dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 500 z 1022
Pokaż wyniki od 9.981 do 10.000 z 20431
  1. #9981

    Domyślnie

    Przeciez zawsze grzejesz albo krzywa albo prosta innej mozliwosci nie ma

  2. #9982

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Przeciez zawsze grzejesz albo krzywa albo prosta innej mozliwosci nie ma
    To ja już tego nie rozumiem. mam ustawione termostat pokojowy, a jest jeszcze termistor i temperatura wody i tam krzywa lub prosta do wyboru.

  3. #9983

    Domyślnie

    Mozesz jechac bez termostatu na temperaturze wody i okreslasz czy wedlug krzywej czy prostej i pompa wtedy grzeje caly czas niewazne czy masz za cieplo w domu dlatego musisz dobrze ustawic wtedy temperatury
    Albo jedziesz z termostatem a on tylko pilnuje kiedy zalaczyc i wylaczyc pompe ale jak juz wlaczy to jedzie tez wedlug krzywej albo prostej

  4. #9984
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał KupiłemSeTaczke Zobacz post
    To ja już tego nie rozumiem. mam ustawione termostat pokojowy, a jest jeszcze termistor i temperatura wody i tam krzywa lub prosta do wyboru.

    Termostat to jest termostat - odetnie pompę w momencie osiągnięcia zadanej temp. Natomiast krzywa lub prosta ustawia parametry dla pracy pompy. Może się tak zdarzyć iż pomimo nie osiągnięcia zadanej na termostacie temperatury parametry zadane na krzywej lub prostej nie pozwolą jej na dalszą pracę i ją odłączą. Dlatego przy grzaniu termostatem należy ustawić tą krzywą dość wysoko a najlepiej sprawdza się wysoko ustawiona prosta. Termostat wew ma dwa nazwijmy to defekty 1. teoretycznie dużą histerezę +/- 1 stopień, praktycznie jest to +/- 0,5 stopnia oraz fakt iż nie odcina obiegówki. Obiegówka zostanie odcięta po przekroczeniu parametrów z krzywej. Termostat zewnętrzny natomiast całkowicie odcina pracę pompy wraz z obiegówką oraz ma mniejszą histerezę. Moim zdaniem +/-0,25 jest najbardziej odpowiednia. Nie należy z nią przesadzać bo byle puszczenie za przeproszeniem bąka w domu może spowodować stop lub start pompy. Po prostu czujniki są tak czułe że reagują szybko i impulsywnie. Niektóre z nich z tego powodu mają opcję opóźnienia zadziałania.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  5. #9985

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Termostat to jest termostat - odetnie pompę w momencie osiągnięcia zadanej temp. Natomiast krzywa lub prosta ustawia parametry dla pracy pompy. Może się tak zdarzyć iż pomimo nie osiągnięcia zadanej na termostacie temperatury parametry zadane na krzywej lub prostej nie pozwolą jej na dalszą pracę i ją odłączą. Dlatego przy grzaniu termostatem należy ustawić tą krzywą dość wysoko a najlepiej sprawdza się wysoko ustawiona prosta. Termostat wew ma dwa nazwijmy to defekty 1. teoretycznie dużą histerezę +/- 1 stopień, praktycznie jest to +/- 0,5 stopnia oraz fakt iż nie odcina obiegówki. Obiegówka zostanie odcięta po przekroczeniu parametrów z krzywej. Termostat zewnętrzny natomiast całkowicie odcina pracę pompy wraz z obiegówką oraz ma mniejszą histerezę. Moim zdaniem +/-0,25 jest najbardziej odpowiednia. Nie należy z nią przesadzać bo byle puszczenie za przeproszeniem bąka w domu może spowodować stop lub start pompy. Po prostu czujniki są tak czułe że reagują szybko i impulsywnie. Niektóre z nich z tego powodu mają opcję opóźnienia zadziałania.
    Ok.Dzieki za wyjaśnienie. Ustawilem w takim razie 21 na termostacie i 37 prosta. Histereza mi w sumie nie przeszkadza aż tak bardzo. Przynajmniej nie włącza i wyłącza pompy za często.

  6. #9986

    Domyślnie

    Cytat Napisał codix Zobacz post
    Do tej pory wszystkim ktorzy uzywali termostatu wewn.obiegowka chodzi przez caly czas od wylaczenia pompy chyba ze jak masz ustawione np.22st pompa ciepla sie wylaczy jak osiagnie te 22st a temperatura jeszcze wzrosnie na 23at to wtedy obiegowka stanie.
    Jak miales inaczej to jestes wyjatkiem ale teraz masz juz jak wszyscy
    W takim razie musiało być tak jak piszesz. Bo na pewno obiegówka zatrzymywała się. Z reszta wiesz jak jest na początku użytkowania lata się od pompy do sterownika i rozdzielaczy z notesem , dlatego jestem pewny że zarówno pompka obiegowa jak i spręzarka stawały. Pewnie przyczyną była minusowa temperatura, natomiast wcześniej przy dodatniej ten parametr o którym piszecie mógł zostać przekroczony. W każdym razie dzięki wszystkim za pomoc.
    Ostatnio edytowane przez KupiłemSeTaczke ; 04-12-2019 o 07:47 Powód: Błąd połączenia

  7. #9987
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar uciu
    Zarejestrowany
    Oct 2005
    Skąd
    Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Dzielnica
    Furmaniec
    Posty
    1.331

    Domyślnie

    kombinuje u siebie z ustawieniami - co zrobić by przy defroście był 1 start/stop i u mnie (SDC 1 wiatrak) chyba się nie da...
    Podniosłem krzywą na 32/15 38/-15 i nadal nic.
    Na powrocie mam od 28 do 29.
    W nocy było od -6 do -2 i miałem 7 defrostów. Wychodzi tak co ok 50min
    Pozdrawiam
    Adam


    Parterówka na wąską działkę - dziennik budowy

    Parterówka 150m2, PF na 10cm XPSm + 10cm EPS, grzane 114m2, sciany 23cm styro 032 , strop 30cm styro, okna 3szyb z wysunięciem w styro. PC PW Panasonic SDC 9kw 3f H , bufor 100l, 100% podłogowka, sunex fish 300l, Thessla Green 300v

  8. #9988

    Domyślnie

    Cytat Napisał uciu Zobacz post
    kombinuje u siebie z ustawieniami - co zrobić by przy defroście był 1 start/stop i u mnie (SDC 1 wiatrak) chyba się nie da...
    Podniosłem krzywą na 32/15 38/-15 i nadal nic.
    Na powrocie mam od 28 do 29.
    W nocy było od -6 do -2 i miałem 7 defrostów. Wychodzi tak co ok 50min
    Ja tez mam sdc 1went i za cholery nie mozna zrobic bez startu nawet probowalem zasil 40st powrot 35st i tak pompa dostaje sygnal do defrostu zwalnia sprezarka i staje.
    Wiec jest z wysokiej temperatury powrot wysoko a ona i tak staje wiec defroat bez stopu w niej jest niemozliwy .
    Co do 1startu to jeszcze nie mam przetestowane bo podczas defrostu powrot spada mi ponizej 27 wiec mam 2 starty

  9. #9989
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Gurszczak

    Zarejestrowany
    Nov 2016
    Skąd
    Mława
    Kod pocztowy
    06-500
    Posty
    65

    Domyślnie

    U mnie podobnie w nocy -1 i chyba 7 defrostów bo rozumie że jeśli sprężarka wchodzi na 85hz wówczas załącza się w niej defrost? Tak jak na poniższym prtscr?

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pc2.jpg
Wyświetleń:	165
Rozmiar:	92,5 KB
ID:	437754
    Nasz projekt: Błękitna Rapsodia M146 z drobnymi zmianami, około 190m2 podłogówka (480m3), ocieplenie zewnętrzne: grafit 20cm 0,031, podłoga 15cm 0,038, strop 15cm 0,038, poddasze nieużytkowe(niegrzane), dach 30cm wełna 0,035, wylewki cementowe 7cm. Okna Oknoplast Pixel 3 szyby. Ogrzewanie PC-PW Panasonic T-Vap 9kW. Rekuperacja brak. OZC=9KW, zapotrzebowanie na ciepło=17,1MWh/rok

  10. #9990
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    posky

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Konstancin-Jeziorna
    Kod pocztowy
    05-520
    Posty
    36

    Domyślnie

    Szanowni,

    czy możecie mi rozjaśnić zapisy z instrukcji dotyczące działania przy grzaniu zbiornika CWU. Chodzi o ustawienia w Panelu Instalatora. Co zmieniam manewrując w zakładce "max. czas działania ogrzew. podłog"? Interwał czasu działania CO w czasie nagrzewania CWU? Rozumiem, że to działa wyłącznie w trybie HEAT/TANK.
    "Max. czas wygrz. zbiornika" oznacza długość jednorazowego nagrzewania wody? W którym trybie: TANK czy HEAT/TANK? Czy skracając ten czas zmuszam PC do mocniejszego grzania, a wydłużając czas do pracy np. na 20% mocy? I wreszcie "Temp. ponown. wygrz. zb." to innymi słowy delta T dla CWU? W trybie TANK czy HEAT/TANK?

    szczerze powiem, że ta instrukcja w całości to jakaś pomyłka.

    posky
    Dom 200 mkw typu stodoła; na płycie; 20 styro xps+eps strop plus 10 cm eps + PIR 5 cm ; OZC=6.4KW, zapotrzebowanie na ciepło=9,5MWh/rok, Panasonic SDC-H-9KW 1 faza, ,krzywa: -15/+32/+8/+28. Podłogówka 160 mkw. G12W Ściana Silka 18+20cm 0,031 grafit; Skosy: całość plyta PIR 16 cm nakrokwiowo, Okna "ciepłe" ALU duże przeszklenia 50 mkw ciepły montaż; WM w budowie; Hajduk 14 KW rekreacyjnie

  11. #9991
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Posiadam wersje F. Czy ktoś orientuje się jak ustawić pompę by dogrzewała wodę mimo iż histereza nie osiągnęła wartości granicznej?
    Chce grzać w dwóch porach (22:00 i 13:00) Zdarza się iż jeśli woda mimo niskiej histerezy (3+1*C) nie jest wystarczająco chłodna i pompa jej nie dogrzeje. Jest taka opcja?
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  12. #9992
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał posky Zobacz post
    Szanowni,

    czy możecie mi rozjaśnić zapisy z instrukcji dotyczące działania przy grzaniu zbiornika CWU. Chodzi o ustawienia w Panelu Instalatora. Co zmieniam manewrując w zakładce "max. czas działania ogrzew. podłog"? Interwał czasu działania CO w czasie nagrzewania CWU? Rozumiem, że to działa wyłącznie w trybie HEAT/TANK.
    "Max. czas wygrz. zbiornika" oznacza długość jednorazowego nagrzewania wody? W którym trybie: TANK czy HEAT/TANK? Czy skracając ten czas zmuszam PC do mocniejszego grzania, a wydłużając czas do pracy np. na 20% mocy? I wreszcie "Temp. ponown. wygrz. zb." to innymi słowy delta T dla CWU? W trybie TANK czy HEAT/TANK?

    szczerze powiem, że ta instrukcja w całości to jakaś pomyłka.

    posky
    Te ustawienia dotyczą obu trybów max czas wygrzewania zbiornika oznacza że nawet jeśli się nie wygrzeje w tym czasie to przełączy na CO lub zakończy grzanie CWU. Max czas CO oznacza iż w trybie heat/tank nie załączy CWU wcześniej niż ustawiony tam czas nawet jeśli będzie taka potrzeba. Temperatura ponownego wygrzewania zbiornika to temperatura o jaką musi spaść temp zasobnika aby nastąpiło ponowne jego wygrzewanie. Dotyczy jednego i drugiego trybu z tym że przy ustawieniu heat/tank muszą zostać spełnione oba warunki.
    Ostatnio edytowane przez plusfoto ; 04-12-2019 o 11:45
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  13. #9993

    Domyślnie

    Chciałem się zapytać o przepływy.
    Wiem że można je podglądnąć w sterowniku - strzałka góra lewo prawo - adres 12 (chyba)
    Jednak czy są one miarodajne?
    U mnie pokazuje ok 10 - pompa 5kw ?
    Czy można jakoś sprawdzić inaczej ?
    Pytam bo wydaje mi się ze mam za małe przepływy.
    Na dole jest podłogówka z pompką swoją.

    Jednak u znajomego przepływ 9 na pompie 9 kw i wszystko sprawniej działa.
    Więc już sam nie wiem.
    Może ktoś pomoże ?
    „Ciekawe, że szczątki dinozaurów przetrwały 200 mln lat a teraz musimy je chronić” A.Andrus
    Dlaczego PC ? Bezpieczeństwo, czyste powietrze, bezobsługowość.

    Dom 120 m2, garaż 25 m2.
    Ocieplenie - styropian szary z zakładkami 15 cm, podłoga 18 cm, 40 cm celuloza dach.
    Pompa ciepła pw Panasonic 5kw + kominek.
    Podłogówka - parter, 1. - piętro grzejniki .
    Pozdrawiam !

  14. #9994
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    RadMac

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    125

    Domyślnie

    Dom w remoncie, niezamieszkany, parter około 110 m2 całość podłogówka. Niedawno tynkowany więc jeszcze sporo wilgoci (tynkarze wody nie szczędzili). Wentylacja włączona na małych obrotach. Pompa SDC09H3E5. Grzeję od początku listopada narazie tylko w nocy czyli 22.00 -6.00 i łikendy. Ustawiona krzywa na 35\-15 25\15. W domu prawie cały czas około 16 stopni. Mam nadzieję, że jak się wygrzeje będzie coraz cieplej. Dzisiaj w nocy 14 razy sprężarka stawała\ruszała na defrostach. Tak wygląda jeden z nich, podwójny, tak jak któryś z kolegów opisywał.



    Czy parametr "Temperatura wody zasilającej" to woda która wraca z podłogi? Bo u mnie zawsze jest różnica kilku stopni w stosunku do "Temperatury wody wyjściowej". Dodam jeszcze, że "Temp. wody wyjściowej", "Woda w strefie 1" i "Woda" mają takie same wartości.


  15. #9995
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    michancia

    Zarejestrowany
    Nov 2019
    Skąd
    Dolnośląskie
    Posty
    721

    Domyślnie

    Cytat Napisał RadMac Zobacz post
    Dom w remoncie, niezamieszkany, parter około 110 m2 całość podłogówka. Niedawno tynkowany więc jeszcze sporo wilgoci (tynkarze wody nie szczędzili). Wentylacja włączona na małych obrotach. Pompa SDC09H3E5. Grzeję od początku listopada narazie tylko w nocy czyli 22.00 -6.00 i łikendy. Ustawiona krzywa na 35\-15 25\15. W domu prawie cały czas około 16 stopni. Mam nadzieję, że jak się wygrzeje będzie coraz cieplej. Dzisiaj w nocy 14 razy sprężarka stawała\ruszała na defrostach. Tak wygląda jeden z nich, podwójny, tak jak któryś z kolegów opisywał.



    Czy parametr "Temperatura wody zasilającej" to woda która wraca z podłogi? Bo u mnie zawsze jest różnica kilku stopni w stosunku do "Temperatury wody wyjściowej". Dodam jeszcze, że "Temp. wody wyjściowej", "Woda w strefie 1" i "Woda" mają takie same wartości.

    Woda zasilanie to powrót z obiegu.
    Masz ten powrót ustawiony za nisko ( poniżej 27st/c ) i dlatego jak przychodzi defrost, to najpierw próbuje robić to pierwszym etapem przy wykorzystaniu temperatury wody w obiegu, a w twoim wypadku ten etap jest mało efektywny i następnie przechodzi do drugiego trybu defrostu przy użyciu samej sprężarki.
    Spróbuj jak to nie problem, podnieść temperaturę powrotu do powiedzmy 29st/c, czyli przy delcie załóżmy 5, to na zasilaniu 34st/c, i zobacz czy wtedy ten defrost wykona tylko jedno etapowo, z wykorzystaniem wody w obiegu
    Dom poniemiecki pow. całkowita 200m2, użytkowa 160m2 z poddaszem użytkowym, ściany 40cm cegła+10cm grafit, poddasze 20cm wełna,ściana kolankowa 20cm cegła +20cm wełny od środka, podłoga na gruncie 7cm EPS, okna dwuszybowe. Wentylacja grawitacyjna, pompa ciepła PW Panasonic T-CAP 9KW, instalacja w całości grzejniki c22 ( mocno przewymiarowane ) do tego 10m2 podłogówka ( łazienka+drabinka ).

  16. #9996
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Balbin

    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Nowe Miasto Lubawskie
    Kod pocztowy
    13-300
    Posty
    39

    Domyślnie

    Innego sposobu odszraniania nie uzyskasz. Wszystkie pompy 1fazowe, 1 wentylatorwemaja maja defrost poprzez pracę sprężarki w trybie odwroconego grzania. Ciepła wodę powrót pompy pobiera że źródła budynku tylko po to aby wymiennik nie zamarzl. Wyłączenie i załączeniu jest nieuniknione. Pompy 3fazowe 2wentylatorowe maja dwa tryby odszraniania. Wybor odpowiedniego zależy od czynników źródła i otoczenia.

  17. #9997
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Balbin

    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Nowe Miasto Lubawskie
    Kod pocztowy
    13-300
    Posty
    39

    Domyślnie

    Oczywiście zmiana temperatury na wyższą nie pomoże. Nie kombinujcie i nie zmieniajcie ustawień. Odszranianie Sdc i Mdc w wersji H sprężarka nie wpływa na jej trwałość. Natomiast temperatury wpłynie negatywnie na Wasz komfort i zużycie KWh.

  18. #9998
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Balbin

    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Nowe Miasto Lubawskie
    Kod pocztowy
    13-300
    Posty
    39

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Zapuść na kilka minut obiegówkę i sprawdź czy odczyty są zbliżone. Co do rzeczywistości odczytów to jakiś sprawdzony termometr na powrót lub zasilanie bo może się okazać że powrót był dobry a zasilanie za wysokie.
    Monoblock ma jedną wadę. Brak izolacji na czujnikach przylgowych. Nie kalibrujcie temp z pozycji sterownika. Po kalibracji przy niskiej temperaturze na zewnątrz może wskazywać prawidłowo, a przy wyższej może już przeklamywac o taką wartość na ile została skalibrowana. Wtedy wskaźnik COP powyżej 10

  19. #9999
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Balbin

    Zarejestrowany
    Dec 2019
    Skąd
    Nowe Miasto Lubawskie
    Kod pocztowy
    13-300
    Posty
    39

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubu Zobacz post
    Witam, wie ktoś może w jaki sposób zresetować (przywrócić ustawienia fabryczne) w sterowniku pompy Aquarea serii H? Dzięki za pomoc
    Forumowicze może wiecie jak przywrócić ustawienia dla pomp Seri H. Szukałem wszędzie ale nie mogę znaleźć skrótu kalwiszowego. Jak ktoś wie proszę o informację.

  20. #10000
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    RadMac

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Zachodniopomorskie
    Posty
    125

    Domyślnie

    Cytat Napisał michancia Zobacz post
    Woda zasilanie to powrót z obiegu.
    Masz ten powrót ustawiony za nisko ( poniżej 27st/c ) i dlatego jak przychodzi defrost, to najpierw próbuje robić to pierwszym etapem przy wykorzystaniu temperatury wody w obiegu, a w twoim wypadku ten etap jest mało efektywny i następnie przechodzi do drugiego trybu defrostu przy użyciu samej sprężarki.
    Spróbuj jak to nie problem, podnieść temperaturę powrotu do powiedzmy 29st/c, czyli przy delcie załóżmy 5, to na zasilaniu 34st/c, i zobacz czy wtedy ten defrost wykona tylko jedno etapowo, z wykorzystaniem wody w obiegu
    Nie chciałem nic zmieniać do czasu, kiedy wszystko wyschnie ale tak z ciekawości podbije krzywą o 4 stopnie.


    Cytat Napisał Balbin Zobacz post
    Oczywiście zmiana temperatury na wyższą nie pomoże. Nie kombinujcie i nie zmieniajcie ustawień. Odszranianie Sdc i Mdc w wersji H sprężarka nie wpływa na jej trwałość. Natomiast temperatury wpłynie negatywnie na Wasz komfort i zużycie KWh.
    Chodziło Ci o to, że odszranianie nie ma wpływu na trwałość sprężarki?

Strona 500 z 1022

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony