś ma kolektory płaskie. Co do kolektorów próżniowych dzięki dobrej izolacji kolektor jest w stanie odebrać cześć promieniowania rozproszonego. Nie wydaje mi się, że należy oczeekiwać znacznych uzysków - jest możliwa temperatura wody rzędu 30°
    Dobre kolektory próżniowo rurowe CPC osiągają temperatury docelowe/pracy 60 do 160stC również przy niskim poziomie napromieniowania, rzędu 400 W/m^2.
    Temperatura stagnacji oczywiście znacznie ponad 300stC.
    Ostatnio edytowane przez RAPczyn ; 27-07-2012 o 08:04
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    Dobre kolektory próżniowo rurowe CPC osiągają temperatury docelowe 60 do 160stC są również przy niskim poziomie napromieniowania, rzędu 400 W/m^2.

    Taka temperatura c.w.u. przy naslonecznieniu 400 W/m^2 jest nie raczej realna. Zalozymy ze przy naslonecznieniu 1000 W/m^2 kolektory zagrzeja zbiornik 300 litrow do 70°C. To przy 2,5 razy nizszym naslonecznieniu temperatura w takim samym zbiorniku na 100 % nie będzie wynosila 60 do 160 °C. Totala głupota!

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    Z tego co widzę na podstawie Hewalexów to lekko tanieją. Może 100zł na zestawie to nie jest szał, ale przynajmniej nie drożeją. Uwzględniając inflację to tak jakby taniały
    Nie wiem skąd te dane bo ja widzę co innego. Ceny kolektorów poszły o ok. 50 zł w górę za sztukę, zestawy też zdrożały. Dodatkowo zmienił się lekko skład zestawów - zamiast pompki ręcznej i przyłącza do przejścia przez dach jest teraz sama otulina zewnętrzna.

  8. #48
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał yaiba83 Zobacz post
    Z tego co widzę na podstawie Hewalexów to lekko tanieją. Może 100zł na zestawie to nie jest szał, ale przynajmniej nie drożeją. Uwzględniając inflację to tak jakby taniały
    Raczej podejrzewam, że gdzieś tą stówę urwali na czymś.

  9. #49
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcin00 Zobacz post
    Taka temperatura c.w.u. przy naslonecznieniu 400 W/m^2 jest nie raczej realna. Zalozymy ze przy naslonecznieniu 1000 W/m^2 kolektory zagrzeja zbiornik 300 litrow do 70°C. To przy 2,5 razy nizszym naslonecznieniu temperatura w takim samym zbiorniku na 100 % nie będzie wynosila 60 do 160 °C. Totala głupota!
    Może napisałem niezrozumiale (edytowałem post). 60 - 160stC to temperatury pracy pola kolektorów.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	APvsSA.jpg
Wyświetleń:	30
Rozmiar:	57,8 KB
ID:	127702  
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  10. #50
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    Dobre kolektory próżniowo rurowe CPC osiągają temperatury docelowe/pracy 60 do 160stC również przy niskim poziomie napromieniowania, rzędu 400 W/m^2.
    Temperatura stagnacji oczywiście znacznie ponad 300stC.
    Oj RAPczyn trochę cyganisz!
    Opisałeś próżniówki jakby one odzyskiwały więcej ciepła z promieniowania rozproszonego a tak nie jest.
    Płaskie, czy próżniowe nie ma znaczenia odzyskują proporcjonalnie do promieniowania. Czyli jeżeli "pada" 1000W/m2 to kolektor próżniowy załóżmy odzyskuje 650W. Jeżeli "pada" na niego 500W/m2 to próżniowy odzyskuje 325W, jeżeli "pada" 200W/m2 to odzyskuje 130W. To samo tyczy płaskich.
    Poniżej tabelki badań próżniówki. W czerwonej ramce jest to o czym piszę, można sobie na jej podstawie wykreślić wykresy i będą one liniowe a więc proporcjonalne.

    To o czym piszesz, " dobre kolektory" charakterystykę pracy mają bardziej płaską a te bardziej kiepskie bardziej nachyloną w dół ale nie ma to nic wspólnego z promieniowaniem rozproszonym.

  11. #51
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    Dobre kolektory próżniowo rurowe CPC osiągają temperatury docelowe/pracy 60 do 160stC również przy niskim poziomie napromieniowania, rzędu 400 W/m^2.
    Temperatura stagnacji oczywiście znacznie ponad 300stC.
    Oj RAPczyn trochę cyganisz!
    Opisałeś próżniówki jakby one odzyskiwały więcej ciepła z promieniowania rozproszonego a tak nie jest.
    Płaskie, czy próżniowe nie ma znaczenia odzyskują proporcjonalnie do promieniowania. Czyli jeżeli "pada" 1000W/m2 to kolektor próżniowy załóżmy odzyskuje 650W. Jeżeli "pada" na niego 500W/m2 to próżniowy odzyskuje 325W, jeżeli "pada" 200W/m2 to odzyskuje 130W przy stałej różnicy temperatur. To samo tyczy płaskich.
    Poniżej tabelki badań próżniówki. W czerwonej ramce jest to o czym piszę, można sobie na jej podstawie wykreślić wykresy i będą one liniowe a więc proporcjonalne.

    To o czym piszesz, " dobre kolektory" charakterystykę pracy mają bardziej płaską a te bardziej kiepskie bardziej nachyloną w dół ale nie ma to nic wspólnego z promieniowaniem rozproszonym.

  12. #52

    Domyślnie

    Dokładnie tak jak mówisz. Z pustego i Salomon nie nasika...

  13. #53
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  14. #54
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar kolektor1
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-020
    Posty
    2.192

    Domyślnie

    Cytat Napisał RAPczyn Zobacz post
    To ja proponuję inne rozwiązanie.
    Ty RAPczyn znajdź taką tabelkę ( jak ja zaznaczyłem czerwoną ramką) dla kolektora CPC a ja znajdę dla kolektora płaskiego i porównamy. W ten sposób temat będzie można zakończyć.
    pozdrawiam.
    Witold

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony