dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 24
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    fotofiz

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Sędzinko
    Posty
    1

    Domyślnie Podłogówka przed czy za zaworem czterodrogowym

    Witam!
    Od dłuższego czasu noszę sie z modernizacją instalacji CO.
    Niestety jednak nie moge znaleźć nigdzie jednoznacznych odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.
    Posiadam instalację klasyczną
    Piec Co węglowy który zasila grzejniki i bojler cwu jednocześnie z jednej pompki oraz ogrzewanie podłogowe które skłąda się z szafki z rozdzielaczem , mieszaczem i własną pompką

    Wada tego układu jest taka że woda cwu wychładza sie wraz z piecem, stąd pomysł dołożenia dodatkowego układu z osobną pompką cwu i zaworem zwrotnym, oraz przy okazji dodania zaworu czterodrogowego.
    I tu jest pytanie:
    Wiem że układ cwu należy wpiąć w instalację (tak zasilanie jak i powrót) między piecem a zaworem 4 drogowym- czyli przed zaworem na zasilaniu, a za na powrocie.
    A jak to jest z podłogówką? skoro ona ma swój układ mieszający i pompkę? Czy nalezy wpiąć układ podłogówki-tak zasilanie jak i powrót również przed zaworem czy za? Jakoś trudno mi otrzymać jednoznaczną odpowiedź- dzwoniłem do firmy zajmującej się tym i odpowiedź była: "że raczej za"....? choć skoro ma własny mieszacz to wydaje mi się że przed,


    Będę wdzięczny za wszelkie podpowiedzi
    pozdrawiam serdecznie

  2. #2

    Domyślnie

    U mnie jest przed zaworem 4-drogowym.
    Inaczej, żeby chodziła podłogówka, będziesz musiał równocześnie grzać grzejniki, a nie o to chodzi. Są to 2 układy niezależne od siebie.
    Domek 425m2, kubatura 1700m3
    http://muratordom.pl/galerie/wnetrza/domek,1949/

    Szukasz psa? Chcesz psa? Nie kupuj, tylko adoptuj!!!
    http://akity.pl/

    http://www.anetasobierysuje.pl/

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    błąd!
    grzejniki zawsze będą miały wyższą temperaturę zasilania niż podłoga, więc ciepła za 4d nie zabraknie
    podłoga przed 4d to temperatura powrotu rzędu 20-30C i po kilku latach zgon kotła
    R-290 pod strzechy

  4. #4

    Domyślnie

    Przecież rozdzielacz podłogówki ma jakiś tam swój zawór mieszający n-drogowy. Zimny powrót masz tylko przez kilkanaście minut przy pierwszym starcie kotła i podłogi. Potem powrót rośnie powyżej 40 stopni.
    Jak wepniesz się za zawór 4-drogowy zabierasz sobie możliwość włączenia samej podłogówki bez grzejników, bo niby skąd ma iść ciepła woda do podłogi, jak zawór 4d przy kotle jest zamknięty.
    U mnie przy włączonej samej podłodze temperatura powrotu jest 44*-46*, więc nie ma co się obawiać, że kocioł szlak trafi.
    Domek 425m2, kubatura 1700m3
    http://muratordom.pl/galerie/wnetrza/domek,1949/

    Szukasz psa? Chcesz psa? Nie kupuj, tylko adoptuj!!!
    http://akity.pl/

    http://www.anetasobierysuje.pl/

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    pytanie zasadnicze: czy masz pompę kotłową w obiegu kotłowym?
    jak masz, to ok możesz wpinać i przed 4d
    jak nie masz, to nie uwierzę ci nigdy w to, że temp powrotu wynosi 44-46C
    taką temperaturą są zasilanie podłogówki już przy dosyć tęgich mrozach

    co do sterowania, to wystarczy zakręcić zawór na zasilaniu grzejników przy 4d lub w szafce rozdzielacza.
    jak podłogówka ma własną pompę z zaworem mieszającym, to wpinasz ją za 4d ale przed pompą na grzejniki. Jak pompa będzie wyposażona w zawór zwrotny, to wystarczy ja odłączyć jakimś sterownikiem i po grzaniu.
    R-290 pod strzechy

  6. #6

    Domyślnie

    A jak zawór 4d jest z siłownikiem? Zeby się otwierał i zamykał musi chodzić pompa CO od grzejników.
    Domek 425m2, kubatura 1700m3
    http://muratordom.pl/galerie/wnetrza/domek,1949/

    Szukasz psa? Chcesz psa? Nie kupuj, tylko adoptuj!!!
    http://akity.pl/

    http://www.anetasobierysuje.pl/

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    nie che mi się tak przedrzeźniać, co by było jak by babcia miała wąsy
    jak chcecie, tak sobie montujcie
    R-290 pod strzechy

  8. #8

    Domyślnie

    Vld prośba.
    Czy w proponowanym przez Ciebie układzie musi być pompka na obiegu kotłowym tj przed zaworem czterodrogowym ? Czy wystarczą pompki za zaworem tj na obieg grzejnikowy i podłogowy ?
    Mam ukłąd proponowany przez zyzolka (podłogówka przed zaworem) i działa bez pompki obiegu kotłowego.
    Pzdr

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    to zależy jaki mniej więcej udział procentowy stanowi podłoga do grzejników. Jak jest dobrze ponad 50, to nawet dobrze zbudowany obieg kotłowy może nie dać rady grawitacyjnie podgrzać powrót. Wtedy konieczna jest pompa kotłowa. Podłogówki przed 4d w ogóle nie uznaje, jak już ktoś musi to rozdzielać, to niech grzejniki wepnie przed 4d, a podłogę za nim.
    4d nie jest zaworem kulowym i trudno tego od niego głównie wymagać. Główne jego zadania to obniżanie temp na zasilaniu instalacji i jednocześnie podwyższanie temp powrotu. Najczęściej ta druga funkcja jest w znacznym stopniu ograniczona zbyt dużą różnicą przepływów po stronie instalacji napędzanej pompą w porównaniu do strony kotłowej działającej grawitacyjnie.
    R-290 pod strzechy

  10. #10

    Domyślnie

    Dziekuję
    Przystępnie napisane dzięki czemu zrozumiałem.
    Mam układ gdzie z uwzględnieniem pompy cyrkulacyjnej i CO jest razem 5 pompek co i dodawanie jeszce jednej na obieg kotłowy wydawało mi sie dziwne biorac pod uwagę starą, sprawdzoną grawitacje
    Przy uładzie który opisuje zyzolek różnica temp w zimie pomiedzy zasilaniem a powrotem była u mnie ok 6-10 C. Zastanawiam sie na ile może jeszce pomóc przepięcie samych powrotów tak aby powrót z podłogówki był ostatni licząc od pieca. tj za wcinkami z zaworu 4drogowego i co (które powinny mieć wyższą temperaturę na powrocie? W instalacji 90% to podłogówka, grzejniki 3 szt.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    możesz zamieścić jakiś uproszczony schemat swojej instalacji?
    bo dla mnie to conajmniej dziwne, jak 90% naplywającej wody z podłogi o temperaturze ok 30C nagle podnosi swoją tempersturę do 45-50C wymaganych na powrocie. Może masz pompę cwu załączoną na stełe i ona pełni funkcję pompy mieszającej?
    Po ci w takim razie tam 4d skoro są tylko 3 grzejniki, a podłogówka jest przed 4d?

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał Vld Zobacz post
    możesz zamieścić jakiś uproszczony schemat swojej instalacji?
    Uproszczony schemat
    Załącznik 140191

    Cytat Napisał Vld Zobacz post
    bo dla mnie to conajmniej dziwne, jak 90% naplywającej wody z podłogi o temperaturze ok 30C nagle podnosi swoją tempersturę do 45-50C wymaganych na powrocie. Może masz pompę cwu załączoną na stełe i ona pełni funkcję pompy mieszającej?
    Po ci w takim razie tam 4d skoro są tylko 3 grzejniki, a podłogówka jest przed 4d?
    Pompa CWU jako mieszająca. Działać działa staram sie zrozumieć czy dobrze i czy moze tak działać.

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Regut1 Zobacz post
    Uproszczony schemat
    Załącznik 140191



    Pompa CWU jako mieszająca. Działać działa staram sie zrozumieć czy dobrze i czy moze tak działać.
    Wlasciwie to przedstawiles wzorcowy schemat instalacji grzejnikowo-podlogowej. Nic tu nie tzreba zmieniac. Rozgalezienie na podlogowke oczywiscie powinno byc przed zaworem 4d.

  14. #14

    Domyślnie

    Dasz radę, jakoś to opisać, żebym mógł zrozumieć ?

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    ja bym to wykonał tak:
    2 pompy + pogodówka
    lub 3 pompy + 2 termostaty pokojowe typu Tybox 810 - to rozwiązanie znacznie bardziej sterowalne i zapobiegające okresowemu przegrzewaniu lub wychładzaniu pomieszczeń. No chyba, że masz siłowniki na każdej pętli i termostaty w każdym pokoju.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	układ.jpg
Wyświetleń:	1394
Rozmiar:	85,0 KB
ID:	140309  
    R-290 pod strzechy

  16. #16

    Domyślnie

    Ad. 1
    1) Sterownik pieca to e-coal. Jego czujniki i sterownik obsługują prace pomp podłogowych na zasadzie włącz/wyłącz czylli tak jak radzisz,
    2) Czemu ma służyć zawór kryzujący na zasileniu i mechaniczne sterownie zaworem? Sterownik pieca ma opcje czujnika zasilenia i obsługi pompy kotłowej. Może można to jakos wykorzystać w miejsce siłownika ?
    3) Kwestia zaworu termostatycznego z kapilarą na powrocie bojlera - wydaje mi sie że może obsługiwać czujnik sterownika, który steruje pracą pompy CWU i przy spadku temperatury w bojlerze uruchamia pompe.
    Także pkt. 1) i 3) jest tak jak radzisz. Do roważenia zostaje kwestia pkt 2 i przepiecie zasilenia obiegu grzejnikowego przed zawór 4 drożny.

    Kurcze - robi sie z tego wyższa matematyka

    Pzdr

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    1 to nie jest takie samo działanie. ecoal przechodzi na prace cykliczną lub wyłącza pompę po osiągnięciu zadanej, a cykle włącz/wyłącz są stałe z góry zdefiniowane i mają na celu powolne obniżenie temperatury. Natomiast w tym termostacie cykle są zmienne długość włączenia i przerwy zmienia się w zależności jak daleko temperatura aktualna znajduje się od temperatury zadanej. W efekcie po pewnym czasie termostat dobiera takie czasy włączenia i przerwy, że temperatura w pomieszczeniu pozostaje na stałym poziomie, a wraz ze zmianą warunków zewnętrznych temperatura, wiatr czy nasłonecznienie zmienia je w zależności od potrzeb. Dzięki temu nie ma wahania temperatury w pomieszczeniu i nie ma efektu wychłodzenia wody w obiegu, obciążenie kotła zmienia się płynnie bez niepotrzebnych skoków mocy.
    3 Podobnie rzecz się ma z zaworem termostatycznym z kapilarą do ładowania cwu, działać będzie jak na grzejniku ciągle i delikatnie uzupełniać straty ciepła w zasobniku. Nie będzie efektu, że włączająca się pompa cwu nagle burzy z trudem dobierane przez sterownik parametry spalania i wpędza go na 100% mocy. Po czym znów przez kilka musi redukować swoją moc i szukać równowagi.
    2 zawór kryzujący może się przydać przy małym zapotrzebowaniu na ciepło do podłogówki, a tym samym małym otwarciu zaworu 4d. Wtedy może się okazać, że przepływ przez grzejniki czy zasobnik cwu jest nie wystarczający. Odpowiednie zdławienie przepływu przez 4d pozwoli podnieść przepływy w grzejnikach i cwu. NIe wiem jak dokładnie ecoal steruje pompą kotłową, ale jak miałby ja włączać tylko gdy wykryje niską temperaturę powrotu, to w tym moim proponowanym rozwiązaniu takie sterowanie raczej się nie sprawdzi. Pompa kotłowa musiała by pracować cały czas. Mechaniczne sterowanie zaworem? W zależności od warunków ustalałbyś temperaturę zasilania podłogówki, w przypadku zastosowania termostatów, wystarczy raz ustawić np 45C, a resztę zrobią termostaty.
    Problem może być, gdy będziesz chciał mieć wyższą temperaturę cwu, niż temperatura kotła lub latem. Wtedy niestety nie da się zrezygnować z oddzielnej pompy cwu
    R-290 pod strzechy

  18. #18

    Domyślnie

    Odpowiadam teraz bo musiałem sobie na spokojnie to przetrawić.
    Rozumiem że:
    1) Przy sterowaniu podłogówki termostatami, sterownie autoimatyczne i siłownik dla zaworu 4drogowego nie jest konieczne,
    2) Na schemacie pompka Co (kotłowa) za zaworem 4 drogowym zostaje, rozumiem że pompki podłogowe same sobie nie poradzą, tak jak jest to na pierwszym schemacie (tj, podłogówka przed zaworem) ?
    3) Pompę CWU mam przełożyć na powrót jako (mieszająca),
    4) W perspektywie jeszcze jedna pompa do CWU na lato.

    W przypadkutych zmian zyskuje płynne sterownie temperturą wody w zależnosci od zapotrzebowania (stabilna sterowanie mocą kotła) i ochrornę powrotu.
    Zapowiada sie niezła zabawa.

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800)
    Vld

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    warszawa
    Posty
    3.215

    Domyślnie

    1 nie jest, ale musi być coś co zabezpieczy instalację połogi przez temperaturą powyżej 50C
    poza tym z 4d możesz temperaturą obiegu kotłowego tzn kotła regulować temperaturę cwu, np 60C kotła, 60C na grzejniki i 60C cwu, ale tylko 45C za 4d na podłogi.
    2 poradzą sobie, to są dwie wersję: z jedną pompą + siłownik + pogodówka, lub dwie pompy i dwa termostaty do każdej pompy. Można też zrobić na jednym termostacie i jednej pompie, jak jest jedno dobre i reprezentatywne miejsce pomiaru temperatury dla całego budynku.
    3 nie wiem co planujesz i na jakie rozwiązanie się zdecydowałeś
    4 latem wystarczyło by pompę mieszającą podpiąć pod wyjście pompy CWU w sterowniku. Albo w jakiś inny sposób zimą zmusić pompę cwu wpiętą w obiegu kotłowym do pracy ciągłej, a latem do pracy tylko na potrzeby cwu.
    R-290 pod strzechy

  20. #20

    Domyślnie

    Rozmawiamy o moim schemacie w kontekście zaproponowanych przez ciebie zmian.
    Ad 1
    Aktualnie w rozdzielaczach podłogowych są zawory 3drożne, termostatyczne z kapilarą co w połączeniu z pompą nazywam mieszaczem, gdzie mechanicznie steruje się temperaturą zasilania na każdy z rozdzielaczy. Dom praktycznie 99% to podłogówka. Zabezpiecza to podłogówkę przed temp > niż 50C W pozostałym zakresie można ręczne sterować zaworem 4 drożnym,
    Ad 2
    Mieszacz jest na każdy z rozdzielaczy .Zostaje nam pompa za zaworem 4 drożnym (na moim schemacie). Po zaproponowanej przez Ciebie przepięciu podłogówki za zawór 4-drożny, a grzejników przed zawór, pompa na schemacie została a dodatkowo pojawia się nowa na powrocie do pieca, a znika pompa od CWU .

    Pytania czy pompa co za zaworem 4 dr nie jest zbędna w sytuacji w której podłogówka chodzi na swoich pompach mieszaczy. Zatem pozostaje kwestia proponowanego przez ciebie przepięcia pompy CO na powrót do pieca (mieszająca) lub pozostawienia pompy na jej dotychczasowym miejscu, a na powrót przepiecia pompy CWU?
    Ad 3
    Mam stan faktyczny tak jak na moim schemacie i chce ustalić jakie zmiany wprowadzić żeby jak najmniejszym kosztem i przy wykorzystaniu sterownika osiągnąć poprawnedziałanie niekoniecznie z pełną automatyką i wodotryskami ale zgodnie ze sztuką instalatorską.
    Ad 4
    Kolejna kwestia czy jest sens likwidować pompę CWU ładującą bojler.

    Jeżeli mogę prosić o skorygowanie pod tym kątem, Twojego schematu.
    Od kilku dni robię wykończeniówkę biały montaż, podłączenia itp.. Czasu i sił na forum już brakuje. Chciałbym skończyć zabawę z instalacją, żeby nie robić tego w zimę. Jeżeli możesz doroadzić będzie super.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony