dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 60 z 1022
Pokaż wyniki od 1.181 do 1.200 z 20440
  1. #1181

    Domyślnie

    Cytat Napisał r19 Zobacz post
    A z czego wynika taka dlugosc instalacji u Ciebie?
    No chyba nietrudno zgadnąć, że z lokalizacji jednostki zewnętrznej?
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  2. #1182

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    No chyba nietrudno zgadnąć, że z lokalizacji jednostki zewnętrznej?
    No bez jaj Przeciez to wiem. Dlaczego tak zrobiles? Bo napisales, ze drugi raz bys sie na to nie zgodzil? Czyli by sie dalo? Halasu sie obawiales?

  3. #1183

    Domyślnie

    Cytat Napisał r19 Zobacz post
    No bez jaj Przeciez to wiem. Dlaczego tak zrobiles? Bo napisales, ze drugi raz bys sie na to nie zgodzil? Czyli by sie dalo? Halasu sie obawiales?
    A do czego zmierzasz z tym wywiadem?
    W obecnej lokalizacji jest potencjalnie większy kłopot z hałasem bo bliżej sypialni. Można była dać bezpośrednio za ścianą "kotłowni" gdyby ktoś potrafił doradzić, że tak jest lepiej.

    PS.
    Obawiam się, że piszemy zupełnie na na temat wątku.
    Nick pozostał ale pompę ciepła już mam: Atlantic Excelia Tri 11kW. A teraz jeszcze Dimplex Lak 14ITR.

  4. #1184

    Domyślnie

    Cytat Napisał chcialbympompe Zobacz post
    A do czego zmierzasz z tym wywiadem?
    W obecnej lokalizacji jest potencjalnie większy kłopot z hałasem bo bliżej sypialni. Można była dać bezpośrednio za ścianą "kotłowni" gdyby ktoś potrafił doradzić, że tak jest lepiej.

    PS.
    Obawiam się, że piszemy zupełnie na na temat wątku.
    Tez kiedys mialem miec pompe. Instalacja by byla przez cala szerokosc garazu, ale wewnatrz. Stad ciekawosc. Koniec tematu. Nie mialem zamiaru Cie draznic tym "wywiadem".

  5. #1185

    Domyślnie

    Dobra Panowie poczytalem pare stron "ciekawej" dyskusji ale przypomina to troche czasy z MP na czele.
    Mam pare konkretnych pytan:
    1. jaki jest algorytm zalaczenia grzalki w "nowych" Panasach (2014r)
    2. jak dlugo zajmuje Wam osiagniecie krzywej grzewczej
    3. czy da sie jakos zmierzyc COP bez cieplomierza (domyslam sie ze nie )

  6. #1186
    Banned
    DomPrzyKalinowej

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Pomorskie i reszta kraju też :-)
    Posty
    127

    Domyślnie

    Cytat Napisał flisiu Zobacz post
    Dobra Panowie poczytalem pare stron "ciekawej" dyskusji ale przypomina to troche czasy z MP na czele.
    Mam pare konkretnych pytan:
    1. jaki jest algorytm zalaczenia grzalki w "nowych" Panasach (2014r)
    2. jak dlugo zajmuje Wam osiagniecie krzywej grzewczej
    3. czy da sie jakos zmierzyc COP bez cieplomierza (domyslam sie ze nie )
    1. Grzałka jest załączana gdy różnica temperatur wej. i wyj. nie jest optymalna, oraz temperatura zewnętrzna jest niższa niż zaprogramowana.
    2. wszystko zależy od budynku, nie da się tego oszacować bez super dokładnych informacji
    3. nie, można sobie poszacować, ale to wróżenie z fusów jak interesują nas jednostki po przecinku a nie przed.

  7. #1187
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    Cytat Napisał flisiu Zobacz post
    Dobra Panowie poczytalem pare stron "ciekawej" dyskusji ale przypomina to troche czasy z MP na czele.
    Mam pare konkretnych pytan:
    1. jaki jest algorytm zalaczenia grzalki w "nowych" Panasach (2014r)
    2. jak dlugo zajmuje Wam osiagniecie krzywej grzewczej
    3. czy da sie jakos zmierzyc COP bez cieplomierza (domyslam sie ze nie )
    witaj
    właśnie ćwiczę temat sprawności i mam mam już wstępne wnioski.
    Jednak odnośnie pomiaru COP bez ciepłomierza , to chyba tylko wchodzi w grę zbadanie różnych prędkości pompy wodnej przy stabilnych (powtarzalnych) warunkach (zakładając ,że PC jest sprawna)
    Ja z ciepłomierzem porównuję w zasadzie częstotliwość sprężarki i wskazywaną moc (+ oczywiście odczyt w Gj ) , na Twoim miejscu skupił bym się na przedziałach czasowych np co 30 min i sprawdzał bym przy jakiej prędkości pompy wodnej jest najniższe zużycie prądu (powinieneś mieć podlicznik-nie jest tak drogi , jak ciepłomierz , nie bazował bym na wskazaniach z PC) . Trzeba zwracać uwagę na stabilną temp zewn i krzywkę ustawić na jednej temp (ja badam na 45 st ).
    Oczywiście cykle pracy dłuższe (ja liczę do 4 h)


    Oto moje wstępne wyniki :
    - dla 50-52 Hz/7kW ,-10 st/45 st
    -Vp=3 średnio 1,97
    -Vp=6 średnio 2,24

    Wstępnie widać ,że przy niższych temperaturach mam lepszy COP na wyższych biegach pompy -z moich dotychczasowych prób wynika przedział pomiędzy 2-6 (bardziej 3 i 5) .Na pewno latem jest większy zysk na COP , teraz przy mrozach testuję duży przepływ i defrost .

    Właśnie-czy częsty defrost np 1/h jest szkodliwy dla PC ? (zauważyłem regułę przy +2/-2 )

    Odnośnie krzywki , to na razie mam 45 st CO od 2 st i 39st CO od 12 st-chałupa się nagrzewa w salonie do 22,4 st i jest odpowiedni komfort , ogólnie PC daje radę (bardzo mnie to stresowało przed zakupem) ogrzać dom .U mnie wczoraj całą noc było -11/-12 st i PC kiedy pracowała (w nocy było na termoregulatorze 21,6st) dostarczała mocy sredniej 6-7kW
    Te moje "rady" są oczywiście amatorskie - jeśli coś mieszam , to przepraszam i proszę o wyrozumiałość

    to tyle
    cześć
    Wiata PV 9,92kWp 32xLongi 310W+Sofar 11KTL-X,T-cap 9kW 3f mod F,opomiarowany,22-23 st w domu ,sprzęgło hydr+ CWU 300L 3,4m2 , grzejniki 65%+35% podłogówka, dom piętrowy z garażem , kubatura ogrzew 437m3 (pow ogrzew ok 200m2)+nieogrz 154m3 ,bez reku ,wentyl mech +grawit, okna PCV z roletami ociepl, dach 30cm wełny , ściany pustak ceram 24 cm+10 cm styro. Koszty PC CO+CWU:2017-7590kWh/3263pln,2018-6858kWh/2922pln,2019-6649kWh/2792pln,2020-7033kWh/wartość 3064pln-fizycznie 0,00pln

  8. #1188
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Cytat Napisał flisiu Zobacz post
    Dobra Panowie poczytalem pare stron "ciekawej" dyskusji ale przypomina to troche czasy z MP na czele.
    Mam pare konkretnych pytan:
    1. jaki jest algorytm zalaczenia grzalki w "nowych" Panasach (2014r)
    2. jak dlugo zajmuje Wam osiagniecie krzywej grzewczej
    3. czy da sie jakos zmierzyc COP bez cieplomierza (domyslam sie ze nie )
    Co do dyskusji przyroda nie zna pustki już pisałem że ktoś miejsce mp zajmie może nawet nie jeden bo pc pw stają się popularne a nic tak nie oczaruje klienta jak niska cena CCC
    1.Grzałka wspomagania c.o. zakładam - załączenie jeżeli pompa nie potrafi osiągnąć temp. zasilania wynikającej z krzywej minus 2o + opóźnienie - jutro sprawdzę ile min.
    2. to sprawa b. indywidualna zwłaszcza w pompach wpiętych bezpośrednio w obieg c.o.
    3. nie obejdzie się bez ciepłomierza - tu uwaga - to dodatkowe opory
    Dane klimatyczne z Górnego Śląska szczegółowo
    http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php
    sumarycznie
    http://www.andretti.pl/wxtempsummary...empsummary.php
    Ciekawa strona meteo
    https://www.windyty.com

  9. #1189
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Cytat Napisał bobrow Zobacz post
    witaj
    właśnie ćwiczę temat sprawności i mam mam już wstępne wnioski.
    Jednak odnośnie pomiaru COP bez ciepłomierza , to chyba tylko wchodzi w grę zbadanie różnych prędkości pompy wodnej przy stabilnych (powtarzalnych) warunkach (zakładając ,że PC jest sprawna)
    Ja z ciepłomierzem porównuję w zasadzie częstotliwość sprężarki i wskazywaną moc (+ oczywiście odczyt w Gj ) , na Twoim miejscu skupił bym się na przedziałach czasowych np co 30 min i sprawdzał bym przy jakiej prędkości pompy wodnej jest najniższe zużycie prądu (powinieneś mieć podlicznik-nie jest tak drogi , jak ciepłomierz , nie bazował bym na wskazaniach z PC) . Trzeba zwracać uwagę na stabilną temp zewn i krzywkę ustawić na jednej temp (ja badam na 45 st ).
    Oczywiście cykle pracy dłuższe (ja liczę do 4 h)


    Oto moje wstępne wyniki :
    - dla 50-52 Hz/7kW ,-10 st/45 st
    -Vp=3 średnio 1,97
    -Vp=6 średnio 2,24

    Wstępnie widać ,że przy niższych temperaturach mam lepszy COP na wyższych biegach pompy -z moich dotychczasowych prób wynika przedział pomiędzy 2-6 (bardziej 3 i 5) .Na pewno latem jest większy zysk na COP , teraz przy mrozach testuję duży przepływ i defrost .

    Właśnie-czy częsty defrost np 1/h jest szkodliwy dla PC ? (zauważyłem regułę przy +2/-2 )

    Odnośnie krzywki , to na razie mam 45 st CO od 2 st i 39st CO od 12 st-chałupa się nagrzewa w salonie do 22,4 st i jest odpowiedni komfort , ogólnie PC daje radę (bardzo mnie to stresowało przed zakupem) ogrzać dom .U mnie wczoraj całą noc było -11/-12 st i PC kiedy pracowała (w nocy było na termoregulatorze 21,6st) dostarczała mocy sredniej 6-7kW
    Te moje "rady" są oczywiście amatorskie - jeśli coś mieszam , to przepraszam i proszę o wyrozumiałość

    to tyle
    cześć
    kolega nie ma możliwości zmiany prędkości pompy obiegowej ponieważ pc jest wpięta bezpośrednio w instalację i na najwyższym 7 biegu ledwo osiąga wymagany przepływ 1,5m3/h
    Dane klimatyczne z Górnego Śląska szczegółowo
    http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php
    sumarycznie
    http://www.andretti.pl/wxtempsummary...empsummary.php
    Ciekawa strona meteo
    https://www.windyty.com

  10. #1190

    Domyślnie

    mkm ma racje, aczkolwiek przeplywy sie poprawily to pompa obiegowa pracuje na 7 biegu. czas opoznienia grzalki jest chyba ustawiany w parametrach. u mnie to jest 2.5h. czyli jak mam miec 35 a nie moge osiagnac 33 to pompa czeka zadany czas i wtedy zalacze grzalke ? na cieplomierz sie raczej nie zdecyduje bo to dodatkowy koszt i opor instalacji. z reszta az takim pasjonatem nie jestem a szukam najbardziej optymalnych ustawien dla siebie. zastanawiam sie czy nie wymuszac szybszego zadzialania grzalki aby zasilanie wynikajace z krzywej zostalo osiagniete.

  11. #1191
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    kol mkm,
    co myślisz o sprzęgle ? Czy dobrze kombinuję - jeśli sprzęgło będzie dobrze ocieplone i nie za duże , to można zestroić system tak , aby PC pracowała na krótkim obiegu z najwyższym Cop , a pompa wtórna zajmie się rozprowadzeniem ciepła po systemie ( na odbiór ciepła ma bardzo duży wpływ przepływ wody)
    Duży przepływ na systemie daje korzyść w postaci niższych temp CO .
    Co o tym sadzisz ?
    Pzdr

  12. #1192
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    jeszcze odnośnie długości rur z czynnikiem chłodniczym - mam ok 2,5m , może dlatego mam cop trochę większy od katalogu.
    Gdzieś na forum wyczytałem , ze można dobrze ocieplić od wewnątrz jednostkę zewnętrzna - na razie łapek tam nie wsadzam , bo sprzęt jest na gwarancji.
    Ten ktoś twierdził , że ok 10% ma lepsze. parametry po takim zabiegu .
    Czy ktoś jeszcze może to poteierdzić ?
    hej

  13. #1193

    Domyślnie

    Witam Szanownych Kolegów !
    Życzę w Nowym Roku dużego COP-a i, korzystając z okazji, chciałbym się podzielić dobrą nowiną. Otóż przyszły wreszcie wściekłe mrozy na Mazury (-20 tej nocy) i mogłem się przekonać na własnej skórze, czy PC to była dobra decyzja. Mogę powiedzieć, że zdecydowanie tak. W domu 22,5 st. pompa sobie radzi z zapasem bez grzałki, koszt dużo niższy niż się obawiałem ( wszystko wskazuje, że taniej niż ekogroszek, którym ogrzewałem 2 sezony). Chociaż system mieszany , tylko 15% podłogówki i jeden KK 120 w salonie. Termostat pokojowy załącza PC w cyklu ok. 3 godz. ( w ciągu dnia -15 na zewnątrz).
    Przy okazji chciałbym zabrać głos w niekończącej się dyskusji n/t "z buforem czy bez" . Zainspirowany pojedynkiem map vs. mkm zrobiłem bypass na zasilaniu i powrocie ( instalator przekonał mnie przy instalacji pompy do bufora). Praca z buforem była ok. ( na tyle ile mogłem ocenić bez ciepłomierza) tyle, że PC taktowała ( sprawdzałem na różnych prędkościach obiegu pierwotnego i wtórnego, ale bez rezultatu; może zabrakło mi determinacji kolegi bobrow ) i temperatura za buforem była niższa o 1-2 st niż przed. Po ominięciu bufora nie ma taktowania, zarówno przy +10st w grudniu jak i -20 teraz , krzywą mam -15/42 +15/35. PC pracuje ok. jedna pompa obiegowa mniej, czyli chyba jednak bez bufora. Ale to tylko moje, prostego użytkownika, obserwacje.
    pozdrawiam

  14. #1194
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    brawo mireek
    a jakie zużycie przy mrozach ?

  15. #1195
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    bobrow

    Zarejestrowany
    Jun 2015
    Skąd
    Jelenia Góra
    Posty
    5.207

    Domyślnie

    odnośnie buforów
    w mojej instalacji mój bufor to tak naprawdę sprzęgło (35ltr) i kiedy pompa wtórna pracuje nie mam taktowania ( nawet na
    małych obrotach) . Miałem taktowanie tylko latem na cwu na starym galmecie dwuplaszczowym ( cop ok 2,7)
    Odnośnie różnicy temp na obiegach pierwotnym i wtórnym , to powyżej Vp=3 są takie same na wyjściach - różnią się tylko dt ( PC ok 3 st ,co ok 5,5 st)
    Ogólnie w inwerterach duży bufor to chyba pomyłka
    Jak się sprawują zbiorniki w zbiorniku ? Nie ma " konfliktów" temperaturowych co/cwu ?
    hej

  16. #1196
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    toomm

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Iwkowa
    Kod pocztowy
    32-861
    Posty
    142

    Domyślnie

    Cytat Napisał mkm silesia Zobacz post
    Co do dyskusji przyroda nie zna pustki już pisałem że ktoś miejsce mp zajmie może nawet nie jeden bo pc pw stają się popularne a nic tak nie oczaruje klienta jak niska cena CCC
    Widzę , że jednak Cię przerysowałem delikatnie, nie znam Pana mp , choć czytałem jego poczynania , z pc mam tyle wspólnego że stoi w garażu a kolegę to bardzo boli że powiedziałem jaka i za ile ,,, i po co mi to było.

  17. #1197

    Domyślnie

    Witam
    Szukam dla siebie PC PW
    Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 4750W
    Jestem z kujawsko-pomorskiego, ale mógł bym kupić PC i poszukać instalatora u siebie.
    Myślę że 7 KW powinno starczyć, miło by było znaleźć all in one w dobrej cenie.
    Proszę o nie odsyłanie mnie do strony Panasonika z instalatorami! Po kontakcie z 3 jestem przerażony. 1 jeszcze nie montował, 2 jedną chyba ? (sam nie był pewien), 3 montował ale nie wydawał się wiarygodny, odniosłem wrażenie że nie wie do końca o czym mówi.

    Dziśiaj jest -15, ile 7KW jest w stanie oddać w takich warunkach, jaki ma COP? nigdzie nie znalazłem danych na ten temat.

    Pozdrawiam

  18. #1198
    Lider FORUM (min. 2800)
    fachman19

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    3.192

    Domyślnie

    "Pompa ma wbudowaną grzałkę elektryczną o mocy 3 kW.
    · Pompy ciepła firmy Panasonic mogą pracować przy temperaturach zewnętrznych
    nawet -20 °C, a w temperaturach do -15 °C gwarantują utrzymanie nominalnej
    wydajności bez dogrzewania zewnętrznego"

    To cytat z instrukcji PC Panasonik.

    Co do wyboru instalatora . To problem bo musi być dokładny i z głową .

    Niech pokażą Tobie PC u klienta . Chociaz to bywa trudne , bo klienci średnio mają na takie spotkania ochotę
    Postaraj się pogadać z serwisantem w tym rejonie .
    Nie szukaj daleko

  19. #1199
    Banned
    DomPrzyKalinowej

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Pomorskie i reszta kraju też :-)
    Posty
    127

    Domyślnie

    Cytat Napisał jach78c Zobacz post
    Witam
    Szukam dla siebie PC PW
    Projektowe obciążenie cieplne budynku ΦHL: 4750W
    Jestem z kujawsko-pomorskiego, ale mógł bym kupić PC i poszukać instalatora u siebie.
    Myślę że 7 KW powinno starczyć, miło by było znaleźć all in one w dobrej cenie.
    Proszę o nie odsyłanie mnie do strony Panasonika z instalatorami! Po kontakcie z 3 jestem przerażony. 1 jeszcze nie montował, 2 jedną chyba ? (sam nie był pewien), 3 montował ale nie wydawał się wiarygodny, odniosłem wrażenie że nie wie do końca o czym mówi.

    Dziśiaj jest -15, ile 7KW jest w stanie oddać w takich warunkach, jaki ma COP? nigdzie nie znalazłem danych na ten temat.

    Pozdrawiam

    Hej, 7kW przy -15st. C ma 5,1kW, 9kW jest nie wiele droższa a będziesz miał trochę większy zapas na wypadek mrozów. PC Panasonic 9kW ma 5,9kW przy -15st. C

  20. #1200
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    reksgildo

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    orzesze
    Posty
    199

    Domyślnie

    Cytat Napisał jach78c Zobacz post
    Proszę o nie odsyłanie mnie do strony Panasonika z instalatorami! Po kontakcie z 3 jestem przerażony. 1 jeszcze nie montował, 2 jedną chyba ? (sam nie był pewien), 3 montował ale nie wydawał się wiarygodny, odniosłem wrażenie że nie wie do końca o czym mówi.
    Też to przechodziłem. Teraz co chciałbym wiedzieć pytam na forum ale nie zawsze otrzymuję odpowiedź

Strona 60 z 1022

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony