dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 120 z 1021
Pokaż wyniki od 2.381 do 2.400 z 20417
  1. #2381
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał jankes789 Zobacz post
    Pompa jak w temacie jest najbardziej polecana na tym forum i wersja 9 KW będzie chyba odpowiednia do mojego domu, który planuję wybudować
    Jak polecana na forum wielokrotnie pompa ciepła Panasonic 9 KW radzi sobie w systemie mieszanym 50% podłogówki i 50 % grzejników?
    Dużo więcej pobiera prądu przy zwykłych grzejnikach w porównaniu do klimakonwektorów (klimakonwektory 4 razy droższe od tradycyjnych grzejników)?
    Dopiero planujesz budować dom i chcesz mieć grzejniki ??? To bez sensu zwłaszcza przy pompie ciepła, chyba, że masz jakieś na prawdę ważne powody.

  2. #2382
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał asaselllo Zobacz post
    zawsze możesz gonić pompę w taniej taryfie. Będzie dużo taniej.
    Kol Andrzej5101 ma grzejniki tak jak ja i w taniej taryfie specjalnie nie nadrobi.
    Uważam , że tak przewymiarowana PC to poważny błąd

  3. #2383

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    ...odnośnie cop przy małej modulacji , to u mnie akurat jest gorszy np przy +7st i 40 st na CO z modulacją ok 20 Hz i mocą ok 4kW - cop mam ok 3,7 ( część cop dla danych temp i min mocy jest zgodnych z katalogiem, a raszta nie )...
    Znasz może częstotliwość przy grzewczej 9kW dla jakichś przykładowych warunków pracy?

  4. #2384
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zigobar Zobacz post
    Znasz może częstotliwość przy grzewczej 9kW dla jakichś przykładowych warunków pracy?
    A znam- mam dużo notatek .
    Jakie temp Cię interesują ?

  5. #2385

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    A znam- mam dużo notatek .
    Jakie temp Cię interesują ?
    A np. dla temperatur powietrza w okolicy 0*C.
    Sprawdzałeś może, czy faktycznie układ sterowania w T-CAP nie dopuszcza do wzrostu delty GZ powyżej 5*C redukując obroty sprężarki?

  6. #2386
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar jankes789
    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Okolice Warszawy
    Posty
    238

    Domyślnie

    Cytat Napisał rydzadam Zobacz post
    Dopiero planujesz budować dom i chcesz mieć grzejniki ??? To bez sensu zwłaszcza przy pompie ciepła, chyba, że masz jakieś na prawdę ważne powody.
    Adaptuje gotowy projekt...ślubna Uparła się na grzejniki w salonie i w pokojach na górze ...i dlatego myślę o klimakonwektorach zamiast tradycyjnych grzejników

  7. #2387
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał jankes789 Zobacz post
    Adaptuje gotowy projekt...ślubna Uparła się na grzejniki w salonie i w pokojach na górze ...i dlatego myślę o klimakonwektorach zamiast tradycyjnych grzejników
    Zrób atrapy kalafiorów, a cichaczem zalej podłogówkę. Wszyscy będą zadowoleni

  8. #2388
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zigobar Zobacz post
    A np. dla temperatur powietrza w okolicy 0*C.
    Sprawdzałeś może, czy faktycznie układ sterowania w T-CAP nie dopuszcza do wzrostu delty GZ powyżej 5*C redukując obroty sprężarki?
    To dla 0 st
    ToutPC/Hz/moc
    41/32/5
    41/28/4,6
    41/29/4,7
    41/38/5,9
    41/28/4,4
    43/32/5,5
    42/33/4,9
    42/49/7,9
    42/39/6,7
    42//49/8,1
    43/34/6,1
    47/51/8,7
    44/40/6,9
    41/40/7,5

    Przy szronie spada moc dla takiej samej modulacji .Praktycznie cały sezon jechałem na sprzęgle - dt PC była max 5 st , po stronie systemu dt zazwyczaj jest o 2-4 st większa.
    Pzdr

  9. #2389

    Domyślnie

    Witam,
    jestem na etapie wyboru PC PW i padło na Panasonica
    wg OZC roczne zapotrzebowanie na energię to prawie 5,7 kW (32 W/m2) - są to wstępne obliczenia dla styro 0,038 i okien w granicach U=1,0, ocieplenie budynku jeszcze przede mną i może uda się zejść jeszcze niżej
    W każdym razie nie wiem który model wybrać -> czy lepiej 1f czy 3f ? mam ponad 140m podłogi do ogrzania (100% podłogówki, w 2 łazienkach na ścianę dam dodatkowo drabinki na prąd) dodatkowo chciałbym zbiornik 300l do CWU (to jest minimum, moja kochana żona lubi długie pluskanie pod prysznicem).
    Czy możecie coś doradzić ? Przykładowe 2 aukcje za pompy 9k http://allegro.pl/pompa-ciepla-panas...122545898.html vs http://allegro.pl/pompa-ciepla-panas...098196089.html - jedna przy -7 ma COP w okolicy 5, druga poniżej 3.
    Jaki jest mniej więcej koszt instalacji takiej pompy (Poznań lub okolice)? Mąż koleżanki z pracy jest handlowcem i powiedział, że jest w stanie załatwić pompę w dobrej cenie, ale nie podejmie się doradzania w tym temacie - nie chce brać na siebie takiej odpowiedzialności.
    Jeszcze pytanie czysto techniczne -> jednostkę zewnętrzną lepiej zawiesić na ścianie czy postawić na ziemi ? Jeśli zawiesić na ścianie, to co z ociepleniem budynku ? Na czas ocieplania jest ściągana ta jednostka ?
    pozdrawiam
    debren

  10. #2390

    Domyślnie

    Cytat Napisał flisiu Zobacz post
    w ramach gwarancji zrobia ta wymiane ?
    Jasne, ze w ramach gwarancji. W tej chwili urzadzenie nie pracuje zgodnie z przeznaczeniem i parametrami jakie podaje producent.
    Delta 13 st. jest zbyt duza.
    Pomijam fakt, ze woda wystarczajaca do uzytku, przynajmniej dla mnie to 48st. No ale przy tych ustawieniach wychladzalo by mi bojler do 35st....

  11. #2391

    Domyślnie

    Cytat Napisał debren Zobacz post
    Jeszcze pytanie czysto techniczne -> jednostkę zewnętrzną lepiej zawiesić na ścianie czy postawić na ziemi ? Jeśli zawiesić na ścianie, to co z ociepleniem budynku ? Na czas ocieplania jest ściągana ta jednostka ?
    pozdrawiam
    debren
    Jednostkę najwygodniej zawiesić jest na ścianie.
    Trzeba zachować odpowiednią odległość montażu z uwzględnieniem ocieplenia.
    Jest wiele głosów, że wykonanie osobnego fundamentu, gwarantuje brak przenoszenia niepożądanych dźwięków do domu.

  12. #2392

    Domyślnie

    Ponieważ też jestem na etapie kupna to ;
    -kolego Debren - zobacz
    http://www.panasonicproclub.com/uplo...2_PL_final.pdf

    bo Twoje dane odnosnie 1-nej fazy są błędne .Przy 1-no fazowej zabezpieczenie amperażowe to 30 A ,a przy 3-fazowym to 16 A
    Pompa 3-fazowa - ma większy COP , ale zużywa nieznacznie więcej energii

  13. #2393
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Scrollek

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    Ponieważ też jestem na etapie kupna to ;
    -kolego Debren - zobacz
    http://www.panasonicproclub.com/uplo...2_PL_final.pdf

    bo Twoje dane odnosnie 1-nej fazy są błędne .Przy 1-no fazowej zabezpieczenie amperażowe to 30 A ,a przy 3-fazowym to 16 A
    Pompa 3-fazowa - ma większy COP , ale zużywa nieznacznie więcej energii
    zobacz katalog który wysłałeś przelicz i jeszcze raz napisz jakie jest zużycie prądy 1f i 3f

  14. #2394
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar schizo85
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-213
    Posty
    424

    Domyślnie

    A u mnie Panasonic 7kW 1f wisi na zabezpieczeniu 16A bo nie widziałem że trzeba większe i jeszcze nigdy go nie wyrzuciło. Baa watomierz w gniazdku pokazuje że największa pobierana moc wynosiła 3150W, co daje jakieś 13.5A. Nie wiem dlaczego w instrukcji jest mowa aż o 30A. Jaka by musiała być moc podłączona do budynku żeby zachować stopniowanie zabezpieczeń.
    Z241 104,77 m2 parterowy, OZC: 3.8kW, 53kWh/m2/rok dla -20/22. WM Onyx Dream, PC PW Panasonic 7kW, 100% podłogówka.
    Dziennik budowy z komentarzami

    2015/16 - 2058kWh CO+CWU+Chłodzenie - 631zł; CO - 1386kWh/424zł
    2016/17 - 2726kWh CO+CWU+Chłodzenie - 800zł; CO - 1927kWh/573zł

  15. #2395

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    To dla 0 st
    ToutPC/Hz/moc
    41/32/5
    41/28/4,6
    41/29/4,7
    41/38/5,9
    41/28/4,4
    43/32/5,5
    42/33/4,9
    42/49/7,9
    42/39/6,7
    42//49/8,1
    43/34/6,1
    47/51/8,7
    44/40/6,9
    41/40/7,5

    Przy szronie spada moc dla takiej samej modulacji .Praktycznie cały sezon jechałem na sprzęgle - dt PC była max 5 st , po stronie systemu dt zazwyczaj jest o 2-4 st większa.
    Pzdr
    Fajne zestawienie. Może się przydać użytkownikom T-CAP, którzy ciepłomierza nie posiadają. Brakuje tylko pomiaru modulacji przy nominalnej 9kW.
    Może ktoś inny taki pomiar wykonał i poda wynik.

    Czy to przypadek, że na 14 pomiarów układ tylko raz (51Hz/8,7kW) zbliżył się do nominalnej grzewczej?
    Czy może nominalna występuje w nim tak rzadko, że trudno na nią trafić?

    Rozumiem, że teorii o "krytycznej" delcie 5*C jeszcze nie sprawdziłeś. Może w przyszłym sezonie. Co się odwlecze...

  16. #2396
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zigobar Zobacz post
    Fajne zestawienie. Może się przydać użytkownikom T-CAP, którzy ciepłomierza nie posiadają. Brakuje tylko pomiaru modulacji przy nominalnej 9kW.
    Może ktoś inny taki pomiar wykonał i poda wynik.


    Czy to przypadek, że na 14 pomiarów układ tylko raz (51Hz/8,7kW) zbliżył się do nominalnej grzewczej?
    Czy może nominalna występuje w nim tak rzadko, że trudno na nią trafić?

    Rozumiem, że teorii o "krytycznej" delcie 5*C jeszcze nie sprawdziłeś. Może w przyszłym sezonie. Co się odwlecze...
    Zigobar
    Akurat o pytaną wartość miałem takie wyniki, chyba wiem o Ci chodziło :
    T powietrza/Tco/Hz/moc
    4/44/51/9,8
    -3/43/51/8
    2/43/48/9,4
    -16/48/73/8,5
    1/47/51/9,4
    -19/44/70/7,7
    -20/44/70/7,7
    -13/44/71/9,3
    -11/44/70/9,6
    -11/42/70/9,9
    2/49/50/10
    3/48/50/10

    Tak jak już pisałem , do grudnia grzałem bez nocy - wtedy miałem częściej pomiary z dużą mocą . Przy grzaniu non stop , najczęściej max moc była po cwu lub wył z programatora ( ok, przyznaję się- robiłem jeszcze dużo pomiarów "kontrolnych")
    Wszystkie wyniki potwierdziły dane kat dla nominału tj 9kW , a nawet lepsze.
    Dt max 5 na PC rzeczywiście jest utrzymywana - ale tylko dla mocy max,normalnie to 2,5-3,5 st
    Hej

  17. #2397

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    Zigobar
    Akurat o pytaną wartość miałem takie wyniki, chyba wiem o Ci chodziło :
    T powietrza/Tco/Hz/moc
    4/44/51/9,8
    -3/43/51/8
    2/43/48/9,4
    -16/48/73/8,5
    1/47/51/9,4
    -19/44/70/7,7
    -20/44/70/7,7
    -13/44/71/9,3
    -11/44/70/9,6
    -11/42/70/9,9
    2/49/50/10
    3/48/50/10

    Tak jak już pisałem , do grudnia grzałem bez nocy - wtedy miałem częściej pomiary z dużą mocą . Przy grzaniu non stop , najczęściej max moc była po cwu lub wył z programatora ( ok, przyznaję się- robiłem jeszcze dużo pomiarów "kontrolnych")
    Wszystkie wyniki potwierdziły dane kat dla nominału tj 9kW , a nawet lepsze.
    Dt max 5 na PC rzeczywiście jest utrzymywana - ale tylko dla mocy max,normalnie to 2,5-3,5 st
    Hej
    Podałeś kolejną porcję konkretnych danych (o to mi chodziło). Jak widać ustrojstwo całkiem nieżle sobie radzi osiągając 10kW przy A2/W49.
    Dla delty 5*C wychodzi 1,72m3/h.

    Jeśli przyjąć za prawdziwą informację o istnieniu w tej PC układu kontrolującego deltę GZ, to gdybyś miał przepływ przez skraplacz np. 1,2m3/h, to uzyskałbyś ok. 7kW zamiast 10kW.
    Nie rozumiem tylko po jaką cholerę konstruować układ zachowujący się w ten sposób. Przecież wtedy użytkownicy instalacji z przepływem poniżej nominalnego nigdy nie zobaczą grzewczej, za którą zapłacili!

  18. #2398
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zigobar Zobacz post
    Podałeś kolejną porcję konkretnych danych (o to mi chodziło). Jak widać ustrojstwo całkiem nieżle sobie radzi osiągając 10kW przy A2/W49.
    Dla delty 5*C wychodzi 1,72m3/h.

    Jeśli przyjąć za prawdziwą informację o istnieniu w tej PC układu kontrolującego deltę GZ, to gdybyś miał przepływ przez skraplacz np. 1,2m3/h, to uzyskałbyś ok. 7kW zamiast 10kW.
    Nie rozumiem tylko po jaką cholerę konstruować układ zachowujący się w ten sposób. Przecież wtedy użytkownicy instalacji z przepływem poniżej nominalnego nigdy nie zobaczą grzewczej, za którą zapłacili!
    Chyba chodzi o to , żeby trzymać się parametrów pracy urządzenia- jeśli moc nominalna jest uzyskiwana przy np 1,5m3/h , to niestety trzeba się tego trzymać.
    Teraz kiedy nie ma temp , przy których występuje defrost - puściłem PC na bypassie z Vpc=3 ( zdecydowanie lepszy cop na cwu). Na systemie mam przepływ ok 1160l/h , a na buforze 1700.
    W okresach przejściowych puszczam CO kiedy jest potrzeba , raz np od 15 , inny razem od 20- zawsze wyłączam przed snem . W kotłowni mam trójpozycyjny przełącznik trybu pracy PC ( tryby : PC praca bez termoregulatora/PC wyłączona/ PC praca z termoregulatorem)
    Oczywiście przy takiej pracy nie zwracam uwagi na T2-prędzej podbiję o 5K ( spf) do 45 st , żeby szybciej nagrzać. Scop z 2 tyg z cwu to 3,7 - do dzisiaj od 1.04.br zużyłem 275kWh.
    Teraz mam na zewnątrz 11st ,a PC pracuje na 18-19Hz /3,5-4,5kW - pomimo , że jest na bypassie to i tak niekiedy "taktuje" tj pracuje w trybie wył sprężarki z oddaniem ciepła przy zmniejszonym przepływie na pompie wodnej ( ok 1000l/h bufor, 800-bypass).Nie martwię się specjalnie tym , ufam sterowaniu Panasa- w końcu jest to ujęte w algorytmie pracy PC
    Tymczasem

  19. #2399

    Domyślnie

    Witam,
    nadal nikt nie wyjaśnił, czy lepiej jest kupić pompę 1-fazową czy 3-fazową
    Różnica w poborze prądu -> czy jest w ogóle na tyle znacząca, ze warto ją brać pod uwagę ?
    Zastanawiam się jeszcze nad mocą pompy -> skoro zapotrzebowanie jest poniżej 6kW (bez uwgzlędnienia CWU), to czy warto iść w 9kW czy jednak wybrać model 7kW -> różnica w cenie ok 1,5->2k netto. Teoretycznie jeśli słabsza pompa nie da rady zagrzać domu i wody, to będzie załączała się w droższej taryfie, ale czy będzie to 200 zł rocznie ? Liczę 10 lat jako okres zwrotu z takiej inwestycji. Poza tym w domu będę miał kominek do palenia okazjonalnego (bez płaszcza, rozprowadzenia ciepłego powietrza, etc), jeśli przyjdą mrozy po -30 to pewnie kominek będzie częściej chodził

  20. #2400
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Cytat Napisał debren Zobacz post
    Witam,
    nadal nikt nie wyjaśnił, czy lepiej jest kupić pompę 1-fazową czy 3-fazową
    Różnica w poborze prądu -> czy jest w ogóle na tyle znacząca, ze warto ją brać pod uwagę ?
    Zastanawiam się jeszcze nad mocą pompy -> skoro zapotrzebowanie jest poniżej 6kW (bez uwgzlędnienia CWU), to czy warto iść w 9kW czy jednak wybrać model 7kW -> różnica w cenie ok 1,5->2k netto. Teoretycznie jeśli słabsza pompa nie da rady zagrzać domu i wody, to będzie załączała się w droższej taryfie, ale czy będzie to 200 zł rocznie ? Liczę 10 lat jako okres zwrotu z takiej inwestycji. Poza tym w domu będę miał kominek do palenia okazjonalnego (bez płaszcza, rozprowadzenia ciepłego powietrza, etc), jeśli przyjdą mrozy po -30 to pewnie kominek będzie częściej chodził
    Twój instalator powinien odpowiedzieć na takie pytania
    Dane klimatyczne z Górnego Śląska szczegółowo
    http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php
    sumarycznie
    http://www.andretti.pl/wxtempsummary...empsummary.php
    Ciekawa strona meteo
    https://www.windyty.com

Strona 120 z 1021

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony