dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1013 z 1022
Pokaż wyniki od 20.241 do 20.260 z 20428
  1. #20241

    Domyślnie

    Cytat Napisał own20840 Zobacz post
    Witam, jaka jest dokładność czujników i ustawień temp w pompie Panasonic H?
    (1 stopień, 0.5, 0.2, 0.1 jedna dziesiąta?)

    Tzn np ustawiając krzywą: dla
    -5 zew, krzywa 31
    +5 zew, krzywa 30

    To jakie będzie ustawienie realne pompy dla 0,-1,-2,-3,-4,-5 na zewnątrz?

    Matematycznie by było
    30.5, 30.6, 30.7, 30.8, 30.9, 31.

    A jak jest w praktyce?
    Realnie będzie to: +5 i wyżej 30, +4 i niżej 31.

  2. #20242

    Domyślnie

    Cytat Napisał bocian_koh Zobacz post
    Realnie będzie to: +5 i wyżej 30, +4 i niżej 31.
    Cytat Napisał Techno Zobacz post
    A w praktyce będzie to dla wszystkich temperatur 30 ( oprócz -5 i niższych ,tu będzie 31).
    Pompa po prostu nawet nie zaokrągla , tylko ucina to co za przecinkiem.
    Jesteś pewien? Wydawało mi się, że tak jak napisał bocian_koh, zaokrągła do góry

  3. #20243

    Domyślnie

    Ok, zaokrągla każda liczbe do góry ,nawet jak wyjdzie 01 po przecinku ,źle wcześniej napisałem.

  4. #20244

    Domyślnie

    Mam dodane urządzenie do Smart Cloud. Ale za wiele nie korzystałem z aplikacji. Widziałem podstawowe opcje typu wł/wył, ustaw temp i harmonogram.

    Żeby monitorować zaawansowane parametry rozumiem, że potrzebny jest Service cloud?
    Ostatnio edytowane przez own20840 ; 14-01-2024 o 14:42

  5. #20245

    Domyślnie

    Witam. W marcu planuje zakupić Panasonic Aquera All in One 7kw, czy mógłby ktoś doradzić czy takie podłączenie urządzenia się sprawdzi ? Głównie zależy mi na informacji czy do bufora (do defrostow) szeregowo na powrocie potrzebuje coś jescze ? Jakiś zawór, czujnik temperatury itd? Poniżej przesyłam szkic podłączenia, do bufora podłączenie powrotów z dwóch rozdzielaczy i u góry wyjście na powrót w jednostce wewnętrznej.

    https://ibb.co/C9gpR1k

  6. #20246

    Domyślnie

    Cytat Napisał own20840 Zobacz post
    Żeby monitorować zaawansowane parametry rozumiem, że potrzebny jest Service cloud?
    Tak.

    Cytat Napisał Dominikcbr Zobacz post
    Witam. W marcu planuje zakupić Panasonic Aquera All in One 7kw, czy mógłby ktoś doradzić czy takie podłączenie urządzenia się sprawdzi ? Głównie zależy mi na informacji czy do bufora (do defrostow) szeregowo na powrocie potrzebuje coś jescze ? Jakiś zawór, czujnik temperatury itd? Poniżej przesyłam szkic podłączenia, do bufora podłączenie powrotów z dwóch rozdzielaczy i u góry wyjście na powrót w jednostce wewnętrznej.

    https://ibb.co/C9gpR1k
    Przy podłogówce bufor w ogóle nie jest potrzebny, chyba że na pętlach masz siłowniki i masz zamiar ich używać (zły pomysł), to wtedy potrzebujesz bufor + zawór nadmiarowo upustowy.

  7. #20247

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gepam Zobacz post
    Tak.


    Przy podłogówce bufor w ogóle nie jest potrzebny, chyba że na pętlach masz siłowniki i masz zamiar ich używać (zły pomysł), to wtedy potrzebujesz bufor + zawór nadmiarowo upustowy.
    Chodzi mi o bufor na powrocie po to żeby przy defroście nie była pobierana woda bezposrednio z podłogi tylko z tego "zasobu" , w tym przypadku zawór o którym mówisz nie jest potrzebny.

  8. #20248

    Domyślnie

    Woda i tak będzie szła z podłogi, a to czy bezpośrednio czy nie to nie ma znaczenia. Jeżeli nie ma siłowników na rozdzielaczach to zawór nie jest potrzebny, ale jeżeli są i będą jakoś sterowane, to teoretycznie wszystkie pętle mogą się zamknąć w jednym czasie powodując brak przepływu. Wtedy jest potrzebny.

  9. #20249

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gepam Zobacz post
    Woda i tak będzie szła z podłogi, a to czy bezpośrednio czy nie to nie ma znaczenia. Jeżeli nie ma siłowników na rozdzielaczach to zawór nie jest potrzebny, ale jeżeli są i będą jakoś sterowane, to teoretycznie wszystkie pętle mogą się zamknąć w jednym czasie powodując brak przepływu. Wtedy jest potrzebny.
    Wydawało mi się że ten zład w buforze będzie lepszy niż woda bezpośrednio z podłogi, tak też podpowiedziało mi kilku instalatorów... dlatego zrobiłem bufor 80l ze stali nierdzewnej... co do siłowników to mam w 5 pomieszczeniach zostawione miejsce, nie wiem czy będę je podłaczał czy nie, ale jeśli nawet to pozstaje 6-7 pomieszczeń bez sterownia.

  10. #20250
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pawelszo

    Zarejestrowany
    Oct 2019
    Skąd
    Osolin
    Kod pocztowy
    55-120
    Posty
    136

    Domyślnie

    Po co komplikować instalację, mam bufor tylko 50l, w sumie same grzejniki, grzeję 34-38 stopni i wystarcza, od 4lat nigdy grzałka wspomagająca nigdy się nie odpaliła, zład wody wystarcza na odmrożenie a trwa kilka może ciut dłużej minut - niezauważalne dla domu.
    Dom 130-150m2, Pompa ciepła Panasonic Aquarea T-CAP 9kW 3 fazy 2 wiatraki+kaloryfery.
    PV 6kW ZeverSolar

  11. #20251

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dominikcbr Zobacz post
    Wydawało mi się że ten zład w buforze będzie lepszy niż woda bezpośrednio z podłogi, tak też podpowiedziało mi kilku instalatorów... dlatego zrobiłem bufor 80l ze stali nierdzewnej... co do siłowników to mam w 5 pomieszczeniach zostawione miejsce, nie wiem czy będę je podłaczał czy nie, ale jeśli nawet to pozstaje 6-7 pomieszczeń bez sterownia.
    To cię naciągnęli, ale jak już zrobiłeś, to niech zostanie. Jest dobrze.

  12. #20252

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dominikcbr Zobacz post
    Wydawało mi się że ten zład w buforze będzie lepszy niż woda bezpośrednio z podłogi, tak też podpowiedziało mi kilku instalatorów...
    A jakich to włąściwości zład w buforze nabiera , że jest lepszy ? Jak to instalatorzy tłumaczą ?
    Bo to ,że daje instalatorowi spokój ( przy okazji dając mu zarobić za jego instalację ) to nie ulega wątpliwości.
    Bufor w podłogówce ( oczywiście takiej dopasowanej do wielkości pompy) jest niepotrzebny. Pewnie przydałby się , jakby podłogówka była rozłożona na 80m2 a pompa miałaby 12kW , 16kW . Na pewno potrzebny też jest przy kaloryferach ( zwłaszcza tych wysokotemperaturowych i z małym zładem).

  13. #20253

    Domyślnie

    Cytat Napisał Techno Zobacz post
    Ok, zaokrągla każda liczbe do góry ,nawet jak wyjdzie 01 po przecinku ,źle wcześniej napisałem.
    Czyli co, jak jest np. krzywa -15/30 i +10/25 to po zaokrągleniu w górę będzie tak (trzecia kolumna)? I takie też wartości wystawia Aquarea J?
    Ostatnio edytowane przez konrad_gom ; 16-01-2024 o 17:18

  14. #20254

  15. #20255

    Domyślnie

    Witam, proszę Was o wyjaśnienie pomoc w takiej sprawie
    PC 7Kw, chodzi o to, że mam ustawiony harmonogram tygodniowy, mam też w ustawieniach następujące nastawy Max. czas działania co 1h, Mac. czas działania cwu 1h30min, , histeraza dla cwu -6. I nie mogę poradzić sobie z brakiem ciepłej wody, a dokładnie z nadążaniem grzania szczególnie pod wieczór kiedy czas na prysznic (4 osobowa rodzina). mimo, żę w harmonogramie ma 46 stopni nastawę na wodę , woda ma 42 stopnie to nie włącza mi się grzanie wody tylko całay czas grzeje na co. Rozumiem, że nie spadła mu histeraza o -6 i jeszcze nie grzeje wody, ale bardzo mnie intryguje fakt, że jest ustawienie max. czas działa co na 1h, a mija już ponad 1godzina a nawet 2 godziny i tak jakby ten parametr wcale nie działa. Bo myślałam, że tak to powinno być , że automatycznie po 1 h powinien sprawdzic sobie wodę. Niestety konczy się tak, że muszę ręcznie pompie wymusić wodę i ustawiam ja na 48 stopni. Czy to ormalne działanie , czy jakaś usterka , jakieś pomysły?

  16. #20256

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kamdor Zobacz post
    Witam, proszę Was o wyjaśnienie pomoc w takiej sprawie
    PC 7Kw, chodzi o to, że mam ustawiony harmonogram tygodniowy, mam też w ustawieniach następujące nastawy Max. czas działania co 1h, Mac. czas działania cwu 1h30min, , histeraza dla cwu -6. I nie mogę poradzić sobie z brakiem ciepłej wody, a dokładnie z nadążaniem grzania szczególnie pod wieczór kiedy czas na prysznic (4 osobowa rodzina). mimo, żę w harmonogramie ma 46 stopni nastawę na wodę , woda ma 42 stopnie to nie włącza mi się grzanie wody tylko całay czas grzeje na co. Rozumiem, że nie spadła mu histeraza o -6 i jeszcze nie grzeje wody, ale bardzo mnie intryguje fakt, że jest ustawienie max. czas działa co na 1h, a mija już ponad 1godzina a nawet 2 godziny i tak jakby ten parametr wcale nie działa. Bo myślałam, że tak to powinno być , że automatycznie po 1 h powinien sprawdzic sobie wodę. Niestety konczy się tak, że muszę ręcznie pompie wymusić wodę i ustawiam ja na 48 stopni. Czy to ormalne działanie , czy jakaś usterka , jakieś pomysły?
    46 - 6 to załączy się przy 40 *
    Panasonic Aquarea J T-Cap 12kW 3-faz czyli WH-MXC12J9E8 monoblok
    CZ-NS4P Panasonic Płyta PCB rozszerzeń
    Wymiennik pośredni i bufor 220 L zalane glikolem -12* C
    Dwa obiegi dół - podłogówka , góra - grzejniki

  17. #20257
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Lisciasty
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Zadupie Leszna
    Posty
    156

    Domyślnie

    Cytat Napisał G.ThoMass Zobacz post
    Witam
    2 rozdzielacz korytarz wc i 3 pokoje. Z pompy wychodzi rura 1cal poprzez trójnik na te 2 rozdzielacze. Do 1 rozdzielacza odległość około 0.5m A do 2 rozdzielacza odległość około 1m. . Rury w podlogowce to tece silver 16x2.0mm.
    Problemem największym jest bardzo głośny szum taki jakby mechaniczny z podłogi w chwili defrostow. Kiedy pompa tloczy na maks wodę. Najgorzej jak to ma miejsce w środku nocy to potrafi wybudzić doroslego. A dziecko prawie co noc się budzi i płacze.
    Instalatorzy od pompy twierdza że jest ok. Że układ nie zapowietrzony bo oni pompka zalewaja układ podłogowki i odpowietrzaja dodatkowo i jest ok.
    To nie ma nic wspólnego z podłogówką. Znam taki jeden przypadek gdzie też przy defroście (ale również przy bawieniu się pompką w menu instalatora) przy wysokich przepływach słychać upiorne piszczenie z rur. Jednostka wewnętrzna w odległości około 1,5 metra od bufora równoległego (bufor już był, pompa doszła później zamiast kotła gazowego). Rury calowe, jakiś drastycznych kolan ani zagięć nie ma. Być może ten rurociąg jest zbyt krótki i powstaje jakaś fala stojąca, rezonans czy inne cholerstwo, nie znam się na hydraulice do tego stopnia żeby wyrokować. Ale wszystkie pozostałe panasy które znam, mają jednak przynajmniej 2 metry rurociągu pomiędzy dalszymi częściami instalacji (bufor, rozdzielacz czy co tam kto ma).
    Może trzeba zmienić ten fragment, wydłużyć obieg albo dać jakieś elementy elastyczne zamiast kolanek...
    Parterówka 300m2 (230m2 podłogówka, 70m2 garaż i kotłownia bez ogrzewania).
    Ściany porotherm + 20cm taniego styro, sufit z GK 30cm wełny (wciąż dziurawej),
    pod podłogą 12cm styro z rozbiórki chłodni, okna dwuszybowe. WM z Airpack 400, pompa Ecopol 10kW.

  18. #20258
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Lisciasty
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Zadupie Leszna
    Posty
    156

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dominikcbr Zobacz post
    Witam. W marcu planuje zakupić Panasonic Aquera All in One 7kw, czy mógłby ktoś doradzić czy takie podłączenie urządzenia się sprawdzi ? Głównie zależy mi na informacji czy do bufora (do defrostow) szeregowo na powrocie potrzebuje coś jescze ? Jakiś zawór, czujnik temperatury itd? Poniżej przesyłam szkic podłączenia, do bufora podłączenie powrotów z dwóch rozdzielaczy i u góry wyjście na powrót w jednostce wewnętrznej.
    https://ibb.co/C9gpR1k
    Tak jak koledzy piszą bufor przy podłogówce nie jest specjalnie potrzebny, ALE jeżeli podłogówka ma małą powierzchnię, dodatkowo wykonawca poskąpił wylewki i jej akumulacyjność jest słaba to pompa może taktować (zwłaszcza jeśli jest dobrana z tak lubianym przez wielu "zapasem" żeby aby na pewno dobrze grzała i nie używała grzałki). Tak więc jeżeli jest miejsce w kotłowni to bufor szeregowo na powrocie zawsze będzie na plus i negatywów tutaj nie ma. Może poza kosztem, ale też nie przesadzajmy, przy całej inwestycji bufor to grosze.
    Parterówka 300m2 (230m2 podłogówka, 70m2 garaż i kotłownia bez ogrzewania).
    Ściany porotherm + 20cm taniego styro, sufit z GK 30cm wełny (wciąż dziurawej),
    pod podłogą 12cm styro z rozbiórki chłodni, okna dwuszybowe. WM z Airpack 400, pompa Ecopol 10kW.

  19. #20259

    Domyślnie

    Bez przesady , to wtedy nie jest plus , tylko co najwyżej mus (podobne słowa ) , jeśli zład za mały. Nagrzewamy wtedy niepotrzebnie więcej wody ( jedna strata), która oddaje ciepło w kotłowni zamiast w pomieszczeniach( druga strata) . Może te straty są niemierzalne w ciągu dnia , ale podczas całej zimy coś z tego wyjdzie.
    Więc wydawać dodatkowe pieniądze tylko po to ,żeby mieć dodatkowe straty .... To nie jest plus.

  20. #20260
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Lisciasty
    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Zadupie Leszna
    Posty
    156

    Domyślnie

    Jakie straty, z izolowanego baniaka w kotłowni w której jest przynajmniej +15 bo jest w bryle domu? Serio? :>
    Większe straty powoduje wyjście z chałupy, otwarcie drzwi i wpuszczenie zimnego powietrza
    A tego nagrzewania większej ilości wody i związanej z tym straty też niespecjalnie rozumiem.
    Parterówka 300m2 (230m2 podłogówka, 70m2 garaż i kotłownia bez ogrzewania).
    Ściany porotherm + 20cm taniego styro, sufit z GK 30cm wełny (wciąż dziurawej),
    pod podłogą 12cm styro z rozbiórki chłodni, okna dwuszybowe. WM z Airpack 400, pompa Ecopol 10kW.

Strona 1013 z 1022

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony