dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 40 z 1021
Pokaż wyniki od 781 do 800 z 20417
  1. #781
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    reksgildo

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    orzesze
    Posty
    199

    Domyślnie

    Dziękuję za szybką odpowiedź. Pompę dobierał instalator Panasonica na podstawie OZC, które mu wysłałem. On też zaprojektował bufor 100 l. Teraz jak pisałem przyjechał na montaż i tu moje wątpliwości. Nie wiem czy on sam to osobiście dobierał czy komuś to zlecił, nie mam pojęcia. . Zapewniam że czytałem cały temat o Panasonicu nie tylko wg tagu T-CAP. To ze przeczytałem, nie znaczy że zrozumiałem. Nie mogę znać się na wszystkim. Po to zgłosiłem sie do instalatora z autoryzacją. Ale jak wczoraj słyszałem, że instalator od podłogówki tłumaczy mu zasadę działania zaworu 3 drogowego to rodzą się wątpliwości. Dziś 3 dzień montażu. Ma to uruchomić. Nie wiem czy podpisać odbiór

  2. #782
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Jak masz wątpliwości to każ mu zamontować ciepłomierz. Weź do ręki tabelkę z Cop'ami i sprawdź czy odczyty są zbliżone do deklarowanych. Jak wszystko będzie OK to podpisuj. Jaki w ogóle masz układ - 100% podłogówki? czy instalacja mieszana? i jaki zasobnik CWU do tego?
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  3. #783

    Domyślnie

    bardzo dobra rada z tym ciepłomierzem
    jest to dodatkowy koszt, ale sprawa będzie "czysta", jesli po czasie okaże się ze cos jest nie halo
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH!
    Jeśli nie rozumiesz pojęć typu: ironia, sarkazm, przenośnia, porównanie, wnioskowanie przez analogię (lub podobnych) - to możesz poczuć się urażony/obrażony tym postem. Z góry przepraszam.
    Ucz się ucz, bo nauka to potęgi klucz.

  4. #784
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    reksgildo

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    orzesze
    Posty
    199

    Domyślnie

    Układ oparty w 100% o podłogówkę. Zasobnik Panasonic PAW-TE30C2E3STD. Co do tego zasobnika też mam wątpliwości, trzeba było mostkować węzownice. Najwięcej wątpliwości mam do tego spięcia pompy obiegowej za buforem z systemem. Teraz muszę pokrętłem nastawić temp. żeby się załączyła pompa obiegowa. Przecież nie będe siedział cały dzień w kotłowni, a ustawić to na 25 st żeby chodziła praktycznie cały czas nie ma ekonomicznego uzasadnienia

  5. #785
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał reksgildo Zobacz post
    Układ oparty w 100% o podłogówkę. Zasobnik Panasonic PAW-TE30C2E3STD. Co do tego zasobnika też mam wątpliwości, trzeba było mostkować węzownice. Najwięcej wątpliwości mam do tego spięcia pompy obiegowej za buforem z systemem. Teraz muszę pokrętłem nastawić temp. żeby się załączyła pompa obiegowa. Przecież nie będe siedział cały dzień w kotłowni, a ustawić to na 25 st żeby chodziła praktycznie cały czas nie ma ekonomicznego uzasadnienia
    Cały bufor w Twoim przypadku nie ma ekonomicznego, ani jakiegokolwiek uzasadnienia. Jest to najzwyczajniej element zbędny. 100% podłogówki nie potrzebuje obiegów wtórnych bo samo w sobie jest buforem i cały układ powinien być bezpośrednio podpięty pod PCi. Co do zasobnika CWU to jest on na pewno dobry, ale zwyczajnie niezgodny z tzw polskimi realiami. Azjaci nie przewidują takich okoliczności jak taryfy Dlatego u nas ważne jest żeby zasobnik był możliwie duży i wyposażony w duży wymiennik, żeby się szybko nagrzewał i efektywnie magazynował wodę - Azjaci postawili zapewne na pracę ciągłą
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  6. #786
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    reksgildo

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    orzesze
    Posty
    199

    Domyślnie

    A jak już bufor jest to co zapakować mu go i nie płacić za niego? Czytałem tu opinie, że bufor jest ok. Jakieś rady odnośnie sterowania pompą obiegową za buforem.

  7. #787
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    Cały bufor w Twoim przypadku nie ma ekonomicznego, ani jakiegokolwiek uzasadnienia. Jest to najzwyczajniej element zbędny. 100% podłogówki nie potrzebuje obiegów wtórnych bo samo w sobie jest buforem i cały układ powinien być bezpośrednio podpięty pod PCi. Co do zasobnika CWU to jest on na pewno dobry, ale zwyczajnie niezgodny z tzw polskimi realiami. Azjaci nie przewidują takich okoliczności jak taryfy Dlatego u nas ważne jest żeby zasobnik był możliwie duży i wyposażony w duży wymiennik, żeby się szybko nagrzewał i efektywnie magazynował wodę - Azjaci postawili zapewne na pracę ciągłą
    Jak zamontujesz kilkadziesiąt pomp to uwierzę w te bzdury które tu powielasz

  8. #788
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Krótko i na temat

  9. #789
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Klimon
    Zarejestrowany
    Aug 2015
    Skąd
    Więcbork
    Kod pocztowy
    89-410
    Posty
    152

    Domyślnie

    Cytat Napisał mkm silesia Zobacz post
    Jak zamontujesz kilkadziesiąt pomp to uwierzę w te bzdury które tu powielasz
    Wybacz, ale również uważam, że bufor jest zbędny. Szkoda pieniędzy.

    W tych warunkach polecam to co map78. Pompa od razu pod podłogówke i duży zasobnik CWU. Ogrzewanie i CWU 100% w taniej taryfie jak będzie dobrze zrobione.
    Powietrzne pompy ciepła z montażem od 19.900zł netto.

    Klimon.pl - nowoczesne ogrzewanie

    www.klimon.pl - pompy ciepła od 7 do 200kW


    Usati.pl

  10. #790
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Cytat Napisał Klimon Zobacz post
    Wybacz, ale również uważam, że bufor jest zbędny. Szkoda pieniędzy.

    W tych warunkach polecam to co map78. Pompa od razu pod podłogówke i duży zasobnik CWU. Ogrzewanie i CWU 100% w taniej taryfie jak będzie dobrze zrobione.
    Kolego mieliśmy próbę twojego talentu jeżeli chodzi o przepływy więc wytłumacz jakie to obiegowe stosujesz aby pokonać opory instalacji źródła i dalej mieć zakładany dla pc przepływ a więc i cop

  11. #791
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał reksgildo Zobacz post
    A jak już bufor jest to co zapakować mu go i nie płacić za niego? Czytałem tu opinie, że bufor jest ok. Jakieś rady odnośnie sterowania pompą obiegową za buforem.
    Nie sądzę aby to było możliwe Ale przynajmniej poproś go aby od razu zrobił by-pass na ten bufor. Niestety na forum było już wiele rozczarowań związanych z tego typu instalacjami i montaż by-passu najczęściej rozwiązywał sprawę. Wyjątkiem są tu oczywiście instalacje kolegi Silesii ale to już inna historia...
    A propos proszę wskaż mi te opinie, gdzie użytkownicy pomp i instalacji takich jak Twoja piszą, że bufor jest OK Bufor będzie OK, a nawet niezbędny w wielu przypadkach, ale w Twoim nie
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  12. #792
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    reksgildo

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    orzesze
    Posty
    199

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    A propos proszę wskaż mi te opinie, gdzie użytkownicy pomp i instalacji takich jak Twoja piszą, że bufor jest OK Bufor będzie OK, a nawet niezbędny w wielu przypadkach, ale w Twoim nie
    No własnie od mkm silesia wyczytałem ze bufor jest ok, ale jak teraz czytam to nie przepadacie za sobą. Mój instalator podłogówki(ma autoryzację innej firmy PC, której nie chcialem)też twierdzi ze bufor jest dobry, wydłuża żywotność pompy. Poza tym na Panasa miałem 5 ofert(otrzymałem je po przesłaniu rzutów budynku i OZC) i wszystkie miały bufor.

  13. #793
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    Zamieńcie "pejoratywny w tym dziale" wyraz bufor na duże sprzęgło, a dla wielu nastąpi jasność.

  14. #794
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    asaselllo

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Warta
    Kod pocztowy
    98-290
    Posty
    298

    Domyślnie

    Osobiście znam dwie osoby, które z bufora zrezygnowały.Obie zadowolone. Zresztą ja też dałem się naciągnąć. Duże zdziwienie u mnie wzbudził fakt, że ciepłomierz pokazuje większą oddawaną moc przed buforem niż za nim. Okazało się, że po wywaleniu tego zbiorniczka zyskałem 0,35 kW oddawanego ciepła do pomieszczeń. O prądzie do dodatkowej pompki nie wspomnę.

  15. #795
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał reksgildo Zobacz post
    No własnie od mkm silesia wyczytałem ze bufor jest ok, ale jak teraz czytam to nie przepadacie za sobą. Mój instalator podłogówki(ma autoryzację innej firmy PC, której nie chcialem)też twierdzi ze bufor jest dobry, wydłuża żywotność pompy. Poza tym na Panasa miałem 5 ofert(otrzymałem je po przesłaniu rzutów budynku i OZC) i wszystkie miały bufor.
    Tu nie chodzi o przepadanie za sobą czy nie, a o fakty. Na liczbach wymiernych, jak i w praktyce wielokrotnie zostało udowodnione, że bufor/sprzęgło w układzie PCi + 100% podłogówki jest szkodliwe. Jak masz wątpliwości zamontuj by-pass i przetestuj pracę z buforem i z jego pominięciem i będzie jasność.
    Pamiętaj też, że mkm silesia to instalator i z tego co mi wiadomo nie jest użytkownikiem tego rodzaju pompy, a swoją wiedzę czerpie od klientów. Ja jestem tylko zwykłym użytkownikiem (3 rok) bez bufora i ze znakomitymi rezultatami jak dla domu dziurawego z post ekogroszkowym systemem mieszanym Dla mnie cenniejsze są opinie użytkowników, a te są raczej jednoznaczne, a co ma większą wartość dla Ciebie to już musisz sam zdecydować. Podobnie jak kolega asaselllo znam co najmniej dwóch użytkowników, którzy dopiero po zlikwidowaniu bufora byli zadowoleni z pracy swojej pompy. To tyle, bo temat był już wielokrotnie omawiany, a i tak ciągle powraca
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  16. #796
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Witam

    Zamieńcie "pejoratywny w tym dziale" wyraz bufor na duże sprzęgło, a dla wielu nastąpi jasność. cyt. VLD

    I tu jest, moim zdaniem pies pogrzebany.
    Nie chodzi rzecz jasna o magazynowanie ciepła, a osiągnięcie co najmniej dwóch innych celów;

    1) zmniejszenie łącznych oporów instalacji. Rozdzielenie obiegów wymiennika od instalacji poza zbiornikiem pośrednim, sprzęgłem czy buforem prowadzi wprawdzie do konieczności użycia co najmniej dwóch pomp obiegowych jednak o znacznie mniejszej wydajności. W konsekwencji łączny koszt ich zakupu oraz zużycie energii będą znacznie niższe niż dla jednej obiegówki zdolnej pokonać sumaryczne opory całego układu.
    2) brak konieczności załączania grzałki w przypadku odszraniania jednostki zewn. lub pracy ze zbyt niską temperaturą powrotu wody grzewczej. W przypadku mojej pompy z roku 2012 jest to nie mniej niż 24*, przy temp zewn < 10*. W cyklu jesiennym i wiosennym norma przy starcie.

    Nie mam u siebie żadnego ze wspomnianych wyżej "buforów" co przekłada się na cykliczną pracę grzałki w w/w warunkach.
    Z uwagi na starannie wyliczone opory instalacji hydraulicznej nie mam problemu z z przepływem nominalnym, pomimo wymiany oryginalnej pompy obiegowej (180 W) na zaledwie 63 W.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  17. #797

    Domyślnie

    Cytat Napisał reksgildo Zobacz post
    Poza tym na Panasa miałem 5 ofert(otrzymałem je po przesłaniu rzutów budynku i OZC) i wszystkie miały bufor.
    Musisz mieć nietypową (rozbudowaną) podłogówkę skoro każdy z 5 instalatorów zaproponował bufor/sprzęgło.
    Ktoś przesadził z ilością rur w podłogach?

    Tak się dzieje, gdy podłogówki robią instalatorzy typu: "Dajmy co 10, bo co 15 to na oko za mało"

  18. #798
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar schizo85
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-213
    Posty
    424

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Musisz mieć nietypową (rozbudowaną) podłogówkę skoro każdy z 5 instalatorów zaproponował bufor/sprzęgło.
    Ktoś przesadził z ilością rur w podłogach?

    Tak się dzieje, gdy podłogówki robią instalatorzy typu: "Dajmy co 10, bo co 15 to na oko za mało"
    Niech się wypowie jakiś instalator Panasoniców dokładnie, ale z tego co się orientuję to tak tłuką na szkoleniach że bufor ma być więc tak instalatorzy projektują. Zwłaszcza jak nie byli na miejscu, nie widzieli a inwestor nie wie jak to można prościej zrobić. Ja nie dałem sobie wcisnąć bufora, chociaż w jednej firmie dwie osoby niezależnie mówiły że potrzebny.
    Z241 104,77 m2 parterowy, OZC: 3.8kW, 53kWh/m2/rok dla -20/22. WM Onyx Dream, PC PW Panasonic 7kW, 100% podłogówka.
    Dziennik budowy z komentarzami

    2015/16 - 2058kWh CO+CWU+Chłodzenie - 631zł; CO - 1386kWh/424zł
    2016/17 - 2726kWh CO+CWU+Chłodzenie - 800zł; CO - 1927kWh/573zł

  19. #799
    ELITA FORUM (min. 1000)
    Pratchawiec

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Opole
    Kod pocztowy
    45-037
    Posty
    1.058

    Domyślnie

    Witam

    A skąd instalator ma wiedzieć jakie są opory twojej instalacji i podłogówki, jeśli nie jej wykonywał? Chce mieć święty spokój i tyle.

    Pozdrawiam

    Pratchawiec
    Dom parterowy 142 m2 pow. użytkowej - 2 osoby. Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 138 m2, Okna i drzwi zewn. 45m2. Ściany silka 24 - 20 cm grafit , podłoga 20 cm, dach płaski żelbetowy 20-32 cm (śr 26) - styropian. Pompa T-Cap 1-faza z serii SXC. Klimakonwektor sufitowy Aermec FCL 62. Kominek BG SD 442, o mocy nominalnej 7 kW, dotychczas nieużywany.

  20. #800
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    reksgildo

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    orzesze
    Posty
    199

    Domyślnie

    Jeszcze raz bardzo dziękuję wszystkim za zainteresowanie. Może niejasno napisałem ale mam inny problem a wynikła z tego dyskusja czy celowy jest montaż bufora czy nie. Jak już napisałem nie muszę się znać na wszystkim. Po to zwróciłem się do instalatora Panasonica, żeby wszystko było ok. Przed doborem pompy chciał rzuty budynku i ozc, o parametry podłogówki nie pytał. Są inwestorzy którzy mają Panasa bez bufora i tacy którzy mają bufor. Moje pytanie było takie jak w przypadku instalacji z buforem rozwiązany jest problem sterowania pompą obiegowa za buforem. Najpierw instalator chciał to uruchomić bez podpięcia tej pompy. Dopiero po uwadze instalatora od podłogówki dzwonił gdzieś i tam poradzili mu żeby pojechał do sklepu i kupił "Altech Sterownik pompy RP1 ALTH-970693". Wydaje mi się że nie do końca spełnia on swoje zadanie. Czy Panasonic ma w standardzie możliwość sterowania pompą obiegową za buforem? Tak ma np Hewalex. Czy jest to opcja dodatkowo płatna. Jeżeli tak to czy instalator nie powinien ując tego w wycenie ?

Strona 40 z 1021

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony