dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 44 z 1021
Pokaż wyniki od 861 do 880 z 20417
  1. #861
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kenda2

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Kleszczów
    Kod pocztowy
    97-410
    Posty
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    witaj

    mam podlicznik przed PC , czekam na przeskok 0,01 GJ i zapisuję różnicę w hWh na podliczniku .Ciepłomierz jest na powrocie do PC .

    pzdr
    A możesz podać takie wartości przy obciążeniu np. ok 9kW i przy częściowym obciążeniu n.p około 4kW 22hz energię pobraną i wyprodukowaną tą metodą jak opisujesz. Jak się bawiłem watomierzem i ciepłomierzem to mi wychodził lepszy cop przy częściowym minimalnym obciążeniu dla 22Hz. pozdrawiam.
    T-cap 9kW 1-f model 2014, galmet maxi 300l, bufor ciepła 200l, z wpiętym vitopend 100, ogrzewanie tylko grzejnikowe. dom 170m, kiepskie ocieplenie

  2. #862
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał kenda2 Zobacz post
    A możesz podać takie wartości przy obciążeniu np. ok 9kW i przy częściowym obciążeniu n.p około 4kW 22hz energię pobraną i wyprodukowaną tą metodą jak opisujesz. Jak się bawiłem watomierzem i ciepłomierzem to mi wychodził lepszy cop przy częściowym minimalnym obciążeniu dla 22Hz. pozdrawiam.
    witam

    nie porównywałem Hz w sposób ciągły , ale latem miałem 9kW przy ok 32Hz , duża moc grzewcza wychodziła przy dużej dt- prawdopodobnie masz za mały przepływ i ciepło nie jest optymalnie oddawane do układu-masz chyba bardzo małe zapotrzebowanie na ciepło.
    Ogólnie badam COP w dwóch przypadkach :
    -dłuższy odcinek czasu
    -po osiągnięciu zadanej temperatury badam co 0,01Gj

    Tabelka COP z katalogu panasa zawsze odnosi się do nominału ( u mnie 9kW) , kiedy przy mniejszej mocy grzewczej obserwowałem gorsze COP-y (nie przesadnie , ale wyraźnie) , to pomyślałem sobie że PC pobiera moc w sposób nie liniowy względem mocy grzewczej (np przy -10 st i przy P=9kW -Pelektr=4kW , natomiast nie wiadomo ile będzie przy P=4,5kW -na pewno nie jest to połowa np 2 kW)


    hej

  3. #863
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kenda2

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Kleszczów
    Kod pocztowy
    97-410
    Posty
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    hej

    już wykonałem próby przy t out -2 , tPC=50 :
    1.przy H=2,6m moc średnia PC 8,4kW cop=2,53 (prawie katalog)
    2.przy H=4 m , moc średnia spadła do 6,4 kW cop=2,25

    Te wyniki mogą robić w "konia" , bo dane kat są podawane dla mocy znamionowej ( u mnie 9kW) oraz dom może jeszcze być nie stabilny temperaturowo.

    To co napisałeś prawie się sprawdziło ,różnica jest tylko taka , iż nie wzrosła t wyj z PC (to chyba trzyma krzywka w PC)-a wzrósł powrót , moc wtedy automatycznie spadła.
    Wstępny wniosek jest taki ,że powinienem układ ustawić na dt z PC 5 , wtedy będzie największy COP. No tak ,tylko układ cały czas pracuje i trzeba to jakoś uśrednić.
    Będę robił kilka prób H=max i H=min i zobaczymy

    tymczasem
    Bobrow gdzie masz umieszczony ciepłomierz przed buforem czy za, pozdrawiam
    T-cap 9kW 1-f model 2014, galmet maxi 300l, bufor ciepła 200l, z wpiętym vitopend 100, ogrzewanie tylko grzejnikowe. dom 170m, kiepskie ocieplenie

  4. #864
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    hej

    oczywiście przed PC ok 10 cm w rurze od powrotu

  5. #865
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kenda2

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Kleszczów
    Kod pocztowy
    97-410
    Posty
    64

    Domyślnie

    Odnośnie pompki obiegowej mam wilo stratos pico 1-4, ustawiłem ją na 2,5m bierze 20W tj.max. Pci ma przepływ około 1,3m3/h. Przepływ zaś zależy od oporów instalacji których ni jak się nie pomierzy (można szacunkowo wyliczyć). Ustaw u siebie podobnie to pompka zwiększy przepływ na grzejniki oddając więcej ciepła ze sprzęgła. Bobrow czy przy takich twoich ustawieniach przepływu PCi 1,8m3/h a pompa wilo około 0,8m3/h 12W nie powoduje większego taktowania.
    T-cap 9kW 1-f model 2014, galmet maxi 300l, bufor ciepła 200l, z wpiętym vitopend 100, ogrzewanie tylko grzejnikowe. dom 170m, kiepskie ocieplenie

  6. #866
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    bobrow, a możesz podać ile kWh zużyłeś od 1 listopada. Chciałbym porównać zużycie, a z pierwszego mam ostatni zapis
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  7. #867
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał kenda2 Zobacz post
    Odnośnie pompki obiegowej mam wilo stratos pico 1-4, ustawiłem ją na 2,5m bierze 20W tj.max. Pci ma przepływ około 1,3m3/h. Przepływ zaś zależy od oporów instalacji których ni jak się nie pomierzy (można szacunkowo wyliczyć). Ustaw u siebie podobnie to pompka zwiększy przepływ na grzejniki oddając więcej ciepła ze sprzęgła. Bobrow czy przy takich twoich ustawieniach przepływu PCi 1,8m3/h a pompa wilo około 0,8m3/h 12W nie powoduje większego taktowania.
    witam

    znowu wracam do mojego pytania : dlaczego będzie większy przepływ przy mniejszej prędkości obrotowej wilo ? Moje obserwacje są takie : duża prędkość obrotowa (czyli ustawienie H w wilo na max lub 3/4 ) powoduje większy odbiór ciepła , anie tak jak piszesz

    pzdr

  8. #868
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    bobrow, a możesz podać ile kWh zużyłeś od 1 listopada. Chciałbym porównać zużycie, a z pierwszego mam ostatni zapis
    hej
    do wczoraj było ok 410kWh CO+CWU
    pzdr

  9. #869
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kenda2

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Kleszczów
    Kod pocztowy
    97-410
    Posty
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    witam

    znowu wracam do mojego pytania : dlaczego będzie większy przepływ przy mniejszej prędkości obrotowej wilo ? Moje obserwacje są takie : duża prędkość obrotowa (czyli ustawienie H w wilo na max lub 3/4 ) powoduje większy odbiór ciepła , anie tak jak piszesz

    pzdr
    To jest nie tak, nie patrz na charakterystykę, zwiększając moc pompki na maxa ma największy przepływ i wysokość podnoszenia ale przy zerowym przepływie (tj właśnie charakterystyka), natomiast wypadkowy przepływ przy tej mocy zależy od oporów instalacji , których nie znamy chyba że mamy przepływomierz. Ustawiając moc 12W przy tych samych oporach masz mniejsze przepływy jak dla 20W. Wysokości podnoszenia to nic innego jak biegi w normalnych pompach, z tym że tutaj elektronika zjedzie z mocą pompki przy przymykaniu się części instalacji i nie przekroczy zadanej wartości podniesienia, pozdr
    T-cap 9kW 1-f model 2014, galmet maxi 300l, bufor ciepła 200l, z wpiętym vitopend 100, ogrzewanie tylko grzejnikowe. dom 170m, kiepskie ocieplenie

  10. #870
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kenda2

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Kleszczów
    Kod pocztowy
    97-410
    Posty
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał kenda2 Zobacz post
    To jest nie tak, nie patrz na charakterystykę, zwiększając moc pompki na maxa ma największy przepływ i wysokość podnoszenia ale przy zerowym przepływie (tj właśnie charakterystyka), natomiast wypadkowy przepływ przy tej mocy zależy od oporów instalacji , których nie znamy chyba że mamy przepływomierz. Ustawiając moc 12W przy tych samych oporach masz mniejsze przepływy jak dla 20W. Wysokości podnoszenia to nic innego jak biegi w normalnych pompach, z tym że tutaj elektronika zjedzie z mocą pompki przy przymykaniu się części instalacji i nie przekroczy zadanej wartości podniesienia, pozdr
    Sam siebie cytuje, nieżle. Podałeś gdzieś charakterystykę swojej pompy, krzywa która tam pokazana jest dla mocy max i min i pokazuje tylko jaką ma max wysokość podnoszenia w funkcji przepływu,
    T-cap 9kW 1-f model 2014, galmet maxi 300l, bufor ciepła 200l, z wpiętym vitopend 100, ogrzewanie tylko grzejnikowe. dom 170m, kiepskie ocieplenie

  11. #871
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    hej
    wyraźnie słyszę wysokie obroty w wilo , różnica jest taka ,że jeśli będę miał niskie opory instalacji to ustawienie nie będzie miało takiego znaczenia .Kiedy skręcam na max obroty (i H max) , to potrzeba wtedy większego oporu , aby spadły obroty -wczoraj kiedy cały dzień działała PC , wieczorem się tym bawiłem.
    Kiedy H=4 to miałem 22W mocy pompy (tj jej max wydajność w jednostce czasu) , kiedy dałem na H=3 było 20W , przy H=2,6 było 15-16W

    pzdr

  12. #872
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    hej ,
    to może inaczej :

    -jaki będzie przepływ na wilo jeśli opory fizyczne będą na H=2,5 m , a ja ustawię na H=4 ?

  13. #873
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kenda2

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Kleszczów
    Kod pocztowy
    97-410
    Posty
    64

    Domyślnie

    Ja mam przy H=2,6 20W wilo stratos 1-4, czyli wychodzi że mam większe opory. 6W różnicy pomiędzy H 2,6 a H 4 da to proporcjonalnie około 35% więcej ale z drugiej strony ze wzrostem przepływu rośnie opór w kwadracie, więc wypadkowa może wynosić około 25-30%. Większy przepływ da na pewno większe szumy na grzejnikach, pozdr.
    T-cap 9kW 1-f model 2014, galmet maxi 300l, bufor ciepła 200l, z wpiętym vitopend 100, ogrzewanie tylko grzejnikowe. dom 170m, kiepskie ocieplenie

  14. #874
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    hej
    szumy są oczywiście większe , ale w końcu to wydusiłem z Ciebie :
    większy przepływ .
    pzdr

  15. #875
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kenda2

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Kleszczów
    Kod pocztowy
    97-410
    Posty
    64

    Domyślnie

    Tak jest, ustaw jak najwiekszy przepływ obiegu wtórnego i pomierz temperaturę powrotu z niego , powinna wzrosnąć.
    T-cap 9kW 1-f model 2014, galmet maxi 300l, bufor ciepła 200l, z wpiętym vitopend 100, ogrzewanie tylko grzejnikowe. dom 170m, kiepskie ocieplenie

  16. #876
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    witam

    tylko małe uzupełnienie : na grzejnikach mam z natury mniejsze opory niż na podłogówce , podłogówka z kolei ma większą bezwładność (ok-nie Ameryka : wolno się nagrzewa i wolno oddaje ciepło)
    Dążę do max szybkiego nagrzania domu , aby PC nie działała non-stop. Dlatego zależy mi na wydajności wymiany ciepła i dużej mocy PC w początkowej fazie.
    Kiedy patrzyłem na różnice w mocy dla pompy wodnej w PC np od 1-5 to jest to relatywnie nie duża moc w porównaniu z poborem całej PC (na 1h ok 2,5-3 kWh), różnica nie będzie tylko i wyłącznie w szybkości dostarczenia ciepła -ale także w COP
    Obrazowo :
    jeśli puszczę wilo i pompę wodną na min , to PC będzie działała cały dzień i dopiero ok 20 wyłączy ją termostat , jak dam o 50% więcej - to wcześniej osiągnie zadaną temp i wyłączy ją termostat (ćwiczyłem to -100% u mnie tak jest) .Tak już pisałem -PC wyprodukuje w końcu wymaganą ilość ciepła , ale przy gorszym COP (też to sprawdzałem)

    no

  17. #877
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał kenda2 Zobacz post
    Tak jest, ustaw jak najwiekszy przepływ obiegu wtórnego i pomierz temperaturę powrotu z niego , powinna wzrosnąć.
    u mnie dt przy dużej H ok 8-9st , przy mniejszej 10 st

  18. #878
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    kenda2

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Kleszczów
    Kod pocztowy
    97-410
    Posty
    64

    Domyślnie

    Ja wypośrodkowałem pomiędzy czasem pracy a sprawnością (jak najmniejsza temperatura zasilania która daje zadawalający komfort cieplny. Uważam że lepiej jak dłużej pracuje.
    T-cap 9kW 1-f model 2014, galmet maxi 300l, bufor ciepła 200l, z wpiętym vitopend 100, ogrzewanie tylko grzejnikowe. dom 170m, kiepskie ocieplenie

  19. #879
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał kenda2 Zobacz post
    Ja wypośrodkowałem pomiędzy czasem pracy a sprawnością (jak najmniejsza temperatura zasilania która daje zadawalający komfort cieplny. Uważam że lepiej jak dłużej pracuje.
    witam
    dokładnie tak myślę , tylko to nie ma związku z prędkościami przepływu
    Ja też bawię się temp , aby były jak najniższe na zasilaniu -tylko zwiększam prędkości przepływów ( w PC na COP) , aby grzejniki były jak najszybciej ciepłe do końca (wilo na wtórnym obiegu) , a nie tylko u góry

    tymczasem

  20. #880
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jogi1978

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Trzebinia
    Kod pocztowy
    32-540
    Posty
    182

    Domyślnie

    Witam wszystkich mam pytanie ale troche danych dla jaśniejszej sytuacji
    dom nowy 159m2 kubatura 620m3 podłogówka wszędzie, jeszcze nie zamieszkały
    ogrzewane parter ok 75m2 rozstawy 10 - 15cm bardzo starannie równo razem 650mb 7pętli wszystkie po 90-110mb
    piętro ok 60m2 rozstawy 10-15cm bardzo starannie równo razem 600mb 6 pętli wszystkie zbliżone długości 90-110mb
    murowany 25cm z ciepłego itonga styropian 12-17cm poddasze wełna 25cm izolacja krzyżowa
    robiona fachowo idealnie, izolowany cały dom prze zemnie 15lat doświadczenia.
    parter 17cm izolacji wylewka 6-6,5cm czyli 3 - 3,5cm nad poziom rurki. 1sz rozdzielcze z rotometrami w kotłowni i 1szt na piętrze na zasilaniu parteru i piętra po 1szt pompy wilo.To tyle danych
    Zdecydowałem sie na pompe ciepła 9kw panasonic WH-SDC09F3E5 data 2015.08 a zewnętrzna jednostka to WH-UD09FE5 data 2015.08 zbiornik CWU SCHUCO 300L
    montaż odbył sie 30dni temu i też w trzech etapach .jeden gość zamontował jednostke zewnętrzną i wewnętrzną ,potem hydrałlik zmontował kotłownie i odpowietrzył instalacje nabił ciśnienie do podłogówki ok 2bar ,a na koniec przyszedł "tz. serwisant panasonica " połączył elektronicznie odpalił
    i poustawiał parametry krzywa -5 zasilanie LO 36* HI 30* pompy wilo na obu obwodach parter ustawiłem na 1,5m a piętro na 3,0m
    a zbiornik CWU narazie nie uruchamiam bo nie korzystam .
    gość odpalił i po kolei otwierał pętle na parterze 1 potem 2 i wyglądało na ok pompa osiągała ustawione 36* na zasilaniu i tak zostawiłem do samego rana .podłoga była ciepła na tych dwóch pętlach więc zacząłem otwierać stopniowo kolejne pętle każda 1 otwarta pętla powodowała spadek temperatury na pompie i miało ciężko osiągnąć ponownie 36* (temperatura na zewnątrz 1-2*) po odkręceniu wszystkich 13 pętli pompa nie może osiąknąć 36* masymalnie pokazuje 25* i ciągle pracuje nad osiągnięciem temperatur i nic a powrót jest chłodny pokazuje na zegarze 20*
    lecz kiedy zmniejszam na pompach obiegowych podnoszenie pompa nagle powoli podnosi temperaturę lecz o parę stopni dopiero przykręcenie obu pomp obiegowych na totalnego minimum czyli do 0,5m czyli jakieś 3-4w pompa zaczyna nabierać temperaturę zasilania 36* ale co z tego jeżeli rotometry są na zero a powrut zimny rezultat był taki że na tych ustawienia zeżarło mi w 18 godzin 25kw temperatura powierzchniowa wylewki 15-17 *
    a w domu rano jak przyjechałem ok 15* jakaś rada zanim przyjedzie "fachowiec" z Panasonica

Strona 44 z 1021

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony