dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 110 z 1021
Pokaż wyniki od 2.181 do 2.200 z 20417
  1. #2181
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Coś mi się wydaje że u hajnela Ty robiłeś instalację i to z buforem

    Jakoś ma inne odczucia i spostrzeżenia o pracy pompy niż inni użytkownicy. Przypadek być może.

    Widziałeś moją instalację. Prosta jak budowa cepa ,na jednej pompce bez bufora,no i się sprawdza do dzisiaj.
    Zrobił, ustawił, działa i mogę polecić. Zero problemów.
    Że mam bufor z perspektywy czasu się cieszę, że nie dałem się ogłupić, że do każdego domu i każdej instalacji da się wpiąć pompę bezpośrednio...

    Nie mam innych odczuć też mogę ustawić histerezę na 0,5C i mieć stałą temp w domu ale jak mi ktoś pierniczy, że przy -5 czy -10 może nie grzać 10h i mu temp. w domu nie spadnie a jeszcze się podniesie to sorry ale ktoś to czyta...
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...iennik-Hajnela
    Dom z poddaszem z silikatu na płycie fundamentowej... OZC ~6,5kW PPC Panas T-cap, went. mech.
    Grzanych 250m2 podłóg plus garaż tak trochę....

  2. #2182
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar schizo85
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-213
    Posty
    424

    Domyślnie

    Cytat Napisał hajnel Zobacz post
    Zrobił, ustawił, działa i mogę polecić. Zero problemów.
    Że mam bufor z perspektywy czasu się cieszę, że nie dałem się ogłupić, że do każdego domu i każdej instalacji da się wpiąć pompę bezpośrednio...

    Nie mam innych odczuć też mogę ustawić histerezę na 0,5C i mieć stałą temp w domu ale jak mi ktoś pierniczy, że przy -5 czy -10 może nie grzać 10h i mu temp. w domu nie spadnie a jeszcze się podniesie to sorry ale ktoś to czyta...
    Zadziwię Cię, mi przy -14 nie dość że nie spadała temperatura w domu to się jeszcze podnosiła.
    Z241 104,77 m2 parterowy, OZC: 3.8kW, 53kWh/m2/rok dla -20/22. WM Onyx Dream, PC PW Panasonic 7kW, 100% podłogówka.
    Dziennik budowy z komentarzami

    2015/16 - 2058kWh CO+CWU+Chłodzenie - 631zł; CO - 1386kWh/424zł
    2016/17 - 2726kWh CO+CWU+Chłodzenie - 800zł; CO - 1927kWh/573zł

  3. #2183
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał mkm silesia Zobacz post
    Co na to
    -ryszard petru
    -map78
    -wihajster
    -vld
    - i cała reszta
    jak wytłumaczyć to zjawisko??? toż to na pewno oszustwo jak mogą dwie pompy obiegowe brać tyle samo energii co jedna? i związku z tym nie obniżać cop? w dodatku jeszcze znienawidzony bufor? przecież to nie ma prawa mieć takich samych cop.
    czy ktoś mi odpowie? mam nadzieję że nie rzepliński

    p.s. polecam zapoznać się z całością obserwacji kolegi użytkownika, a instalacja z stosunkowo niskimi oporami nie 100% podłogówki
    Temat wielokrotnie już wałkowany na forum, ale i tutaj się odniosę.
    Po pierwsze i chyba najważniejsze, jeśli COP z buforem = COP bez bufora, to po co płacić za bufor
    Po drugie, każda instalacja jest inna, a nawet każdy może mieć inną pompę obiegową Przypominam, że u mnie przepływ zmierzony przez instalatora na drugim biegu fabrycznej pompy to >1700l/h, więc po co mi bufor
    Po trzecie, kolega Bobrow przedstawia, że przepływ na drugim biegu z buforem równa się przepływowi na szóstym biegu bez bufora, jest to oczywiście jego szczególny przypadek, a nie reguła, ale trzeba by było teraz policzyć jaka jest różnica w poborze energii pomiędzy 2 a 6 biegiem i sprawdzić kiedy inwestycja minimum 1500zł w bufor się zwróci
    Po czwarte, kolega Bobrow nie ma bufora jakiego Ty polecasz i instalujesz, to w ogóle nie jest bufor, a zgrubienie na rurze, bo 35l to mają naczynia przeponowe także nie wiem czy można ten szczególny przypadek nietypowego sprzęgła/bufora przyjmować jak reprezentatywny dla wszystkich instalacji.
    Po piąte wreszcie kolega Bobrow cały czas sygnalizuje, że ma problemy z zapowietrzaniem się instalacji, trzeba by było zatem rozważyć na ile i czy w ogóle ma to wpływ na wiarygodność jego pomiarów, w odniesieniu do prawidłowo działającej instalacji
    I najważniejsze, swoją orientację polityczną proszę sobie zachować dla siebie, bo to z pewnością nie jest przedmiotem zainteresowania forumowiczów, jak i zdaje się jest niezgodne z regulaminem forum.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  4. #2184
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    [QUOTE=map78;7098820]Temat wielokrotnie ju

    cześć Map,
    -ten przepływ 1700l/h to miałeś na buforze czy na instalacji
    -moje problemy z zapowietrzaniem nie były do końca tylko u mnie-ludzie pisali ,że coś im tam od czasu do czasu plumka i się tym nie przejmują (ok , moja wada charakteru-drążę temat)
    -co do wiarygodności moich pomiarów : te same wyniki były kiedy plumkało i nie plumkało , ciepłomierz dobrej klasy Kamstrup Multical 402 (ultradźwiękowy , nie mechaniczny)
    -moje sprzęgło/buforek kupiłem coś ok 800 pln (z kwasiaka ,zresztą)
    -co do reguły , to moim zdaniem : należy chociaż poczytać fora branżowe , żeby przynajmniej wiedzieć o co pytać instalatorów (a mówią zazwyczaj zgoła odmiennie ,niestety...)

    bywaj
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  5. #2185
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Przepływ >1700l/h miałem bez bufora, i to nie był to przepływ chwilowy, a średnia z kilkunastu godzin. Po prostu mój instalator był na tyle kumaty żeby sprawdzić przepływ zanim zaproponuje rozwiązania obciążające dodatkowo mój budżet. A ze względu na złożoność i nietypowość mojej instalacji nie potrafił tego policzyć. U mnie nigdy nie było problemów z powietrzem, od uruchomienia (2,5 roku) nie wyskoczył mi żaden błąd, a ciśnienie na jakim pracuje pompa to ~0,1MPa (0,08 spoczynkowe i 0,11 podczas pracy), nigdy nie dodawałem wody, więc układ jest całkowicie szczelny, mimo że również był przerabiany z ekogroszku, czyli układu otwartego.
    Nie mam nic do Ciebie, ani Twoich pomiarów, wkurza mnie tylko, że Taki silesia zamiast przedstawić swoje obliczenia i racje przedstawia Twoje, wykonane jednak w dość specyficznych okolicznościach (nietypowy bufor, mieszana, przerabiana instalacja, itp) i twierdzi, że jest to prawda uniwersalna na dowód tego, że bufor to samo dobro, a tak z pewnością nie jest....
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  6. #2186
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    [QUOTE=map78;7098996]Przep

    ok-wszystko jasne
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  7. #2187
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Wszyscy piszemy tu skrótowo bufor, a tu chodzi o sprzegło hydrauliczne. Sprzegło ma za zafanie oddzielić dwa obiegi hydrauliczne, a nie magazynować energię. I czy ma sto czy cztery litry działa tak samo. O buforze ciepła przy Tz PC rzędu 30 stopni można by mówić przy tysiącach litrów pojemności. Montowanie 100l sprzegła przez instalatorów to takie zabezpieczanie swojej dupy na wypadek defrostu przy wyłączonym obiegu wtórnym i braku ciepła/wody do rozmrożenia... Nie wiem jakie bobrow masz doświadczenia z tym?

  8. #2188
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Hajnel
    nie ma problemu z ciepłą wodą do defrostu- przy temp grzejnikowych tj ok 39-45 st , pompa wtórna wyłącza się przy ok 30 st ( woda z domu dogrzewa buforek)

  9. #2189
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał hajnel Zobacz post
    Wszyscy piszemy tu skrótowo bufor, a tu chodzi o sprzegło hydrauliczne. Sprzegło ma za zafanie oddzielić dwa obiegi hydrauliczne, a nie magazynować energię. I czy ma sto czy cztery litry działa tak samo. O buforze ciepła przy Tz PC rzędu 30 stopni można by mówić przy tysiącach litrów pojemności. Montowanie 100l sprzegła przez instalatorów to takie zabezpieczanie swojej dupy na wypadek defrostu przy wyłączonym obiegu wtórnym i braku ciepła/wody do rozmrożenia... Nie wiem jakie bobrow masz doświadczenia z tym?
    Gdy brak ciepłej wody do defrostu pompa bez bufora odpali grzałkę, proces odszraniania zajmuje około 5min, więc grzałka zużyje wtedy jakieś 0,25kWh. Niech będzie, że w jakiś skrajnych wypadkach tych defrostów będzie 8 na dobę to zużyje sumarycznie 2kWh to mniej więcej tyle ile wynosi dobowa strata postojowa Twojego bufora - tylko, że ta starta jest codziennie, a częste defrosty występują jedynie w specyficznych warunkach. No i nie każdy defrost odbywa się z grzałką. Także ja osobiście nie widzę żadnych korzyści ze stosowania bufora Hajnel jeśli to nie tajemnica spowiedzi pochwal się ile kolega silesia policzył sobie za ten bufor, całościowo, zbiornik, armatura, robocizna? Będzie to sądzę przydatna informacja dla przyszłych inwestorów.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  10. #2190
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Jaka strata postojowa? Bufor jest w ogrzewanym pomieszczeniu dlatego nie mam straty
    Nie wiesz ile bufor kosztuje? Strzelam, że ok tysiaka musiałbym sprawdzać. Pisanie o cenach montażu jest bez sensu jak nie znasz zakresu roboty. Nie chce go chwalić bo w piórka obrośnie ale chyba najsolidniejsza ekipa na mojej budowie. Musiałbym się czepiać chyba nie zmazanych ze ścian linii którymi wyznaczyli trasy rur...

  11. #2191
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał hajnel Zobacz post
    Jaka strata postojowa? Bufor jest w ogrzewanym pomieszczeniu dlatego nie mam straty
    Nie wiesz ile bufor kosztuje? Strzelam, że ok tysiaka musiałbym sprawdzać. Pisanie o cenach montażu jest bez sensu jak nie znasz zakresu roboty. Nie chce go chwalić bo w piórka obrośnie ale chyba najsolidniejsza ekipa na mojej budowie. Musiałbym się czepiać chyba nie zmazanych ze ścian linii którymi wyznaczyli trasy rur...
    A co stoi w kuchni? Niestety każde urządzenie w którym stoi woda, a nie jest grzejnikiem generuje straty i należy je uwzględnić. Widziałem parę wycen na takie sprzęgła 100l w okolicach 1300zł za sam materiał, a robocizna też pewnie nie jest za darmo... Myślałem, ze poprosiłeś o wycenę z i bez bufora, ale widzę, że zdałeś się całkowicie na "kunszt" naszego instalażyny
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  12. #2192
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Co za różnica czy grzeję pomieszczenie podłogówką czy buforem? Gdzie jest strata? Map ceniłem cię za wiedzę i za to że się nią dzielisz na fm proszę nie zniżaj się do poziomu niektórych piszących na fm... Dzięki tobie w ogóle mam pc i dyskutowałem o instalacji bufora z mkm. Są na fm tacy którym montował bez. Gdybym chciał też miałbym bez. przekonały mnie rzeczowe argumenty i tyle. Pisał o nich nie raz mkm. Dodam że nie tykam pc bo nie muszę. A jak zmienię temp. Na sterowniku na wyższą to ją po kilku godzinach mam, a nie po dobie... Krzywej nie muszę zmieniać, nawet nie wiem jaka teraz jest ustawiona. Chłodzenie latem podłogówką też działało, może to nie to co klima ale działa. Że nie wziąłem najtańszej oferty mam czuć się winny. Wolny rynek.

  13. #2193
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Koledzy,
    to może schowacie cepy -teraz coś pewnie szykuje mkm i tak będzie przez parę "namiętnie interesujących" postów
    Klimat robi się męczący...

    Ps
    Jestem za wszystkimi i za nikim

  14. #2194

    Domyślnie

    [QUOTE=bobrow;7098302]
    Cytat Napisał ASANAK Zobacz post
    Kurcze to niedobrze my
    hej
    mogę zaproponować Ci prosty sposób na połączenie "tanich godzin" z komfortem dostępności CWU.
    Możesz dołożyć dodatkowy czujnik Tcwu w górnej części zasobnika (np. 20% wysokości od góry) , ten oryginalny umieść na samym dole (jak najniżej) w rurce w zasobniku CWU. Kup sobie przekaźnik programowalny i pod styki podłącz te dwa czujniki.
    Na przekaźniku ustawiasz czas prawdopodobnego włączenia się grzania CWU np. 4 do 5 rano oraz 13-14 : wtedy PC widzi temperaturę w środku zasobnika.
    W pozostałym czasie PC widzi temperaturę z czujnika w górnej części zasobnika.
    Chodzi o to ,że woda ciepła unosi się do góry w zasobniku jak tłok strzykawki-w miarę zużycia. Jeśli zacznie się kończyć ciepła woda , to PC zagrzeje w drogiej taryfie , ale tylko wtedy kiedy to konieczne , kiedy włącza się PC do grzania jest jeszcze woda na kąpiel jednego delikwenta- a kiedy łazienka się zwolni , ciepła woda już będzie.
    Od ponad pół roku mam ten system z tą różnicą ,że dołożyłem rezystory (ok2,2kOhm symulujące 53 st na Tcwu w PC) i wykorzystałem przełącznik termiczny (który już miałem).
    Jeśli masz cyrkulację , to na pewno powoduje wychłodzenie zasobnika-po prostu miesza wodę ( proponuję abyś zoptymalizował sterowanie cyrkulacją , możesz też zastosować mój układ tj czasówka przed pobudką na ok 40 min+ impuls na 5min wg potrzeb -wcześniej opisywałem ten system )

    cześć
    witam dzięki, ale przyznam się bez bicia na 1000% sobie nie poradzę z tym jestem można by powiedzieć laikiem

  15. #2195
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Pogadaj z jakimś automatykiem z okolicy- to jest banał dla niego , jak będą wątpliwości , pomogę
    Pzdr

  16. #2196
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    r2req

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    łódzkie
    Posty
    113

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    Szkoda TwójPanie, że nie potrafisz zaufać doświadczeniom innych, chyba po to między innymi korzysta się z forum. Większość Twoich założeń niestety jest błędna. Sterowanie podłogówką za pomocą elektrozaworów to pomyłka, skończy się to tym, że je odłączysz bo będą tylko przeszkadzać. To samo z taryfami. Można być niewolnikiem dwóch taryf i pewnie i tacy się tu znajdą, ale można nim nie być i i tak płacić taniej - już niejeden się o tym przekonał.To matematyka i ona nie kłamie, trzeba tylko nie bać się z niej korzystać.
    ja opiszę moje 2 letnie doświadczenie z PC: jadę na normalnej taryfie, próbowałem jakby to by było przejść na nocną i niestety, 80% szyb mam pół-zach (wielkie przeszklenia, każde okno 4 x 2,5 m) i przy grzaniu nocnym do temp. 22C w słoneczny dzień (nawet gdy na zewnątrz -15C) w dzień robi się nieznośnie, temperatura wzrasta do do 25-26C, dlatego jestem zmuszony dla komfortu pozostać przy grzaniu całodobowym
    Dom: pow.użyt.230, grzewcza 230, 2 pełne kondygnacje, ściany silka, 20cm styropian lamba 0,31, okna trzy szyby U=0,5, WM z rekuperatorem Tywent, PCi P-W Panasonic T-Cap 9kW, całość podłogówka, strop 36cm wełna lambda 0,33

  17. #2197
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał hajnel Zobacz post
    Co za różnica czy grzeję pomieszczenie podłogówką czy buforem? Gdzie jest strata? Map ceniłem cię za wiedzę i za to że się nią dzielisz na fm proszę nie zniżaj się do poziomu niektórych piszących na fm... Dzięki tobie w ogóle mam pc i dyskutowałem o instalacji bufora z mkm. Są na fm tacy którym montował bez. Gdybym chciał też miałbym bez. przekonały mnie rzeczowe argumenty i tyle. Pisał o nich nie raz mkm. Dodam że nie tykam pc bo nie muszę. A jak zmienię temp. Na sterowniku na wyższą to ją po kilku godzinach mam, a nie po dobie... Krzywej nie muszę zmieniać, nawet nie wiem jaka teraz jest ustawiona. Chłodzenie latem podłogówką też działało, może to nie to co klima ale działa. Że nie wziąłem najtańszej oferty mam czuć się winny. Wolny rynek.
    Hajnel, ja się do niczego nie zniżam. Jeżeli czytałeś moje posty od początku to powinieneś wiedzieć, że jestem przeciwnikiem buforów od zawsze... A to czy Ty wierzysz instalatorowi, który na tobie zarobił, czy niezależnej opinii użytkownika jest wyłącznie twoją sprawą.
    Co do kwestii podnoszenia temperatury to zapewniam Cię, że jeżeli jesteś w stanie ją podnieść w krótkim czasie oznacza to ni mniej ni więcej, że coś jest nie tak. Pompa ciepła to nie jest kocioł z olbrzymim zapasem mocy żeby można było żonglować temperaturami. Prawidłowo dobrana i skonfigurowana pompa służy do utrzymywania zadanej temperatury, a nie do dynamicznej jej zmiany. Nie wiem jak długo już mieszkasz i użytkujesz pompę ciepła, ale jak zapewne wiesz ja wymieniłem źródło ciepła z kotła na ekogroszek 25kW na pompę 9kW, więc mam jakieś tam doświadczenie i spostrzeżenia, nie jednosezonowe i nie pozyskane z relacji klientów, a własne - więc możesz mi wierzyć i wyciągnąć z tego wnioski i korzyści dla siebie lub zaufać marketingowemu bełkotowi sprzedawców Tak to niestety wygląda...
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  18. #2198
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał r2req Zobacz post
    ja opiszę moje 2 letnie doświadczenie z PC: jadę na normalnej taryfie, próbowałem jakby to by było przejść na nocną i niestety, 80% szyb mam pół-zach (wielkie przeszklenia, każde okno 4 x 2,5 m) i przy grzaniu nocnym do temp. 22C w słoneczny dzień (nawet gdy na zewnątrz -15C) w dzień robi się nieznośnie, temperatura wzrasta do do 25-26C, dlatego jestem zmuszony dla komfortu pozostać przy grzaniu całodobowym
    Żeby wyjść na zero wystarczy zużyć 30% w tanim prądzie. Wszystko powyżej idzie już na plus. Przekonał się już o tym kolega Varme, który jak Ty grzeje całodobowo. Po przejściu na dwie taryfy cenę za kWh spadła z 0,63zł do 0,5zł bez zmiany stylu życia. Weź sobie dwutaryfowy na próbę, jak nie będzie się opłacać to po prostu zrezygnujesz....
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  19. #2199
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    Żeby wyjść na zero wystarczy zużyć 30% w tanim prądzie. Wszystko powyżej idzie już na plus. Przekonał się już o tym kolega Varme, który jak Ty grzeje całodobowo. Po przejściu na dwie taryfy cenę za kWh spadła z 0,63zł do 0,5zł bez zmiany stylu życia. Weź sobie dwutaryfowy na próbę, jak nie będzie się opłacać to po prostu zrezygnujesz....
    Witam

    Też grzeję całodobowo. Mam 2 taryfy.
    Roczne zużycie za ub. sezon -ok. 4 tys. kWh.
    Z tego 70 % w taniej, bez żadnych kompromisów co do komfortu.
    Pranie, zmywanie naczyń i CW oczywiście w taniej, ale to żaden problem.
    Średni koszt 1 kWh to ok. 45 gr. Mogłoby być ok. 2-3 gr. taniej gdybym jak wielu korzystał z G12W.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  20. #2200
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    hej
    ja też potwierdzam korzyści na G12W , na grzejnikach wychodzi mi średnio 1kWh 0,41 do 0,44 PLN (tj im zimniej , tym więcej kWh tańszych)
    pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

Strona 110 z 1021

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony