dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 433 z 686
Pokaż wyniki od 8.641 do 8.660 z 13710
  1. #8641

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomek B.. Zobacz post
    Dlatego zbiornik płaszczowy jest najlepszy z możliwie dużą objętością wody grzewczej, oczywiście nie mówimy tu o zbiorniku z wlotem od góry i wylotem na dole.
    Czy aby na pewno?
    Gdzie jest punkt graniczny między objętością zładu a opłacalnym (wysokim) COP?

    Dlaczego wszystkie zasobniki dedykowane, jak i te wbudowane (modele All In One) posiadają zasobniki o niewielkie powierzchni wymiany z wężownicami?

    Panasonic - 200 l, 1,4 m2
    Mitsubishi - 200l, 1,35 m2
    Fujitsu - 190l, 0,71 m2

    Gdyby zbiorniki dwu płaszczowe były gwarantem wysokiego COP, to producenci pomp mieli by takie zbiorniki w ofercie.
    Tymczasem takich zbiorników nie oferuje nikt.

  2. #8642
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jvc

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    117

    Domyślnie

    Panowie trochę chyba odeszliście od tematu.
    Dom z poddaszem. Powierzchnia całkowita 220m2 , powierzchnia grzania 180m2
    PC Vitocal 242-G , 10KW. Dolne źródło 2x100m

    Sezon grzewczy 2015/2016 - 3278 kWh x 0.27zł = 885 zł,
    Sezon grzewczy 2016/2017 - 4073 kWh x 0,27zł = 1099 zł,

  3. #8643
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    witam
    wydaje mi się ,że co jak co -ale COP to ma związek ze zużyciem energii.
    To, że ktoś ma mało kWh za CO lub CWU - może świadczyć o tym ,że :
    a) mało zużywa energii , bo lubi 18 st w domu i bierze prysznic raz w tyg
    b) ma super dobrany sprzęt i świetnie wykonaną chałupę

    Dlatego to jest ważne dla zużycia energii (moim zdaniem i nie tylko)
    czołem

  4. #8644

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    witam
    wydaje mi się ,że co jak co -ale COP to ma związek ze zużyciem energii.
    To, że ktoś ma mało kWh za CO lub CWU - może świadczyć o tym ,że :
    a) mało zużywa energii , bo lubi 18 st w domu i bierze prysznic raz w tyg
    b) ma super dobrany sprzęt i świetnie wykonaną chałupę

    Dlatego to jest ważne dla zużycia energii (moim zdaniem i nie tylko)
    czołem
    Przewymiarowanie też często wpływa na pobór kwh.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  5. #8645
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    witam
    proszę o radę ,jaki będzie optymalny profil sterowania mojej PC.
    Przypomnę tylko , że (niestety) mam 90% grzejników .Na szczęście ,kiedy budowałem 9 lat temu chałupę , zażyczyłem sobie większe grzejniki na 50st.
    Mam T-capa 3F 9kW i jeszcze G11 w Tauronie (już się przekonałem ,że muszę przejść na G12W). Nie mam reku.

    Myślę o trzech wariantach pracy CO od pon do pt:

    1.włączam rano wg potrzeb i wyłączam przed snem

    -wady :długo uzupełnia straty po nocy , przy dwóch taryfach od pon do pt wychodzi drożej, gorszy komfort -rano może być chłodniej
    -zalety : lepszy COP bo w dzień z natury są wyższe temp ,PC pracuje tylko np 10-13 h (nie zużywa się mechanika)

    2.PC pracuje 24H , z profilowaniem t CO

    -wady :gorsze COP-y w nocy , większe zużycie PC (będzie dłużej pracowała z mniejszą mocą-tylko na uzupełnianie strat na bieżąco ), hałas w nocy (ostatnio lekko słyszałem w sypialni PC-częstotliwość przy odszranianiu miała 85) , jakieś tam straty przy wietrzeniu (jeśli jest na zewnątrz zimno-a w domu ciepło , to wymiana zachodzi szybko)
    -zalety :lepszy komfort , może być generalnie taniej

    3.włączam CO od 4 do 6 na max temp , 9-13 z termostatu ,13-15 max t CO,15-22 z termostatu ,22-24 na max t CO

    -wady i zalety wymieszane w w/w


    Skłaniam się do nr 3 , czy możecie coś doradzić ?

    poszukujący optymalnego rozwiązania

  6. #8646
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    witam
    proszę o radę ,jaki będzie optymalny profil sterowania mojej PC.
    Przypomnę tylko , że (niestety) mam 90% grzejników .Na szczęście ,kiedy budowałem 9 lat temu chałupę , zażyczyłem sobie większe grzejniki na 50st.
    Mam T-capa 3F 9kW i jeszcze G11 w Tauronie (już się przekonałem ,że muszę przejść na G12W). Nie mam reku.
    1. Przejdź na prąd twutaryfowy;
    2. zakup porządny bezprzewodowy termostat;
    3. znajdź dla niego najlepszą lokalizację - z dala od czynników mających wpływ na nagłe skoki temp, czyli okien, nawiewów, kominków, czy innych źródeł ciepła;
    4. Ustaw sobie temp podbicia temp zgodnie z godzinami taniej taryfy - ponieważ masz grzejniki, aby zachować komfort ta temp nie może być dużo wyższa niż temp obniżenia - myślę, że wraz z histerezą nie powinno to przekraczać 1st, no góra 1,5st

    Tym sposobem Twój układ sterowania będzie samoistnie dążył do jak największego wykorzystania taniej taryfy, ale nie kosztem komfortu. Oczywiście liczba załączeń będzie większa niż gdybyś miał podłogówkę, ale i tak wyjdzie to dużo lepiej niż pompa puszczona samopas na pogodówce - wierz mi, bo sam to testowałem po zakupie pompy.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  7. #8647
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    1. Przejdź na prąd twutaryfowy;
    2. zakup porządny bezprzewodowy termostat;
    3. znajdź dla niego najlepszą lokalizację - z dala od czynników mających wpływ na nagłe skoki temp, czyli okien, nawiewów, kominków, czy innych źródeł ciepła;
    4. Ustaw sobie temp podbicia temp zgodnie z godzinami taniej taryfy - ponieważ masz grzejniki, aby zachować komfort ta temp nie może być dużo wyższa niż temp obniżenia - myślę, że wraz z histerezą nie powinno to przekraczać 1st, no góra 1,5st

    Tym sposobem Twój układ sterowania będzie samoistnie dążył do jak największego wykorzystania taniej taryfy, ale nie kosztem komfortu. Oczywiście liczba załączeń będzie większa niż gdybyś miał podłogówkę, ale i tak wyjdzie to dużo lepiej niż pompa puszczona samopas na pogodówce - wierz mi, bo sam to testowałem po zakupie pompy.
    witaj
    ad.1-dzisiaj przeszedłem na G12W - w czwartek mają zmieniać licznik
    ad.2-mam taki jak Twój Euroster
    ad.3-lokalizacja jest ok
    ad.4-histereza w termostacie 0,5 , a t PC się bawię -testuję krzywkę 46-51.

    Tak jak już pisałem ,mam kilka wariantów działania-może być jeszcze tak , że termostat będzie utrzymywał temp w nocy (19) i do południa (21). Natomiast po np 16 PC będzie działać na w trybie praktycznie on , tj na eurosterze ustawię np 24 st /na PC 45-46 .Chałupa będzie już w miarę nagrzana , głowice termostatyczne będą regulować temp w pomieszczeniach w zależności od indywidualnych potrzeb .
    Zobaczymy

    tymczasem

  8. #8648
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    witaj

    ad.2-mam taki jak Twój Euroster

    tymczasem
    Pamiętaj żeby Euroster nie pracował w trybie Pi, bo to się nie bardzo sprawdza. A temp ustawisz sobie empirycznie, bo Ty najlepiej wiesz jak chcesz żeby było Ja na początku bawiłem się ustawieniami przez pół roku, ale od dwóch lat nawet nie tknąłem palcem przy sterowniku i termostacie i chyba już nawet zapomniałem jak to się robi Ja do dyspozycji mam też IntesisHome, który bardzo ułatwia zabawy z ustawieniami...
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  9. #8649
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    Pamiętaj żeby Euroster nie pracował w trybie Pi, bo to się nie bardzo sprawdza. A temp ustawisz sobie empirycznie, bo Ty najlepiej wiesz jak chcesz żeby było Ja na początku bawiłem się ustawieniami przez pół roku, ale od dwóch lat nawet nie tknąłem palcem przy sterowniku i termostacie i chyba już nawet zapomniałem jak to się robi Ja do dyspozycji mam też IntesisHome, który bardzo ułatwia zabawy z ustawieniami...
    hej
    tak właśnie myślałem z tym algorytmem i nie wybrałem tego-z doświadczeń z gazówką w starym domu , ustawiłem histerezę na 0,5 st . Zastanawiałem się nad zdalnym dostępem przez internet -jak opanuję wdrożenie , to pomyślę nad trybem ON/OFF , jak znam życie będzie jakiś tańszy system od Panasa (nie lubię wydawać kasy na coś z czego mało efektywnie korzystam) .Tryb taki powinien mi wystarczyć , no może jeszcze będzie brakowało alarmu PC. Rzadko kiedy w czwórkę razem wyjeżdżamy z domu zimą , ale zdarza się.

    cześć

  10. #8650
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Tomek B..
    Zarejestrowany
    Jun 2011
    Skąd
    Piotrków Trybunalski
    Kod pocztowy
    97-300
    Posty
    1.846

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Czy aby na pewno?
    Gdzie jest punkt graniczny między objętością zładu a opłacalnym (wysokim) COP?

    Dlaczego wszystkie zasobniki dedykowane, jak i te wbudowane (modele All In One) posiadają zasobniki o niewielkie powierzchni wymiany z wężownicami?

    Panasonic - 200 l, 1,4 m2
    Mitsubishi - 200l, 1,35 m2
    Fujitsu - 190l, 0,71 m2

    Gdyby zbiorniki dwu płaszczowe były gwarantem wysokiego COP, to producenci pomp mieli by takie zbiorniki w ofercie.
    Tymczasem takich zbiorników nie oferuje nikt.
    Poruszyłem temat zbiornika płaszczowego typu zbiornik w zbiorniku, bo takowy posiadam. W pierwszej kolejności podłączyłem pompe ciepła pod wężownicę w tym zbiorniku i efekt był niezadowalający ze względu na różnice temperatur wody płynącej przez wężownicę i grzanej pompą ciepła i wody grzewczej w zbiorniku. Dopiero podłączenie pod bezpośredni obieg wody grzewczej dał oczekiwany efekt. Temat oczywiście dotyczy samego grzania c.w.u..

    bobrow-brak ciepłomierza-w domu ma być ciepło a to ile jest tych potrzeb wskazuje licznik energii elektrycznej.
    Ostatnio edytowane przez Tomek B.. ; 23-11-2015 o 21:15

  11. #8651
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    bobrow-brak ciepłomierza-w domu ma być ciepło a to ile jest tych potrzeb wskazuje licznik energii elektrycznej.

    Johny

    no właśnie -jak podłączysz grzałki pod chałupę , to też będzie ciepło , nieprawdaż ?

    100 ltr CWU ogrzejesz ze słabym COP , ale z relatywnie niedużym zużyciem kWH. Ja to właśnie ćwiczyłem na moim 140 galmecie , PC "taktowała" -tj dochodziła do 57 st następnie pauza i oddawanie temperatury bez sprężarki (COP 2,7). Zużycie kWH było nie duże i woda rzeczywiście szybko się nagrzewała , tylko z dużym COP było by jeszcze mniej.
    Przy 300 ltr to było by to bardziej widoczne.
    To co widać w Twoim przypadku , to duży zład wody grzewczej-rzeczywiście powinna być różnica miedzy przekazywaniem ciepła , ale jak nie ma pomiarów -to można dużo sobie opowiadać.

    Jeszcze coś-nie chodzi mi o to ,żeby udowodnić Twój błąd czy coś w tym stylu .Ja posłuchałem podobnej do Twojej "teorii" i podłączyłem istniejący zbiornik dwupłaszczowy do PC.
    Wyszła mi drugi raz robota i jeszcze musiałem płukać całą instalację (chociaż niby przepłukałem przed montażem...).
    Piszę to dla tych , którzy tak jak ja stają przed wyborem szczegółów technicznych przy inwestycji w PC. Każdy zapytany instalator wie najlepiej , a później są te różne problemy na forach-chyba nie piszemy sobie tu tylko o tym co nam się udało i co tak dobrze funkcjonuje...

    bywaj

  12. #8652
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    sorki

    mój ostatni wpis był do Tomka B.

  13. #8653
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    odnośnie kosztów CO+CWU (na grzejnikach ) :

    -do końca tego tyg G11 0,55pln brutto
    -wrzesień 89pln
    -październik 244pln
    -listopad do teraz 245pln (szacowany koszt 370pln)
    -od grudnia taryfa G12W -szacowane z obserwacji koszty powinny być mniejsze o 25-30% od G11
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  14. #8654

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    odnośnie kosztów CO+CWU (na grzejnikach ) :

    -do końca tego tyg G11 0,55pln brutto
    -wrzesień 89pln
    -październik 244pln
    -listopad do teraz 245pln (szacowany koszt 370pln)
    -od grudnia taryfa G12W -szacowane z obserwacji koszty powinny być mniejsze o 25-30% od G11
    U mnie na razie 100 zł na grzanie i CWU za listopad. 100 parę m2 w domu z 5 cm styropianu, 10 cm ściany zewn. plus od wewnątrz pianka z al na poddaszu i pokoje parter. WM z reku. Grzanie pompą powietrzną kanałową czyli w Polsce znana jako klima kanałowa wspomagana grzejnikami/starym gazowym. Temp. 20,5/21C dół 21-22/23 góra. Taryfa g11, kwh 64 gr.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  15. #8655

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciej10 Zobacz post
    pompa działa od 8 listopada do tej pory zuzyla 135 KWh liczac srednio po 0,63 zł za KWh wychodzi 85 zł (8,5 zł na dzień)

    W tym czasie wytworzyła 768 Kwh energi -COP 5,6 Łącznie pompa pracuje 246h z czego 91 h to praca sprezarki,liczba uruchomien sprezarki wynosi 104

    temperatura ustawiona na 15 stopni-pompa Buderus WPS 8k-1 7,6 KW
    Jak na takie temp. liczba wł. sprężarki duża ale tragedii nie ma.
    W moim przypadku średnio 1,5 h na cykl, mam teraz 2500 załączeń od początku użytkowania Pc.
    Dom 140m^2 ściana beton komórkowy,,400''+15cm weła okna U=1.1 parter podłogówka podłoga 13cm styr., poddasze kaloryfery, skosy 22cm wełna Toprock strop 50 cm wełna. CWU poza sezonem grzewczym solary(9,6m^2 płaskie). Od sezonu 2012/2013 przesiadka na PC 7,7 kW Vitocal 300-G Dz 2x80m pion. WM+GWC. Ogrzewanie + CWU zużycie sezon: 2012/13 2500 kWh, 2013/14 2067kWh, 2014/15 1900kWh.

  16. #8656

    Domyślnie

    Witam serdecznie mam pytanie do Was:

    Pompa NIBE 1240 8kW działa już 7 lat bez jakichkolwiek problemów. Dom dość dobrze ocieplony OZC 54kW/m2rok. Kaloryfery na pietrze podłogówka na parterze. W tym roku postanowiłem zmienić parametry pracy pompy aby zwiększyć zużycie prądu w taniej taryfie. W ustawieniach pompy zwiększyłem temperaturę wody grzewczej o 5*C w godzinach 13-15 22-6. Efekt jest taki ze pompa uruchamia sie podgrzewa wodę o kilka stopni wg ustawień i sie wyłącza. Temperatura rośnie dość szybko. Pompa pracuje około 30-40 min i robi przerwę. Po kilkudziesięciu minutach znów rusza i cykl sie powtarza. miałem nadzieje ze jak ustawie pompę w taniej taryfie to podgrzeje podłogę dość znacznie i przez kolejne kilka godzin sie nie uruchomi a tu znaczne odpoczynki w taniej taryfie a około 16-17 ponowie sie uruchamia.
    Nie wiem co robić. W sumie nie narzekam na rachunki ale mogło by być lepiej. Co znawcy tematu na to?
    Samorobny Omega Dron 140m2. Ogrzewanie prądem grzałka w rurce 6 KW podłogówka 100%, cwu 300l grzałka 2kw w tanim prądzie silikat 24cm na podłogi 33cm styro ściany 20cm grafitu 0032 dach 20cm płyta pur 10 cm styro grafit
    CO CWU
    2018 - 2019 1624zł

  17. #8657
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Dom nie nadąża z odbiorem ciepła i na powrocie szybko masz za wysoką temperaturę.

  18. #8658
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar tomekwa
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Posty
    1.067
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Co według Was da lepszy (oszczędniejszy) efekt aby podnieść temperaturę w pomieszczeniu:
    zwiększenie krzywej grzewczej z 0,3 na 0,4 czy pozostawienie krzywej 0,3 i zwiększenie wymaganej temperatury o 1 st.C?
    Dziennik | Komentarze
    Indywidualny projekt, silka + 20 cm 031, pod podłogą 20 cm. EPS100 038.
    Do grzania: ok. 250 m2 podłogówki i ~750 m3.
    WM: Onyx 550 classic. PC: Vitocal 300-G, DZ 4x90m (studnia i rotametry+ ok.60 m dobiegu).
    Kominki w salonie i łazience - dla klimatu.

  19. #8659
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomekwa Zobacz post
    Co według Was da lepszy (oszczędniejszy) efekt aby podnieść temperaturę w pomieszczeniu:
    zwiększenie krzywej grzewczej z 0,3 na 0,4 czy pozostawienie krzywej 0,3 i zwiększenie wymaganej temperatury o 1 st.C?
    Nie rozumiesz krzywej. Najprościej mówiąc krzywa jest po to, żeby znaleźć złoty środek między spadkami temperatury na zewnątrz, a stabilną temperaturą wewnątrz.
    -Krzywa za wysoka-im zimniej na zewnątrz, tym cieplej w domu
    -Krzywa za niska-im zimniej na zewnątrz, tym zimniej w domu

    Podnieś po prostu temperaturę i nie ruszaj krzywej.

  20. #8660
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar tomekwa
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Posty
    1.067
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Pierwszy sezon w domu, więc na razie szukam najlepszego rozwiązania.
    Dziennik | Komentarze
    Indywidualny projekt, silka + 20 cm 031, pod podłogą 20 cm. EPS100 038.
    Do grzania: ok. 250 m2 podłogówki i ~750 m3.
    WM: Onyx 550 classic. PC: Vitocal 300-G, DZ 4x90m (studnia i rotametry+ ok.60 m dobiegu).
    Kominki w salonie i łazience - dla klimatu.

Strona 433 z 686

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony