dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 43 z 1021
Pokaż wyniki od 841 do 860 z 20417
  1. #841

    Domyślnie

    Cytat Napisał _John Zobacz post
    Tak zmniejszy się dt, szybciej nagrzeje się pomieszczenie.
    Ale nie nagrzeje się bardziej.
    Po prostu w jednostce czasu dostarczysz więcej ciepła.

    Bez projektu, ani liczenia oporów instalacji ciężko będzie powiedzieć, czy mocniejsza pompa rozwiąże problem.

    Teoretycznie tak,
    ale jest coś takiego po drodze jak "logika" w sterowniku PC
    podpytajcie fachowców ale owy Panasonic to chyba sam dąży do delty 5st.
    ...tylko czym ...temper. zasilania czyli jak szybko dochodzi do danej tempeartury?
    Żeby nie było, że teoria ok, ale PC i tak w części "robi' swoje utrudniając osiągniecie zakładanego efektu

    p.s.bobrow daj link do charakterystyki tej Wilo i przepływów do biegu
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  2. #842
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasza Zobacz post
    Teoretycznie tak,
    ale jest coś takiego po drodze jak "logika" w sterowniku PC
    podpytajcie fachowców ale owy Panasonic to chyba sam dąży do delty 5st.
    ...tylko czym ...temper. zasilania czyli jak szybko dochodzi do danej tempeartury?
    Żeby nie było, że teoria ok, ale PC i tak w części "robi' swoje utrudniając osiągniecie zakładanego efektu

    p.s.bobrow daj link do charakterystyki tej Wilo i przepływów do biegu
    witaj
    link do pompy 25/1-4 :http://www.wilo.pl/fileadmin/pl/Down...2013_05_24.pdf

    Odnośnie dt T-cap -trzyma się 5 ,natomiast mój układ w zależności od prędkości pompy wtórnej i "nagrzania" domu dt od 10 do 8.
    Znalazłem taki wzór na obliczanie przepływu wg dt:

    Q=P urządz grzweczego/1,163xdt

    Jeśli podam P=9 kW i dt =5 , to wyjdzie przepływ 1,5m3/h

    Dziwi mnie tylko ,że jeśli zwiększam na regulatorze wilo wysokość podnoszenia , to wg wykresu przepływ spada .Tak jak już pisałem , wysokość podnoszenia jest tam związana z prędkością przepływu i jeśli dobrze kumam - im większa prędkość obrotowa pompy , tym więcej przetłoczy wody w 1 godz.

    Spróbuje się skontaktować z wilo , moze oni to jakoś wytłumaczą.

    cześć

  3. #843

    Domyślnie

    bobrow
    Przepływy dla grzewczej 6,7kW już podałeś (wynikają z mocy i delty):
    Q1 = 1,44m3/h
    Q2 = 0,58m3/h
    Spadek przepływu po stronie wtórnej (przy zachowaniu tej samej mocy traconej przez grzejniki) wymusi wzrost temperatury zasilania i mocy pobieranej przez sprężarkę.
    Proponuję pomiar dla mocy nominalnej przy obecnych przepływach, a następnie zwiększenie przepływu po stronie wtórnej do wartości maksymalnej i kolejny pomiar.
    Ostatnio edytowane przez Zigobar ; 23-11-2015 o 17:21

  4. #844
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zigobar Zobacz post
    bobrow
    Przepływy dla grzewczej 6,7kW już podałeś (wynikają z mocy i delty):
    Q1 = 1,44m3/h
    Q2 = 0,58m3/h
    Spadek przepływu po stronie wtórnej (przy zachowaniu tej samej mocy traconej przez grzejniki) wymusi wzrost temperatury zasilania i mocy pobieranej przez sprężarkę.
    Proponuję pomiar dla mocy nominalnej przy obecnych przepływach, a następnie zwiększenie przepływu po stronie wtórnej do wartości maksymalnej i kolejny pomiar.
    hej

    już wykonałem próby przy t out -2 , tPC=50 :
    1.przy H=2,6m moc średnia PC 8,4kW cop=2,53 (prawie katalog)
    2.przy H=4 m , moc średnia spadła do 6,4 kW cop=2,25

    Te wyniki mogą robić w "konia" , bo dane kat są podawane dla mocy znamionowej ( u mnie 9kW) oraz dom może jeszcze być nie stabilny temperaturowo.

    To co napisałeś prawie się sprawdziło ,różnica jest tylko taka , iż nie wzrosła t wyj z PC (to chyba trzyma krzywka w PC)-a wzrósł powrót , moc wtedy automatycznie spadła.
    Wstępny wniosek jest taki ,że powinienem układ ustawić na dt z PC 5 , wtedy będzie największy COP. No tak ,tylko układ cały czas pracuje i trzeba to jakoś uśrednić.
    Będę robił kilka prób H=max i H=min i zobaczymy

    tymczasem

  5. #845

    Domyślnie

    bobrow
    Byłoby dobrze gdybyś podawał również temperatury:
    obieg pierwotny.../...
    obieg wtórny.../...
    Nie spiesz się przy pomiarach, bo możesz uzyskać jakieś wartości chwilowe, które wprowadzą Cię w błąd.

  6. #846
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zigobar Zobacz post
    bobrow
    Byłoby dobrze gdybyś podawał również temperatury:
    obieg pierwotny.../...
    obieg wtórny.../...
    Nie spiesz się przy pomiarach, bo możesz uzyskać jakieś wartości chwilowe, które wprowadzą Cię w błąd.
    ok
    już się poprawiam ,
    wyj z obiegu pierwotnego i wtórnego mam tę samą temp -50st
    powrót obieg pierw 47
    powrót obiegu wtórnego 40-41
    Zmienia się w PC :
    -moc grzewcza (mierzę na ciepłomierzu)
    -częstotliwość sprężarki
    -prędkość przepływu pompy w PC -zadana 5 , odczyt 1850-2000 l/h
    Po trybie CWU , PC rozpędziła się do 10,7 kW i w miarę dochodzenia do zadanej temperatury , moc oczywiście zmniejsza.

    hej

  7. #847
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kenda2

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Kleszczów
    Kod pocztowy
    97-410
    Posty
    64

    Domyślnie

    Witam, jaka jest najkorzystniejsza delta T utrzymywana w pompie T-cap. Mam instalację tylko 100% grzejnikową ze sprzęgłem 200l. Przy temperaturze zewnętrznej około 0 do +2C, sprężarka zmoduluje się po czasie na najniższe obroty 22hz , temp. zadana na krzywej 36C i tyle osiąga. Na grzejniki idzie po stronie wtórnej też 36C w domu utrzymywane 22,5-23C. Delta t zasilanie powrót wynosi 2,5 do 3,0C i tak pracuje non stop bez taktowania. Czy utrzymywanie delty T niższej jak fabryczne pompy 5C jest dla niej korzystniejsze? Pozdrawiam.
    T-cap 9kW 1-f model 2014, galmet maxi 300l, bufor ciepła 200l, z wpiętym vitopend 100, ogrzewanie tylko grzejnikowe. dom 170m, kiepskie ocieplenie

  8. #848
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał kenda2 Zobacz post
    Witam, jaka jest najkorzystniejsza delta T utrzymywana w pompie T-cap. Mam instalację tylko 100% grzejnikową ze sprzęgłem 200l. Przy temperaturze zewnętrznej około 0 do +2C, sprężarka zmoduluje się po czasie na najniższe obroty 22hz , temp. zadana na krzywej 36C i tyle osiąga. Na grzejniki idzie po stronie wtórnej też 36C w domu utrzymywane 22,5-23C. Delta t zasilanie powrót wynosi 2,5 do 3,0C i tak pracuje non stop bez taktowania. Czy utrzymywanie delty T niższej jak fabryczne pompy 5C jest dla niej korzystniejsze? Pozdrawiam.
    witaj
    ja też mam t-capa z grzejnikami +ciepłomierz , nadal walczę z wdrożeniem systemu , z tego co zauważyłem (zresztą z zasad pomiaru też tak wychodzi) , jeśli dt jest ok 5 , to PC będzie pracowała z dużą mocą i najlepszym COP.
    U mnie 22 kHz było przy 3,5 kW mocy grzewczej.
    Mam pytanko : jaki metraż i jakie zużycie jest u kolegi na dobę ?

    pzdr

  9. #849
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kenda2

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Kleszczów
    Kod pocztowy
    97-410
    Posty
    64

    Domyślnie

    Ja też mam ciepłomierz, przy 22hz Tzew 0C, Twy 36C moc oddawana to ok.3,9kW. Przy większej delcie moc oddawana oczywiście jest większa ale pobierana też. Cop będzie lepszy gdy obciążenie jest jak najniższe od nominalnego (duża powierzchnia parownika + minimalny przepływ powietrzna co również daje najwolniejsze szronienie parownika). Problem z moim ciepłomierzem jest taki, że moc podaje przy delcie >2,8C (katalogowo mierzy od 3C). Poniżej wartości delty 2,8C głupieje i nie pokazuje mocy oraz nie zlicza wyprodukowanego ciepła ( zaniżona produkcja roczna ciepła). Pompka obiegowa jest na 1 biegu a i tak daje przepływ około 1,3m3/h. Chyba trochę zdławię przepływ zaworem aby był odczyt przez ciepłomierz przy tak małej delcie. A co do zużycia na dobę to przy średniej dobowej 0C to około 22kwh na CO. pow 170m2 (sezon 2014/2015 CO CWU 4600kWh a z cieplomierza 17000kWh cop 3,7
    T-cap 9kW 1-f model 2014, galmet maxi 300l, bufor ciepła 200l, z wpiętym vitopend 100, ogrzewanie tylko grzejnikowe. dom 170m, kiepskie ocieplenie

  10. #850
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał kenda2 Zobacz post
    Ja też mam ciepłomierz, przy 22hz Tzew 0C, Twy 36C moc oddawana to ok.3,9kW. Przy większej delcie moc oddawana oczywiście jest większa ale pobierana też. Cop będzie lepszy gdy obciążenie jest jak najniższe od nominalnego (duża powierzchnia parownika + minimalny przepływ powietrzna co również daje najwolniejsze szronienie parownika). Problem z moim ciepłomierzem jest taki, że moc podaje przy delcie >2,8C (katalogowo mierzy od 3C). Poniżej wartości delty 2,8C głupieje i nie pokazuje mocy oraz nie zlicza wyprodukowanego ciepła ( zaniżona produkcja roczna ciepła). Pompka obiegowa jest na 1 biegu a i tak daje przepływ około 1,3m3/h. Chyba trochę zdławię przepływ zaworem aby był odczyt przez ciepłomierz przy tak małej delcie. A co do zużycia na dobę to przy średniej dobowej 0C to około 22kwh na CO. pow 170m2 (sezon 2014/2015 CO CWU 4600kWh a z cieplomierza 17000kWh cop 3,7
    ok
    dzięki za info , w moim przypadku mam przy 0 st ok 30-34kW z CWU . Przepraszam ,że dręczę -przy mrozie np -10 st , to jaką temp miałeś na PC ? Czy na długo wyłącza Ci się PC z termoregulatora pokojowego ?
    hej

  11. #851
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar schizo85
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Rzeszów
    Kod pocztowy
    35-213
    Posty
    424

    Domyślnie

    A z ciekawości jaką macie częstotliwość inwerera jak sprężarka pracuje na full w trybie CO? Ja zaobserwowałem u siebie najwięcej 64Hz ostatnimi czasy. Chociaż kojarzy mi się że widziałem też coś koło 80 Hz tyle że nie wiem czy nie grzała wtedy CWU.
    Z241 104,77 m2 parterowy, OZC: 3.8kW, 53kWh/m2/rok dla -20/22. WM Onyx Dream, PC PW Panasonic 7kW, 100% podłogówka.
    Dziennik budowy z komentarzami

    2015/16 - 2058kWh CO+CWU+Chłodzenie - 631zł; CO - 1386kWh/424zł
    2016/17 - 2726kWh CO+CWU+Chłodzenie - 800zł; CO - 1927kWh/573zł

  12. #852
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    [QUOTE=kenda2;7002348]. Cop będzie lepszy gdy obciążenie jest jak najniższe od nominalnego (duża powierzchnia parownika + minimalny przepływ powietrzna co również daje najwolniejsze szronienie parownika).

    hej

    nie wiem dlaczego u mnie jest odwrotnie tj przy mocy znamionowej wychodzą mi zawsze najlepsze COP-y i przy dużej prędkości przepływu.

    pzdr

  13. #853
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kenda2

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Kleszczów
    Kod pocztowy
    97-410
    Posty
    64

    Domyślnie

    Mam ustawioną krzywą przy -15C + 42C przy +3C +35C tak sprawdzało się w zeszłym sezonie, w tym podobnie. Tak od -2C pompa chodzi z termostatu 24h na dobę bez przerw, przy cieplejszych dniach jest to kilkanaście godzin na dobę , im cieplej tym mniej (okienka czasowe na termostacie). Przy grzejnikach i plusowych temperaturach rzędu 8-15C pompa trochę taktuje dlatego nie warto jeszcze bardziej obniżać temp zasilania (najlepiej 35-36C). Pisałeś, że zwiększenie biegu pompki obiegowej powoduje wzrost cop, ja zauważyłem że owszem rośnie przepływ i pompa mocniej się rozkręca szybciej dogrzewa bufor 200l , ale na cop to nie za bardzo ma wpływ. Natomiast w efekcie częściej taktuje.
    T-cap 9kW 1-f model 2014, galmet maxi 300l, bufor ciepła 200l, z wpiętym vitopend 100, ogrzewanie tylko grzejnikowe. dom 170m, kiepskie ocieplenie

  14. #854
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał schizo85 Zobacz post
    A z ciekawości jaką macie częstotliwość inwerera jak sprężarka pracuje na full w trybie CO? Ja zaobserwowałem u siebie najwięcej 64Hz ostatnimi czasy. Chociaż kojarzy mi się że widziałem też coś koło 80 Hz tyle że nie wiem czy nie grzała wtedy CWU.
    U mnie max było 82Hz przy -19st w trybie CO. Pompa pracowała bez grzałki.
    Ostatnio edytowane przez map78 ; 24-11-2015 o 10:29 Powód: zmiana jednostek
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  15. #855
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kenda2

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Kleszczów
    Kod pocztowy
    97-410
    Posty
    64

    Domyślnie

    T-cap nie pokazuje obciążenia pracy w % tylko w Hz. Najniższa modulacja stabilnej pracy to u mnie 22Hz, pobiera wtedy ok. 1,15kW największą jaką zaobserwowałem to było 85Hz. Tylko raz to było przy defroście przy zimnym buforze i bez grzałki (wyłączona).
    T-cap 9kW 1-f model 2014, galmet maxi 300l, bufor ciepła 200l, z wpiętym vitopend 100, ogrzewanie tylko grzejnikowe. dom 170m, kiepskie ocieplenie

  16. #856
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Pytanie po za konkursem. Jakie ewentualnie ciepłomierze macie zainstalowanie.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  17. #857
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kenda2

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Kleszczów
    Kod pocztowy
    97-410
    Posty
    64

    Domyślnie

    hej

    nie wiem dlaczego u mnie jest odwrotnie tj przy mocy znamionowej wychodzą mi zawsze najlepsze COP-y i przy dużej prędkości przepływu.

    A czy w momencie tego obciążenia mocą znamionową zmierzyłeś pobór mocy chwilowej (podlicznikiem , watomierzem) bo energie cieplną chwilową masz z ciepłomierza, te dwie dane są potrzebne do wyliczenia cop chwilowego , pozdrawiam.
    T-cap 9kW 1-f model 2014, galmet maxi 300l, bufor ciepła 200l, z wpiętym vitopend 100, ogrzewanie tylko grzejnikowe. dom 170m, kiepskie ocieplenie

  18. #858
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kenda2

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Kleszczów
    Kod pocztowy
    97-410
    Posty
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Pytanie po za konkursem. Jakie ewentualnie ciepłomierze macie zainstalowanie.
    Apator 3/4" 1,5m3
    T-cap 9kW 1-f model 2014, galmet maxi 300l, bufor ciepła 200l, z wpiętym vitopend 100, ogrzewanie tylko grzejnikowe. dom 170m, kiepskie ocieplenie

  19. #859
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał kenda2 Zobacz post
    hej

    nie wiem dlaczego u mnie jest odwrotnie tj przy mocy znamionowej wychodzą mi zawsze najlepsze COP-y i przy dużej prędkości przepływu.

    A czy w momencie tego obciążenia mocą znamionową zmierzyłeś pobór mocy chwilowej (podlicznikiem , watomierzem) bo energie cieplną chwilową masz z ciepłomierza, te dwie dane są potrzebne do wyliczenia cop chwilowego , pozdrawiam.
    witaj

    mam podlicznik przed PC , czekam na przeskok 0,01 GJ i zapisuję różnicę w hWh na podliczniku .Ciepłomierz jest na powrocie do PC .

    pzdr

  20. #860
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał kenda2 Zobacz post
    T-cap nie pokazuje obciążenia pracy w % tylko w Hz.
    Racja, % to oczywiście pomyłka. Poprawiłem.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

Strona 43 z 1021

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony