dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 258 z 1022
Pokaż wyniki od 5.141 do 5.160 z 20427
  1. #5141
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Busters

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Kraków/Wołowice
    Posty
    852

    Domyślnie

    Cytat Napisał olszan Zobacz post
    Witam serdecznie. Na wstępie chciałbym przeprosić że wchodzę w Państwa dyskusję i wymianę doświadczeń. Nie wiem jednak w jaki temat dyskusji "uderzyć" żeby znaleźć poprawną odpowiedź. Myślę że Państwo mogą mi pomóc.
    Jestem na etapie projektowania systemu ogrzewania domu. Miejsce budowy: Ełk - V strefa klimatyczna. Projekt domu "dom w jabłonkach g2" z pracowni Archon. Nie mam gazu - niestety.
    Zastanawiam się nad dwoma rozwiązaniami:
    ekogroszek (mam w tej chwili ten system jednak "syf, syf i jeszcze raz syf" ) wolałbym tego uniknąć
    pompa ciepła - i tu jest pytanie ?
    Powietrzna czy gruntowa?
    V strefa klimatyczna na powietrzną nie wygląda obiecująco jednak koszt inwestycji niższy od gruntowej.
    Jeżeli moje rachunki za prąd za same ogrzewanie z CWU zmieściłyby się w 4 tys rocznie biorę powietrzną ale czy to możliwe( w Ełku?)
    Gruntowa to już wyższe koszty i chyba ekogroszek weźmię górę.

    Co o tym sądzicie? pozdr.
    Jesli dosc dobrze ocieplisz ten dom to cala kotlownia z pompa ciepla PW powinna sie zamknac w kwocie 25tys.
    Roczne koszty powinny sie bez problemu zamknac w kwocie 1500-2000zl (przy dobrze ocieplonym domu pewnie i mniej)
    V strefa klimatyczna to dla pompa ciepła PW zaden problem. Spokojnie sobie poradza - zawsze dodatkowo masz grzalke na te kilka dniu w roku gdzie bedzie ponizej -20stopni.
    To tak bardzo ogolnie, aby miec jakis obraz, tak jak kolega wyzej napisal - podstawa to OZC


    edit: znajdz sobie temat pompa ciepla - zuzycie pradu, bedziesz mial poglad ile inni placa za co+cwu.
    Indywidualny, parterowy - 140m2 uzytkowej+garaż 33m2 - całość grzana. Ściana 18cm silikat.
    Ocieplenie: ściany 20cm 0,31, podłoga 20cm 0.36, strop wełna 40cm U=0,35
    Ogrzewanie: Tcap 9kw, Rekuperacja: Airpack 300. OZC~7,3KW
    Mieszkamy!

  2. #5142
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    olszan

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Ełk
    Kod pocztowy
    19-300
    Posty
    69

    Domyślnie

    Według projektu dla III strefy klimatycznej roczne zapotrzebowanie na energię pierwotną przez system grzewczy i wentylacyjny 10407,76 kWh/rok
    Nie robiłem OZE.
    Mam projektowaną charakterystykę energetyczną budynku od Archonu.
    Pozdrawiam i dziękuję za pierwsza odpowiedz.
    ps jestem zielony w tym temacie więc proszę wybaczyć moje błędy

  3. #5143
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    olszan

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Ełk
    Kod pocztowy
    19-300
    Posty
    69

    Domyślnie

    PS. Na stronie cieplowlasciwe.pl wyszło mi 14 035kWh na CO bez CWU. pozdr

  4. #5144
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Witam

    Zrób porządne OZC, to najlepiej wydane pieniądze.

    Jak kupisz za małą, bedziesz marzł i dopłacał za grzanie grzałką.
    Jak za dużą, niepotrzebnie przepłacisz na etapie inwestycji.

    Jak by na to nie patrzeć OZC się opłaci.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  5. #5145

    Domyślnie

    czy jest to możliwe aby w pompie na 3 prędkości obiegowej, ok 200m2 podłogi, 2x po 9 pętli, średnio każda ok 80-100m, pokazywało średnio na każdym przepływomierzu ok 1.8l ?

    Kiedy lepiej oddawane jest ciepłu z podłogówki, przy 2l czy przy np 1l ?
    Zauważyłem, że przy temp zasilania ok 30stopni (powrót 27, hz 19-20) na dole ciężko mi uzyskać temp 22stopni, (przepływy ok 1.8l) natomiast na górze przy min przepływie ok 1l mam ponad 23 stopnie.

    Gdzieś pewnie mam mocne straty ciepła bo góra jest znacznie cieplejsza od dołu, mam jeszcze nie wyregulowane okna na dole, i trochę przez nie ciągnie, więc może dlatego
    Dom parterowy z poddaszem, ok 230m2 podłogi grzanej + 40m2 nieogrzewany garaż. Dom na płycie 10cm XPS, 30cm płyta. Posadzka 10cm + 10cm, ocieplenie 20cm 0,031, poddasze 35cm wełna. Pompa ciepła Panasonic 9kw 3f / bufor 100l / 2xpompka obiegowa dół/góra, CWU 300l, rekuparacja.

  6. #5146
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    olszan

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Ełk
    Kod pocztowy
    19-300
    Posty
    69

    Domyślnie

    Ok, polecisz kogoś kto wykona OZC? pozdr

  7. #5147
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar byggmol
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Tarnów
    Posty
    548
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Połowa forum robiła OZC u użytkownika ASOLT. Jakiś czas temu otworzył w końcu płatny profil. Ja mam też od niego. Jak nie znajdziesz sam to wyślę Ci na priv namiary do niego.

  8. #5148

    Domyślnie

    Cytat Napisał brochas Zobacz post
    czy jest to możliwe aby w pompie na 3 prędkości obiegowej, ok 200m2 podłogi, 2x po 9 pętli, średnio każda ok 80-100m, pokazywało średnio na każdym przepływomierzu ok 1.8l ?

    Kiedy lepiej oddawane jest ciepłu z podłogówki, przy 2l czy przy np 1l ?
    Zauważyłem, że przy temp zasilania ok 30stopni (powrót 27, hz 19-20) na dole ciężko mi uzyskać temp 22stopni, (przepływy ok 1.8l) natomiast na górze przy min przepływie ok 1l mam ponad 23 stopnie.

    Gdzieś pewnie mam mocne straty ciepła bo góra jest znacznie cieplejsza od dołu, mam jeszcze nie wyregulowane okna na dole, i trochę przez nie ciągnie, więc może dlatego
    U mnie na trzecim biegu, niektóre pętle po 3l/min reszta miedzy 2,5 a 1,5.Brak bufora.
    Sytuacja odwrotna do Twojej, góra się nie dogrzewa przy temp. ponizej -5st. 3 rzeczy do poprawki i powinno byc ok.
    Powierzchnia użytkowa 149m2,wszędzie podłogówka 162m2, ściany pustak żużlowy 24cm + 15cm Arbet 0,031
    posadzka 10cm EPS 100 + 3 cm mata,piana OK 25cm,garaż + 2x łazienka - grzejniki(wyłączone)
    Panasonic PW 9KW 3f+ 200l C.W.U

  9. #5149
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Cytat Napisał brochas Zobacz post
    czy jest to możliwe aby w pompie na 3 prędkości obiegowej, ok 200m2 podłogi, 2x po 9 pętli, średnio każda ok 80-100m, pokazywało średnio na każdym przepływomierzu ok 1.8l ?

    Kiedy lepiej oddawane jest ciepłu z podłogówki, przy 2l czy przy np 1l ?
    Zauważyłem, że przy temp zasilania ok 30stopni (powrót 27, hz 19-20) na dole ciężko mi uzyskać temp 22stopni, (przepływy ok 1.8l) natomiast na górze przy min przepływie ok 1l mam ponad 23 stopnie.

    Gdzieś pewnie mam mocne straty ciepła bo góra jest znacznie cieplejsza od dołu, mam jeszcze nie wyregulowane okna na dole, i trochę przez nie ciągnie, więc może dlatego
    Podepnij osobne sterowniki na górę i dół wtedy to precyzyjnie wyregulujesz. Chyba, że grzejesz w 2T wtedy nie jest tak łatwo kiedy piętro ma inne straty niż parter.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...iennik-Hajnela
    Dom z poddaszem z silikatu na płycie fundamentowej... OZC ~6,5kW PPC Panas T-cap, went. mech.
    Grzanych 250m2 podłóg plus garaż tak trochę....

  10. #5150
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    krzychu85PL

    Zarejestrowany
    Oct 2015
    Skąd
    Szczecin
    Posty
    208

    Domyślnie

    a zapytam może czy ktoś odkrył jak ustawić pc żeby grzała w przybliżeniu do tych 16 stopni? Póki nie kupię sterownika jeszcze bym się tym pobawił Wiem że zakres regulacji to min 25 stopni rozciąganie krzywej też nic nie daje więc pomyślałem ,ze zostaje przykręcenie rotametrów w rozdzielaczu podłogówki i tak ustawić:
    -10 stopni na dworzu/na pompie +35
    +10siopni na dworzu/na pompie +25
    Rotametry na początek przykręcić na przepływie o połowę?
    Czy to może czymś złym skutkować?
    Fakt ,ze woda na wyjściu będzię miała dalej średnio 27 stopni przy tej temp co mam za domem ,ale jak obieg wody w podłogówcę będzie spowolniony to teoretycznie można liczyć ,że sama podłoga nagrzeje się do niższych temp niż zadana...Dobrze kombinuję?

  11. #5151
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Po co się bawić rotametrami? Skręć główne zawory na belce rozdzielacza. Możesz też puścić PC w cyklach. 4 godziny chodzi 2-3 odpoczynku.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  12. #5152
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Krzywą i rotametry zostaw w spokoju.
    Pobaw się timerem. Ustaw na początek grzanie 2x na dobę po 4h.
    Jak temperatura będzie za wysoka to zmień na 3h jak za niska to na 5h.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...iennik-Hajnela
    Dom z poddaszem z silikatu na płycie fundamentowej... OZC ~6,5kW PPC Panas T-cap, went. mech.
    Grzanych 250m2 podłóg plus garaż tak trochę....

  13. #5153

    Domyślnie

    Cytat Napisał hajnel Zobacz post
    Podepnij osobne sterowniki na górę i dół wtedy to precyzyjnie wyregulujesz. Chyba, że grzejesz w 2T wtedy nie jest tak łatwo kiedy piętro ma inne straty niż parter.
    Czy w prostej instalacji tj. bez sprzegła i dodatkowych pomp obiegowych mozna podączyc 2 sterownik tj. góra i dół?
    Powierzchnia użytkowa 149m2,wszędzie podłogówka 162m2, ściany pustak żużlowy 24cm + 15cm Arbet 0,031
    posadzka 10cm EPS 100 + 3 cm mata,piana OK 25cm,garaż + 2x łazienka - grzejniki(wyłączone)
    Panasonic PW 9KW 3f+ 200l C.W.U

  14. #5154
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jogi1978

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    182

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzychu85PL Zobacz post
    a zapytam może czy ktoś odkrył jak ustawić pc żeby grzała w przybliżeniu do tych 16 stopni? Póki nie kupię sterownika jeszcze bym się tym pobawił Wiem że zakres regulacji to min 25 stopni rozciąganie krzywej też nic nie daje więc pomyślałem ,ze zostaje przykręcenie rotametrów w rozdzielaczu podłogówki i tak ustawić:
    -10 stopni na dworzu/na pompie +35
    +10siopni na dworzu/na pompie +25
    Rotametry na początek przykręcić na przepływie o połowę?
    Czy to może czymś złym skutkować?
    Fakt ,ze woda na wyjściu będzię miała dalej średnio 27 stopni przy tej temp co mam za domem ,ale jak obieg wody w podłogówcę będzie spowolniony to teoretycznie można liczyć ,że sama podłoga nagrzeje się do niższych temp niż zadana...Dobrze kombinuję?
    Krzychu słuchaj rad hajnela i plusfoto wiedzą co mówią .Pisałem ci że też tak kombinowałem jak ty (przeczytaj moją historie trochę długa ) nie mieszkam jeszcze w domu i też myślałem że podołam ustawić tak aby było w domu w przedziale 16-17* ale to nie możliwe (,raczej).Kombinowanie rotametrami czy pompami obiegowymi nic ci nie da jedynie spowolnisz proces nagrzewania a PC i tak będzie cisła bo będzie chciała uzupoełnić straty czyli jak myślisz że jak coś po przykręcasz i oszczędzisz na KWH to możesz się rozczarujesz. PO przykręceniu przepływów PC może ci (jak u mnie) szybko dochodzić do docelowej Temp. i spowolni FR do 19-30 i tak będzie pyrkać 24h i nawet takie pyrkanie to ponad 1kwh /1h czyli 30kwh/24h !!!! tak było u mnie, teraz to pomnóż przez 30dni to ci się wyjaśni dlaczego nie warto kombinować . narazie puki nie masz termostatu pozostaje ci jedynie opanować Timer w PC jak pisze hajnel. ustaw KG na minimum tak aby pracowała 2X po 4on/24h jak będzie poniżej twoich oczekiwać to zwiększ czas pracy lub pozostaw czas a zwiększ KG . innego sposobu nie ma. nie popełniaj moich błędów bo zjesz paznokcie a kilowaty i tak nie zatrzymasz.pozdr.
    PS.uzupełni swoją stopkę jak chcesz cennych porad i prawidłowych diagnoz od chłopaków ( ja tam jestem zwykłym i to marnym użytkownikiem PC) i wpisz dokładne dane domu i instalacji PC.
    Ostatnio edytowane przez jogi1978 ; 20-02-2017 o 11:07
    P.użyt. 141m2 ,kub.ogrzew. 365m3 podłogówka 150m2 OZC+CWU 7,2kw zamieszkały 06.2017, mury 25cm Termalica +styro. KNAUF 12-17cm , dach cer. wełna Knauf Unifit 25+5cm izolacja krzyżowa . parter 17cm styrobeton +wylewka cem. 5,5-6cm i 100% panele winylowe .Kominek 17kw + PC 9kw SDC 1F +zbiornik CWU SCHUCO 300L.+sprzęgło (zwrotnica)SHE40 25/65 + 2szt pompy samoregulujące wilo 25/1-6 do C.O. 2 rozdziel. Parter 7pętli poddasze 6 pętli dł.śr. + - 95mb i Fotowoltaika 3500w ,rolety zew.

  15. #5155
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jogi1978

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    182

    Domyślnie

    Cytat Napisał brochas Zobacz post
    czy jest to możliwe aby w pompie na 3 prędkości obiegowej, ok 200m2 podłogi, 2x po 9 pętli, średnio każda ok 80-100m, pokazywało średnio na każdym przepływomierzu ok 1.8l ?
    ze stopki wnioskuje że masz 2x pompki wtórne na zasilaniach rozdzielaczy góra/dół czy mają samoregulującą moc ?
    piszesz o prętkości 3 obiegowej rozumiem że pisze o obiegówce w PC?
    jeśli tak to czy OBIEGÓWKA w PC ma u ciebie jakikolwiek wpływ na przepływy w podłogówce skoro masz po drodze wpięte pompy wtórne.bo u mnie pompka obiegowa W PC nie ma żadnego wpływu na rotametry czy to na 1 biegu czy na 7biegu . O przepływach decydują tylko pompki wtórne samoregulujące sprawdz to może to pompki wtórne, a nie biegi w obiegówce w PC decydują jaki masz przepływ w C.O. masz podobną instalacje do mojej (ja bez bufora) w PC mam ustawioną obiegówke na 2 dla cwu. pompki2x wilo wtórnegóra /dół na jakieś około V=3,5m =20w na rotametrach mam 2l/min. góra troche szybciej się nagrzewa od dołu ale nie mam problemu na dole bez problemu osiągam temp.powyżej 22* a mam 20cm płyta+17styrobeton.+ 5,5-6cm wylewki jeszcze mostki przy oknach tarasowych do usunięcia i nie mam dzrzwi wewnętrznych i ciągnie od wiatrołapu i spiżarki ale to już wiesz ,więc mam gorsze ocieplenie niż u ciebie.No i słabszą PC
    Ostatnio edytowane przez jogi1978 ; 20-02-2017 o 12:30
    P.użyt. 141m2 ,kub.ogrzew. 365m3 podłogówka 150m2 OZC+CWU 7,2kw zamieszkały 06.2017, mury 25cm Termalica +styro. KNAUF 12-17cm , dach cer. wełna Knauf Unifit 25+5cm izolacja krzyżowa . parter 17cm styrobeton +wylewka cem. 5,5-6cm i 100% panele winylowe .Kominek 17kw + PC 9kw SDC 1F +zbiornik CWU SCHUCO 300L.+sprzęgło (zwrotnica)SHE40 25/65 + 2szt pompy samoregulujące wilo 25/1-6 do C.O. 2 rozdziel. Parter 7pętli poddasze 6 pętli dł.śr. + - 95mb i Fotowoltaika 3500w ,rolety zew.

  16. #5156
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jogi1978

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    182

    Domyślnie

    Chłopaki takie pytanko PANASONIC podaje w swoich tabelach COP-y dla wody zasilania 35* czy istnieje jakaś tabela dla innych tem.zasilania. np28*
    czy COP-y są wtedy leprze ,gorsze czy wogóle nie ma znaczenia dla tabeli jaką temper.zasilania się grzeje .?
    Wydajność grzewcza przy A-7/W35 kW 6,55
    Zużycie energii przy A-7/W35 kW 2,38
    Współczynnik sprawności przy A-7/W35 kw 2,75
    jak to sie ma kiedy wiem że przy Tz -7 na zasilaniu wystarczy że mam 26-27* i spokojnie dogrzewam dom do 22* a użycie energi to ok. 1.2 kwh/1h kiedy PC chodzi 24/24h bez termostatu oraz Pc+ termostat.pok. Ok 2kwh/1h ale wyedy Pc pracuje a to różnie od 6-10godzin zależy jaką tem.ustawie . Teraz trzymam (termostat histeza 1*) 17* pc zjadła w ostatnich 2 dniach tylko 4 kwh w domu 17,5*
    rozumiem że kW w tabeli są podane na 1h?
    PS. Tu mam taki Przykład doboru pompy ciepła dla ocieplonego budynku, o powierzchni ogrzewanej 200 m2: zapotrzebowanie na ciepło przy -20°C: 12 kW, . A – moc grzewcza przy temperaturze wody na zasilaniu: 35, 45, 55°C Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	modernizacja-ogrzewania_1.jpg
Wyświetleń:	39
Rozmiar:	51,8 KB
ID:	381966
    czy to jest dobry przykład zobrazowania różnych wykresów cop.dla różnych temper.zasilania?
    tu mam jeszcze wykres cop pompy panasonica Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	cop pansonic.jpg
Wyświetleń:	171
Rozmiar:	96,0 KB
ID:	381967
    Ostatnio edytowane przez jogi1978 ; 20-02-2017 o 16:00
    P.użyt. 141m2 ,kub.ogrzew. 365m3 podłogówka 150m2 OZC+CWU 7,2kw zamieszkały 06.2017, mury 25cm Termalica +styro. KNAUF 12-17cm , dach cer. wełna Knauf Unifit 25+5cm izolacja krzyżowa . parter 17cm styrobeton +wylewka cem. 5,5-6cm i 100% panele winylowe .Kominek 17kw + PC 9kw SDC 1F +zbiornik CWU SCHUCO 300L.+sprzęgło (zwrotnica)SHE40 25/65 + 2szt pompy samoregulujące wilo 25/1-6 do C.O. 2 rozdziel. Parter 7pętli poddasze 6 pętli dł.śr. + - 95mb i Fotowoltaika 3500w ,rolety zew.

  17. #5157
    ELITA FORUM (min. 1000)
    hajnel

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    43-178
    Posty
    1.050

    Domyślnie

    Cytat Napisał thxluk Zobacz post
    Czy w prostej instalacji tj. bez sprzegła i dodatkowych pomp obiegowych mozna podączyc 2 sterownik tj. góra i dół?
    Te sterowniki muszą mieć czym sterować. Sama PC nie zamknie jednego obiegu i nie poda wody tylko na 1 obieg.
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...iennik-Hajnela
    Dom z poddaszem z silikatu na płycie fundamentowej... OZC ~6,5kW PPC Panas T-cap, went. mech.
    Grzanych 250m2 podłóg plus garaż tak trochę....

  18. #5158
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    marcin.sto1

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Kruszwica
    Posty
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał jogi1978 Zobacz post
    Chłopaki takie pytanko PANASONIC podaje w swoich tabelach COP-y dla wody zasilania 35* czy istnieje jakaś tabela dla innych tem.zasilania. np28*
    czy COP-y są wtedy leprze ,gorsze czy wogóle nie ma znaczenia dla tabeli jaką temper.zasilania się grzeje .?
    Tabela podaje od 30*C. Rośnie temp. zasilania, spada COP. Tu możesz sobie porównać, strona 36


    http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&...D4H1BkwoZBlxVw
    Dom w Majówkach, przerobiony na 96m2 po podłogach (66m parter+30m poddasza uż.), ściany styrop. 20cm 0,038, podłoga 15cm, poddasze wełna 25cm 0,035. Całość podłogówka, WG, OZC 5,5kW dla -18/+23. Zapotrz. obliczeniowe 14474kWh/rok. PC P-W Panasonic 1~ 9kW jako jedyne źródło ciepła

  19. #5159

    Domyślnie

    jogi ja u siebie mam 2 wersje, bufor 100l + 2 pompki, oraz mam też ostatnio zrobione obejście bufora z pompkami

    i na 3 prędkości obiegowej w pompie, pomijając bufor mam ok 1.7-1.9l, gdzie mam 18 pętli (2x9)
    jak zmienię na 2 to mam ok 1.4l/h na każdym. Zastanawiam się, która opcja będzie lepsza, z buforem czy bez, pogoda tak szybko się zmienia, że za bardzo nie mam jak sprawdzić która opcja wyjdzie lepiej

    kiedy podłogówka oddaje więcej ciepła przy 1.4l czy np przy 2.3l/h ?
    Dom parterowy z poddaszem, ok 230m2 podłogi grzanej + 40m2 nieogrzewany garaż. Dom na płycie 10cm XPS, 30cm płyta. Posadzka 10cm + 10cm, ocieplenie 20cm 0,031, poddasze 35cm wełna. Pompa ciepła Panasonic 9kw 3f / bufor 100l / 2xpompka obiegowa dół/góra, CWU 300l, rekuparacja.

  20. #5160
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jogi1978

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    182

    Domyślnie

    Cytat Napisał brochas Zobacz post
    kiedy podłogówka oddaje więcej ciepła przy 1.4l czy np przy 2.3l/h ?
    Nie jestem znawcą wszystkich zjawisk termicznych, ale wydaje mi się że ani jedno ani drugie.
    to czy będziesz miał duży przepływ ciepła woda może zbyt szybko powrócić do PCi nie zdążyć oddać ciepło w wylewkę
    to czy będziesz miał mały przepływ woda na początkowych metrach ładnie zagrzeje podłogę ale już na dalszych metrach rurki woda będzie już za niska i już tak ładnie nie będzie grzać.
    To czy masz mieć 1,4l/m czy 2,3l/min sam musisz dojść do tego MA być ciepło domu i tyle, ale do tego są potrzebne w miarę stabilne temp. zew.
    U każdego to będzie różnie to zależy od wielu czynników izolacji i gr.wylewki ,oporów C.O itp.

    Lub jak pisze hainel (po niepowodzeniach) zrób 2x góra/ dół sterowanie pompek wtórnych on/off termo.pok. i jak już góra się zagrzeje i wyłączy pompkę wtórną dół od razu dostanie kopa i zacznie ci się szybciej nagrzewać (teoretycznie) ,a jak już wyłączą się obie pompki to PC również i poczeka aż spadnie tem.powrotu ,ale u ciebie to żaden problem masz Bufor 100l. to tylko moja opinia. niech się wypowiedzą fachowcy.
    PS piszesz że od niedawna masz bajpasy omijające Bufor i pompki.
    czyli co z buforem dół był w porządku ?
    czy problem teraz masz z dogrzaniem dołu jak wpiąłeś PC bezpośrednio?
    Ostatnio edytowane przez jogi1978 ; 20-02-2017 o 18:12
    P.użyt. 141m2 ,kub.ogrzew. 365m3 podłogówka 150m2 OZC+CWU 7,2kw zamieszkały 06.2017, mury 25cm Termalica +styro. KNAUF 12-17cm , dach cer. wełna Knauf Unifit 25+5cm izolacja krzyżowa . parter 17cm styrobeton +wylewka cem. 5,5-6cm i 100% panele winylowe .Kominek 17kw + PC 9kw SDC 1F +zbiornik CWU SCHUCO 300L.+sprzęgło (zwrotnica)SHE40 25/65 + 2szt pompy samoregulujące wilo 25/1-6 do C.O. 2 rozdziel. Parter 7pętli poddasze 6 pętli dł.śr. + - 95mb i Fotowoltaika 3500w ,rolety zew.

Strona 258 z 1022

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony