dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 888 z 902
Pokaż wyniki od 17.741 do 17.760 z 18038
  1. #17741

    Domyślnie

    Dzięki Mam na oku ładne graby fastigiata. Mają wyraźny pień, od którego od samego dołu odchodzą gałązki. Chciałabym aby moje graby były stożkami na pniu. Czy te gałązki wyrastające z pnia od dołu będę musiała wyciąć, tak aby stworzyć goły pień, czy mam szukać innych egzemplarzy? Jeśli wycinać to mniej więcej na jaką wysokość ?

  2. #17742
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.164
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Możesz wycinać dolne gałęzie. Na taką wysokość na jaką planujesz.

  3. #17743

    Domyślnie skarpa w ogródku

    Cześć Elfir, bardzo Cię proszę o pomoc.
    Otóż mam mały ogródek przy mieszkaniu, ok. 5 m x 20m. Dłuższym bokiem ogródek graniczy z płotem sąsiada. Niestety teren nie jest równy i cały dłuższy bok ma skarpę spadającą w stronę sąsiada. Terenu równego u mnie jest ok. 3,5m i jest gwałtowny spadek w dół (w pionie jakieś 70cm).
    Mam pytanko jak powinnam najrozsądniej zagospodarować ten "rowek"? Myślałam o położeniu siatki i zasadzeniu jakichś rozchodników lub mchu, a między nimi jakieś wyższe krzaki i paprocie. Po drugiej strony płotu sąsiad ma wysokie thuje, więc po mojej stronie będzie zacienienie. Czy może postawić tylko na rozłożyste krzewy, aby optycznie wyrównały teren? Może masz jakiś inny pomysł?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ogródek.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	8,7 KB
ID:	459078  

  4. #17744
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.164
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    jaka gleba, wilgotność?

  5. #17745

    Domyślnie

    Zabiłaś mnie tym pytaniem. Tereny wschodniej Warszawy, zalesione, w sąsiedztwie rośnie dziko bluszcz zimozielony, barwinek, wysokie sosny, różaneczniki. Ogólnie ogródek jest przez większość dnia zacieniony. Od lasu ok. 200m.

  6. #17746
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.164
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    pytam, bo na glinach kiepsko rośnie większość zimozielonych roślin liściastych.

    jeśli gleba jest lekka, ale jesteś w stanie podlewać to dobrym pomysłem byłby bambusy Fargesia.

    Można dodać jakieś drzewko o jasnych liściach typu klon "Carnival" czy formowany bez czarny "Pulverulenta". A może masz potrzebę osłonięcia się wyżej, przed widokiem na dom sasiada?
    Ostatnio edytowane przez Elfir ; 20-04-2022 o 18:06

  7. #17747
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.164
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    można też podtrzymać skarpę murkiem oporowym, dowieźć ziemi, by było bardziej płasko. Ale to już są koszty

  8. #17748

    Domyślnie

    Po pracach brukowych na osiedlu, pas drogowy wygląda jak na zdjęciach. Drogowcy zasypali ten pas byle czym i rzucili trawę. W większości grunt to piasek - latem nic nie rośnie na tym fragmencie.
    Chciałbym zrobić tam trawnik - taki bez fajerwerków.

    Jakie postępowanie teraz?

    1. usunięcie tego co jest (środek typu roundup), nawiezienie ziemi, wysianie trawy
    2. głęboka wertykulacja tego co jest, nawiezienie ziemi, wysianie trawy

    Czy muszę pozbyć się obowiązkowo tego co jest przed nawiezieniem ziemi (opcja 1), czy też możliwa jest opcja nr 2?

    I proszę o sugestię dot. rodzaju mieszanki. Nie będzie podlewane.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20220421_170829931.jpg
Wyświetleń:	32
Rozmiar:	102,7 KB
ID:	459107
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20220421_170904000.jpg
Wyświetleń:	27
Rozmiar:	100,9 KB
ID:	459108
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20220421_170931013.jpg
Wyświetleń:	26
Rozmiar:	100,0 KB
ID:	459109
    Ostatnio edytowane przez budowlany_laik ; 21-04-2022 o 18:26

  9. #17749

    Domyślnie

    zauważyłem po zimie, że jedna z tui zmarniała. Wygląda to jakby zaczęła usychać. Po przyjrzeniu się z bliska widać, że część kolejnej tui również uschnęła. Pozostałe tuje są ładne, zielone. Chociaż następna, 2 od tej uschniętej, ma uschnięte pojedyncze gałązki. Tuje mają ponad 10 lat i nic wcześniej z nimi sie nie działo.
    Co to może być? Czy te tuje można jeszcze odratować?






  10. #17750
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.164
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał budowlany_laik Zobacz post
    . Nie będzie podlewane.
    to nie będzie trawnika. Szkoda pracy i pieniędzy.
    Z czasem będzie wyglądało jak teraz: przetrwa najsilniejszy gatunek (pewnie kostrzewa owcza) oraz chwasty.

  11. #17751
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.164
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał kanoo75 Zobacz post
    zauważyłem po zimie, że jedna z tui zmarniała. ]
    Tak się zwykle zaczynają problemy z fytoftorozą.

  12. #17752

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	grzyby.jpg
Wyświetleń:	47
Rozmiar:	102,2 KB
ID:	459186

    Czy ktoś wie jak nazywają się grzyby, które wyrosły mi pod sosnami ?
    Jesienią w tych miejscach rosną mi maślaki ale na wiosnę to dla mnie nowy gatunek.

  13. #17753

    Domyślnie

    To skrzyp polny, a nie grzyb.

  14. #17754
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.164
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomicher Zobacz post
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	grzyby.jpg
Wyświetleń:	47
Rozmiar:	102,2 KB
ID:	459186

    Czy ktoś wie jak nazywają się grzyby, które wyrosły mi pod sosnami ?
    Jesienią w tych miejscach rosną mi maślaki ale na wiosnę to dla mnie nowy gatunek.
    Kłosy zarodnionośne skrzypu.

    Cytat Napisał michal_kopaczewski Zobacz post
    To skrzyp polny, a nie grzyb.
    dokładnie!

  15. #17755

    Domyślnie

    na mojej drugiej działce, którą właśnie zaczęłam uprawiać nie ma ślimaków bez skorupek,
    jaskółczego ziela jest mnóstwo

    trochę czytałam o tym i wyciągi z glistnika działają na ślimaki, alkaloidy je uśmiercają

    zauważył ktoś taką zależność?
    można się pozbyć ślimaków obsiewając działkę jaskółczym zielem?

  16. #17756

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    Tak się zwykle zaczynają problemy z fytoftorozą.
    Dziękuję za wskazówkę. Wygląda na to że zarażone tuje będą do wycięcia.

    Mam następne pytanie.
    2-letnia złota reneta ma obeschnięte końcówki liści (tak jak na zdjęciu.
    Co może być tego powodem?


  17. #17757
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.164
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    nie ma czasem mszycy?

    Mógł być przymrozek?

  18. #17758

    Domyślnie

    Dziękuję za sugestie. W ubiegłym roku strasznie się rozpanoszyła u nas w ogrodzie mszyca, więc trop z mszycą może być dobry. Wcześniej przyglądałem się listkom czy nie ma jakiś nieproszonych gości ale nic nie zauważyłem. Ogród mamy od 2 lat więc czeka mnie jeszcze wiele nauki.

  19. #17759

    Domyślnie

    W jakim odstępie najlepiej sadzić tuje i w jakiej porze roku?
    Dom 250m2 + garaż 56m2. Projekt indywidualny, płyta fundamentowa gr. 30cm na 20cm XPS. Hydroizolacja płyty szlamem Schomburg. Ściany ceramika 25 P+W, dwa pełnowymiarowe piętra, antresola, okna PCV + HST, dach Braas Turmalin szary kryształ. Ogrzewanie podłogowe, pompa ciepła Viessmann Vitocal 200-s, wentylacja mechaniczna, ocieplenie ścian wełna fasadowa 20cm. FV nie ma i nie będzie bo tylko bym sprawdzał czy falownik się nie wyłączył przez zbyt wysokie napięcie w sieci.

  20. #17760
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.164
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    kopane pod koniec września lub w marcu. Z doniczki nie ma znaczenia, o ile będziesz podlewać po sadzeniu.
    Odstęp zależy od odmiany.
    Taki Smaragd 0,6-0,7m. Ale np. Gelderland 0,8-1m

Strona 888 z 902

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony