dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 31 z 245
Pokaż wyniki od 601 do 620 z 4881
  1. #601
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Nydar ma WM bo jednak jest wentylator wdmuchujący świeże powietrze.Dla grawitacji za małe przekroje zastosowałem w GWC ,stąd konieczność wentylatora.
    Pomysł na wentylację precyzyjną wydaje się bardzo ciekawy.Obecny model rodziny i brak rodzin wielopokoleniowych powoduje,że zostaje małżeństwo w dużym domu z centralą 300-400m3/h.Ideałem była by wentylacja min.każdego pomieszczenia ze względu na wydzielanie z otaczających przedmiotów chemii,natomiast wentylacja o odpowiednich wydajnościach w miejscach-pomieszczeniach gdzie w danej chwili znajduje się człowiek.Jesteś w sypialni wentylujesz sypialnie.Reszta pomieszczeń na bezwzględne minimum.Połączyć to z higrometrem w łazienkach i kuchni ,coby zostawiony gar z obiadem nie zaparował domu.Proste jak drut.Cenowo pewnie nie za natto.

  2. #602

    Domyślnie

    wiadomo że precyzja jest dobra (po grzyba wentylować normami puste pomieszczenia - święte słowa), tyle że trzymając się przepisów to ona słono kosztuje
    to tylko moje zdanie, być może błędne więc niech mnie ktoś naprostuje, jeśli uraziłem kogoś to niezamierzenie i za to przepraszam

  3. #603
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Jak tam Panowie wentylujecie ? Jak tam CO2 ?
    Jak tam Wasze wydajności mają się do norm obliczonych na nie zaczadzenie się(zbyt duże stężenie CO2)

    Wymagane strumienie powietrza wynoszą (zgodnie z normą: PN-83/B-03430/Az3:2000 Wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej – Wymagania):
    sam napisałeś do czego odnosi się ta norma ...
    teraz oświeć nas i napisz jakie są normy dla domków jednorodzinnych...?

  4. #604
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    ujarał się czymś i tyle

  5. #605
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Najważniejszą normą z punktu widzenia projektanta jest norma PN-83/B-03430
    Dnia 8 lutego 2000 r. uchwalono zmianę Az-3 do tej normy

    Najważniejsze postanowienia normy :
    Budynki mieszkalne:
    1.Strumień objętości powietrza wentylacyjnego w budynku mieszkalnym jest określony przez sumę strumieni powietrza usuwanego z pomieszczeń pomocniczych. Strumienie te powinny wynosić co najmniej :


    • w kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchenkę gazową lub węglową - 70 m3/h
    • w kuchni z oknem zewnętrznym, wyposażonej w kuchenkę elektryczną :

    a) w mieszkaniu do 3 osób - 30 m3/h
    b) w mieszkaniu dla więcej niż 3 osób - 50 m3/h


    • w kuchni bez okna zewnętrznego wyposażonej w kuchnię elektryczną - 50 m3/h
    • w łazience ( z WC lub bez) - 50 m3/h
    • w wydzielonym WC - 30 m3/h
    • w pomocniczym pomieszczeniu bezokiennym - 15 m3/h
    • w kuchni bez okna zewnętrznego, wyposażonej w kuchnię gazową obowiązkowo z mechaniczną wentylacją wywiewną - 70 m3/h
    • dla pokoju mieszkalnego oddzielonego od pomieszczeń kuchni, łazienki i WC więcej niż dwojgiem drzwi lub pokoju znajdującego się na wyższym poziomie w wielopoziomowym domu jednorodzinnym lub w wielopoziomowym mieszkaniu domu wielorodzinnego- 30 m3/h


    http://www.instalacjebudowlane.pl/130-26-76.htm
    nie świruj, nie o to pytał

    Jak cytujesz tytuł to nie rób błędów interpunkcyjnych - nie będziesz głupot pisał

  6. #606
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post
    ujarał się czymś i tyle
    według tego co podał to w mojej chacie wystarczy aby kuchnia miała te 70m3 wyciągu ( jak włączę went. to mam 150... ) i łazienka ze sraczem te 50m3 ( na wentylatorach mam 90m3... )i pan od odbiorów went. może się w fujarkę pocałować...

    Arturo... ty masz jakąś schizę na punkcie tych norm...?
    normalnie niczym pyxis z legionellą czy jakoś tam...

  7. #607
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    nydar

    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Bydzia
    Kod pocztowy
    85-638
    Posty
    9.859

    Domyślnie

    Najważniejszą normą z pkt.widzenia użytkownika jest (mimo,że nie istnieje) wilgotność powietrza +/-40% i CO2<1000ppm.To jest norma zdroworozsądkowa.Jaki kto ma układ wydalania powietrza z domu, takie ma zapotrzebowanie aby w/w parametry utrzymać.Przy tradycyjnej WM taka korelacja nie zajdzie bez dodatkowej energii na nawilżanie.W moim rozwiązaniu jest i wilgotność na odp.poziomie i ppm-y CO2.
    Należy jedynie wystrzegać się otwartego ognia.Zamiast kuchni gazowej,płyta indukcyjna lub kuchnia elektryczna.

  8. #608
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Śmieszne pytanie i żeby było śmieszniej to zapytam w podobnym tonie.
    Czemu w kształtki nie wlewałeś betonu klasy B5 ?
    Przecież klasy betonu to wg Ciebie nic nie znaczące cyferki,które można olać...
    w moje kształtki wlałem to co udało się ukręcić betoniarką ...
    a jaką klasę ma to nie mam pojęcia...

  9. #609
    ELITA FORUM (min. 1000)
    andriuss

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-777
    Posty
    1.437

    Domyślnie

    Panowie, wytłumaczcie konkretnie jak to jest. Co roku przychodzi do mnie kominiarz. Mam wywiewną na Heliosach. Rozumiem, że przychodzi po to, aby się upewnić, że ten Helios przetłacza normową liczbę m3. Gdyby ten sam wentylator był ustawiony na 20 m3 kiedy nikogo nie ma i 60 m3 kiedy ktoś jest (w tym kominiarz), czy w ogóle wyobrażalne jest to, że będzie on dociekał, czy te 60 m3 jest 24x7, bo ciąży nad nim jakiś obowiązek w tym zakresie? Czy ja łamię jakieś normy, jeśli wyjeżdżając na wakacje wyłączam korki m.in. odpowiedzialne za wentylację? A co z domami weekendowymi? Czy ktoś słyszał o tym że ktoś się kiedyś dopieprzył, czy to tylko nadgorliwa interpretacja przepisów z naszej strony?

    Wydaje mi się, że argument pt. instalator nie może zrobić mniej, bo nie wyjdzie z sądu, jest odrobinę naciągany. Ja bym poprosił o bieg tzw. normowy, gdzieś w środku skali, żeby mieć możliwość korekty i w dół i w górę. Instalatorowi mógłbym podpisać, że poniżej będę tylko zmieniał na okoliczność wakacji. A jeśli rodzina spędza dzień roboczy poza domem, to sama integracja wentylacji z systemem alarmowym, jeśli ktoś używa, da jakieś 1/4 oszczędności na koszcie wentylacji.

  10. #610

    Domyślnie

    Masz chyba przy tym Heliosie łącznik świecznikowy, który steruje dwoma prędkościami wentyla. Tak jest na Ursynowie i w Wilanowie (Miasteczko Wilanów). Nie wiem czy wszystkie tak mają.
    I już mieszkamy !

  11. #611
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    Wszelkie zmiany wilgotności względnej DOMU zachodzą w dniach nie w minutach...
    Oszczędność na wentylacji rzędu 1/4 z około 11zł (czyli poniżej 3zł/mc) to POTĘŻNA oszczędność!!!
    Warta tych kabli i automatyki!!!

    Pozdrawiam
    Adam M.

  12. #612

    Domyślnie

    Energia elektryczna do wentyli to jedno. Straty na ogrzewaniu to chyba drugie.
    I już mieszkamy !

  13. #613
    Banned NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    adam_mk

    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.218

    Domyślnie

    Napisz, proszę, jak wiele MOCY grzewczej tracisz w jednostce czasu wentylacją poprawnie puszczoną.
    Ile energii na dobę tracisz?
    Przelicz, proszę na klocki drewna do kotła (np. w kg.)

    Adam M.

  14. #614
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Napisz, proszę, jak wiele MOCY grzewczej tracisz w jednostce czasu wentylacją poprawnie puszczoną.
    Ile energii na dobę tracisz?
    Przelicz, proszę na klocki drewna do kotła (np. w kg.)

    Adam M.
    w 1m3 podgrzanym o 1k mamy ok.0,33w energii...
    na podgrzanie 100m3 powietrza z temp.0* do 20* potrzeba ok.0,6kwh...
    na dobę to już ponad 14kwh wentylując z taka wydajnością ..

  15. #615

    Domyślnie

    Ja nic nie muszę liczyć. Jeśli puszczę zbyt długo na full swoja wentylację to i częściej kocioł się wtedy włącza. Jedni jada na najniższym biegu, inni montują timery i leca cyklami, jeszcze inni całkiem wyłączają centrale i układy pod swoją nieobecność. Dla tego chętnie czytam tutaj o pomiarach i zależnościach. Mam nadzieję, że kiedyś wyjdzie z tego fajny wykres, niezależny od norm, obliczonych być może dla WG. Pomiary, odczucia, efekty..... podoba mi się to : ).
    I już mieszkamy !

  16. #616
    ELITA FORUM (min. 1000)
    andriuss

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-777
    Posty
    1.437

    Domyślnie

    Cytat Napisał jasiek71 Zobacz post
    w 1m3 podgrzanym o 1k mamy ok.0,33w energii...
    na podgrzanie 100m3 powietrza z temp.0* do 20* potrzeba ok.0,6kwh...
    na dobę to już ponad 14kwh wentylując z taka wydajnością ..
    Ciepła jawnego. A odparowanie to też nie pies. A ja nie chcę się pozbywać tej energii, bo mam za sucho. Oczywiście te 500 czy 1000 kwh nikomu nie robią różnicy, pytanie bardziej o sens wc wentylowanego 24 h używanego średnio przez pięć minut dziennie (takiego gościnnego, nie łazienki).

  17. #617

    Domyślnie

    Cytat Napisał andriuss Zobacz post
    ...pytanie bardziej o sens wc wentylowanego 24 h używanego średnio przez pięć minut dziennie (takiego gościnnego, nie łazienki).
    Tak mnie niedawno przyszło: powiedzmy nawiew centralny (jeden czy tam dwa w holu), natomiast do wc dać szczelne drzwi plus anemo wyciągowy plus osobno nawiew (dopływ) jako połączenie z anemo wyciągowych z pokojów. Czyli WC robi za taką większą skrzynkę rozprężną Powietrze z holu do pokojów, stamtąd wyciągane poprzez wc i na zewnątrz.

  18. #618
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Indiana_

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    878

    Domyślnie

    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post
    I tu się chłopaku mylisz po raz pierwszy, ... i niestety nie ostatni
    Hmm, mam normę 3430 z lat 70-trych, i jest tam jak byk tradycyjne 50 i 70m3/h.... Kto tu się myli? I to właściwie przy każdym poście? Szkoda ciągnąć tę dyskusję, bo na takim poziomie merytorycznym dyskusji i tak nic nowego się nie dowiem...

  19. #619
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Indiana_

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    Chrzanów
    Kod pocztowy
    32-500
    Posty
    878

    Domyślnie

    Odnośnie wentylacji sterowanej, właściwie nie ma problemu by do każdego pomieszczenia dać niezależne przepustnice sterowane systemem inteligentnego budynku z czujnikami ruchu i stężeniem wilgoci, - pytanie tylko po co potrajać cenę instalacji? W DOBRZE WYKONANYM I SZCZELNYM BUDYNKU z WM nie ma problemów z wilgotnością. Jakoś wszyscy mają w największe mrozy nie mniej niż 30%, a normalnie ok. 40% przez całą zimę. Najgorzej jest w domkach drewnianych, bo tam standardem jest 20% i mniej, ale też ilość dziur i nieszczelności jest zwykle porażająca...


    Arturo - a co do norm to chyba lepiej się tutaj nie odzywajmy, tylko róbmy swoje Co właściwie nam przeszkadza, że inni robią sobie według własnych "odkrywczych" teorii? Grunt, żeby nasze instalacje nie zmuszały użytkowników do natychmiastowego zakupu mierników CO2 po pierwszym miesiącu użytkowania budynku
    Ostatnio edytowane przez Indiana_ ; 03-03-2013 o 12:43

  20. #620
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    skoro napisałeś w tamtym poście, że to norma sprzed czasów zanim ktokolwiek o WM słyszał, więc siła rzeczy WM nie mogła dotyczyć.

    WG czy WM ma zapewnić wentylację na określonym poziomie. Jeśli udowodnisz, że zaklejanie kratek WG zapewnia wartości normowe, nie ma problemu. Obaj wiemy,że nie udowodnisz. Więc gdzie powód czepiania sie do WM z możliwością obniżenia wydatku do 70-100m3/h?

Strona 31 z 245

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony