dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 59
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Aha, czy skrapla się dużo wilgoci?
    nie raz trochę leci...( tak z pół wiadra w ciągu dnia ) do puki studnia sie nie zagrzeje
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  2. #22
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dargoth

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-738
    Posty
    219

    Domyślnie

    Ja zamierzam sprawę chłodzenia rozwiązać przez glikolowy gruntowy wymiennik ciepła przed rekuperatorem. Przewiduję jedną pętlę dodatkowo wpiętą do rozdzielacza DZ na zaworach trójdrożnych z siłownikami. Zamierzam zautomatyzować pracę zaworów i obiegówki. Jeśli temperatura nawiewanego powietrza przekroczy ustawione poziomy, to najpierw uruchomią się siłowniki na zaworach, a obiegówka załączy się z minutowym opóźnieniem. Wymiennik wykorzystam też do wstępnego nagrzewania powietrza przy niskich temperaturach zewnętrznych, o ile DZ będzie pracowało zgodnie z przewidywaniami. Jeśli okaże się za mało wydajne, to ograniczę pracę GGWC jedynie do chłodzenia, a dodatkowa pętla zasili zimą PC.
    Postaram się jak najwięcej zrobić samemu. Ze wstępnych obliczeń wynika, że inwestycja powinna zamknąć się w przedziale 2500-3000 pln.

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    chcecie tanio i dobrze?
    to jest zaje... fajne
    http://allegro.pl/klimakonwektor-aux...917817074.html

    mam za pomocą tego zrobionych kilka wariacji...

    ps. chłodzenie pasywne też (za pomocą wody ze studni ),DZ nada się idealnie...
    A nadmuch do chałupy robisz poprzez WM czy niezależnie?

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    chcecie tanio i dobrze?
    to jest zaje... fajne
    http://allegro.pl/klimakonwektor-aux...917817074.html

    mam za pomocą tego zrobionych kilka wariacji...

    ps. chłodzenie pasywne też (za pomocą wody ze studni ),DZ nada się idealnie...

    Czy można się wpiąć przed rekuperator tym urządzeniem ? Do chłodzenia jak rozumiem wystarczy DZ + pompka obiegowa a do grzania ? można podłączyć gorącą wodę z kominka ? Czy tam są jakieś grzałki ?
    Tu nie było reklamy, tylko informacja że mój nick to "kamieniarz"



    .

  5. #25

    Domyślnie

    Znalazłem coś, chyba o tym typie, tutaj. Wgląda na to, że jest tam dwie wężownice: chłodnicza i grzewcza.

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał niedowiarek Zobacz post
    Znalazłem coś, chyba o tym typie, tutaj. Wgląda na to, że jest tam dwie wężownice: chłodnicza i grzewcza.
    no to już wiesz wszystko...
    ostatnio robiłem z tego ogrzewanie nadmuchowe, jeden taki wymiennik (obydwie wężownice połączone w układ szeregowy ) podłączony do pieca gazowego grzeje bez problemu 100m2, dałem na zasilaniu 60*, wentylator na trzeci bieg to powrót z wymiennika jest zimny a piec zapi...a aż miło...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    no to już wiesz wszystko...
    ostatnio robiłem z tego ogrzewanie nadmuchowe, jeden taki wymiennik (obydwie wężownice połączone w układ szeregowy ) podłączony do pieca gazowego grzeje bez problemu 100m2, dałem na zasilaniu 60*, wentylator na trzeci bieg to powrót z wymiennika jest zimny a piec zapi...a aż miło...
    No dobra, ale co z tym zastosowaniem w obwodzie WM? Trza chyba wywalić wentylator i zaokrąglić kanał, coś mi się tak zdaje. "Cheba co jezdem we buendzie"

  8. #28
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał niedowiarek Zobacz post
    No dobra, ale co z tym zastosowaniem w obwodzie WM? Trza chyba wywalić wentylator i zaokrąglić kanał, coś mi się tak zdaje. "Cheba co jezdem we buendzie"
    moduł z wentylatorem jest odkręcany, zostaje sam wymiennik i tacka ociekowa
    trzeba tylko przejście z prostokąta na okrągłe , można dać na wlocie do WM jako czerpnia na ścianie i zostawić prostokąt (tylko jaki filtr doczepić razem z jaką kratką )
    ja dał bym za rekuperatorem i wykorzystał do grzania (obieg grzejników ) i chłodzenia (obieg dolne źródło PC )
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  9. #29
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    moduł z wentylatorem jest odkręcany, zostaje sam wymiennik i tacka ociekowa
    trzeba tylko przejście z prostokąta na okrągłe , można dać na wlocie do WM jako czerpnia na ścianie i zostawić prostokąt (tylko jaki filtr doczepić razem z jaką kratką )
    ja dał bym za rekuperatorem i wykorzystał do grzania (obieg grzejników ) i chłodzenia (obieg dolne źródło PC )
    Ale jak odkręcisz moduł z wentylatorem to zostanie sama chłodnica. Czy umieszczona za reku będzie ona lepsza od chłodnicy dedykowanej?

  10. #30
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Ale jak odkręcisz moduł z wentylatorem to zostanie sama chłodnica. Czy umieszczona za reku będzie ona lepsza od chłodnicy dedykowanej?
    nawet jak założysz chłodnice wielkości okna to więcej chłodu nie uzyskasz...
    no chyba że jakieś ogromne przepływy powietrza i wody...
    ale kto ma takie przekroje kanałów w WM ??
    ten wymiennik jest dostosowany do 700m3/h, potrzeba ci więcej ?
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    nawet jak założysz chłodnice wielkości okna to więcej chłodu nie uzyskasz...
    no chyba że jakieś ogromne przepływy powietrza i wody...
    ale kto ma takie przekroje kanałów w WM ??
    ten wymiennik jest dostosowany do 700m3/h, potrzeba ci więcej ?
    No to teraz pytanie. Mam zakupioną chłodnicę, mam DZ, co lepiej wykorzystać, ten tani klimakonwektor czy moją chłodnicę?

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    No to teraz pytanie. Mam zakupioną chłodnicę, mam DZ, co lepiej wykorzystać, ten tani klimakonwektor czy moją chłodnicę?
    jaka chłoodnica?
    od samochodu, pociągu ?

    powiem inaczej na początku w tym moim solarze była taka jak PICZMAN montuje do swoich GGWC...
    po zamianie na ten klimakonwektor lepiej grzeje i to tylko na wymienniku od chłodzenia...( nie długo będę podłączał wszystkie i nieco zmienię miejsce pobierania powietrza)

    idę o zakład że jak podłączysz swoją PC do wszystkich rurek to zagrzejesz tym chałupę a twoja pompa dostanie zadyszki
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  13. #33
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał niedowiarek Zobacz post
    A nadmuch do chałupy robisz poprzez WM czy niezależnie?
    jeżeli ten wymiennik ma służyc do chłodzenia chałupy to lepiej zrobić oddzielny układ kanałów o odpowiedniej przepustowości
    ty masz dość chłodne dolne źródło więc będzie mroziło jak ta lala..., byle wydatek powietrza był odpowiedni, WM ma za małą wydajność do sprawnego chłodzenia
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    jeżeli ten wymiennik ma służyc do chłodzenia chałupy to lepiej zrobić oddzielny układ kanałów o odpowiedniej przepustowości
    Właśnie zacząłem malowanie ścian. Chcesz, żeby mnie połowica zatłukła jak zobaczy nowe kanały? Poza tym szukam najtańszego i najprostszego rozwiązania niekoniecznie bardzo wydajnego.

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    ty masz dość chłodne dolne źródło więc będzie mroziło jak ta lala...
    Wreszcie jakiś pożytek z marnego de-zetu

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    WM ma za małą wydajność do sprawnego chłodzenia
    Mam już GWC z dwudziestuparu metrów dwusetki kanalizacyjnej i przepustnicę między czerpnią a GWC. I teraz się waham czy wspomagać GWC takim klimakonwektorkiem, czy pójść w chłodzenie rurkami w ścianach.

    Jeszcze pytanko: czy to ustrojstwo może pracować w pionie (tzn. powietrze z dołu do góry), czy tylko tacą ociekową do dołu?

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał niedowiarek Zobacz post
    Mam już GWC z dwudziestuparu metrów dwusetki kanalizacyjnej i przepustnicę między czerpnią a GWC. I teraz się waham czy wspomagać GWC takim klimakonwektorkiem, czy pójść w chłodzenie rurkami w ścianach.

    Jeszcze pytanko: czy to ustrojstwo może pracować w pionie (tzn. powietrze z dołu do góry), czy tylko tacą ociekową do dołu?
    ja mam 67m GWC fi 200 na dwóch metrach i jest za mało do chłodzenia (przegrzewa się ), a ty chcesz 20-stoma ?
    jak ci nie przeszkadza że będzie kapało to możesz i do góry nogami...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    No to teraz pytanie. Mam zakupioną chłodnicę, mam DZ, co lepiej wykorzystać, ten tani klimakonwektor czy moją chłodnicę?
    No i jak w końcu masz to rozwiązane i czy co nieco działa?

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał ppluto Zobacz post
    No i jak w końcu masz to rozwiązane i czy co nieco działa?
    Kupiłem klimakonwektor kasetowy (nawet nie pamiętam ile kW) i planuje go wpakować w sufit na poddaszu. Mam dwie antresole, więc ze schłodzeniem dołu nie będzie żadnego problemu. Oczywiście podepnę go pod odwierty.

  18. #38
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar mirek118
    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Praszka
    Kod pocztowy
    46-320
    Posty
    758

    Domyślnie

    Wtrącę się w dyskusje. Ja ma chłodnicę (bodajże ok. 4,5W) na kanale czerpni do rekuperatora. Podczas ostatniego upalnego lata na poddaszu temperatura utrzymywana ok. 26 stopni podczas dnia. Znajomi którzy u mnie bywali mówili że dużo lepiej niż u nich. Nie bez znaczenia jest też dobra izolacja poddasz oczywiście. Moje DZ latem miało temp. ok. 16 stopni, czyli na pionowym DZ byłaby niższa czyli lepsza do chłodzenia.
    Na parterze niestety jest gorzej ze względu na duże nasłonecznienie domu, otwartą kuchnię na salon. Tak więc paradoksalnie na poddaszu było sporo przyjemniej niż na parterze. Uważam że warto założyć takie GWC jak już się posiada DZ do PCi i rekuperator. Niemniej jednak poważnie rozważam dołożenie chłodzenia pasywnego podlogowką tak żeby "ściągnąć" nadmiar ciepła z salonu, choćby miało działać tylko w nocy z uwagi na mało komfortową chłodną podłogę.

  19. #39
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar mirek118
    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    Praszka
    Kod pocztowy
    46-320
    Posty
    758

    Domyślnie

    Acha. Ważne jest również umiejscowienie rekuperatora. U mnie jest na strychu i latem jest tam piekło także na pewno strata chłodu jest sporo większa niż gdyby był w garażu lub piwnicy

  20. #40
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibizz1

    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    Skierniewice
    Posty
    361

    Domyślnie

    Zamierzam robić gruntową pompe z pionowymi sondami i nakłonić instalatora żeby zrobił mi wyprowadzenie na kanałową chłodznice do rekuperatora oraz na klimakonwekter. Sterowanie jedną pompką, jakiś sterownik i zawór do odcięcia klimakonwektora na zime. Kiedys liczylem ze rekuperator przy roznicy temperatur 10 stopni jest w stanie maksymalnie wdmuchnąc 2kW ciepla/chlodu wiec mysle ze taki klimakonwektor jest w stanie zabrać do 4kW ciepla.

    Warto się w takie modyfikacje pakować?

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony