dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 89
  1. #1

    Domyślnie Sadzenie tui, planowanie rabat, itd... czyli: tu powstaje mój ogród

    xxx
    Ostatnio edytowane przez safikey ; 06-04-2014 o 17:12
    Rośnie nasz słoneczny domek
    Początki w ogrodzie

    ...wszystko do przodu, czyli jednak urodziłam się w czepku !!!

  2. #2
    2mm
    Guest
    2mm

    Domyślnie

    usuń większość kamieni, korzeni, ewent. śmieci budowlanych itp.
    kup dobrej ziemi do iglaków - nie takiej najtańszej z castoramy tylko lepszej - wykop tyle dołków ile tui, nasyp ziemi, wsadź tuję, obsyp ziemią i lekko udepcz, ale bez przesady. Podlej obficie.
    kup też czarną agrowłokninę i rozłóż dokładnie na tym pasie ziemi żeby nie rosły chwasty i posyp później korą co zapobiegnie zbyt szybkiemu wysychaniu ziemi dookoła iglaków.

    i odstaw juz roundup czy chwastox.


    pozdr.

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ja bym sobie odpuściła ziemię do iglaków - żywotniki rosną w naturze na glinach anie na torfie.

  4. #4
    2mm
    Guest
    2mm

    Domyślnie

    @safikey
    co do żwiru to nie mam pojęcia, może i tak jest też dobrze.


    @Elfir,
    niewątpliwie masz rację, z tym, że żywotniki w naturze są trochę inne niż te "produkowane" w szkółkach.
    To dotyczy wszystkich roślin uprawianych w szkółkach.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    "ziemia do iglaków" to zwykle bardziej lub mniej zobojętniony substrat torfowy - jałowe podłoże. W szkółkach się sprawdza, bo nie roznosi patogenów korzeni a rośliny są na bieżąco dożywiane nawozami. Ale w ogrodzie bardziej szkodzi niż pomaga, jeśli używa się go jako jedynej "ziemi" do zasypania korzeni.

    Wydaje mi się, że na zdjęciu ziemia jest gliniasta, więc zamiast torfu bardziej bym tam widziała drenaż ze żwiru/piasku niż torf.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jałowce mają kilka wad, np. niektóre gatunki mogą być rozłamywane przez snieg

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Smok Bazyli
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Niwepołomice
    Kod pocztowy
    32-005
    Posty
    31

    Domyślnie

    Ja bym odradzał drenaż, tuje spokojnie sobie poradzą nawet w czasie bardzo mokrego lata, natomiast jak przyjdzie suche lato, a tuje będą już duże, to może być ciężko.

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Smok Bazyli
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Niwepołomice
    Kod pocztowy
    32-005
    Posty
    31

    Domyślnie

    Ewentualnie możesz zmieszać nieco kompostu z ziemią i odrobiną piasku pod korzenie. U siebie tak zrobiłem i jest OK. Torf jest zbędny. Na 235 metrów żywopłotu musiałbyś nakupić konkretną ilość. Szkoda kasy.
    Bob Budowniczy

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    przede wszystkim wymieszaj pod korzenie ziemię rodzimą z piaskiem. Kompost możesz dać jak masz dostęp, wg. mnie jednak piasek jest ważniejszy. Ale dałabym korę na wierzch- osłona przed parowaniem, chwastami, a w przyszłości jak podgnije, będzie nawozem. Możesz wziąć stare deski po budowie i zrobić z nich krawężnik oddzielający trawnik od rabaty z tujami- wtedy kora nie spłynie na trawę, trawnik nie będzie przerastał kory. Jak zagłębisz deskę do połowy w ziemi to nie będzie szpecić, a mocujesz deski tylko palikami wbijanymi w ziemię po 2 jej stronach.
    REKLAMA

  10. #10
    2mm
    Guest
    2mm

    Domyślnie

    Cytat Napisał safikey Zobacz post

    w dołek pod tuję wrzucę trochę mieszanki : ziemia pod iglaki, torf i piasek podleję wodą i dopełnię wykopaną wczesniej pod dolek ziemią

    chyba będzie dobrze
    czy też tak myślicie ???

    w przyszłym tygodniu jeśli pogoda pozwoli zabieram się za sadzenie tui

    trzymajcie kciuki
    safikey,

    oczywiście wrzucę zdjęcia
    musi być dobrze
    wsadź tuje w przygotowane dołki, zasyp ziemią i DOBRZE podlej.
    i podsyp korą tak jak napisano powyżej co ograniczy wysychanie ziemi

    powodzenia

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Kajka.Z
    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Łódź/ okolice
    Posty
    413
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Domyślnie

    zawsze myslalam, ze agrowłokninę kładzie się po zasadzeniu roślniek...?

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Na czas sadzenia mozna przeciez odsunąć.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    w ten sposób rozsypiesz ziemię po włókninie. Lepiej najpierw posadzić, a potem naciąć włókninę i przełożyć przez roślinę.

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Cytat Napisał magnolia Zobacz post
    Możesz wziąć stare deski po budowie i zrobić z nich krawężnik oddzielający trawnik od rabaty z tujami- wtedy kora nie spłynie na trawę, trawnik nie będzie przerastał kory. Jak zagłębisz deskę do połowy w ziemi to nie będzie szpecić, a mocujesz deski tylko palikami wbijanymi w ziemię po 2 jej stronach.
    Jeżeli chcesz, żeby wyglądało trochę ładniej, możesz z jakiejś okolicznej budowy odkupić za grosze stemple i zamocować podobnie jak te deski. Ja tak mam przygotowane wszystkie rabaty.
    Dywagacje nad kominkiem - Kominek Trocia

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Cytat Napisał safikey Zobacz post
    musiałam wczesniej, bo zanim bym na końcu posadziła tuje to moje plewienie zdążyłoby zarosnąć...
    Nie zdziw się, jak i tak za jakiś czas podniesie Ci się ta agrowłoknina przez różne roślinki chcące wydostać się na zewnątrz. Ja właśnie przez to przechodzę i pod jedną z agrowłóknin już 3 razy plewiłem a co chwilę coś nowego wychodzi. Najgorszy jest oczywiście skrzyp.
    Dywagacje nad kominkiem - Kominek Trocia

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Smok Bazyli
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Niwepołomice
    Kod pocztowy
    32-005
    Posty
    31

    Domyślnie

    Ułożenie agrowłówkiny to ciężka sprawa, ale spokojnie zawsze nie ma spraw beznadziejnych. Co do brzegów to masz faktycznie nie lada wyzwanie, najlepiej będzie jak na razie ją po prostu wkopiesz z w ziemię. Do wyrównania brzegów polecam szpadel półokrągy do pielęgnacji brzegów.
    Bob Budowniczy

  17. #17

    Domyślnie

    czy warto w tym roku kupić mniejsze sadzonki, aby w przyszłym wsadzić je w docelowe miejsce?
    aksamitkowy dom
    komentarze

    Laim*PL Domowa Hodowla Kotów Rasowych Ragdoll

  18. #18

    Domyślnie

    w miejsce docelowe nie moge ich w sadzic bo beda prace budowlane i boje sie ze sie zniszczą
    aksamitkowy dom
    komentarze

    Laim*PL Domowa Hodowla Kotów Rasowych Ragdoll

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    przesadzanie i tak zahamuje ich wzrost, bo przede wszystkim beda musiały odbudowac swój system korzeniowy.
    Jeśli kupisz materiał kopany i rośliny doniczkowane - w tym samym wieku, to szybciej zaczną rosnąć rośliny z doniczek.

  20. #20

    Domyślnie

    przy 200szt to jest jednak spora różnica
    aksamitkowy dom
    komentarze

    Laim*PL Domowa Hodowla Kotów Rasowych Ragdoll

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony