dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 41
  1. #1

    Domyślnie potrzebuję porady - jak ogrzać dom?

    no i ja stoję przed dylematem co robić .... kończymy dom 90m2 będzie bardzo dobrze docieplony. mieliśmy instalować kocioł olejowy. ale ta cena za litr oleju ...
    nie biorę pod uwagę pompy ciepła bo to za duży wydatek. przed węglem i pochodnymi bronię się rękami i nogami. gazu ziemnego nie ma. kurcze sama nie wiem co robić. wczoraj oglądałam buderusa g115 używanego kompletną instalację, ale wieczorem mąż stwierdził, stary piec to jak stary samochód dziś czytałam, że technologia nie zmieniła się od 30 lat. myślę nad tym urlichem ed+w 20kw,planujemy - w domu tylko podłogówka + grzejnik w łazience.kominek w salonie, zwykły mały, rekuperator. temperatura przeze mnie akceptowalna 22 stopnie. boję się, żeby nie było za zimno, boję się że będzie jarał 1500 litrów a przy tej cenie to..... katastrofa.
    Kotłownia malutka jakieś 2,1x2,0 czyli mały piec
    Teraz tak.
    1. jakie inne ogrzewanie oprócz oleju?
    2. może zrezygnować z podłogówki w całym domu na rzecz grzejników (bardzo bym nie chciała )
    3. co robić, żeby było ciepło, niedrogo, bezobsługowo
    4. ile kw piec przyjąć - co +cwu
    dziękuję z góry za rady, pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    przy tak małym domu i dobrze ocieplonym ciężko mówić o jakiejkolwiek intensywnej obsłudze zakładając piec z podajnikiem,

  3. #3

    Domyślnie

    a energia e? II taryfa wychodzi jednak taniej niż olej ; 0,3265zł/ kwh dla II taryfy (bez stałych) vs 0,40 zł /kwh dla oleju

  4. #4

    Domyślnie

    własnie. ile będzie ciepła potrzebował? nie wiem. wszyscy twierdzą, że kocioł 15-17 kw to max. boję się babrania w węglu, kurzu i popiele. całe życie miałam w domku ogrzewanie miejskie a tą zimę mieszkaliśmy na wsi czekając na wykończenie domu i paliłam w "normalnym" piecu na węgiel. Tak się zraziłam tym syfem, że nie wyobrażam sobie noszenia tych worów z ekogroszkiem przez dom i potem sypanie go do podajnika.
    Energia elektryczna? czemu nie. tylko jeśli to ma być z podziałem dzień noc, czy jakoś tam, to wiąże się z tymi piecami akumulacyjnymi? czyli podłogówka odpada?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał _Trynity_ Zobacz post
    własnie. ile będzie ciepła potrzebował? nie wiem. wszyscy twierdzą, że kocioł 15-17 kw to max.....czyli podłogówka odpada?
    Ty najlepiej wiesz jak jest zbudowny Twój dom, ale wydaj mi się że 15-17kW wystarczy na 3 takie domy. Policz ozc, to będziesz znał szacunek zapotrzebowania na ciepło. Ozc możesz sam policzyć korzystając z darmowych programów, albo możesz dać do policzenia komuś - np. przy liczeniu świadectwa energetycznego. Podłogówka jest świetnym akumulatorem ciepła, więc nie odpada lecz jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli zrobisz wodną to podłączysz do niej cokolwiek - od kotła elektrycznego, przez olejowy, węglowy, aż do pompy ciepła. Jeśli przeraża Cię pompa ciepła z kolektorem gruntowym (niepotrzebnie, bo można ją tanio wykonać - zerknij do mojej stopki), to możesz pomyśleć o pompie powietrze-woda, która jest tańsza i montuje się ją jak klimatyzator. Ma mniejszą sprawność niż gruntowa, ale i tak rachunki wyjdą o mniej więcej połowę niższe niż grzejąc czystym prądem.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    zgadzam się z Tobą,
    pompa ciepła o mocy 5 kW załatwi sprawę grzania,
    z cwu trzeba by się zastanowić jak je rozwiązać,

  7. #7

    Domyślnie

    W takim domu jak piszesz możesz osiągnąć 50-60kWh/m2, co daje zapotrzebowanie do 5400kWh rocznie na ogrzewanie, jeśli dodamy 4500kWh na podgrzewanie cwu to wstępnie można przyjąć 10000kWh/rocznie. Osobiście skłaniam się do pomysłu taniej pc-pw o mocy do 7kW, przy średnim cop 2,7 rocznie taka pc pobrałaby 3700kWh/rok - koszt do ustalenia wg dostępnych dostawców i taryf, jeśli taka pc okazałaby się mało wydajna przy temp poniżej -15stC (jeśli cop spadnie poniżej 1) to wówczas część tego zapotrzebowania (max do 20%) można zaspokoić ładowaniem podłogówki tanim kotłem elektrycznym w 2 taryfie. Teraz przewidywany koszt eksploatacji takiego systemu, przy wykorzystaniu jedynie kotła elektrycznego koszt 10000kWh sięgałby przy dzisiejszych cenach 3300zł/rok, ale przy w/w pc-pw 1500zł, system mieszany liczyłbym na ok 1800zł (przy założeniu 20% dni z temp poniżej -15stC). Przy takim rozwiązaniu nie brałbym pod uwagę kotła olejowego - szkoda miejsca w tak małym domu, ale również przy ewentualnym jego wyborze (zastąpiłby w tym systemie kocioł elektryczny) to zużyłby do 1000l/rocznie oleju samodzielnie lub 200l w w/w systemie mieszanym - koszt eksploatacji porównywalny do kotła elektrycznego. W takim domu również można zainstalować tani klimatyzator inwerter, który z powodzeniem tanio ogrzeje całość w okresach przejściowych (cop=3), latem schłodzi. Wybór jak zwykle należy do inwestora. Oczywiście w obliczeniach taryfa G12. W liczeniu kosztów pomoże mój kalkulator
    https://spreadsheets.google.com/ccc?...CPfu-_8B#gid=0
    Pozdrawiam i życzę korzystnej decyzji.
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 13-04-2011 o 08:33
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  8. #8

    Domyślnie

    nie liczyłbym na 50-60 kwh/m2 przy temp eksploatacyjnych rzędu 22 stopni.. raczej bliżej 100 kwh/m2

  9. #9

    Domyślnie

    między W2 a W3 w zależności od gazowni różnica oscyluje w zakresie 10 - 13 groszy na m3 (u Ciebie prawie 27 - a to już dużo) - u mnie W2 bo używam 1,85 za m3 (pomorska)

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukep3 Zobacz post
    między W2 a W3 w zależności od gazowni różnica oscyluje w zakresie 10 - 13 groszy na m3 (u Ciebie prawie 27 - a to już dużo) - u mnie W2 bo używam 1,85 za m3 (pomorska)
    To nie u mnie - takie dane ktoś podstawił - można je zmieniać, w szarych polach wstawić roczne zapotrzebowanie w kWh, potem cenę jednostkową oraz sprawność kotła przy odpowiednich nośnikach - wyliczenia na pewno będą prawidłowe. Teraz cenę gazu wstawiłem wg gazowni dolnośląskiej, różnica wypada przy zapotrzebowaniu na 10000kWh 0,0432zł za kWh między W3 i W2 (tj 4,32gr/kWh, oraz 5,9gr/m3)
    Cytat Napisał lukep3 Zobacz post
    nie liczyłbym na 50-60 kwh/m2 przy temp eksploatacyjnych rzędu 22 stopni.. raczej bliżej 100 kwh/m2
    u siebie bez reku osiągam 77W/m2 (dom budowany 10 lat temu), dzisiaj w podanym przypadku w/w można osiągnąć bez problemu.
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 13-04-2011 o 10:02
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukep3 Zobacz post
    nie liczyłbym na 50-60 kwh/m2 przy temp eksploatacyjnych rzędu 22 stopni.. raczej bliżej 100 kwh/m2
    Większość zależy od wykonania i ocieplenia, a nie od tego, czy jest 1 stopień więcej, czy mniej. Dlatego trzeba to oszacować przez ozc, a nie zgadywać na oko.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  12. #12

    Domyślnie

    podjęłam próbę policzenia tego ozc ale to robota na co najmniej weekend

  13. #13

    Domyślnie

    cały weekend i poniedziałek biłam się z tematem ekogroszku. Pomyślałam: trudno. Damy radę. Objeździłam instalatorów i zrobili mi taką szmatę z mózgu, że chyba zwariuję. Każdy mówi co innego. Ten piec jest be drugi mówi, że ok bo sam go ma itd. Ale w jednym się zgadzają. Ekogroszek to syf i trzeba się z tym liczyć i absolutnie odpada postawienie nawet pralki w kotłowni bo będę miała czarne pranie nie wspominając o suszeniu bo to niemożliwe. oprócz tego te kotły są duże i cięzko ustawić coś takiego w małym pomieszczeniu.
    zaczynam myśleć o propanie. kocioł dobrej klasy to 5000 zł podobno. tylko kurcze boję się, że rachunki mnie zabiją. od rana szukam w internecie ile ludziom idzie gazu i są takie rozbiezności, że kurcze sama nie wiem co o tym myśleć. z drugiej strony wykonawca twiedzi, że u nas tylko gaz bo na takim metrażu i ociepleniu nie ma sensu się babrać z węglem i olejem.


    pompa ciepła. mąż nawet myślał, że przy pomocy forumowiczów dałby radę zrobić ... ale kiedy??? pracuje od 8-19 w soboty też. też trzeba 10000 wywalić a efekt może być różny przy samoróbce jeszcze jakby choć raz w życiu widział jak to się robi. więc firma. koszt x2 lub więcej. odpada.

  14. #14

    Domyślnie

    W kotłowni 2x2,1m2 plus jakies drzwi miejsca na pralkę czy pranie przy kotle z podajnikiem raczej nie ma.

    Jeżeli bierzesz pod uwagę model z podajnikiem, to na 90m2 Z ZAPASEM będzie model 12kW

    Przy startach 100W/m2 - potrzeba 9kW w mrozy na potrzeby C.O. plus ok. 2-3kW na bojler
    Nowe budownictwo, spokojnie zakładaj 80W/m2 - potrzeba 7,2kW w mrozy na potrzeby C.O. oraz ok.2-3kW na bojler

    Spalanie 100%mocy 2,03kg/h
    Spalanie moc obniżona 30% - 0,61kg/h ( w okolicy tej mocy kotły pracują ponad 80%dni zimowych)
    Średnio na dobę w zależności od docieplenia budynku i temp. zewn. 12-22kg ekogroszku

    Cenowo w zależności od sterowania ok.6,5 do 6,8

    Gabarytowo przy górnym wyjściu spalin:
    szerokość z podajnikiem 130cm
    wysokość do zasilenia 139cm
    głębokość kotła ok.62cm
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  15. #15

    Domyślnie

    Kocioł na ekogroszek - darowałbym sobie (małe potrzeby, dużo miejsca i - brudny system), koszt eksploatacji systemu olejowego i na propan są podobne do kotła elektrycznego przy tańszej taryfie - za to system elektryczny jest tańszy w inwestycji. Dodam, że użytkownicy takich systemów (ekogroch) ponoszą spore straty w sezonach przejściowych i letnich z uwagi na spadającą sprawność takich kotłów, ponieważ wtedy nie pracują one z nominalną mocą. Jeśli chodzi o
    Cytat Napisał _Trynity_ Zobacz post
    pompa ciepła. mąż nawet myślał, że przy pomocy forumowiczów dałby radę zrobić ... ale kiedy??? pracuje od 8-19 w soboty też. też trzeba 10000 wywalić a efekt może być różny przy samoróbce jeszcze jakby choć raz w życiu widział jak to się robi. więc firma. koszt x2 lub więcej. odpada.
    to bez obaw - taki kocioł potrafi wpiąć do instalacji każdy, a te tańsze to tylko połączyć 2 rury i wtyczka do gniazdka. Wyżej proponowana pc-pw 7kW da radę, ktoś zwracał uwagę na licytację na allegro za 3600zł - do 10k to sporo zostaje.
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  16. #16

    Domyślnie

    dobra, ruszmy temat pompy. czy 100 % glińsko mokre jakie mam już 15 cm pod łopatą, nadaje się takiej instalacji? jaki to typ ma być? woda-woda, ziemia coś tam (pojęcia nie mam na ten temat i muszę szybko nadrobić temat, wybaczcie) takie coś http://allegro.pl/viessmann-vitocall...550847568.html to jest wszystko co potrzebuję (+instalacja zewnętrzna oczywiście)?


    edit : a może kolektory?
    Ostatnio edytowane przez _Trynity_ ; 20-04-2011 o 08:21

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    bardzo dobra cena, kolektory sobie odpuść

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał _Trynity_ Zobacz post
    (pojęcia nie mam na ten temat i muszę szybko nadrobić temat
    nadrób, masz co nadrabiać mówiłem o prostych, tanich pc powietrze-woda, zaczynasz od bardziej wymagających, droższych pc gruntowych - poczytaj dział o pc
    http://forum.muratordom.pl/forumdisp...py-ciep%C5%82a
    kolektory, chociaż mam to popieram 1950
    Ostatnio edytowane przez kbab ; 20-04-2011 o 08:57
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.500
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał _Trynity_ Zobacz post
    cały weekend i poniedziałek biłam się z tematem ekogroszku. Pomyślałam: trudno. Damy radę. Objeździłam instalatorów i zrobili mi taką szmatę z mózgu, że chyba zwariuję. Każdy mówi co innego. Ten piec jest be drugi mówi, że ok bo sam go ma itd. Ale w jednym się zgadzają. Ekogroszek to syf i trzeba się z tym liczyć i absolutnie odpada postawienie nawet pralki w kotłowni bo będę miała czarne pranie nie wspominając o suszeniu bo to niemożliwe. oprócz tego te kotły są duże i cięzko ustawić coś takiego w małym pomieszczeniu.
    zaczynam myśleć o propanie. kocioł dobrej klasy to 5000 zł podobno. tylko kurcze boję się, że rachunki mnie zabiją. od rana szukam w internecie ile ludziom idzie gazu i są takie rozbiezności, że kurcze sama nie wiem co o tym myśleć. z drugiej strony wykonawca twiedzi, że u nas tylko gaz bo na takim metrażu i ociepleniu nie ma sensu się babrać z węglem i olejem.


    pompa ciepła. mąż nawet myślał, że przy pomocy forumowiczów dałby radę zrobić ... ale kiedy??? pracuje od 8-19 w soboty też. też trzeba 10000 wywalić a efekt może być różny przy samoróbce jeszcze jakby choć raz w życiu widział jak to się robi. więc firma. koszt x2 lub więcej. odpada.
    Przy doborze żródła ogrzewania prawidłowe i rzetelne obliczenia w OZC to podstawa, jeżeli ktoś tego wcześniej nie robił i używa starszych wersji to obliczenia te
    mogą byc traktowane jedynie jako oszacowanie z błędem nawet do 50-100%. Projektowe obciążenie cieplne budynku uzyskane z dokładnego obliczenia OZC jest podstawą doboru mocy pompy ciepła. Jako najefektywniejsze a jednocześnie najdroższe dolne źrodło to odwiert pionowy. Metr bieżący tego źródłą daje nam ok. 55W praktycznie w całym okresie grzewczym poniżej 10m głębokości. Dla mocy np. 6 kW powinien wystarczyć 1 odwiert 120 m. Pompy powietrze woda dla temperatur poniżęj -10 st mają współ. COP poniżej 2, koszt eksploatacji jest duży, czyli tani zakup duży koszt eksploatacji

  20. #20

    Domyślnie

    cena odwiertów to jakieś nieporozumienie. wtedy koszt pompy ok 45 tyś jak nie więcej. może dla domu 200 m2 to ma sens, ale u mnie to 20 lat na zero w porównaniu z propanem. nie mówiąc o ekogroszku czy pelletach. jeżeli już to poziome jak użytkownik RWXW, tym bardziej, że za domem mam 2,5 ha nieużytków. tylko w jego opisie znalazłam, że lepiej jak są niżej a dom wyżej, czyli zostaje mi jakieś 25x20m przed domem, żeby nie rozpruwać drogi dojazdowej w tym glińsku położonej. Sama nie wiem ....

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony