dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie klej do styropianu bez kołkowania

    Witam, mam zamiar ocieplić dom z pustaka żużlowego 12cm styropianu.

    Chciałbym nie kołkować takze potrzebuje dobrego kleju.

    Narazie znalazłem Weber ks125 który w specyfikacji podaje, że nie wymaga kołkowania do 12m.

    Dodatkowo klej ten jest również do siatki.

    Jednak cena jest dosyć wysoka, pytałem na składach w okolicy Wyszkowa o Caparol jednak nikt tego nie ma...

    Czy mam jakieś alternatywy dla Webera?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar fighter1983
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-167
    Posty
    6.901
    Elewacje - forumowy dostawca i wykonawca Od wielu lat forumowiczom dostarczamy materiały na terenie całej Polski i wykonujemy również docieplenia/elewacje budynków (głównie mazowieckie) 661071502 sprzedaz(at)med-bud.pl med-bud.pl Poznań, Warszawa, Cała Polska

    Domyślnie

    Arcyciekawe....
    Ok, przeanalizujmy ten zapis w karcie technicznej:
    Do wysokości 12 m (4 kondygnacje) oraz w obrębie narożników dopuszcza się pominięcie dodatkowego mocowania mechanicznego - kołkowania, jeśli spełniony jest warunek nośności podłoża. Dodatkowe mocowanie mechaniczne jest konieczne, jeśli przewiduje to projekt techniczny lub powyżej 12 metra wysokości budynku.
    idealnie.... ale mam zastrzezenia do: "jesli spelniony jest warunek nośności podłoża" oraz "jeśli przewiduje to projekt techniczny ..."
    idziemy zatem dalej, siegamy do aprobaty technicznej wydanej przez ITB dla tego systemu Webera. Strona 12 z 29.... nie da sie wykopiowac fragmentu, ale interesuje nas zapis od "stosowanie zestawu wyrobów .......... do ....... cokołów, dylatacji i in.)" wazne tez bedzie ze strony 10 i 11 jakie parametry powinien spelniac styropian.

    No i teraz wnioski:
    - po 1 potrzebny jest projekt elewacji, jezeli w projekcie zostanie zapisane - nie kolkowac to mozna nie kolkowac
    - po 2 nie znalazlem zapisu na temat "nosnosci podloza" - jakies to niejasne
    - po 3 piekne slowo "zestaw" powoduje ze wszytsko musi byc w komplecie z tego systemu webera, kleje, siatka(lub taka ktora spelnia wymogi aprobaty), grunt, tynk i wszytskie akcesoria (wg zapisu aprobaty)

    Zapis: mozna nie kolkowac do 12m jak dla mnie w tym przypadku jest chwytem marketingowym, podkreslono najladniej brzmiacy fragment i wyrzucono go na glowna strone, jednak projekt elewacji powinien uwzgledniac usytuowanie budynku i sile ssaca wiatru, grubosc termoizolacji, bo ten czynniki mowią nam o tym czy kolkowac czy nie, inna sila ssaca wiatru wystepuje w okolicach Wyszkowa a inna na szczycie Śnieżki. Suma sumarum - nie masz zadnej gwarancji na to czy styropian pewnego pieknego dnia nie zacznie stanowic izolacji cieplnej kostki wokol budynku, malo tego, bedzie Ci sie wydawac, ze producent dal Ci na to gwarancje, jednak warunki gwarancji w tym przypadku sa ukryte w szczegolach, a tych warunków nie spelnisz... jeszcze nie widzialem domku prywatnego z projektem elewacji z zapisem o rozmieszczeniu lacznikow mechanicznych (kolkow).

    IMHO: Piekny wybieg producenta, ciekawe ile osob na to sie zlapie nieswiadomie, ale .... zapis odwazny a jednoczesnie bardzo sprytny, czego sie nie robi dla $$$

    A teraz z drugiej strony patrzac: klej musi sie przykleic do 2 roznych podlozy: podloza mineralnego zazwyczaj oraz do styropianu, sila jaka potrzebna bedzie do oderwania od jednego lub drugiego wyrazona i zbadana jest i zapisana w karcie technicznej:
    Przyczepność do podłoża mineralnego > 0,5 MPa
    Przyczepność do styropianu (rozerwanie w styropianie) > 0,1 MPa

    Takie parametry deklarowane spelnia niemal kazdy klej dostepny na naszym rynku swego czasu bylo robione nawet badanie tego przez ITB, tylko nie wiadomo za bardzo kto to badanie zlecil i kto za nie zaplacil i komu na tym zalezalo, jak nie wiadomo o co chodzi.... to wiadomo o co chodzi
    forumowicze w okolicach 2020 roku praktycznie opuscilem to forum.
    Pomimo braku aktywnosci czesc z Was w sprawach elewacji się odzywa do mnie.

    pisanie PW nie ma sensu - zagladam raz na rok. Jestem na FB a jesli moj platny profil jeszcze dziala (nie odnawiam go) to numer tel znajdziecie wlasnie w nim.

    Dzialam dzialam caly czas w tych moich kochanych elewacjach tylko ze nie tutaj

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar fighter1983
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-167
    Posty
    6.901
    Elewacje - forumowy dostawca i wykonawca Od wielu lat forumowiczom dostarczamy materiały na terenie całej Polski i wykonujemy również docieplenia/elewacje budynków (głównie mazowieckie) 661071502 sprzedaz(at)med-bud.pl med-bud.pl Poznań, Warszawa, Cała Polska

    Domyślnie

    tak jeszcze dodam wlasne przeymyslenia... bo ten temat kolkowania lub nie jest taki dosyc "miekki". Indywidualny klient dazy do niekolkowania (koszt kolkow, dziurawienie sciany, mostki termiczne) wykonawca tez dazy do niekolkowania (duzo mniej pracy, czas) Producent BSO dostosowuje sie do wymagan rynku, i dokonuje pewnych pomiarow swoich produktow, ulepszen, ale zostawia sobie furtke, zastrzega, aby to projektant podpisal sie pod konkretnym przypadkiem (w razie czego projektant odpowiada za projekt i za ewentualne konsekwencje), projektanci w swoich projektach zapisuja najczesciej: ilosc i rozmieszczenie lacznikow mechanicznych zgodnie z wymogami producenta systemu BSO i tu sie projektanci bronia przed ewentualna wtopą.

    Każdy z nas widział w swoim życiu samochód, zapewne nieliczni są posiadaczami takiego cuda część z tych osób ma w tych samochodach felgi Felgi te sa przykręcone 4-6 śrubami, a gdyby nagle pojawił się producent ślicznych alufelg klejonych na klej kontaktowy bez używania śrub... gdybym mial kola w samochodzie przyklejone na jakis klej.... na pewno nie pozwolilbym sobe na to zeby jechac 200km/h (nie zebym wogole kiedys rozwinal taka predkosc, tak hipotetycznie mowie) a kto z Was zdecydowalby sie na takie klejone rozwiazanie? Wizja odpadajacego kola przy 140km/h na autostradzie mnie przeraza, pewnie kazdego z Was. No i moze sie nic nie stanie... moze kolo odpadnie w 1/10000 przypadkow, ale ja nie chcialbym byc tym 1.... wole sruby.... i to solidne, atestowane, to moje zycie... a mam je jedno.

    Wrocmy do elewacji.... zalozmy: 2kg kleju do styropianu, plyta styropianowa 20cm (ok 1,5kg), warstwa zbrojaca (klej z siatka ok. 2,5kg) warstwa gruntu i tynku ok 1,5kg czyli jezeli oderwie nam sie jedna plyta styropianowa (0,5m2) tak dociazona to na glowe z wysokosci 8-10m spadnie nam ciezar ok. 7,5kg, jak nam wiatr zerwie i pol sciany, powiedzmy 30m2 to spada na nas material o masie 450kg.... to juz troche slabo moze byc.

    Tak z mojego punktu widzenia, wlasnych przemyslen kierujac do inwestorow i wykonawcow - stosujmy laczniki mechaniczne (kołki) i to atestowane, do odpowiedniego typu podloza, o zbadanych parametrach. A teraz jak rozwiazac te problemy:
    1 - koszty - kolki to jest pikus w porownaniu z cena calego systemu, jak spadnie na ziemie to koszty beda duuuuuuuuuzo wyzsze
    2 - dziurawienie sciany - nic jej nie bedzie od tego
    3 - mostki termiczne (zastosowac termodyble i krazki styropianowe) poza tym jaki to jest mostek.... juz nie przesadzajmy z ta oszczednoscia
    do wykonawcow:
    - mniej pracy, czasu i pieniedzy - robic w normalnych cenach a nie po 20zl/m2 to bedzie mozna robic porzadnie i z kolkowaniem a nie po lebkach

    No i to tyle moich przemyslen
    forumowicze w okolicach 2020 roku praktycznie opuscilem to forum.
    Pomimo braku aktywnosci czesc z Was w sprawach elewacji się odzywa do mnie.

    pisanie PW nie ma sensu - zagladam raz na rok. Jestem na FB a jesli moj platny profil jeszcze dziala (nie odnawiam go) to numer tel znajdziecie wlasnie w nim.

    Dzialam dzialam caly czas w tych moich kochanych elewacjach tylko ze nie tutaj

  4. #4

    Domyślnie

    Bardzo ciekawe...
    jednak nie licze na gw ze strony Webera, bardziej zalezy mi na wybraniu dobrego produktu i zapewnieniu pewnosci ze elewacja bedzie sie dobrze trzymac. Oczywiscie mozna uciac dyskusje zdaniem zakolkuj i bedziesz miec pewnosc.
    Jednak nie chce kolkowac i basta

    Takze prosze o porady czy zostac przy tym kleju czy moze np. sprowadzic sobie caparol i nim kleic...?

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar fighter1983
    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-167
    Posty
    6.901
    Elewacje - forumowy dostawca i wykonawca Od wielu lat forumowiczom dostarczamy materiały na terenie całej Polski i wykonujemy również docieplenia/elewacje budynków (głównie mazowieckie) 661071502 sprzedaz(at)med-bud.pl med-bud.pl Poznań, Warszawa, Cała Polska

    Domyślnie

    a kto powiedzial ze klej Caparola nie wymaga kolkowania? zarowno w karcie jak i w aprobacie nie ma o tym mowy, ze klejac na klej Caparola nie musimy kolkowac.
    Proste: klej powinien byc taki, aby przy probie odrywania nastapilo rozerwanie styropianu a nie oderwanie plyty od kleju, ze klej zostaje na scianie.
    forumowicze w okolicach 2020 roku praktycznie opuscilem to forum.
    Pomimo braku aktywnosci czesc z Was w sprawach elewacji się odzywa do mnie.

    pisanie PW nie ma sensu - zagladam raz na rok. Jestem na FB a jesli moj platny profil jeszcze dziala (nie odnawiam go) to numer tel znajdziecie wlasnie w nim.

    Dzialam dzialam caly czas w tych moich kochanych elewacjach tylko ze nie tutaj

  6. #6

    Domyślnie

    To ja mam pytanie jaki klej zastosować do przyklejenia styroduru do ściany fundamentowej i czy ten sam klej mogę zastosować do przyklejenia drugiej warstwy styroduru do tej pierwszej? Pierwsza warstwa 10 cm, druga 5 cm, ściana fundamentowa 70 cm.

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar azalka
    Zarejestrowany
    Apr 2007
    Posty
    968
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    81

    Domyślnie

    Stosując system STO, styropian 15cm, szeroki okap, domek od 3,5 w szczytach 5,5 - moge nie kolkowac?

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar michal_mlody
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Libiąż
    Kod pocztowy
    32-590
    Posty
    674

    Domyślnie

    Cytat Napisał e_tomi Zobacz post
    To ja mam pytanie jaki klej zastosować do przyklejenia styroduru do ściany fundamentowej i czy ten sam klej mogę zastosować do przyklejenia drugiej warstwy styroduru do tej pierwszej? Pierwsza warstwa 10 cm, druga 5 cm, ściana fundamentowa 70 cm.
    Ja kleiłem na pianie. Drugą warstwę też na pianie przyklej.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony