dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 108 z 1021
Pokaż wyniki od 2.141 do 2.160 z 20417
  1. #2141
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    No uśmiechają się, a co mają robić Prawda jest taka, że Panas większość z tych wymienionych bije na głowę parametrami, ale nawet nie o to chodzi, chodzi o stosunek jakość/cena, to po pierwsze, a po drugie koszty serwisu, napraw. Sprężarka Panasa kosztuje 1800zł netto, spytaj w Viessmannie ile sobie życzą za swoją?
    Ale nie przejmuj się ja jak kupowałem pompę to również szargały mną podobne dylematy. Moim guru był kolega, który rok wcześniej zainstalował Nibe Split i u mnie tez miała taka być, piękna, błyszcząca z kolorowym wyświetlaczem ale na szczęście zacząłem czytać forum, nauczyłem się też porównywać różne parametry i wyszło mi, że ten Panas którego wybrałem nie dość, że był o 7tys tańszy o Nibe to jeszcze przy -15st dysponował mocą 9kW, podczas gdy Nibe 12kW przy -15st daje około 6kW Od tego czasu minęły już trzy sezony grzewcze i powiem tylko tyle, że kolega płaci 2x większe rachunki w podobnym domu - taka jest różnica...
    Dzięki.
    Nie znam się na PC.czytam,szukam-nie jest łatwo.
    Co powiesz o nowej serii H?

  2. #2142
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    A jaką miałeś ustawioną temperaturę na noc ?
    I jaki masz czas reakcji ogrzewania ?
    Nie wiem jaki mam czas reakcji na ogrzewanie. Po nocnym "grzaniu" temp.w domu podnosi się o 0,5-0,7st.C.
    Nie badam tego teraz tak dokładnie,ważne że jest ciepło i tyle.
    Grzanie dlatego w cudzyslowiu,że jest to tylko przedział czasowy a fizycznego grzania będzie ze 2-3h na dzisiaj jeśli chodzi o noc a w dzien 1-1,5h.
    Grzeje jedynie w oparciu o krzywą grzewczą bez sterownika pokojowego od 1,5roku,w moim przypadku ustawiona jest na 32-36.

    Jak miałem G11 ustawiona była stala nastawa na sterowniku przez całą dobę czyli 22,5-23
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 09-03-2016 o 10:09

  3. #2143
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    fox503

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-701
    Posty
    132

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Jednak jeszcze dodam co nie co ,
    wyraźnie widać , jak brakuje w sterowaniu Panasa model F ,funkcji zmiany prędkości pompy obiegowej w stosunku do zapotrzebowania na moc grzewczą. Mogło by to wyglądać podobnie jak sterowanie mocą sprężarki i wentylatorów ( na defroście mamy zmianę predkości...)[...]
    Pytanie, czy nowa seria H będzie posiadać już taką funkcjonalność płynnego sterowania pompą obiegową ?

  4. #2144
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Nie wiem jaki mam czas reakcji na ogrzewanie. Po nocnym "grzaniu" temp.w domu podnosi się o 0,5-0,7st.C.
    Przypomnij, w jakich godzinach odbywa się u ciebie "nocne grzanie". Te 0,5-0,7oC więcej stwierdzasz o godz. 6:00, zaraz po zakończeniu drugiej taryfy ?

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Nie badam tego teraz tak dokładnie,ważne że jest ciepło i tyle.
    Rozumiem, że dogrzewasz w godzinach 13-15 ? Jaki spadek temperatury odnotowujesz od 6:00 do 13:00 ?

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Jak miałem G11 ustawiona była stala nastawa na sterowniku przez całą dobę czyli 22,5-23
    No właśnie. Gdybyś obniżył temp. na noc do np. 21oC, to pompa pracowałaby w ciągu dnia.

    Dziwne jest to, że grzejesz do 23oC w taniej taryfie, żeby mieć 22,5oC w drogiej. Powinno być odwrotnie. W nocy lub wtedy kiedy cie nie ma, nie ma sensu grzać. Niech wtedy temperatura spada nawet do 21oC. Ogrzewanie powinno działać wtedy kiedy je potrzebujesz. Może się okazać, że przy działającym ogrzewaniu podłogowym odczuwałbyś komfort w niższej temperaturze.

    Wiem jednak, że korzyści finansowe ogrzewania w 2 taryfie, nawet do wyższej temperatury, są większe niż grzanie w taryfie płaskiej do przykładowych 22oC.
    Ostatnio edytowane przez Barth3z ; 09-03-2016 o 10:47
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  5. #2145
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Dzięki.
    Nie znam się na PC.czytam,szukam-nie jest łatwo.
    Co powiesz o nowej serii H?
    Jeśli inżynierowie nie zaingerowali w nią zbytnio to będzie pewnie tak dobra, jak poprzednie Panas, w przeciwieństwie do innych firm co roku wypuszcza nową serię, co oznacza, że stara się swój produkt udoskonalać, czy to dobrze, czy źle to nie wiem. Wiem, że Panasonic jest też producentem prawie wszystkich podzespołów w swoich pompach, nawet ostatnio produkuje pompy obiegowe, przez co może być konkurencyjny do innych firm, które podzespoły najczęściej kupują. Moja pompa jest z tej pierwszej generacji, więc jest prosta jak budowa cepa, z tego co wiem nowsze serie mają poprawionych sporo elementów w stosunku do pierwowzoru, między innymi algorytm pracy grzałki, oraz dodane kilka bajerów, jak podlicznik prądu, itp, ale co do zasady to spełniają tą samą funkcję...
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  6. #2146
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post

    Dziwne jest to, że grzejesz do 23oC w taniej taryfie, żeby mieć 22,5oC w drogiej. Powinno być odwrotnie. W nocy lub wtedy kiedy cie nie ma, nie ma sensu grzać. Niech wtedy temperatura spada nawet do 21oC. Ogrzewanie powinno działać wtedy kiedy je potrzebujesz. Może się okazać, że przy działającym ogrzewaniu podłogowym odczuwałbyś komfort w niższej temperaturze.

    Wiem jednak, że korzyści finansowe ogrzewania w 2 taryfie, nawet do wyższej temperatury, są większe niż grzanie w taryfie płaskiej do przykładowych 22oC.
    Pompa ciepła powinna być tak wysterowana, żeby nie służyła do grzania (dziwnie brzmi, ale brak mi innego określenia) ale do uzupełniania strat ciepła. U mnie wygląda to tak, że pompa jest włączona, czyli gotowa do pracy 24h, a o tym czy się uruchomi decyduje tylko i wyłącznie termostat wewnętrzny, czyli temperatura w domu. Ja akurat mam ustawioną temp 22,7st w drogich godzinach i 23,2st w tanich i w praktyce wygląda to tak, że temp oscyluje cały czas wokół tych 23st. Nie ma żadnego efektu przegrzewania nocą, itp. Po prostu przez cały dzień jest constans. Takie efekty przegrzania i niedogrzania pewnie występują u tych, którzy za wszelka cenę grzeją tylko w taniej, mają ustawioną dużą histerezę, lub w ogóle zblokowaną pompę w drogiej taryfie. U mnie pompa często grzeje w drogiej, choć w skali roku to i tak wychodzi nie więcej niż 15% ogólnego zużycia, ale zapewnia to na prawdę duży komfort cieplny.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  7. #2147
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Przypomnij, w jakich godzinach odbywa się u ciebie "nocne grzanie". Te 0,5-0,7oC więcej stwierdzasz o godz. 6:00, zaraz po zakończeniu drugiej taryfy ?



    Rozumiem, że dogrzewasz w godzinach 13-15 ? Jaki spadek temperatury odnotowujesz od 6:00 do 13:00 ?



    No właśnie. Gdybyś obniżył temp. na noc do np. 21oC, to pompa pracowałaby w ciągu dnia.

    Dziwne jest to, że grzejesz do 23oC w taniej taryfie, żeby mieć 22,5oC w drogiej. Powinno być odwrotnie. W nocy lub wtedy kiedy cie nie ma, nie ma sensu grzać. Niech wtedy temperatura spada nawet do 21oC. Ogrzewanie powinno działać wtedy kiedy je potrzebujesz. Może się okazać, że przy działającym ogrzewaniu podłogowym odczuwałbyś komfort w niższej temperaturze.

    Wiem jednak, że korzyści finansowe ogrzewania w 2 taryfie, nawet do wyższej temperatury, są większe niż grzanie w taryfie płaskiej do przykładowych 22oC.
    Ciężko jest dyskutować z kimś kto dopiero buduje
    Przedział czasowy to 22-6 i 13-15.
    Spadki w nowym domu z 23st.C do 21st.C przez kilka godzin nie są możliwe to raz a dwa w jakim celu jest takie wahlowanie temp.skoro ilość energii dostarczona będzie identyczna utrzymując stałą temp.w domu i wahlowaniem temp.
    23st.C stwierdzam po obudzeniu czyli ok.6-7,od 6-13 nie wiem jakie są spadki temp za to wiem,że po przyjściu z pracy o 17-18st temp.w domu to 22,5-22,7st.C i do 22 minimalnie jeszcze wzrasta.
    Nie otwieram okien do 22 żeby celowo schłodzić czy nie dogrzewam do 22 bo taka temp.jest idealna.
    Po prostu utrzymuje stałą temp.w domu przez całą dobę a Ty wahlujac musiałbyś nadrabiać z 21st.C do 23st.C zużywając tyle samo energii jakbyś miał bliźniaczy dom.
    Dla mnie to jest komfortowe dla Ciebie może być wahlowanie.
    Gdybym w dzień czy po południu dogrzewal byloby za gorąco.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 09-03-2016 o 11:13

  8. #2148
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    witam,
    odnośnie grzania w systemie G12W , to np. u mnie najlepiej sprawdza się non-stop do temp 23 st (odcięcie na Eurosterze) z obniżeniem nocnym od 24 do 4 do temp 21.5 st , potem leci do 23 st (czyli między 4 a 6 "nadrabiam" straty z godzin 24 do 4 , realnie nie jest to duży spadek-ponieważ na noc mam zaciągane rolety ocieplane)
    Przy większych mrozach stosunek 1T/2T wychodzi ok 60% drogiej , kiedy jest cieplej ok 80% (ale mniejsze zużycie kWh)-dla mnie są to super wyniki , nawet lepsze od zakładanych. Ogólnie od stycznia u mnie jest pełna zima , nawet wczoraj był mały Armagedon-tj zamieć.
    Koszty na CO+CWU :
    -styczeń ok 680 pln
    -luty ok 400 pln
    Z podbić temperatury na PC w godz tanich zrezygnowałem.
    To tyle w tym temacie
    hej
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  9. #2149

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    Takie efekty przegrzania i niedogrzania pewnie występują u tych, którzy za wszelka cenę grzeją tylko w taniej, mają ustawioną dużą histerezę, lub w ogóle zblokowaną pompę w drogiej taryfie. U mnie pompa często grzeje w drogiej, choć w skali roku to i tak wychodzi nie więcej niż 15% ogólnego zużycia, ale zapewnia to na prawdę duży komfort cieplny.
    a tego taniego prądu na dobę masz 10h czyli 22-6 i 13-15?
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  10. #2150
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Patatay Zobacz post
    chyba 6.00-23.00
    Grzeję w dzień aby było ciepło w dzień i był odczuwalny komfort. W parę godzin jestem bez problemu podnieść temp o 1st.
    Czyli reasumując w okolicach 7 rano kiedy komfort jest potrzebny bo wszyscy wstają niemal najbardziej go brakuje. Potem nikogo nie ma a piec pracuje aby uzupełnić straty z nocy. Domownicy wracają około 15 -16 i mają komfort tyle tylko że wtedy jest najwięcej zysków bytowych bo każdy się krząta, działają telewizory, komputery, kuchnia i.t.p. a piec dalej grzeje tylko po co skoro straty będą uzupełnione z tych zysków. Oczywiście mówimy tutaj o takiej jakby reprezentatywnej rodzinie bo inaczej ma się sprawa gdy inny jest rozkład dnia dla danej rodziny.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  11. #2151
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    Pompa ciepła powinna być tak wysterowana, żeby nie służyła do grzania (dziwnie brzmi, ale brak mi innego określenia) ale do uzupełniania strat ciepła. U mnie wygląda to tak, że pompa jest włączona, czyli gotowa do pracy 24h, a o tym czy się uruchomi decyduje tylko i wyłącznie termostat wewnętrzny, czyli temperatura w domu. Ja akurat mam ustawioną temp 22,7st w drogich godzinach i 23,2st w tanich i w praktyce wygląda to tak, że temp oscyluje cały czas wokół tych 23st. Nie ma żadnego efektu przegrzewania nocą, itp. Po prostu przez cały dzień jest constans. Takie efekty przegrzania i niedogrzania pewnie występują u tych, którzy za wszelka cenę grzeją tylko w taniej, mają ustawioną dużą histerezę, lub w ogóle zblokowaną pompę w drogiej taryfie. U mnie pompa często grzeje w drogiej, choć w skali roku to i tak wychodzi nie więcej niż 15% ogólnego zużycia, ale zapewnia to na prawdę duży komfort cieplny.
    Jeśli dla ciebie 22,7oC to komfortowa temperatura przy wyłączonym ogrzewaniu, to ciekawe jaka byłaby przy aktywnym źródle promieniowania ? Może o 1oC niższa ? Próbowałeś ?
    Wówczas ogrzewanie wyglądałoby tak: w dzień 21,7oC, w nocy i podczas nieobecności wystarczyłoby 20,7oC. Ciekawe jaka wyszłaby wówczas różnica w zużyciu.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  12. #2152
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasza Zobacz post
    a tego taniego prądu na dobę masz 10h czyli 22-6 i 13-15?
    Tak + weekendy, bo to G12w
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  13. #2153
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Ciężko jest dyskutować z kimś kto dopiero buduje
    Dlatego pytam.

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Przedział czasowy to 22-6 i 13-15.
    Spadki w nowym domu z 23st.C do 21st.C przez kilka godzin nie są możliwe to raz a dwa w jakim celu jest takie wahlowanie temp.skoro ilość energii dostarczona będzie identyczna utrzymując stałą temp.w domu i wahlowaniem temp.
    23st.C stwierdzam po obudzeniu czyli ok.6-7,od 6-13 nie wiem jakie są spadki temp za to wiem,że po przyjściu z pracy o 17-18st temp.w domu to 22,5-22,7st.C i do 22 minimalnie jeszcze wzrasta.
    Nie otwieram okien do 22 żeby celowo schłodzić czy nie dogrzewam do 22 bo taka temp.jest idealna.
    Po prostu utrzymuje stałą temp.w domu przez całą dobę a Ty wahlujac musiałbyś nadrabiać z 21st.C do 23st.C zużywając tyle samo energii jakbyś miał bliźniaczy dom.
    Dla mnie to jest komfortowe dla Ciebie może być wahlowanie.
    Gdybym w dzień czy po południu dogrzewal byloby za gorąco.
    A czujesz różnicę pomiędzy aktywnym a wyłączonym ogrzewaniem ? Czy nie jest tak, że aktywne źródło ciepła odbierane jest przez człowieka jako lepszy komfort i przez to możemy obniżyć temp. powietrza na termostacie ?

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Po prostu utrzymuje stałą temp.w domu przez całą dobę a Ty wahlujac musiałbyś nadrabiać z 21st.C do 23st.C zużywając tyle samo energii jakbyś miał bliźniaczy dom.
    Nie. Zużyłbym mniej, ponieważ straty przy 20oC w domu są niższe od strat jakie są przy 23oC.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  14. #2154
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Jeśli dla ciebie 22,7oC to komfortowa temperatura przy wyłączonym ogrzewaniu, to ciekawe jaka byłaby przy aktywnym źródle promieniowania ? Może o 1oC niższa ? Próbowałeś ?
    Wówczas ogrzewanie wyglądałoby tak: w dzień 21,7oC, w nocy i podczas nieobecności wystarczyłoby 20,7oC. Ciekawe jaka wyszłaby wówczas różnica w zużyciu.
    Próbowałem różnych opcji (mieszkam 6 lat). Dal mnie 22st to bariera psychologiczna, poniżej jest mi po prostu zimno. Poza tym co do promieniowania to u mnie tego w ogóle nie czuć, bo mam wszędzie bardzo gruby gres, wiec on nigdy nie jest jakoś specjalnie ciepły, raczej taki neutralny, ale na pewno nie do chodzenia da boso, chodzimy w kapciach, za to na krótkim podkoszulku...
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  15. #2155
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar K@mil_
    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Bydgoszcz
    Posty
    283

    Domyślnie

    Panowie, ostatnie kilka stron w tym wątku powinno leżeć w innym
    Piszę o tym, bo sam przekopywałem się od połowy tego tematu i odnośnie Panasonica było może z 25% wpisów.

    Odnośnie Panasonica, z jakimi zasobnikami macie go zestawionego? Mnie zaproponowano Kospela. Sam myślałem o Galmecie, ale cena ciut zabija. Na jaki model patrzeć, co się sprawdza u Was?
    Ostatnio edytowane przez K@mil_ ; 09-03-2016 o 11:44
    Dom Kaprys (Domowe Klimaty) - 121m2 całość OP + drabinka w łazience + wyłączony grzejnik w garażu na niskim parametrze. Ściany Porotherm 25P+W + 15cm biały styro, podłoga na gruncie 10cm EPS100, fundamenty 10cm EPS, lekki strop 20+10cm wełny. Okna Veka U=0.95 całe. WG. OZC 7kW by Asolt. PC PW Panasonic 3f 9kW. Mieszkamy od 05.2016.

    Zużycie kWh dzień po dniu: TUTAJ

  16. #2156
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    [QUOTE=K@mil_;7097974]Panowie, ostatnie kilka stron w tym w

    ja mam Termicę 300 ltr kwasiak -nie mam głowy do wymiany sond magnezowych (chyba w sumie dwa razy wymieniałem galmety 140 ltr dwupłaszczowe), ważna powierzchnia wymiany , u mnie 3,4 m2-cały zasobnik nagrzewa się od 30 do 45 min
    pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  17. #2157

    Domyślnie

    ponawiam pytanie bo zostało jakoś z tyłu a dla mnie to ważne i dotyczy Panasa jednak

    mam pytanie w sprawie CWU, mam Tcapa 12KW i sterownik salusa tygodniowy dołożony, nastawiłem sobie grzanie w tańszej taryfie w timerze w stylu 13 do 14 heat + tank ON , potem 14 heat ON, potem np 3 rano heat + tank on i 4 rano heat ON
    i wszystko działa tylko jest problem jak temperatura wody spadnie nawet o 20 stopni to pompa ( moim zdaniem ) powinna nawet w droższej taryfie ją podgrzać a tego nie robi - czeka i podgrzewa dopiero w godzinach ustawionych w timerze ?
    z góry dzięki

  18. #2158
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał K@mil_ Zobacz post
    Panowie, ostatnie kilka stron w tym wątku powinno leżeć w innym
    Piszę o tym, bo sam przekopywałem się od połowy tego tematu i odnośnie Panasonica było może z 25% wpisów.

    Odnośnie Panasonica, z jakimi zasobnikami macie go zestawionego? Mnie zaproponowano Kospela. Sam myślałem o Galmecie, ale cena ciut zabija. Na jaki model patrzeć, co się sprawdza u Was?
    Ja mam zwykły galmet sgws 300l cena bodajże 1600zł i jest ok.

  19. #2159

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    Tak + weekendy, bo to G12w
    zatem zapewniam Cię, że

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    Takie efekty przegrzania i niedogrzania pewnie występują u tych, którzy za wszelka cenę grzeją tylko w taniej, mają ustawioną dużą histerezę, lub w ogóle zblokowaną pompę w drogiej taryfie. U mnie pompa często grzeje w drogiej, choć w skali roku to i tak wychodzi nie więcej niż 15% ogólnego zużycia, ale zapewnia to na prawdę duży komfort cieplny.
    wystarczy być w regionie Energa lub innym co oferuje 12h taniego prądu, czyli aż o 20% więcej niż Ty masz w ciągu doby.
    jednocześnie jest to o 5% więcej tanich godzin niż Ty wchodzi w drogie.
    i tak oto nie gonisz króliczka z tanimi taryfami

    oczywiście to, żart ale i prawda u mnie Twoje 15% drogiej by poszło 100% w taniej z zapasem bez OFF na PC czy dużej obniżki temp. na termostacie w drogiej
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  20. #2160

    Domyślnie

    Cytat Napisał ASANAK Zobacz post
    i wszystko działa
    o, fajnie że ruszyło

    Cytat Napisał ASANAK Zobacz post
    tylko jest problem jak temperatura wody spadnie nawet o 20 stopni to pompa ( moim zdaniem ) powinna nawet w droższej taryfie ją podgrzać a tego nie robi - czeka i podgrzewa dopiero w godzinach ustawionych w timerze ?
    z góry dzięki
    tu cię zmartwie, że tak to nie dziłą. Masz cały czas Heat np: 22h a 2x1h Heat+Tank. To tylko w te 2h PC sprawdzi tank i jak spadnie o ileś tam st. C to dogrzeje. W pozostałe 22h PC nie robi nic z Tank. Możesz dać opcję główną Heat+tank i wtedy PC cały czas będzie Ci sprawdzać zasobnik i dogrzewać o każde tam kilka st. C mniej, ale wtedy w okienkach na tania taryfę jej nie ustawisz.
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

Strona 108 z 1021

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony