dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 105 z 1022
Pokaż wyniki od 2.081 do 2.100 z 20428
  1. #2081

    Domyślnie

    Cytat Napisał schizo85 Zobacz post
    To piszesz o czymś zupełnie innym niż myślisz że piszesz. Nie o spadkach temperatury bez ogrzewania, które będą tak jak pisałem przy -5 o około 3*C/24h w nowym dobrze ocieplonym budownictwie a o wahaniach temperatury spowodowanych brakiem ogrzewania w dzień, w czasie trwania drogiej taryfy. Podyktowane jest to zdolnością akumulacyjną betonu na ogrzewaniu podłogowym który robi jako swoisty bufor, do tego pojemnością cieplną całego domu. Posadzka nagrzewa się w nocy i oddaje ciepło w dzień dlatego te wahania są takie małe. Nie licząc tego że w dzień jest większość zysków od urządzeń elektrycznych, gotowania itd.

    Ale nie wprowadzaj ludzi w błąd że w razie awarii ogrzewania temperatura w domu będzie spadać o 1*C na 24h.
    o co ta dyskusja?
    Chyba każdy wie z logiki, że inne są straty i spadki temperatur w domu zamieszkałym (zyski bytowe) z przerwami na grzanie 6-8h w drogiej taryfie a inne i większe domu niezamieszkałego i z przerwą w ogrzewaniu 24h - czyli doba. Zatem dla spokoju: obaj macie rację - w innych kontekstach. Żal dalej bić pianę.

    Tylko dla ścisłości temat i odpowiedzi dotyczyły rozterki Szklara z postu 2035 gdzie pytał o to czy konieczny jest bufor by zapewnić sobie stałą temperaturę w domu (nie mieć spadków rzędu 1-2 st) bo zależało mu aby mieć jak podał za przykład Mapa78 min. 90% zużycia w 2 taryfie. Zatem jasno obawiał się spadków temperatur w domu między grzaniem. Generalnie prawidłowo mu odpowiedziano, że spadki te przy rekuperacji (a bez też) i ogrzewaniu połogowym akumulującym ciepło nie będą większe niż do 0,5 st C jak dom nie będzie dziurawy.

    Jasne jest także, że dom zostawiony bez ogrzewania i zysku bytowego straci więcej niż 0,5st. Już z samej proporcji wyjdzie to 1-2 st C na dobę i to zależy przy jakiej temp. Bo może być i więcej ale takich dni jest mało.

    p.s. Szklara to raczej pomyśl czy ten bufor w ogóle jest Ci potrzebny? Bo wiele buforów robi tu złą robotę przy PC aczkolwiek trzeba zaznaczyć, że są tez bufory robione pod zadania rozmrażania PC czy gwarancji przepływu, ale to może odpowiedzieć Ci tylko instalator co zna twoja w praktyce zrobioną podłogówkę jak tez wie o jakiek PC i mocy jest mową bo rożne modele mają rożne wymagania.
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  2. #2082
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Patatay Zobacz post
    Wnioski, które się wysuwają po Twoich wypowiedziach to takie, ze szczelność domu nie ma znaczenia oraz wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna z reku albo bez praktycznie nie mają znaczenia. Tym bardziej, że grzejesz w przedziałach czasowych i dom się praktycznie nie wychładza.

    Jest też uzytkownik co dom przez 24h wychładza mu się o 0,2st.

    A mówią, że tyle ciepła ucieka wentylacją...
    Wentylacja grawitacyjna to nie kontrolowany napływ zimnego powietrza a odpływ ciepłego.
    W WM jest to wszystko pod kontrolą i to w każdym pomieszczeniu a w zimie jest to ok.20m3/h na osobę.
    Dlatego WM z reku to przede wszystkim komfort a nie "grzanie" jak błędnie uważają użytkownicy węgla.

    Nie raz było już pisane że rekuperacja jest mało zasadna ekonomicznie tam gdzie koszt 1kWh jest niski czyli przy węglu czy pompie ciepła. Jest jedynie niejako przy okazji WM która w nowych szczelnych domach jest nie odzowna.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 08-03-2016 o 09:16

  3. #2083

    Domyślnie

    Cytat Napisał hajnel Zobacz post
    No to was podziwiam, widocznie ja i schizo85 się w jakiejś klimatycznej dziurze pobudowałem....
    Bo nie wieżę, że takie super zyski bytowe generujecie....
    Dziwne tylko, że o te 0,5C spada tylko tym co się chwalą, że prawie tylko drugą taryfą grzeją
    to jest mniej więcej tak:

    dom potrzebuje 5kW w mróz (a na tyle liczą ci w OZC moc PC czy kotła) na 24h czyli dobę
    masz tanią taryfę np: Ja w Energa g12r czyli 12h na dobę

    pompa 9kW akurat Tcap da mi te 9kW czyli w 12h napakuję w posadzkę -strzelam- ok 8kW
    zatem 5kW pójdzie na "bieżące" potrzeby CO a 3kW zostanie w posadzce i będzie oddawane później

    a już specjalista wyliczy CI ile potrzeba tego betonu i jak szczelny mieć dom oraz do jakiej temp. grzać posadzkę by sobie "jechać" z grzaniem w taniej taryfie i mieć stałą +/-0,5 st temp. zimą.

    p.s. ja w ta zimę jakieś 5 dni grzałem dodatkowo 2-4h w drogiej dziennie. Zatem grzałem nie 12h/doba a ok 14-16h/doba. I wahania tempo. domu było 0,5 st C. Aczkolwiek moja PC miała jeszcze zapas by podnieść jej temperaturę zasilania podłogówki bo grzałem 34 st C a przecież grzeją tu ludzie moją PC grzejniki po 40 st.C i więcej, ale mi się nie chciało. Dni jakie opisuje to -15/18 noc i -11-15 dzień.

    p.s.2. w średnie mrozy gdy wyrabiam sie z grzaniem w 12h: noc jest ciepła (grzane), rano ciepło (jeszcze od posadzki), przed południem jest największy spadek (ale jestem w pracy), potem od 13.00 grzeję do 16.00 i od 16.00 wracamy do domu i dochodzą zyski bytowe tak, że temperaturę po grzaniu do 16.00 utrzymujemy w domu a nawet jeszcze podnosimy do wieczora. Tak u mnie to wygląda. Zaś w weekend przed południem (przed grzaniem od 13.00) tez są zyski bytowe. 1 obiad starczy i na parterze jest +0,2 do +0,4 jak z piekarnikiem. Nie upieram się, że jest to jedyny możliwy model na stała temp. w domu, ale zapewniam, że wielu tak to działa jak dom szczelny, moc PC z zapasem.

    p.s.3. rekuperacja to do -7 mało co wychłodzi sama z siebie. Dopiero przy średnich i dużych mrozach jest opcja, ze rekuperator straci Ci ciepło z domu.wielu ludzi tam ma. Sam to widzę u siebie. Dlatego tak szukałem reku z sterownikiem tygodniom i płynna regulacją. Bo jakbym moje reku zostawił na 1/3mocy na cała noc w zimę to bym sporo ciepła stracił (u siebie). Ja zaś sobie 3h w nocy reku wyłączam, potem puszczam na 15% (nas jest 3 a reku 400m3), zaś na czas pracy 9.00-12.00 reku tez Stop. Potem od 12.00 wentyluje przed grzaniem i przed powrotem do domu. Tak z 3msc - można krócej ale trzeba mieć lepszy sterownik niz ja lub czas na jego zmiany. Nie ma np: 2-3 programów by nimi miskowac a zmieniać muszę cały tydzień.. Teraz już jadę 24h (w nocy na 15%, w dzień na 25%, a popołudniu po pracy na 35% lub więcej ale to ręcznie.
    Ostatnio edytowane przez lukasza ; 08-03-2016 o 09:25
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  4. #2084
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Szklara

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    MałaPolska
    Posty
    566

    Domyślnie

    Z rozwoju rozmowy wnoszę, że:
    - dom załatwi całą robotę za bufor (który jest zbędny)
    - żeby grzać w taniej taryfie trzeba w niej "naładować dom", czyli pompa ciepła musi być przewymiarowana.

    Zgodnie z powyższym pomimo obciążenia szczytowego domu rzędu ok. 4200W nie ma co się oglądać się na oferty 5kW pomp, czy też 7kW, tylko od razu kupić 9-tkę. Konsekwencje wykorzystania max taniej taryfy narzucają większą pompę. Na FM królują raczej 9kW, strasznie mało 5 a siódemki to chyba nawet nie spotkałem w opisie u kogoś. Jak porównuję domy z 9kW do swojego to wychodzi, że jest znacznie przewymiarowana. Pomijam Arturo, który akurat ma zbliżoną chałupę do mojej, ale On/grzejesz płytę fundamentową, czego u mnie nie będzie (ok 15-18 styro na płycie).
    Uzyskane oferty PC skłaniają mnie do zakupu 9kW (stara wersja, w cenie nowej 5) Dla spokojności sumienia muszę przeliczyć koszty zakupu i eksploatacji każdej i wybrać mniejsze zło. Założenia zgodne z tym co wcześniej wspominał Arturo. 5 - wspomaga się grzałkami, 7 grzeje może 30 w drogiej, 70 w taniej, 9 grzeje 100% w taniej. Zobaczymy co wyjdzie.

    Ktoś wie, czy w sprzedaży będą równolegle dwie wersje pomp (nowe i stare), czy też starsze (tańsze) wersje zaraz znikną z rynku?

  5. #2085
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Z reguły jest tak że stare wersje są momentu wyczyszczenia magazynów.
    Jeśli miałbym do wyboru nową 5 a stara 9 w podobnej cenie to oczywiście wybiorę 9.

  6. #2086
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szklara Zobacz post
    Uzyskane oferty PC skłaniają mnie do zakupu 9kW (stara wersja, w cenie nowej 5)
    nowa 5'tka na alle... kosztuje 11250 netto
    Jaką ofertę dostałeś na 9'tkę ?
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  7. #2087
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar K@mil_
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Bydgoszcz
    Posty
    283

    Domyślnie

    Ja przykładowo dostałem ofertę na nową 9kW 1~ za 21tys. zł za całość.
    Dom Kaprys (Domowe Klimaty) - 121m2 całość OP + drabinka w łazience + wyłączony grzejnik w garażu na niskim parametrze. Ściany Porotherm 25P+W + 15cm biały styro, podłoga na gruncie 10cm EPS100, fundamenty 10cm EPS, lekki strop 20+10cm wełny. Okna Veka U=0.95 całe. WG. OZC 7kW by Asolt. PC PW Panasonic 3f 9kW. Mieszkamy od 05.2016.

    Zużycie kWh dzień po dniu: TUTAJ

  8. #2088
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szklara Zobacz post
    - żeby grzać w taniej taryfie trzeba w niej "naładować dom", czyli pompa ciepła musi być przewymiarowana.

    Zgodnie z powyższym pomimo obciążenia szczytowego domu rzędu ok. 4200W nie ma co się oglądać się na oferty 5kW pomp, czy też 7kW, tylko od razu kupić 9-tkę. Konsekwencje wykorzystania max taniej taryfy narzucają większą pompę.
    Takiego rozumowania,nie pojmuję.
    Nie pojmuję jakiegokolwiek,przewymiarowanego źródła ogrzewania,czy to kocioł CO na ekogroch czy PC.
    Po co w takim razie OZC dla budynku?
    Czy wiesz,co wiąże się z przewymiarowanym źródłem ogrzewania?Wolałbym DOGRZEWAĆ się kominkiem ,przy źródle ciepła dobranym na styk,lub nieco za małym-a niżeli cały sezon grzać przewymiarowanym źródłem ciepła...
    Chyba że,w PC jest inaczej.
    Ostatnio edytowane przez TwojPan ; 08-03-2016 o 14:38 Powód: PC

  9. #2089
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Takie rozumowania,nie pojmuję.Nie pojmuję jakiegokolwiek,przewymiarowanego źródła ogrzewania,czy to kocioł CO na ekogroch czy PC.
    Po co w takim razie OZC dla budynku?
    Czy wiesz,co wiąże się z przewymiarowanym źródłem ogrzewania?Wolałbym DOGRZEWAĆ się kominkiem ,przy źródle ciepła dobranym na styk,lub nieco za małym-a niżeli cały sezon grzać przewymiarowanym źródłem ciepła...
    Chyba że,w PC jest inaczej.
    Napisał przecież: "żeby grzać w taniej taryfie"
    Źródło ciepło dobrane na styk powoduje, że w skrajnych temperaturach musi pracować przez 24h/dobę, czyli również w I taryfie. A to kosztuje.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  10. #2090
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar schizo85
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-213
    Posty
    424

    Domyślnie

    Cytat Napisał Szklara Zobacz post
    Z rozwoju rozmowy wnoszę, że:
    - dom załatwi całą robotę za bufor (który jest zbędny)
    - żeby grzać w taniej taryfie trzeba w niej "naładować dom", czyli pompa ciepła musi być przewymiarowana.

    Zgodnie z powyższym pomimo obciążenia szczytowego domu rzędu ok. 4200W nie ma co się oglądać się na oferty 5kW pomp, czy też 7kW, tylko od razu kupić 9-tkę. Konsekwencje wykorzystania max taniej taryfy narzucają większą pompę. Na FM królują raczej 9kW, strasznie mało 5 a siódemki to chyba nawet nie spotkałem w opisie u kogoś. Jak porównuję domy z 9kW do swojego to wychodzi, że jest znacznie przewymiarowana. Pomijam Arturo, który akurat ma zbliżoną chałupę do mojej, ale On/grzejesz płytę fundamentową, czego u mnie nie będzie (ok 15-18 styro na płycie).
    Uzyskane oferty PC skłaniają mnie do zakupu 9kW (stara wersja, w cenie nowej 5) Dla spokojności sumienia muszę przeliczyć koszty zakupu i eksploatacji każdej i wybrać mniejsze zło. Założenia zgodne z tym co wcześniej wspominał Arturo. 5 - wspomaga się grzałkami, 7 grzeje może 30 w drogiej, 70 w taniej, 9 grzeje 100% w taniej. Zobaczymy co wyjdzie.

    Ktoś wie, czy w sprzedaży będą równolegle dwie wersje pomp (nowe i stare), czy też starsze (tańsze) wersje zaraz znikną z rynku?
    Ja mam 7kW, co widać też w stopce Obciążenie cieplne przy -20 wychodzi mi 3,3kW, pompa przy tej temperaturze zewnętrznej daje jeszcze 4,3 kW. Jeszcze nigdy nie musiałem się posiłkować drogą taryfą. A w tym sezonie był czas że przez tydzień było -18 w nocy, -13 w dzień. Jak możesz to bierz 9kW ale w wersji 1f bo taka Ci wystarczy. Nie ma za bardzo co przewymiarowywać pompy ze względu na okresy przejściowe gdzie będzie potrzeba mniejszą moc. No i zrób grubą posadzkę na podłogówce, ona spełni zadanie buforu który zmagazynuje ciepło z nocnej taryfy na dzień.

    Starsze wersje prawdopodobnie znikną z rynku, tj. będą do czasu aż się wszystkie nie sprzedadzą bo Panasonic na pewno nie będzie produkował dwóch wersji tej samej pompy.
    Z241 104,77 m2 parterowy, OZC: 3.8kW, 53kWh/m2/rok dla -20/22. WM Onyx Dream, PC PW Panasonic 7kW, 100% podłogówka.
    Dziennik budowy z komentarzami

    2015/16 - 2058kWh CO+CWU+Chłodzenie - 631zł; CO - 1386kWh/424zł
    2016/17 - 2726kWh CO+CWU+Chłodzenie - 800zł; CO - 1927kWh/573zł

  11. #2091
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasza Zobacz post
    to jest mniej więcej tak:

    dom potrzebuje 5kW w mróz (a na tyle liczą ci w OZC moc PC czy kotła) na 24h czyli dobę
    masz tanią taryfę np: Ja w Energa g12r czyli 12h na dobę

    pompa 9kW akurat Tcap da mi te 9kW czyli w 12h napakuję w posadzkę -strzelam- ok 8kW
    zatem 5kW pójdzie na "bieżące" potrzeby CO a 3kW zostanie w posadzce i będzie oddawane później

    a już specjalista wyliczy CI ile potrzeba tego betonu i jak szczelny mieć dom oraz do jakiej temp. grzać posadzkę by sobie "jechać" z grzaniem w taniej taryfie i mieć stałą +/-0,5 st temp. zimą.

    p.s. ja w ta zimę jakieś 5 dni grzałem dodatkowo 2-4h w drogiej dziennie. Zatem grzałem nie 12h/doba a ok 14-16h/doba. I wahania tempo. domu było 0,5 st C. Aczkolwiek moja PC miała jeszcze zapas by podnieść jej temperaturę zasilania podłogówki bo grzałem 34 st C a przecież grzeją tu ludzie moją PC grzejniki po 40 st.C i więcej, ale mi się nie chciało. Dni jakie opisuje to -15/18 noc i -11-15 dzień.

    p.s.2. w średnie mrozy gdy wyrabiam sie z grzaniem w 12h: noc jest ciepła (grzane), rano ciepło (jeszcze od posadzki), przed południem jest największy spadek (ale jestem w pracy), potem od 13.00 grzeję do 16.00 i od 16.00 wracamy do domu i dochodzą zyski bytowe tak, że temperaturę po grzaniu do 16.00 utrzymujemy w domu a nawet jeszcze podnosimy do wieczora. Tak u mnie to wygląda. Zaś w weekend przed południem (przed grzaniem od 13.00) tez są zyski bytowe. 1 obiad starczy i na parterze jest +0,2 do +0,4 jak z piekarnikiem. Nie upieram się, że jest to jedyny możliwy model na stała temp. w domu, ale zapewniam, że wielu tak to działa jak dom szczelny, moc PC z zapasem.

    p.s.3. rekuperacja to do -7 mało co wychłodzi sama z siebie. Dopiero przy średnich i dużych mrozach jest opcja, ze rekuperator straci Ci ciepło z domu.wielu ludzi tam ma. Sam to widzę u siebie. Dlatego tak szukałem reku z sterownikiem tygodniom i płynna regulacją. Bo jakbym moje reku zostawił na 1/3mocy na cała noc w zimę to bym sporo ciepła stracił (u siebie). Ja zaś sobie 3h w nocy reku wyłączam, potem puszczam na 15% (nas jest 3 a reku 400m3), zaś na czas pracy 9.00-12.00 reku tez Stop. Potem od 12.00 wentyluje przed grzaniem i przed powrotem do domu. Tak z 3msc - można krócej ale trzeba mieć lepszy sterownik niz ja lub czas na jego zmiany. Nie ma np: 2-3 programów by nimi miskowac a zmieniać muszę cały tydzień.. Teraz już jadę 24h (w nocy na 15%, w dzień na 25%, a popołudniu po pracy na 35% lub więcej ale to ręcznie.
    Ja pierd....
    Mogłem zaprojektować kotłownie z kotłem na ekogroch i WG-było by bez "portierowania" we własnym nowym domu,a zamiast poświęcać godziny na taki rozważania -pojechałbym na wycieczkę z dzieckiem

    A nie można normalnie,czyli grzać wtedy kiedy Tobie i rodzinie jest zimno-kiedy trzeba ?
    Ostatnio edytowane przez TwojPan ; 08-03-2016 o 14:58

  12. #2092
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Napisał przecież: "żeby grzać w taniej taryfie"
    Źródło ciepło dobrane na styk powoduje, że w skrajnych temperaturach musi pracować przez 24h/dobę, czyli również w I taryfie. A to kosztuje.
    Nowy dom kosztuje,nowe spodnie,samochód też...
    Komfort cieplny jest chyba sprawą podstawową w domu?

  13. #2093
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał schizo85 Zobacz post
    Obciążenie cieplne przy -20 wychodzi mi 3,3kW, pompa przy tej temperaturze zewnętrznej daje jeszcze 4,3 kW.
    Skąd masz dane o mocy grzewczej pompy w temp. -20oC ? W kartach katalogowych podają tylko do -15oC.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  14. #2094
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar schizo85
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-213
    Posty
    424

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Skąd masz dane o mocy grzewczej pompy w temp. -20oC ? W kartach katalogowych podają tylko do -15oC.
    Racja, mój błąd. Ta moc jest przy -15.
    Z241 104,77 m2 parterowy, OZC: 3.8kW, 53kWh/m2/rok dla -20/22. WM Onyx Dream, PC PW Panasonic 7kW, 100% podłogówka.
    Dziennik budowy z komentarzami

    2015/16 - 2058kWh CO+CWU+Chłodzenie - 631zł; CO - 1386kWh/424zł
    2016/17 - 2726kWh CO+CWU+Chłodzenie - 800zł; CO - 1927kWh/573zł

  15. #2095
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał schizo85 Zobacz post
    Racja, mój błąd. Ta moc jest przy -15.
    Ile kosztował ten Panas z montażem i niezbędnym osprzętem do obsługi podłogi?

  16. #2096
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar schizo85
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-213
    Posty
    424

    Domyślnie

    Pompa za założeniem 16tys brutto 8%, ale bez podłączenia wodnego. Reszta to zbiornik CWU, grzałka do niego, zawór 3dr, siłownik i rury do spięcia to jakieś 4tyś, mniej więcej. Nie liczyłem tego dokładnie, pewnie mniej. A składałem wszystko sam więc bez robocizny.
    Z241 104,77 m2 parterowy, OZC: 3.8kW, 53kWh/m2/rok dla -20/22. WM Onyx Dream, PC PW Panasonic 7kW, 100% podłogówka.
    Dziennik budowy z komentarzami

    2015/16 - 2058kWh CO+CWU+Chłodzenie - 631zł; CO - 1386kWh/424zł
    2016/17 - 2726kWh CO+CWU+Chłodzenie - 800zł; CO - 1927kWh/573zł

  17. #2097
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał schizo85 Zobacz post
    Pompa za założeniem 16tys brutto 8%, ale bez podłączenia wodnego. Reszta to zbiornik CWU, grzałka do niego, zawór 3dr, siłownik i rury do spięcia to jakieś 4tyś, mniej więcej. Nie liczyłem tego dokładnie, pewnie mniej. A składałem wszystko sam więc bez robocizny.
    Kurcze,to połowa tego co chce za swoją WPL 15ACS -Stiebel Eltron-choć pompa 7,6kW,przy -15deg mam moc grzewczą powyżej 6kW....

  18. #2098
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasza Zobacz post
    to jest mniej więcej tak:

    dom potrzebuje 5kW w mróz (a na tyle liczą ci w OZC moc PC czy kotła) na 24h czyli dobę
    masz tanią taryfę np: Ja w Energa g12r czyli 12h na dobę

    pompa 9kW akurat Tcap da mi te 9kW czyli w 12h napakuję w posadzkę -strzelam- ok 8kW
    zatem 5kW pójdzie na "bieżące" potrzeby CO a 3kW zostanie w posadzce i będzie oddawane później

    a już specjalista wyliczy CI ile potrzeba tego betonu i jak szczelny mieć dom oraz do jakiej temp. grzać posadzkę by sobie "jechać" z grzaniem w taniej taryfie i mieć stałą +/-0,5 st temp. zimą.

    p.s. ja w ta zimę jakieś 5 dni grzałem dodatkowo 2-4h w drogiej dziennie. Zatem grzałem nie 12h/doba a ok 14-16h/doba. I wahania tempo. domu było 0,5 st C. Aczkolwiek moja PC miała jeszcze zapas by podnieść jej temperaturę zasilania podłogówki bo grzałem 34 st C a przecież grzeją tu ludzie moją PC grzejniki po 40 st.C i więcej, ale mi się nie chciało. Dni jakie opisuje to -15/18 noc i -11-15 dzień.

    p.s.2. w średnie mrozy gdy wyrabiam sie z grzaniem w 12h: noc jest ciepła (grzane), rano ciepło (jeszcze od posadzki), przed południem jest największy spadek (ale jestem w pracy), potem od 13.00 grzeję do 16.00 i od 16.00 wracamy do domu i dochodzą zyski bytowe tak, że temperaturę po grzaniu do 16.00 utrzymujemy w domu a nawet jeszcze podnosimy do wieczora. Tak u mnie to wygląda. Zaś w weekend przed południem (przed grzaniem od 13.00) tez są zyski bytowe. 1 obiad starczy i na parterze jest +0,2 do +0,4 jak z piekarnikiem. Nie upieram się, że jest to jedyny możliwy model na stała temp. w domu, ale zapewniam, że wielu tak to działa jak dom szczelny, moc PC z zapasem.

    p.s.3. rekuperacja to do -7 mało co wychłodzi sama z siebie. Dopiero przy średnich i dużych mrozach jest opcja, ze rekuperator straci Ci ciepło z domu.wielu ludzi tam ma. Sam to widzę u siebie. Dlatego tak szukałem reku z sterownikiem tygodniom i płynna regulacją. Bo jakbym moje reku zostawił na 1/3mocy na cała noc w zimę to bym sporo ciepła stracił (u siebie). Ja zaś sobie 3h w nocy reku wyłączam, potem puszczam na 15% (nas jest 3 a reku 400m3), zaś na czas pracy 9.00-12.00 reku tez Stop. Potem od 12.00 wentyluje przed grzaniem i przed powrotem do domu. Tak z 3msc - można krócej ale trzeba mieć lepszy sterownik niz ja lub czas na jego zmiany. Nie ma np: 2-3 programów by nimi miskowac a zmieniać muszę cały tydzień.. Teraz już jadę 24h (w nocy na 15%, w dzień na 25%, a popołudniu po pracy na 35% lub więcej ale to ręcznie.
    Kolego 9kw pompa działając z pełną mocą napakuje w posadzkę 216kWh/24h, 90kWh/10h grzania. Tak dla ścisłości.
    Ps. Wiem co to modulacja i jak działa.

  19. #2099
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Chyba że,w PC jest inaczej.
    No oczywiście,że jest inaczej,tego nie potrafiliscie zrozumieć tam w waszych tematach
    Jest wręcz odwrotnie niż z węglem bo im pompa,czy grzałka ma większą moc niż to wynika z obciążenia tym wieksza jest możliwość grzania w taniej taryfie bez jakiejkolwiek straty na osprawności.

  20. #2100
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Nowy dom kosztuje,nowe spodnie,samochód też...
    Komfort cieplny jest chyba sprawą podstawową w domu?
    Komfort cieplny w 100% zapewniony jest przez grzanie nawet w 100% taniej taryfy. O tym jest właśnie pisane wyżej.
    Zamieszkaj w domu i nawet używając jednej płaskiej taryfy jestem przekonany ze będziesz grzal w domu głównie w nocy gdzie są oczywiste większe potrzeby a w dzien to ciepło będzie jedynie oddawane mając cały czas stabilną temp w domu bez konieczności grzania.
    Tego również tam u Was w tematach węglowych nie potrafiliscie pojąć.

Strona 105 z 1022

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony