dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Question Filarek - na stropie czy pod???

    Witam
    Proszę o pomoc w rozszyfrowaniu projektu domu jednorodzinnego. Na rzucie stropu Terriva mam zaznaczony Filarek FL-1. W całym projekcie nie ma o nim słowa poza opisem pod wyżej wymienionym rzutem stropu : "Filarek FL-1 należy wykonać z cegły pełnej o wytrzymałości na ściskanie fb=20MPa na zaprawie zwykłej M5". Czy dobrze rozumię, że ten filarek ma być wymurowany od fundamentu aż do stropu?? Jak widać po obu jego stronach znajdują się otwory drzwiowe na parterze. Lub, może dla mnie mniej prawdopodobne, że filarek ma być wymurowany, na stropie, lecz w tym wypadku w jakim celu i na jaką wysokość, aż pod dach? Poddasze jest użytkowe ale bez żadnych ścian murowanych, tylko szkieletówki. Wątpliwości co do tego filarka biorą się z tąd, że jest on zaznaczony na rzucie stropu, natomiast nie ma go na rzucie ścian nośnych parteru.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rzut stropu.jpg
Wyświetleń:	319
Rozmiar:	20,6 KB
ID:	151520

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał czarn-y Zobacz post
    Witam
    Proszę o pomoc w rozszyfrowaniu projektu domu jednorodzinnego. Na rzucie stropu Terriva mam zaznaczony Filarek FL-1. W całym projekcie nie ma o nim słowa poza opisem pod wyżej wymienionym rzutem stropu : "Filarek FL-1 należy wykonać z cegły pełnej o wytrzymałości na ściskanie fb=20MPa na zaprawie zwykłej M5". Czy dobrze rozumię, że ten filarek ma być wymurowany od fundamentu aż do stropu?? Jak widać po obu jego stronach znajdują się otwory drzwiowe na parterze. Lub, może dla mnie mniej prawdopodobne, że filarek ma być wymurowany, na stropie, lecz w tym wypadku w jakim celu i na jaką wysokość, aż pod dach? Poddasze jest użytkowe ale bez żadnych ścian murowanych, tylko szkieletówki. Wątpliwości co do tego filarka biorą się z tąd, że jest on zaznaczony na rzucie stropu, natomiast nie ma go na rzucie ścian nośnych parteru.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rzut stropu.jpg
Wyświetleń:	319
Rozmiar:	20,6 KB
ID:	151520
    Tak jak przypuszczasz filarek ma być na parterze i przenosi obciążenia z dwóch nadproży-pewnie konstruktor obliczył,że materiał z jakiego są wykonane ściany parteru jest za słaby.

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki. Ściany nośne konstrukcyjne to Porotherm 25 klasa na ściskanie 15. Chyba i tak wybiorę się do projektanta, który adaptował projekt. Oryginalnie filarek ma mieć 43cm szerokości. Jednak projekt został troche zmieniony i jeden z otworów drzwiowych został przesunięty. W wyniku tego filarek będzie mieć 90cm, czyli ponad 2 razy szerszy, więc może wystarczy tylko porotherm.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony