dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 59
  1. #1

    Domyślnie Chłodzenie pasywne.

    Przeglądając forum nie napotkałem szerszej dyskusji na temat chłodzenia przy pomocy dolnego źródła PCi. Jakoś mało popularny temat. Zastanawiam się dlaczego? Wszak posiadaczy pomp ciepła jest już nie tak mało, a i wykonanie w tej sytuacji chłodzenia w wersji pasywnej nie powinno być drogie. Może ktoś ma albo widział i mógłby przybliżyć nieco temat z praktyki?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Były krótkie dyskusje na ten temat. Ci co mają nie narzekają. Rozmawiałem też z instalatorem z Ecopol-u. Sam twierdzi, że ma pasywne, montują takie rozwiązania też klientom na życzenie. Instalacja bardzo prosta, niedroga, moim zdaniem całkiem sprytne rozwiązanie. Jeśli będę montował swoją gruntową PC, na pewno skorzystam z pasywnego chłodzenia. Wykraplania się nie boję, pomogą czujniki punktu rosy w najbardziej newralgicznym miejscu - to się jeszcze zobaczy gdzie. Zalety - trochę więcej chłodu w domu w gorące dni małym kosztem (jedynie praca pompek obiegowych DZ i GZ na min. biegu) i druga zaleta - nieco lepiej przygotowane DZ przez zimą, choć to może nie mieć znaczenia w praktyce.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał rydzadam Zobacz post
    Wykraplania się nie boję, pomogą czujniki punktu rosy w najbardziej newralgicznym miejscu.....
    A to co za diabeł? Mierzy toto temperaturę i ciśnienie atmosferyczne, czy może wilgotność? A nie wystarczy nie przesadzić z różnicą temperatury powietrza i wody w gz?

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał niedowiarek Zobacz post
    A to co za diabeł? Mierzy toto temperaturę i ciśnienie atmosferyczne, czy może wilgotność? A nie wystarczy nie przesadzić z różnicą temperatury powietrza i wody w gz?
    Właśnie żeby nie przesadzić - warto, żeby kontrolował to czujnik punktu rosy Można kupić takie ustrojstwo, są w necie, i sprząc np. z pompką obiegową. Można też nie robić i pilnować samemu, żeby w np. burzowe ciepłe dni nie zaczęła nam "pływać" podłoga w niesprzyjających warunkach.

  5. #5

    Domyślnie

    Witam
    Uzytkuje wlasnie takie cudo co sie zwie chlodzeniem pasywnym ale realizowanym nie za pomoca podlogowki ( srednia przyjemnosc po lodowatej podlodze biegac) a
    przy uzyciu klimakonwektorow. W kazdym pomieszczeniu po jednym a salon dwa ....
    Cichutko i wydajnie , pelna kontola nad temperatura i podloga ma tem. pokojowa a nie 5^C
    Zasilanie glikolem bezposrednio z DZ ( przez zawor 3-drozny , pozycja 1 - glikol przez klimakonwektory do pompy i w ziemie , pozycja 2 - z ziemi na pompe i w ziemie)
    Praktycznie skonczony lecz ....zaczynam nowy

    MGprojekt - Pod Debem - skonczony
    Archon - rezydencja w nerterach 2 - faza startowa

  6. #6

    Domyślnie

    Czyli masz jakby dodatkową instalację chłodzącą na klimakonwektorach? Ciekaw jestem, czy dałoby się zastosować chłodzenie pasywne bez dodatkowych kosztów inwestycyjnych - czy raczej przy minimalnych kosztach - z wykorzystaniem istniejących instalacji. Ja mam sporo ogrzewania ściennego, obawiam się tylko skutków ubocznych (wykraplanie). Innym sposobem jaki mi się kołacze po łepecie jest wstawienie chłodnicy w obieg gwc na zasilaniu rekuperatora. Chłodzenie powietrza a nie ścian czy podłogi. Tylko co zrobić na zimę? Zostawić ten obieg czy wyłączyć?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał niedowiarek Zobacz post
    Czyli masz jakby dodatkową instalację chłodzącą na klimakonwektorach? Ciekaw jestem, czy dałoby się zastosować chłodzenie pasywne bez dodatkowych kosztów inwestycyjnych - czy raczej przy minimalnych kosztach - z wykorzystaniem istniejących instalacji. Ja mam sporo ogrzewania ściennego, obawiam się tylko skutków ubocznych (wykraplanie). Innym sposobem jaki mi się kołacze po łepecie jest wstawienie chłodnicy w obieg gwc na zasilaniu rekuperatora. Chłodzenie powietrza a nie ścian czy podłogi. Tylko co zrobić na zimę? Zostawić ten obieg czy wyłączyć?
    Ja mam zakopane dodatkowe 150m rury fi25. Latem planuję wykorzystywać DZ do chłodzenia powietrza przy okazji regenerując DZ, a zimą będę przełączał na tą osobną rurę. Na wiosnę się za to zabieram.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Ja mam zakopane dodatkowe 150m rury fi25. Latem planuję wykorzystywać DZ do chłodzenia powietrza przy okazji regenerując DZ, a zimą będę przełączał na tą osobną rurę. Na wiosnę się za to zabieram.
    Czyli zaś dodatkowe instalacje. Tym razem po stronie dz na zimę. A mnie się marzy małym kosztem. Takie 2w1. Z braku funduszy pod koniec (oby wreszcie) budowy wąż w kieszeni zaczyna mocno kąsać . Tyle, że wypadałoby, coby to zadziałało.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Jeżeli masz przewymiarowane DZ to śmiało może śmigać cały rok. Możesz zrobić zawór i samemu sprawdzić co będzie w twoim przypadku lepsze. Np. latem korzystać z DZ do chłodzenia a zimą już nie.
    Co do chłodzenia pasywnego podłogówką, to moja rodzinka śmiga niemal cały czas w skarpetkach po domu, a kafle latem tak czy siak są chłodne. Niby mają taką samą temperaturę co reszta domu ale szybciej odbierają ciepło i uczucie chłodu wzrasta. Obniżając ich temperaturę jeszcze o kilka stopni musiał bym zainwestować w ciepłe letnie kapcie dla całej rodziny

  10. #10

    Domyślnie

    A masz namiar na tanią chłodnicę/nagrzewnicę kanałową? Albo pomysł na samoróbkę?

  11. #11

    Domyślnie

    używana chłodnica z samochodu+króćce prostokąt-koło?

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał niedowiarek Zobacz post
    A masz namiar na tanią chłodnicę/nagrzewnicę kanałową? Albo pomysł na samoróbkę?
    Ja dwa lata temu dałem coś koło 800zł. Dzisiaj będę się widział z kolegą co mi ją zamawiał to spytam się z kędy je bierze

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Yarecky Zobacz post
    używana chłodnica z samochodu+króćce prostokąt-koło?
    Trochę strach o zapaszki i opory przepływu powietrza .

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał niedowiarek Zobacz post
    Trochę strach o zapaszki i opory przepływu powietrza .
    jeden z potencjalnych sprzedawców i instalatorów PC przekonywał mnie o wyższości grzania i chłodzenia domu ogrzewaniem ściennym a nie podłogowym. Jego argumenty o ogrzaniu ściennym domu do mnie kompletnie nie trafiły, zaś chodzenie ściany wydaje się mieć przewagę nad chłodzeniem podłogi.
    Sam się przekonam w części domu za jakiś cza

    Co do podłączenia tego do wentylacji mechanicznej to nie pamiętam czemu, ale mi to odradzano zdecydowanie. Podobno właśnie ze względu na wydajność a koszty zrobienia tego na klimakonwektorach miały być niewiele wyższe niż na trudzeniu się z wentylacją. Firma, która mi to odradziła jest sprawdzona w branży, ich tłumaczenie i doświadczenia wydawały się sensowne.

    p.s. dla tych co czytają jak to cudownie i tanio PC ogrzeje i schłodzi dom a nie mają za dużej wiedzy przypomnijmy że chłodzenie PC P/W jest droższe od PC gruntowej ... resztę doszukać.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Ja dwa lata temu dałem coś koło 800zł. Dzisiaj będę się widział z kolegą co mi ją zamawiał to spytam się z kędy je bierze
    Bierze chłodnice Juwentu.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Bierze chłodnice Juwentu.
    chcecie tanio i dobrze?
    to jest zaje... fajne
    http://allegro.pl/klimakonwektor-aux...917817074.html

    mam za pomocą tego zrobionych kilka wariacji...

    ps. chłodzenie pasywne też (za pomocą wody ze studni ),DZ nada się idealnie...
    Ostatnio edytowane przez jasiek71 ; 28-11-2011 o 16:00
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Właśnie przed chwilą to oglądałem. Czy jedna sztuka starczy by schłodzić dom o dwa-trzy stopnie wykorzystując DZ?

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał niedowiarek Zobacz post
    A masz namiar na tanią chłodnicę/nagrzewnicę kanałową? Albo pomysł na samoróbkę?
    dałem wyżej...
    razem z wiatrakiem w jednej obudowie, można grzać , chłodzić nawet solara z tego zrobić
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Aha, czy skrapla się dużo wilgoci?

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Właśnie przed chwilą to oglądałem. Czy jedna sztuka starczy by schłodzić dom o dwa-trzy stopnie wykorzystując DZ?
    woda ze studni schładza powietrze nawiewane do 16*
    wykorzystasz wszystkie rzędy i dasz szybki obieg glikolu to spokojnie taką temp. utrzymasz na okrągło przy wydajności rzędu 350m3/h
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony