dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 29 z 205
Pokaż wyniki od 561 do 580 z 4095
  1. #561

    Domyślnie

    dlaczego nie? ustawiasz na głowicy na grzejniku temperatury jakie Ci odpowiadają w danych pomieszczeniach i tyle. Czujnik temperatury wewnętrznej jest wyłączony więc sterowanie odbywa się tylko na podstawie powrotu temperatury do kotła.

  2. #562
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pakuś

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Gorzyce
    Kod pocztowy
    35-500
    Posty
    31

    Domyślnie

    Witam.
    czy jest zasadne ustawianie OPCJI DIMENS(bezwładność budynku) na "1" przy podłogówce 100%
    zaznaczam że nie mam podłączonej czujki zewnetrznej, gdyż serwisant odradził z ... z powodu braku na rozdzielaczach tzw. mieszadła, czy cuś
    nie mam zabezpieczenia i w razie wysokich mrozów kocioł by zbyt duzą temp. podawał na podłogę
    modulację mam załączoną, temp. zasilającą ograniczyłem do 35, czy zejść jeszcze niżej?
    do tej pory podłogówka grzała do zadanej temp. + 0,5 stopnia i załączała się 0,3 poniżej, co skutkowało prawie całkowitym wychłodzenie
    podłogi, nastepnie następowało ponowne załączenie i wiadomo - z większą mocą grzeje, bo chce nadgonić temp.
    a chciałbym by pracował na niskich parametrach
    jak radzicie?

  3. #563

    Domyślnie

    @pakuś
    Startu kotła nie przyspieszysz, zawsze się zaczyna przy spadku 0,3*C poniżej zadanej. Stop grzania jest zależny od DIMENS. Ja mam modulację wyłączoną i DIMENS 1, więc STOP grzania mam 0,1*C powyżej zadanej. Przy załączonej modulacji i DIMENS "1" kocioł będzie obniżał temp. zasilania. W praktyce to wygląda tak, że najpierw załącza się pompa i woda krąży w układzie, aż jej temp. spadnie do jakiejś niskiej wartości np.26*C i dopiero rusza palnik, Jak chcesz aby podłoga się nie wychładzała to dobierz odpowiednio niską temp., aby kocioł pracował cały czas bez przerwy. Podłącz czujkę zewnętrzną i ustaw niska krzywą, a na pewno w inst. nie pójdzie wysoka temperatura, a jak się boisz to ogranicz max temp zasilania na kotle do 50*C , nie musisz mieć mieszacza.

    Napisz na jakie parametry masz zaprojektowaną twoją instalację tzn. jaka jest max temp. zasilania, do utrzymania w domu 20*C w domu przy zewnętrznej -20*C oraz jaką chcesz utrzymywać temp. w domu. Napisz jak masz ustawione S5 i S6, bo zmiana tych parametrów wpływa na pochylenie krzywych. Dobiorę ci krzywą dla twojego domu.
    Ostatnio edytowane przez montixe ; 21-01-2014 o 07:57

  4. #564

    Domyślnie

    Tak jak napisał montixe, Twoim zabezpieczeniem będzie krzywa grzewcza. Temperatura zasilania będzie taka, jaka wynika z krzywej.
    Np. u mnie dzisiaj temp. zewn. - 5 stopni, krzywa 1.8, zasilanie 30 stopni. temperatura na poddaszu 21.3, na parterze 22.6.

  5. #565

    Domyślnie

    Cytat Napisał r19 Zobacz post
    Tak jak napisał montixe, Twoim zabezpieczeniem będzie krzywa grzewcza. Temperatura zasilania będzie taka, jaka wynika z krzywej.
    Np. u mnie dzisiaj temp. zewn. - 5 stopni, krzywa 1.8, zasilanie 30 stopni. temperatura na poddaszu 21.3, na parterze 22.6.
    przy ustawieniach fabrycznych kotła czyli S5=25 i S6=85 przy -5*C na zewnątrz i krzywej 1.8 offset 0.0, będzie na zasilaniu 42*C. Więc jeśli chcecie podawać krzywą, to piszcie jak macie ustawione S5 i S6. Bo wtedy ludzie piszą np."mam ustawiona słynną na forum krzywą "X" i dużo mi pali i mam za zimno albo za ciepło"
    ps.
    Krzywe na rysunku w instr. kotła, źle pokazują temperatury zasilania względem t. zewnętrznych

    @r19
    czy mógłbyś mi potwierdzić, bo wg mnie twoje parametry to: S5=20 S6=55..... tak mi wychodzi z obliczeń krzywej. Zgadza się? Jest mi to potrzebne, bo mam pewien arkusz, który dobiera krzywe i offset dla do zapotrzebowania projektowego domu, ale nie było zbyt wielu chętnych, aby robić doświadczenia i notować temp TM przy różnych TE, więc opierałem się tylko na własnych obserwacjach.
    Ostatnio edytowane przez montixe ; 21-01-2014 o 12:09

  6. #566

    Domyślnie

    Montixe,
    O ile dobrze pamiętam S5=25, a S6=45. Offset na pewno mam na 0.0. Sprawdzę jeszcze to dzisiaj.

  7. #567

    Domyślnie

    mogłoby się zgadzać. Wychodzi mi na wykresie 30,5*C na zasilaniu
    A kociołek pracuje ci cały czas, bez przerwy? Jaką masz zadaną na CAR, czy masz wył. wpływ wewnętrznej ?
    Pamiętasz na ile max zasilania masz liczone układ podłogówki?
    Ostatnio edytowane przez montixe ; 21-01-2014 o 13:45

  8. #568

    Domyślnie

    Cytat Napisał montixe Zobacz post
    mogłoby się zgadzać. Wychodzi mi na wykresie 30,5*C na zasilaniu
    A kociołek pracuje ci cały czas, bez przerwy? Jaką masz zadaną na CAR, czy masz wył. wpływ wewnętrznej ?
    Pamiętasz na ile max zasilania masz liczone układ podłogówki?
    Temperatura na zasilaniu skacze, raz jest 30, raz 31.
    Kocioł pracuje cały czas. Wpływ temp. wewn. mam wyłączony. Ostatniej doby wciągnął 9.3 m3 gazu, to mój rekord. Ale bardzo wiało, myślę, że to przyczynia się znacznie do wychładzania.
    Co do obliczeń.... to nic nie mam policzone. Nie chcę się tłumaczyć dlaczego. Mam wszędzie rozstaw 10 cm, kocioł ciągnie prawie 1800 metrów rurek. Ogrzewam 200 m2 podłóg.
    Udało mi się w końcu prawie wyregulować przepływy. Prawie, bo mimo wszystko mam problemy z podniesieniem temp. na poddaszu kosztem parteru. A parter prawie skręcony, że przepływów nie widać, a jest ciepło, tak jak pisałem 22.6 stopnia.

  9. #569

    Domyślnie

    dzięki za info. Wygląda na to, że na tych parametrach przy -20*C będziesz zasilał 33*C.
    Spróbuj przymknąć główny zawór do rozdzielacza parteru, jak już rotametrami nie dajesz rady .

  10. #570
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    pakuś

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Gorzyce
    Kod pocztowy
    35-500
    Posty
    31

    Domyślnie

    montixe, dzienx za zainteresowanie
    ale..ale mam problem ze znalezieniem owych parametrów
    mam podłączony car v2 i nie mogę tego znaleźć
    wchodzę w ust. dla serwisu ale według inst. dla cara nie potrafię ich odnaleźć
    próbowałem przy kotle ale z tego co widzę jest informacja że jest podłączony car i tam chyba muszę szukać tego
    a podłączenie czujnika to dla serwisanta robota czy sam to mogę zrobić - czujnik wisi, tylko kabelek nie jest podłączony

  11. #571

    Domyślnie

    W instrukcji do kotła masz podane, jak to zmienić. Z głowy nie podam, ale coś tam z wciskaniem przycisków na kotle przez parę sekund i wchodzi się w tryb serwisowy.

  12. #572

    Domyślnie

    Cytat Napisał pakuś Zobacz post
    montixe, dzienx za zainteresowanie
    ale..ale mam problem ze znalezieniem owych parametrów
    mam podłączony car v2 i nie mogę tego znaleźć
    wchodzę w ust. dla serwisu ale według inst. dla cara nie potrafię ich odnaleźć
    próbowałem przy kotle ale z tego co widzę jest informacja że jest podłączony car i tam chyba muszę szukać tego
    a podłączenie czujnika to dla serwisanta robota czy sam to mogę zrobić - czujnik wisi, tylko kabelek nie jest podłączony
    ustawianie parametrów :
    instr. kotła, strona 20 punkt 3.8- programowanie płyty elektronicznej.
    S5 ( minimalna temp. zasilania) też sobie zmień na 20, a potem już możesz w razie czego podwyższać z poziomu CAR bez wchodzenia w parametry kotła.
    S6 (maksymalna temp. zasilania) śmiało możesz ustawić na 40- 45*C no chyba, że masz wyliczoną podłogówkę na wyższe parametry przy zewnętrznych -20*C, to ustaw 50*C

    podłączenie sondy zewnętrznej:
    instr. kotła, str.6; rysunek 1-4 (zaciski 38-39)

    nic się nie bój, nie popsujesz
    powodzenia

  13. #573
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar patrykf
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Polkowice
    Kod pocztowy
    59-100
    Posty
    79

    Domyślnie

    Witam. A ja mam takie pytanie. Na jaki bieg ustawić pompkę w kotle Victrix 24? Powierzchnia po podłodze to jakieś 120m2. Mam 100% podłogówki. Dodam, że dziś wpinam Car v2 oraz zamówiłem czujnik temperatury zewn. do samodzielnego montażu. Aktualnie steruję Eurosterem. I jaka powinna być temperatura na zasilaniu? Bo jak daję 30*C to grzeje na płomyczku, a jak już ustawię 35 to idzie na dwie kreski.

  14. #574

    Domyślnie

    Cytat Napisał patrykf Zobacz post
    Witam. A ja mam takie pytanie. Na jaki bieg ustawić pompkę w kotle Victrix 24? Powierzchnia po podłodze to jakieś 120m2. Mam 100% podłogówki. Dodam, że dziś wpinam Car v2 oraz zamówiłem czujnik temperatury zewn. do samodzielnego montażu. Aktualnie steruję Eurosterem. I jaka powinna być temperatura na zasilaniu? Bo jak daję 30*C to grzeje na płomyczku, a jak już ustawię 35 to idzie na dwie kreski.
    u każdego jest inaczej. U mnie pompa w kotle chodzi na 2-gim biegu, ale ja mam DIM, w którym jest sprzęgło i dwie pompy dodatkowe, do dwóch oddzielnych układów, czyli kotłowa podaje tylko do sprzęgła. Gdybym dał na 1 szy bieg, to miałbym zimniejszy powrót , ale straty temp.podawanych do układu, też większe no i dłużej grzałbym zasobnik CWU. Tak więc celuj w bieg 2-gi lub 3-ci. Na 2-gim będzie brał mniej prądu, więc jak wystarczy aby pogonić całą podłogówkę ...... to masz odpowiedź.
    Temperaturę masz mieć taką minimalną, aby utrzymać zadowalającą cię temp. w domu, najlepiej przy ciągłej pracy kotła. Nikt ci nie da odpowiedzi jaką masz temp. zasilać układ. Każdy dom ma inne straty, każdy ma inne preferencje itp.itd. Na jaką max temp. masz liczoną podłogówkę? Czy masz zrobione bez projektu, wszędzie standardowo rozstaw rurek co 10cm, bo instalator mówił "panie zrobi się co 10, bo tak wszyscy mają"? Podłącz tą czujkę pogodową, to nie będziesz musiał ciągle kręcić temperaturą na kotle.
    Ostatnio edytowane przez montixe ; 23-01-2014 o 11:20

  15. #575
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    angel83

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Posty
    2

    Domyślnie

    Witam
    to i ja sie przylacze do tematu . posiadam immergasa victrix v24 + zasobnik 120L immergasa ( taki komplecik) do tego do sterowania Delta Core 200 z czujnikiem zewnetrznym. co do instalacji to duzo nie napisze bo dopiero ogarniam temat - tzn mam 2 pompy 1 - ogrzewanie podłogowe ( 70m2) reszta 110m2 to grzejniki tradycyjne i sa zasilane 2 pompa. to wszystko polaczone sprzegłem i jest tam mieszacz ze sterowaniem do tego 3 rozdzielacze

    ogolnie domek 160m2 ocieplone 15 cm styro termoorganika w kropki.
    ogolnie piecyk pozera mi jakies 6-7 m3/dobe nie liczac ostatnich mrozów( na zuzycie wchodzi grzanie , CWU + gotowanie)
    mam pytanie do Was drodzy uzytkownicy immergasow jakimi parametrami mozna by było sie pobawic zeby ewentualnie sprobowac ograniczyc spalanie ??
    podam moze kilka parametrow:

    temp CWU: 41stC
    temp wody na zasilaniu ogrzewania: 40st C
    (to co sie ustawia pokretłem na piecu)

    temp, tryb dzienny podlogowki20,5st C ( ale sterownik dobija zawsze 1 stC wyzej czyli do 21,5 st C)
    tryb nocny podlogowki 20 stC czyli generalnie do 21

    jezeli chodzi o pompe do podlogowki to zalancza sie jezeli temp w pomieszczeniu jest nizsza od zadanej. natomiast pompa od grzejnikow działa 24/dobę mimo tego ze na sterowniku mam ustawione 16stC (2 grzejniki otwarte na full - pan serwisant mowil ze tak trzeba - mnie do konca to przekonuje) reszta grzejnikow ma głowice termostatyczne. aha rotametry w rodzielaczu podlogowki wszystkie sa ustawione odkrecone na fulla( instalator mowil ze tak ma byc- serwisant pieca znowu mowil ze musi miescic sie w przedzialach) i komu tu wierzyc ???

    krzywa grzewcza podłogowki 0.8
    krzywa grzewcza grzejnikow 0.0
    temp zew wylaczajace ogrzewanie : 17 stC
    minimalna temp wody w obwodzie podłogowki :25stC
    maks temp w obwodzie podłogowki : 45stC
    min temp w obwodzie grzejnikow: 28stC
    maks temp na grzejniki 55-60 stC


    nie wiem co jeszcze moge napisac a co moze byc wazne przy zabawie w ustawieniach
    mam nadzieje ze po analizie bedziecie w stanie mi cos doradzic bo chetnie sie poducze i moze opanuje sprzeta bo z tymi serwisantami to wiadmo jak czlowiek cos samemu nie zrobi i sie nie nauczy to nikt tego za niego lepiej nie zrobi

    PS. sorki za błedy ort ale mam na dzien dzisiejszy sprawne 1 oko bo w 2 wbil sie kawalek opiłka z barierki ktora teraz spawam
    Ostatnio edytowane przez angel83 ; 23-01-2014 o 21:17

  16. #576

    Domyślnie

    montixe to ja tez poproszę o dobranie krzywej min.temp u mnie to 20 stopni max zaś 55. Kocioł raz grzeje, raz się wyłącza. Autoadaptację mam wyłączoną, offset na 0. Dimens na 17. Co można ulepszyć cały czas dążę do perfekcji Z tą modulacją poczytałem, ale nie wiem jak to wygląda w praktyce, jak sie do tego odnieść.
    Projekt Z8; 98m2; ławy 15cm styropianu, podłoga styropian grafit EPS 100 Termoorganika 2 warstwy (1x10 cm i 1x5cm na mijankę); Ytong 600 P+W, styropian 20 cm grafit, strop wełna Rockmin Plus 10 cm, Isover Uni-mata 15 cm, Uni-mata 18 cm, wszystko ułożone na mijankę; Okna na profilu Veka 3-szybowe, WM Brink Excellent 300, podłogówka + drabinka w łazience, Immergas Victrix 12KW+zasobnik 200L.
    Dziennik: http://forum.muratordom.pl/showthrea...ght=Olci+Sebka

  17. #577

    Domyślnie

    Załączam plik, który liczy krzywe i offset. Trzeba wpisać S5 i S6 takie, jak jest ustawione na kotle, bo to ma wpływ na pochylenie krzywych. Krzywa obliczona jest oczywiście teoretyczna, więc jeśli ktoś ma dom cieplejszy, albo ma większe straty, niż założył projektant instalacji, to trzeba jej pochylenie skorygować, ale już tylko podnosząc albo obniżając ją pokrętłem na CAR lub za pomocą S5 w zależności przy jakich temp. zewnętrznych potrzebujemy korekty. Przy podłogówce, trzeba tak ok doby, aby stwierdzić czy temp. ustabilizowała się na żądanym poziomie. Jak za wysoka, to obniżamy albo na odwrót (offsetu nie zmieniamy). Plik liczy w ten sposób, że my wpisując parametry grzania swojej instalacji i żądaną temp. pomieszczenia tworzymy własną krzywą, a plik dopasowuje do niej jedną z gotowych krzywych, która ma takie samo pochylenie jak ta "nasza wirtualna krzywa" i jeśli trzeba to dodaje offset, aby przesunąć krzywą dokładnie w miejsce, gdzie znajduje się nasza " wirtualna krzywa".
    Jeśli nie dogrzewa w temp. zewnętrznych dodatnich, to nie zmieniamy nr. wyliczonej krzywej, tylko podnosimy na kotle lub na CAR t. min. zasilania ( i nie wyliczamy nowej krzywej w arkuszu po zmianie t.min zaś kotła)
    Attached Files
    Ostatnio edytowane przez montixe ; 21-11-2016 o 11:11 Powód: zmodyfikowana wersja pliku

  18. #578

    Domyślnie

    To co zmienić ustawienie wartości S6? Nie wiem w tej tabelce co wpisać w t max zasil. wg. zał.projekt. Mam projekt ale nie wiem gdzie tego szukać.
    Mam napisane Tz 38 stopni, więc domyślam się, że o to chodzi. Jeśli to jest prawidłowa wartość to wyszło mi, że OTC 2,6, offset:-3. Tak ustawić? Dobrze wszystko wpisałem??
    Projekt Z8; 98m2; ławy 15cm styropianu, podłoga styropian grafit EPS 100 Termoorganika 2 warstwy (1x10 cm i 1x5cm na mijankę); Ytong 600 P+W, styropian 20 cm grafit, strop wełna Rockmin Plus 10 cm, Isover Uni-mata 15 cm, Uni-mata 18 cm, wszystko ułożone na mijankę; Okna na profilu Veka 3-szybowe, WM Brink Excellent 300, podłogówka + drabinka w łazience, Immergas Victrix 12KW+zasobnik 200L.
    Dziennik: http://forum.muratordom.pl/showthrea...ght=Olci+Sebka

  19. #579

    Domyślnie

    Cytat Napisał mest Zobacz post
    To co zmienić ustawienie wartości S6?
    nie, musisz nic na kotle zmieniać. W arkuszu wpisz, to co masz ustawione w kotle. Arkusz dobierze tobie do tych ustawień, co masz w kotle.
    jeśli masz Tz 38*C, więc taka jest wartość obliczona na utrzymanie prawdopodobnie 20*C w domu przy -20*C na zewnątrz, tak się zazwyczaj przyjmuje w projektach.

    Cytat Napisał mest Zobacz post
    Dobrze wszystko wpisałem??
    Na to wygląda że dobrze . Czyli masz wyliczone dokładnie tak jak u mnie.
    Skoro taką krzywą dobrał, to widzę że masz S5=20 i S6=55, a w domu chcesz mieć 20*C. Czyli ok, takie OTC ustaw na CAR i obserwuj, czy taką temp. jak chcesz utrzymywać (wstawiłeś do arkusza 20*C, ale jak chcesz cieplej, to musisz to wpisać w arkuszu), będzie utrzymywał. Na CAR ustaw sobie teraz na razie zadaną na większą wartość np. 25*C, żeby kocioł się nie wyłączył. Jak zobaczysz że jutro temp będzie np 0,4 wyższa niż zadana, to ustaw krzywą na niższą, np 2.4, ale offsetu nie zmieniaj i dalej obserwuj. Jak już trafisz idealnie, to powrót przy -20*C powinieneś mieć max 7*C zimniejszy niż zasilanie, jak będzie jeszcze zimniejszy, to będzie początkowo ponosił moc i takim przypadku, należy jeszcze troszeczkę obniżyć krzywą , np spada temp do -20 i powrót masz zimniejszy o 8*C, więc krzywą jeszcze obniżasz o 0.1 np. z 2.4 na 2.3 - to oznacza obniżenie temp. zasilania, jeszcze o 1*C przy -20 na zewnątrz, czyli w sumie z projektowych 38*C, faktyczne zapotrzebowanie to 36*C, co oznacza że masz mniejsze straty niż założył projektant . U mnie, teraz w temp. na zewnątrz w okolicach -8*C powrót jest zimniejszy od zasilania o około 5*C. Akurat było ostatnio u nas kilka nocy z temp. -20*C, więc mam to sprawdzone , musi być różnica max 7*C, wtedy kocioł nawet na chwilę nie podniesie mocy. Jak będzie dalej, poniżej -20, tego na 100% nie powiem.
    Ostatnio edytowane przez montixe ; 27-01-2014 o 11:44

  20. #580
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.641
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Ale aby uzyskac zmniejszenie różnicy temperatur na powrocie z 8 do 7°C, obniżając jednocześnie temperaturę zasilania trzeba zwiekszyc przepływy ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

Strona 29 z 205

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony