dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 111 z 902
Pokaż wyniki od 2.201 do 2.220 z 18033
  1. #2201
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.153
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cieniować już wiosną, jak wypuści liście.
    Mówiąc szczerze nigdy magnolii nie przycinałam wiosną, ale ludzie z "forum ogrodniczego" już tak

  2. #2202

    Domyślnie

    A dlaczego chcesz ciąć magnolię sadzoną z doniczki? Wystarczy wsadzić do ziemi.
    Wątek z działanością w dziale ogłoszenia drobne

  3. #2203
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.153
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Chyba nie z doniczki, a przesadzoną z gruntu. Tak to zrozumiałam.

  4. #2204
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.153
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Kilka postów powyżej napisałam kilka rad o podejściu do projektowania.

    Pierwsza rzecz, która rzuciła mi się w oczy - miejsce na pranie. Powinno być w takim miejscu, by nie rzucało się zaraz w oczy osobom siedzącym na tarasie. Najlepiej osłonić wyższą roślinnością.
    Druga rzecz - miejsce na grilla - wychodzisz z założenia, że nie będziesz wypoczywać na tarasie pod domem? To po co robić taki duży taras?
    Na wprost głównego okna salonu powinien znajdować się najbardziej atrakcyjny widok, stąd warto przenieść na bok ten placyk z grillem i osłonić go roślinnością a pośrodku zrobić ozdobną rabatę (np. z wykorzystaniem magnolii).
    Trzecia rzecz - masz duża działkę - ale czy masz fundusze na jej urządzenie? Jeśli nie, na końcu działki, na całej szerokości zrób zagajnik (raczej liściasty, iglasty może być zbyt masywny). U dołu niech porastają go rodzime gatunki łąkowe lub leśne (innymi słowy nie robić nic, ewentualnie dosadzić zawilce, konwalie, barwinek, paprocie). Brzeg lasku można obsadzić niewymagającymi, kwitnącymi lub kolorowymi krzewami (pęcherznica, forsycja, jaśminowiec) posadzonymi w dużych, nieregularnych grupach a do tego pojedyncze akcenty iglaków. Miniaturkami iglastymi obsadzaj wyłącznie miejsca, z których można podziwiać je z bliska - koło ścieżek, tarasów, itp. Z daleka ich po prostu nie widać.


  5. #2205
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Sloneczko
    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    północ Krakowa
    Posty
    6.732

    Domyślnie

    Elfir, zasługujesz na swój tytuł jak mało kto
    A przy okazji instrukcja (to forum jest... ): projekt ogrodu trzeba oglądać po kliknięciu w "pokaż obrazek" i wtedy jeszcze można go powiększyć

  6. #2206
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.153
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Dziękuję za uznanie.
    Ale nie wiem jakie są kryteria przyznawania tytułu, bo np. magnolia tez często udziela rad projektowych i ogólnych ogrodniczych, a tytułu nie ma .

  7. #2207

    Domyślnie

    Cytat Napisał egry Zobacz post
    A dlaczego chcesz ciąć magnolię sadzoną z doniczki? Wystarczy wsadzić do ziemi.
    Dlatego, że ma brzydki kształt. Niestety rożliny ze szkółek, nawet tych dobrych, są prowadzone "na wzrost" i wychodzą z tego powyciągane patyki z jakimiś dzikimi gałęziami. Jeszcze gorzej jest z tymi z centrów ogrodniczych, które potrafią postać w ścisku kilka sezonów. Nikt sobie nie zadaje trudu żeby je ciąć a potem klient ma 2-3 sezony do tyłu, żeby roślina w ogóle zaczęła przypominać siebie.


    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Mówiąc szczerze nigdy magnolii nie przycinałam wiosną, ale ludzie z "forum ogrodniczego" już tak
    Ja - zawsze latem. I to z dobrym skutkiem. Panuje opinia, żeby magnolii nie ciąć, ale ja widzę bardzo dobrą reakcję i żadnych problemów.
    Precz z reklamami na Forum! Zagłosuj...

  8. #2208

    Domyślnie

    Witam.
    Mam pytanie z zupełnie innej beczki, chodzi o to, że u mnie w ogródku chyba zapanowała wiosna tej jesieni ; dziś rano zauważyłam, że poschodziły mi krokusy, żonkile i kilka tulipanów ( posadziłam je pod koniec września), chciałabym wiedzieć czy trzeba je czymś okryć aby nie zmarzły przez zimę...

  9. #2209
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.153
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    dobrze byłoby okryć jakąś ściółką

  10. #2210
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    merle

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Posty
    7

    Domyślnie

    witam Elfir,

    2 tyg. temu posadziłem w swoim ogrodzie kilka śliw wiśniowych 'pissardii', z gołym korzeniem - ok. 1,2m wys.; od poniedziałku/wtorku zapowiadają ujemną temperaturę przez całą dobę, a nocami poniżej -10; zastanawiam się czy nie okryć gleby przy pniu posadzonych drzewek. Mam sporo igliwia które zrzuciły kilka tyg. temu rosnące w moim ogrodzie sosny. Chciałem Ciebie w związku z tym zapytać, czy usypanie kopczyków z igliwia w obrębie korzeni pomoże drzewkom w ich pierwszej zimie na nowym stanowisku? Czy może proponujesz inne zabezpieczenie? Dodam tylko, że teren dość wietrzny, a lokalizacja - wschodnia Lubelszczyzna.

  11. #2211
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.153
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Nie. igliwie za bardzo zakwasza glebę. Tym możesz ściółkować rośliny wrzosowate.
    Same śliwy wiśniowe to twardziele. Natomiast ściółkowanie roślin (kora, liście, pokos trawy, kompost) w ogrodzie powinno być normą, nie tylko z powodu ochrony korzeni przed mrozem.

    Kilka nocy po -10 nie spowodują zmarznięcia gleby do tej temperatury.

  12. #2212
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    merle

    Zarejestrowany
    Nov 2010
    Posty
    7

    Domyślnie

    w takim wypadku zaniecham wykorzystania igliwia do tego celu; dziękuję za odpowiedź.

  13. #2213

    Domyślnie

    Dziś za oknem u mnie zima, a ja nie zdążyłam okryć swoich roślinek , przykryła je pierzynka białego puchu. Jak śnieg zejdzie ( pewnie tak się wkrótce stanie, bo to pierwszy śnieg u nas w tym roku ) to okryję je białą agrowłókniną lub gałązkami iglastymi, może im się nic nie stanie...

  14. #2214
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.153
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    te trochę mrozów niewiele zaszkodzi.

  15. #2215
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar sure
    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    8.500
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    499

    Domyślnie

    Elfir, pomożesz rozpoznać, co to za drzewka z kulistą koroną są na tym zdjęciu po lewej?

    http://www.ogrodowisko.pl/uploads/ph...ry-jesieni.jpg
    pozdrawiam, Agata
    k
    d

  16. #2216

    Domyślnie

    ELFIR dziękuję za bezcenne wskazówki, przez zimę będę miała nad czym myślec, nie wiem tylko jak wymyslec kasę na ogród)),ale małymi kroczkami i niewielkimi wyrzeczeniami myślę, że DAMY RADĘ!!! A przecież nie od razu Kraków zbudowano!
    Oczywiście ze wskazówkami z tego forum można naprawdę się wiele dowiedziec i nauczyc,a jeżeli do tej pory mialo się tylko marzenia swojego własnego Zielonego Zakątka,okazuje się, że jest to jak najbardziej realne.Dziękuję wszystkim!

    SŁONECZKO Tobie m.in.za instrukcjęi pokazujcie swoje ogrody.

    Elfir jeszcze pytanko - gdzie najlepiej umieścic miejsce zabaw dla maluszka? Przypominam, że ogród usytuowany jest od str.pólnocnej,ale na dużej przestrzeni, więc słońca bardzo dużo,aż do wieczora.

  17. #2217

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Kilka postów powyżej napisałam kilka rad o podejściu do projektowania.

    Pierwsza rzecz, która rzuciła mi się w oczy - miejsce na pranie. Powinno być w takim miejscu, by nie rzucało się zaraz w oczy osobom siedzącym na tarasie. Najlepiej osłonić wyższą roślinnością.
    Druga rzecz - miejsce na grilla - wychodzisz z założenia, że nie będziesz wypoczywać na tarasie pod domem? To po co robić taki duży taras?
    Na wprost głównego okna salonu powinien znajdować się najbardziej atrakcyjny widok, stąd warto przenieść na bok ten placyk z grillem i osłonić go roślinnością a pośrodku zrobić ozdobną rabatę (np. z wykorzystaniem magnolii).
    Trzecia rzecz - masz duża działkę - ale czy masz fundusze na jej urządzenie? Jeśli nie, na końcu działki, na całej szerokości zrób zagajnik (raczej liściasty, iglasty może być zbyt masywny). U dołu niech porastają go rodzime gatunki łąkowe lub leśne (innymi słowy nie robić nic, ewentualnie dosadzić zawilce, konwalie, barwinek, paprocie). Brzeg lasku można obsadzić niewymagającymi, kwitnącymi lub kolorowymi krzewami (pęcherznica, forsycja, jaśminowiec) posadzonymi w dużych, nieregularnych grupach a do tego pojedyncze akcenty iglaków. Miniaturkami iglastymi obsadzaj wyłącznie miejsca, z których można podziwiać je z bliska - koło ścieżek, tarasów, itp. Z daleka ich po prostu nie widać.

    Witaj Elfir.
    Chyba nie do końca mnie zrozumiałaś.Jeżeli chodzi o taras i miejsce wypoczynku jak najbardziej chcę na nim wypoczywac ,ale nie musi byc tu miejsca na grilla,którego przeważnie(z doświadczenia) robimy wieczorkiem,natomiast idąc w ślad artykułu z"Mój ogród" Taras północny - dla widoków

    cyt.Jeśli działka jest duża i w ogrodzie nie braku¬je słońca, taras północny, choć stale zacienio¬ny, również może spełniać potrzeby domow¬ników. Do niektórych czynności najlepsze jest światło rozproszone, niepadajace bezpośrednio. Na północnym tarasie dobrze się pisze, czyta, rysuje. Komfortowo jada się na nim przez całe lato. Inaczej niż na tarasie wychodzącym na południe, na którym słońce świeci nam prosto w oczy, na północnym - sami pozostając w cieniu - oglą¬damy najpiękniej oświetlony słońcem ogród. Taras od północy nie powinien być płytki - le¬piej, żeby wychodził daleko w ogród. Wtedy jest szansa na to, że oprócz części zacienionej przy domu będzie też fragment, który znajdzie się w strefie słońca. Lepiej, żeby nie był zada¬szony, bo bez bezpośredniego dostępu promie¬ni słońca może się na nim utrzymywać wilgoć, a drewno będzie obrastać mchem.
    Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego tarasu, gdyż częściowo jest od zacieniony, ale nie zadaszony i daje wlaśnie ten komfort, o który pisze artykul.

    Z tym praniem naprawdę nie miałam pomysłu, a jeżeli chodzi o osłonę, to miałąś na myśli trejaż itp., czy raczej jakieś liściaste drzewka?,a może to wogóle wywalic gdzieś bardziej z tyłu, chcociaż myślałam o wygodzie, zeby nie latac z praniem gdzieś tam...

    c.d.pytań nastąpi.Póki co dziękuję

  18. #2218
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.153
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał sure Zobacz post
    Elfir, pomożesz rozpoznać, co to za drzewka z kulistą koroną są na tym zdjęciu po lewej?
    Wiśnie "Umbraculifera"

  19. #2219
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.153
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    aniołek

    Na moim schemacie masz miejsce na grilla zaznaczone, a poniżej, na lewo od tarasu, może być kącik dla maluszka.

    Osłona będzie zależeć od ostatecznego charakteru ogrodu - w rustykalnym trejaże pasują, ale w naturalistycznym nie bardzo - tam muszą za osłonę służyć większe krzewy.

  20. #2220

    Domyślnie

    Witaj Elfirku :)
    Chciałam Cię poprosić o radę. Nie wiem na ile pamiętasz projekt naszego ogrodu :) ale chciałam zapytać Cię o to, na jaką inną roślinę zamienić moje jarzębiny. Niestety, w tym roku wszystkie padły po zalaniach i podtopieniach,a sytuacja się powtarza, dlatego boję się na wiosnę sadzić kolejne jarzębiny, bo obawiam się, że sobie nie poradzą. Zaplanowane były dookoła "altanki" wypoczynkowej - w lewym tylnym narożniku działki, nie wiem czy kojarzysz. Co byś zaproponowała innego zamiast tych jarzębin? może coś by się tam równie dobrze prezentowało?
    tak wyglądała działka po zalaniu:



    teraz aż tak mocno nie zalewa, ale ogólnie woda stoi czasem kilka dni :(

    pozdrawiam :)

Strona 111 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony