dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1

    Domyślnie Wycinka drzew na działce

    Wiem że temat już był ale mało zostało wyjaśnione.

    Mam zamiar kupic działke . Plan zagospodarowania jako działka budowlana wygasł ale w gminie powiedziano mi że warunki zabudowy wydadzą bez problemu ( w sąsiedztwie są domy, media przy działce).
    Mam jedno pytanie :
    na działce są drzewka - iglaste i brzózki - grubość pnia do 10 cm samosiejki.
    Czy mogę wyciąć je bez problemu?
    Fachowiec który będzie budował mi dom powiedział że do 20 cm można wycinać.

    Jest jakis przepis mówiący o wieku drzewa 5lat ale jak to określić?
    Jak to właściwie jest?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ms.
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    3.572
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    322

    Domyślnie

    Sprawy usuwania zieleni zgodnie z prawem reguluje Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 maja 2003 r. w sprawie jednostkowych stawek opłat za usuwanie drzew lub krzewów (Dz.U. nr 99, poz. 906).

    Zezwolenie jest potrzebne, jeśli chcemy wyciąć drzewo, które ma więcej niż pięć lat. Stawka liczona jest za 1 cm obwodu pnia na wysokości 130 cm.
    np. dla świerka pospolitego, sosny zwyczajnej 10,82 zł za 1 cm dla obwodu do 25 cm, 21,65 dla obwodu 26-50 cm
    dla brzozy 71,57 zł dla obwodu do 25 cm.
    O zezwolenie trzeba wystąpić nawet wtedy, gdy drzewo jest uszkodzone lub uschnięte.

  3. #3

    Domyślnie

    A jak określić czy drzewo ma więcej niż 5 lat ?

  4. #4

    Domyślnie

    - z w/w opłat są zwolnione osoby fizyczne nie prowadzące działalności gosp.
    - zapytać fachowca od drzew - wiedzą ile takie drzewo przysta w ciągu roku, można mniej więcej określić do jakiej średnicy będzie te 5 lat
    - 20 cm grubości pnia to już nie takie młode drzewa, przesadził, chyba że miał na myśli 20 cm obwódu

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ms.
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    3.572
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    322

    Domyślnie

    sęk (hi, hi,) w tym, że dla drzewa 5 lat to bardzo mało. Iglaste można oszacować po przyrostach. Z liściastymi jest trudniej, bo poszczególne gatunki rosną z różną "prędkością". Jeśli drzewo nie dorasta do magicznej wysokości 130 cm to 100% gwarancji, że jest młodsze niż 5 lat.

    Przepisy mówią jednak, że na wycinkę trzeba mieć zezwolenie. Nie pobiera się opłat za usunięcie drzew, na których usunięcie osoba fizyczna uzyskała zezwolenie na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

    Są też wyjątki, kiedy na wycinkę nie trzeba mieć zezwolenia (np. drzewa owocowe). Nie ma tam mowy o samosiejkach.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Wycinkę drzew reguluje Usatawa o ochronie przyrody z dnia 16.04.2004r. Zgodnie z nią na wycinkę drzew owocowych i młodszych niż 5 lat nie trzeba mieć ani zezwolenia, anie zgłoszenia tego faktu. Cytowane wcześnie rozporządzenie wydane na podstawie wspomnianej Ustawy reguluje jedynie kwestię opłat za wycinkę drzew dla firm i osób prowadzących działalność gospodarczą, lub "wycinkę bezprawną"
    Tak jak wspomniano wcześniej wiek drzewa ocenia się na podstawie jego średnicy pnia na wysokości 1,30m.
    Dla brzozy przyrost roczny to około 1,1 cm - czyli jeśli średnica drzewa na wys.1,3m wynosi około 5,5cm brzroza ma około 5 lat.
    Dla świerku i sosny wielkość ta wynosi 0,6cm - czyli 3cm średnicy dla drzewa 5 letniego.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12
    Wycinkę drzew reguluje Usatawa o ochronie przyrody z dnia 16.04.2004r. Zgodnie z nią na wycinkę drzew owocowych i młodszych niż 5 lat nie trzeba mieć ani zezwolenia, anie zgłoszenia tego faktu. Cytowane wcześnie rozporządzenie wydane na podstawie wspomnianej Ustawy reguluje jedynie kwestię opłat za wycinkę drzew dla firm i osób prowadzących działalność gospodarczą, lub "wycinkę bezprawną"
    Tak jak wspomniano wcześniej wiek drzewa ocenia się na podstawie jego średnicy pnia na wysokości 1,30m.
    Dla brzozy przyrost roczny to około 1,1 cm - czyli jeśli średnica drzewa na wys.1,3m wynosi około 5,5cm brzroza ma około 5 lat.
    Dla świerku i sosny wielkość ta wynosi 0,6cm - czyli 3cm średnicy dla drzewa 5 letniego.
    Przepraszam - wytłumaczcie jak blondynce.
    Muszę wyciąć kawałek żywopłotu na dojeździe do garażu. + kilka drzew owocowych ( na które jak widzę nie musze mieć pozwolenia) tudzież 2 bzy (fioletowy i biały), jarzębinę, leszczynę i 1 jałowiec ( ledwo żyjący).

    Nie prowadzę działalności gospodarczej.
    Drzewa rosną w obrysie domu.


    Czy muszę wystąpić o pozwolenie na wycinkę?
    Czy muszę tylko ZGŁOSIĆ ten fakt?

    Czy jak ?
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  8. #8

    Domyślnie

    Nefer,

    musisz wystąpić o pozwolenie; chociaż jak już chyba było wyłożone wyżej nie ma za bardzo możliwości żeby Ci go nie dali - jedynie kwestia tego czy Ci każą coś nasadzić w zamian.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Cytat Napisał civic9
    Nefer,

    musisz wystąpić o pozwolenie; chociaż jak już chyba było wyłożone wyżej nie ma za bardzo możliwości żeby Ci go nie dali - jedynie kwestia tego czy Ci każą coś nasadzić w zamian.
    Dzięki za zrozumienie i jasne przedstawienie sprawy. Tak zrobię. Civic9

    P.S.Lubimy chyba te same samochody
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Nefer, zezwoleniu (zgłoszeniu) podlega wycinka DRZEW i to o określonej średnicy. To co chcesz wyciąć należy do "podszycia leśnego". Zarówno bez, jarzębina, leszczyna jak i jałowiec są KRZEWAMI. Więc tnij.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12
    Nefer, zezwoleniu (zgłoszeniu) podlega wycinka DRZEW i to o określonej średnicy. To co chcesz wyciąć należy do "podszycia leśnego". Zarówno bez, jarzębina, leszczyna jak i jałowiec są KRZEWAMI. Więc tnij.
    sSiwy12 - mówił Ci ktoś ostatnio, że jesteś genialny Dzieki
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar agnieszkakusi
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Posty
    9.025
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    77

    Domyślnie

    Żubek, najpierw ustal czy nie jest to działka leśna. Ja kupowałam moją jako budowlaną z wydanymi już warunkami zabudowy. Przy zbieraniu dokumentów do pozwolenia wystapiłam o wypis z rejestru gruntów. Okazało się, że działka ta widnieje jako rolno-leśna no i musiałam się trochę uganiać po lasach państwowych, żeby wydali mi zgodę na odlesienie. Trochę czasu i nerwów, ale wszystko poszło dobrze

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12
    Nefer, zezwoleniu (zgłoszeniu) podlega wycinka DRZEW i to o określonej średnicy. To co chcesz wyciąć należy do "podszycia leśnego". Zarówno bez, jarzębina, leszczyna jak i jałowiec są KRZEWAMI. Więc tnij.

    eeee, jarzębina to drzewo nie krzew, poza tym się zgadzam
    SKOŃCZYŁEM BUDOWĘ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! TERAZ NASTANIE RELAKSU, RELAKSU, RELAKSU CZAS......

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    No może fakt, jarzębina jest klasyfikowana jako wystepująca w podszyciu leśnym i zalicza się (z uwagi na "budowę) do drzew małych, wg. klasyfikacji przyrodniczej. Natomist dla klasyfikacji drzew "objętych tym tematem" i zgodnie z Ustawą o ochronie przyrody można śmiało przyjąć, że jest krzewem i nie podlega tej Ustawie, choćby ze względu, że bardzo trudno określić jej wiek (nie wystepuje w tabelach "rocznych przyrostów")
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  15. #15
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kamil_os29

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Solec Kujawski
    Kod pocztowy
    86-050
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12 Zobacz post
    Nefer, zezwoleniu (zgłoszeniu) podlega wycinka DRZEW i to o określonej średnicy. To co chcesz wyciąć należy do "podszycia leśnego". Zarówno bez, jarzębina, leszczyna jak i jałowiec są KRZEWAMI. Więc tnij.
    TAAK tnij a potem innym odetną, takie cuda gadasz że aż strach, zwłaszcza ten bez, jarząb czy jałowiec...

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Temat stary jak świat - a jarzębina się ostała - dała radę
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Dla jasności tylko dodam, że od tamtego czasu, zmieniły się przepisy.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony