dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 143 z 1021
Pokaż wyniki od 2.841 do 2.860 z 20417
  1. #2841

    Domyślnie

    Przepisane z instrukcji klimakonwektora Vido Purmo

    Niewystarczająca wydajność cieplna urządzenia ;

    Niska temperatura czynnika docierającego do urządzenia ----Zwiększyć temperaturę czynnika na kotle lub pompie ciepła.

    Zbyt niskie natężenie przepływu czynnika. ---- Odpowietrzyć instalację ogrzewania.

    Jeśli, po sprawdzeniu powyższych wskazówek, klimakonwektor ciągle działa wadliwie, należy skontaktować się z serwisem bądźi instalatorem w celu uzyskania pomocy
    Ostatnio edytowane przez Andrzej5101 ; 07-10-2016 o 17:50

  2. #2842

    Domyślnie

    Cytat Napisał M.Krk Zobacz post
    Właśnie, trzeba go zwiękrzyć bo zmniejszyć to pikuś, do tego specjanego zaworu nie trzeba, niestety nie jestem specjalistą i nie umiem powiedzieć jaka jest delta, obiegówka 25/60 II bieg, tak jak pisałem wcześniej, myślę, że te zawory dławią bo to są takie normalne grzejnikowe, jeden termostatyczny bez głowicy oczywiście, ale one mają słabe przepływy chyba.
    dzięki
    Pytając o deltę miałem na myśli różnicę pomiędzy temperaturą wody zasilającej grzejniki i powracającej z nich. Warto mieć tam termometry.
    W celu porównania możesz sprawdzić dłonią temperatury powrotów z grzejników i klimakonwektora.
    Na razie możesz zmienić bieg na trzeci (zakładam, że ma 3 biegi) i obserwować układ. Może będzie jakaś zauważalna zmiana i temperatura powrotu z klimakonwektora wzrośnie.
    Zawory przy grzejnikach na pewno dławią. Rozumiem, że obecnie są całkowicie otwarte.

  3. #2843
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    M.Krk

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Czernichów
    Kod pocztowy
    32-070
    Posty
    506

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zigobar Zobacz post
    Pytając o deltę miałem na myśli różnicę pomiędzy temperaturą wody zasilającej grzejniki i powracającej z nich. Warto mieć tam termometry.
    W celu porównania możesz sprawdzić dłonią temperatury powrotów z grzejników i klimakonwektora.
    Na razie możesz zmienić bieg na trzeci (zakładam, że ma 3 biegi) i obserwować układ. Może będzie jakaś zauważalna zmiana i temperatura powrotu z klimakonwektora wzrośnie.
    Zawory przy grzejnikach na pewno dławią. Rozumiem, że obecnie są całkowicie otwarte.
    Obiegówka ma 3 bieg, problem w tym że w nocy szumi , ta delta wygląda tak, że jak wentylatory stoją to powrót jest porównywakny do reszty przy grzejnikach, jak się włączą to szię to dość szybko zmienia.
    Muszę to doprowadzić do pożądku i dopiero panikować jak coś bedzie nie tak, no sprawdzić te zawory zalecane przez purmo
    Dzięki

  4. #2844
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    M.Krk

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Czernichów
    Kod pocztowy
    32-070
    Posty
    506

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    Nie potrafię powiedzieć jak to działa, bo na tyle się na hydraulice nie znam, ale jeżeli jest tam napisane, że "niezależnie od ciśnienia" oraz "zapewniając odpowiednio duży przepływ" to ja to rozumiem, że on ten przepływ w jakiś sposób reguluje, bo gdyby tylko redukował to nazywałby się zaworem redukcyjnym...
    coś nie mogę tego znaleźć, podeślesz link ?
    dzięki

  5. #2845

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    Spoko Johny, luzuj poślad, kolega M.Krk ma już bufor i to potężny o ile mi wiadomo
    A mi chodziło o taki zawór:

    Po więcej info odsyłam do instrukcji Purmo Vido....
    A czy te zapisy w instrukcji nie dają nic do myślenia?
    4. Montaż klimakonwektora w jednej instalacji ogrzewania
    z innymi grzejnikami wymaga rozważenia
    stworzenia osobnego obiegu, aby zapewnić pożą-
    dany przepływ czynnika przez klimakonwektor
    6. Klimakonwektor nie może zostać użyty zamiennie
    za dowolny grzejnik w już funkcjonującej instalacji
    ogrzewania chyba, że zapewni się odpowiedni
    przepływ czynnika przez klimakonwektor

  6. #2846
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    U mnie na jednym obiegu pracują 3 rzeczone klimakonwektory (wstawione w miejsce zlikwidowanych grzejników), 2 grzejniki i 2 drabinki bez bufora i wszystko działa czwarty sezon znakomicie, także nie zawsze jest problem. Ale skoro u kolegi jest coś nie tak to trzeba szukać rozwiązań. Być może pomoże instalacja zaworu, jak piszą w instrukcji, a być może trzeba będzie przebudować całą instalację? Tego nie wiemy...
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  7. #2847
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Panowie zróbmy może osobny temat dotyczący klimakowektorów bo robi się mały misz-masz.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  8. #2848
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    M.Krk

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Czernichów
    Kod pocztowy
    32-070
    Posty
    506

    Domyślnie

    Wszyscy macie rację, winien jest mały przepływ i zapowietrzona instalacja, myślę że po zmianie zaworów na przynajmniej zwykłe kulowe odcinające załatwią sprawę, może nawet samo solidne odpowietrzenie pomoże, ale to dopiero jak skończę remont i podłączę ostatnie grzejniki.
    Ujmę to tak, w starych instalacjach zawsze jest ryzyko, ryzykowałem podłanczając PC zamiast kopciucha ( kopciucha zostawiłem w instalacji na wszelkie W )
    zaryzykowałem z KK i też się chyba uda, na tym jednym chyba poprzestanę bo w salonie jestem w stanie znieść ten szym a poza tym reszta instalacji raczej się sprawdzi.
    Planowałem jeszcze zrobić obejście bufora ale specjalista zażyczył sobie schemat a ja w swej naiwności zrobiłem mu ten schemat, ten jak go zobaczył to powiedział, że będę przy nim stał i mówił gdzie ma co uciąć i co wlutować, ile za to sobie krzyknął na godzinę dodam to szok, powiem tylko że ja jako projektant, kierownik i odpowiedzialny za realizację powinienem dostać 200zł. na godzinkę
    Zrobię to na wiosnę, teraz juz trochę późno na takie dłubanie.
    Wody mam tyle w instalacji, że chyba się uda, bufora nie wywale, na wszelkie W

    Dzięki za zainteresowanie tematem, mimo że wątek zupełnie nie ten

  9. #2849

    Domyślnie

    Witam.
    Posiadam PC 9KW 3F.
    Wyczytałem iż minimalny przepływ dla tej jednostki to 19l/min .
    W moim układzie znajdują się 2 rozdzielacze , 9 pętli w każdej.
    Zakładając średni przepływ pętli 1,5 l/min wychodzi 27l/min.
    Nie posiadam jeszcze termostatu.
    W przypadku jego założenie jak on będzie sterował , odcinał odpowiednie "pętle, pomieszczenia".?
    Chodzi mi o ze jeśli odetnie w moim przypadku salon(3 pętle),zakładam że napalę w kominku i np 1sypialnie(2 p\ętle) to przepływ spadnie ponizej wymaganego 19l/min i PC się zapowietrzy.

  10. #2850

    Domyślnie

    Cytat Napisał M.Krk Zobacz post
    ...poza tym salon jest otwarty i tu ciepła nigdy za wiele, może sobie grzać ile chce, byle by chciał
    Czy istnieje możliwość ręcznego przełączenia wentylatora na pracę ciągłą z wydajnością np. minimalną?
    Może ktoś podpowie, dlaczego u Ciebie wentylator wyłącza się przed osiągnięciem temperatury zadanej (czyli inaczej niż u innych użytkowników).
    Układ mierzy temperaturę powrotu, czy może jakiś inny parametr?

  11. #2851

    Domyślnie

    M.Krk napisał ; Wszyscy macie rację, winien jest mały przepływ i zapowietrzona instalacja, myślę że po zmianie zaworów na przynajmniej zwykłe kulowe odcinające załatwią sprawę, może nawet samo solidne odpowietrzenie pomoże, ale to dopiero jak skończę remont i podłączę ostatnie grzejniki.

    Kierunek działań właściwy .
    Proponuje ; uzupełnić stopkę ( ,o danych budynku,pompy ) oraz montaż ciepłomierza, który dużo Ci pomoże w ustawieniu parametrów instalacji

  12. #2852
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Witam ,
    pogoda nie dopisuje i tak sobie przeanalizowałem moje 1,5 roczne pomiary.
    Latem wykonałem bypass (obejście) ciepłomierza- pomyślałem sobie ,że skoro mam dobrane wszystkie parametry mogę sporadycznie sobie kontrolować COP.
    Zawsze to tam jakiś opór taki ciepłomierz stawia -właśnie !
    Zauważyłem ,że kiedy mam 3 bieg pompy wodnej to różnica w ciśnieniu na manometrze z bypassem i bez jest 0,2 bar , a na 2 biegu 0,1 bar.
    Dzisiaj doczytałem trochę o oporach hydraulicznych :

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wykres strat cisnienia.jpg
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	96,1 KB
ID:	369665

    Jeśli dobrze kumam , to strata ciśnienia wskutek oporu hydraulicznego dP=0,1 bar (10 000 Pa) powoduje stratę przepływu ok 420 kg/h -przyjmując kg=1 ltr , wychodzi strata przepływu 420 l/h.

    Przed chwilą zrobiłem pomiar przepływu na ciepłomierzu dla V pompy =2 :

    CO (PC-bufor) 1450 l/h
    CWU 1250 l/h

    Różnica w ciśnieniach (manometr w PC) bez ciepłomierza :

    CO 0,075 bar
    CWU 0,1 bar

    Po dodaniu odpowiednich wartości wychodzą mi przepływy :

    CO (PC-bufor) 1450 l/h +300 l/h=1750 l/h
    CWU 1250l/h +420 l/h= 1670 l/h

    Doczytałem w instrukcji ciepłomierza ,że strata ciśnienia na nim to 0,22 bar

    Musze porównać zużycie na PC w tych samych temp. Jeśli w/w wyniki się potwierdzą ,może się okazać -że niższe biegi będą u mnie wydajniejsze .

    Proszę o uwagi do w/w wypocin

    pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  13. #2853
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    M.Krk

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Czernichów
    Kod pocztowy
    32-070
    Posty
    506

    Domyślnie

    Cytat Napisał Andrzej5101 Zobacz post
    M.Krk napisał ; Wszyscy macie rację, winien jest mały przepływ i zapowietrzona instalacja, myślę że po zmianie zaworów na przynajmniej zwykłe kulowe odcinające załatwią sprawę, może nawet samo solidne odpowietrzenie pomoże, ale to dopiero jak skończę remont i podłączę ostatnie grzejniki.

    Kierunek działań właściwy .
    Proponuje ; uzupełnić stopkę ( ,o danych budynku,pompy ) oraz montaż ciepłomierza, który dużo Ci pomoże w ustawieniu parametrów instalacji
    Budynek jest raczej stary, coś tam kiedyś napiszę bo to się czasem przydaje oceniającym sytuację, ciepłomierz to jeszcze jedno coś nie koniecznie potrzebne.

  14. #2854
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    M.Krk

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Czernichów
    Kod pocztowy
    32-070
    Posty
    506

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zigobar Zobacz post
    Czy istnieje możliwość ręcznego przełączenia wentylatora na pracę ciągłą z wydajnością np. minimalną?
    Może ktoś podpowie, dlaczego u Ciebie wentylator wyłącza się przed osiągnięciem temperatury zadanej (czyli inaczej niż u innych użytkowników).
    Układ mierzy temperaturę powrotu, czy może jakiś inny parametr?
    Mogę włączyć na stałe, tylko że będzie dmuchał zimnym powietrzem, PC nie pracuje cały czas

  15. #2855

    Domyślnie

    Cytat Napisał M.Krk Zobacz post
    Mogę włączyć na stałe, tylko że będzie dmuchał zimnym powietrzem, PC nie pracuje cały czas
    Czyli można już pokombinować. Wystarczy zasilić wentylator poprzez jakiś tani sterownik do pompy CO (np. ST 21). Jego czujnik trzeba umieścić na rurze zasilającej klimakonwektor.

  16. #2856

    Domyślnie

    Pytanie do użytkowników tej pompy posiadających w całości ogrzewanie podłogowe. Posiadacie bufor/sprzegło hydrauliczne ?
    Buduję dom podobny do Kamea 2G. 160 m2 pow. uzytkowej. 202 m2 całość.

  17. #2857
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    M.Krk

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Czernichów
    Kod pocztowy
    32-070
    Posty
    506

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejtoya Zobacz post
    Pytanie do użytkowników tej pompy posiadających w całości ogrzewanie podłogowe. Posiadacie bufor/sprzegło hydrauliczne ?
    poczytaj wstecz, nie mają, te PC mają płynną regulacje mocy, ale są też tacy co mają takie małe 80l chyba

  18. #2858
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    M.Krk

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Czernichów
    Kod pocztowy
    32-070
    Posty
    506

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zigobar Zobacz post
    Czyli można już pokombinować. Wystarczy zasilić wentylator poprzez jakiś tani sterownik do pompy CO (np. ST 21). Jego czujnik trzeba umieścić na rurze zasilającej klimakonwektor.
    to chyba nie wiele pomoże, on startuje jak dostaje czynnik o odpowiedniej temperaturze i działa puki temperatura tego czynnika nie spadnie po niżej czyli działa jak należy, obiegówke przestawiłem na 3 i jest prawie ok, teraz nie chcę bawić się z grubszą przeróbką, mam rurki w ścianach i muszę je odkuć i skrócić by przestawić grzejnik, jest mocno przestawiony względem okna i wygląda śmiesznie , więc przestawię, dam zawory o normalnym przepływie i bedzie jak należy

  19. #2859
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejtoya Zobacz post
    Pytanie do użytkowników tej pompy posiadających w całości ogrzewanie podłogowe. Posiadacie bufor/sprzegło hydrauliczne ?
    Hej,
    odpowiedź na Twoje pytanie może być światopoglądowo/polityczna ( głównie ze względu na to w co "wierzą" , a nie co zmierzą...)
    Część osób ma bufor, a część nie - wiem , bo śledzę temat od dwóch lat.
    Ws sławetnego bufora - wystarczy :
    -mieć "policzoną" instalację dla danego budynku ( rzadkość)
    -należy założyć pewne nieścisłości w obliczeniach i zainwestować w urządzenia pomiarowe ( inwestujemy ok 25 000- 30 000 pln , a żałujemy ok 400 pln na używany ciepłomierz i podlicznik..,)
    -być przygotowanym na ewentualne dostawienie buforka
    Powinieneś sam sobie odpowiedzieć na pytanie :
    czy jesteś po stronie " wierzących" czy "mierzących"
    Udanego wyboru
    Pzdr
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  20. #2860
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejtoya Zobacz post
    Pytanie do użytkowników tej pompy posiadających w całości ogrzewanie podłogowe. Posiadacie bufor/sprzegło hydrauliczne ?
    Ja mam. Wszystko zależy jaka instalacja bo da się bez bufora.

Strona 143 z 1021

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony