dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 74 z 84
Pokaż wyniki od 1.461 do 1.480 z 1665
  1. #1461

    Domyślnie

    widocznie nie schłodzili wystarczająco wody przed puszczeniem jej w obieg i/lub mieli rurki co 10 cm bo nie zrobili OZC i projektu podłogówki no i instalator tak wszędzie przecież robi i "będzie pan zadowolony"

    wszystkim idzie ogrzać podłogówkę, tylko kwestia ile trzeba schłodzić wodę do tego, skoro z takiego pieca wychodzi woda o temp lekko 2 x wyższej niż potrzebna do podłogówki

  2. #1462
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał kater-acme Zobacz post
    ...lub mieli rurki co 10 cm
    Im więcej rurek, tym niższa temperatura zasilania

  3. #1463
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał kater-acme Zobacz post
    widocznie nie schłodzili wystarczająco wody przed puszczeniem jej w obieg i/lub mieli rurki co 10 cm bo nie zrobili OZC i projektu podłogówki no i instalator tak wszędzie przecież robi i "będzie pan zadowolony"

    wszystkim idzie ogrzać podłogówkę, tylko kwestia ile trzeba schłodzić wodę do tego, skoro z takiego pieca wychodzi woda o temp lekko 2 x wyższej niż potrzebna do podłogówki
    Rozstaw nie ma tu nic do rzeczy (no chyba że dał za rzadko! np. 25-30cm). Tylko temperatura wody zasilającej OP i ocieplenie domu.
    Żeby obniżyć temp, zasilania OP stosuje się zawory mieszające. Więc źródło ciepła nie ma takiego znaczenia, może być tez kocioł na węgiel.
    Ostatnio edytowane przez fenix2 ; 27-01-2015 o 09:23 Powód: dopis

  4. #1464
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Liliputek

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Kraków
    Posty
    916
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    mam jeszcze jedno, być może dziwne, pytanie
    słyszałam, że ogrzewanie podłogowe nie sprzyja alergikom, ponieważ kurz ciągle się unosi w powietrzu, czy jest to prawda? czy rekuperator ma w tym jakieś znaczenie?
    Osobiście w mieszkaniu mam grzejniki i moim zdaniem też kurz sie ciągle unosi... a najbardziej widać to w południe, w sobotę, jak akurat jestem w domu

  5. #1465

    Domyślnie

    Z kurzem to też mit, krótko mówiąc.

  6. #1466
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liliputek Zobacz post
    mam jeszcze jedno, być może dziwne, pytanie
    słyszałam, że ogrzewanie podłogowe nie sprzyja alergikom, ponieważ kurz ciągle się unosi w powietrzu, czy jest to prawda? czy rekuperator ma w tym jakieś znaczenie?
    Osobiście w mieszkaniu mam grzejniki i moim zdaniem też kurz sie ciągle unosi... a najbardziej widać to w południe, w sobotę, jak akurat jestem w domu
    Połóż sobie trochę kurzu na dłoni. Uniesie się? Twoja dłoń ma niecałe 36 stopni, podłoga w duże mrozy 25-26, a kaloryfery 60. Chyba już rozumiesz?

  7. #1467
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Liliputek

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Kraków
    Posty
    916
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liwko Zobacz post
    Połóż sobie trochę kurzu na dłoni. Uniesie się? Twoja dłoń ma niecałe 36 stopni, podłoga w duże mrozy 25-26, a kaloryfery 60. Chyba już rozumiesz?
    w sumie... w ten sposób nie pomyślałam
    Dziękuję Wam za odpowiedzi

  8. #1468

    Domyślnie

    Oczywiście, tak jak już napisali inni, z oknami dachowymi nie ma kłopotu. Jeśli cokolwiek paruje, to dosłownie na samych brzegach. Czasem się zdarza.
    Raczej kłopot z takimi oknami jest całkiem gdzie indziej i gdybym miała jeszcze raz wybierać, to wolę zwykłe lukarny.

    Piec gazowy kondensacyjny firmy WOLF, jednofunkcyjny z zasobnikiem, a sterowanie głównie zewnętrzne poprzez regulator pogodowy.

    Na garaż nie starczyło miejsca, ale np kotlownia nie ma ogrzewania (pomieszczenie z oknem, narożne) i sprawdza się jako spiżarnia, ale gdybym miała tam dłużej przebywać to zdecydowanie trzeba by podciągnąć choć kilka pętli grzewczych. Nie wydaje mi się, żeby zwykły - nawet przewymiarowany - grzejnik dał radę cokolwiek podgrzać w tak dużym pomieszczeniu jak garaż, albo strych. Drabinkowe (duże) grzejniki w łazienkach owszem zdarza się, że są wyczuwalnie ciepłe (pewnie najbardziej w momencie kiedy w podłogę idzie dostawa ciepłej wody , zazwyczaj jednak te 28-34 stopnie sprawiają jedynie, ze ręczniki po kąpieli schną szybciej, nic więcej.
    Always look on the bright side of life...

    J M & I B W

  9. #1469

    Domyślnie

    Wylewka anhydrytowa kto wylewał ?
    Wszędzie mam podłogówkę i myślę nad nią. Jak wiadomo 2 razy szybciej nagrzewa ale też chyba nie trzyma tak długo ciepła jak cementowa?

  10. #1470

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liliputek Zobacz post
    Witam

    Przeczytałam już większość wypowiedzi w tym temacie i widzę wiele głosów za podłogówką, ale mam pytanie, mąż planuje wykonać w domu wentylacje mechaniczną z rekuperatorem, piec mielibyśmy gazowy. Ostatnio rzucił pomysł, by nie było grzejników, tylko własnie ogrzewanie podłogowe na całym domu...
    Nie żebym mu nie ufała, ale wolałabym dopytać doświadczonych ludzi czy taka podłoga ogrzeje mi cały dom? Lubię temp. ok. 22 stopni, nie lubię zimna...
    Z góry bardzo dziękuję za wskazówki
    Mamy WM, mamy piec gazowy, mamy podłogówkę w całym domu (140 mkw), mamy też prawie w całym domu drewno (które ponoć jest izolatorem ) i mamy cieplutko (20-21-22 w zależności jak sobie chcemy i czy przyjeżdża teściowa ) z max. zasilaniem 30 stopni. Co prawda zima w tym roku była łagodna, ale obstawiam że przy dużych mrozach nadal mielibyśmy ciepło
    Więc polecam!

    PS. A nie, jest jeden minus podłogówki.... jak wchodze do spiżarki (tam podłogówki brak) to odczuwam duży dyskomfort w porównaniu z resztą domu

  11. #1471

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liliputek Zobacz post
    w moim ciasnym umyśle ubzdurało się, że aby ogrzać cały dom, bo podłoga musi aż parzyć (jak grzejnik ), ale w sumie jakby na nia popatrzeć jako gigantyczny grzejnik to może być wygodne rozwiązanie
    Wiele osób tak myśli. Mój tata do dziś nie dowierza, że w domu jest ciepło a podłoga jakaś taka "zimna"

  12. #1472

    Domyślnie

    Cytat Napisał Liliputek Zobacz post
    mam jeszcze jedno, być może dziwne, pytanie
    słyszałam, że ogrzewanie podłogowe nie sprzyja alergikom, ponieważ kurz ciągle się unosi w powietrzu, czy jest to prawda? czy rekuperator ma w tym jakieś znaczenie?
    Osobiście w mieszkaniu mam grzejniki i moim zdaniem też kurz sie ciągle unosi... a najbardziej widać to w południe, w sobotę, jak akurat jestem w domu
    kurz mi nie fruwa nigdzie, ale na podłogach zalega, czasami jak zbyt długo nie odkurzę w ilościach takich samych jak w mieszkaniu w W-wie

  13. #1473
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    witka24

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Nysa
    Kod pocztowy
    48-303
    Posty
    7

    Domyślnie Prośba o pomoc

    Witam. Przeczytałam już wszystkie wpisy na forum i doszłam do jednego konkretnego wniosku – że chcę podłogówkę w całym domu. Wcześniej myślałam tylko o parterze i łazienkach na górze, jeżeli chodzi o całość to bardzo chciał mąż, a ja byłam przeciwna. Teraz moje pytanie, co w takim razie wybrać dla następującego domu:

    - projekt domu Nemezjusz, pow. użytkowa 138,01 m2, na dole nie ma spiżarni, u góry pomieszczenie 3 i 4 połączone są w jedno – łazienkę, pom. 5 łazienka podzielona jest mniej więcej na pół, bo zrobiliśmy w niej pralnię, w pom. 8 będzie garderoba.

    - ściany Porotherm Wienerberger 25 P+W, ocieplenie 20 cm styropian Austrotherm EPS Fassada Premium 0,31 (jeszcze nie ma), okna na profilu 6 komorowym, głębokość zabudowy 82mm, pakiet trzyszybowy, przenikalność cieplna dla całego okna Uw = 0,79 W/m2K

    - ogrzewanie gazowe w projekcie oczywiście grzejniki – w projekcie mamy zapis „źródłem ciepła dla potrzeb centralnego ogrzewania i przygotowania c.w.u. będzie kocioł gazowy jednofunkcyjny, kondensacyjny o mocy 24kW, który współpracować będzie z zasobnikiem wody ciepłej o pojemności 130l zainstalowanym w pomieszczeniu gospodarczym. Zabezpieczenie instalacji i kotła będzie zrealizowane poprzez zawór bezpieczeństwa i naczynie wzbiorcze zamontowane fabrycznie na kotle.”

    Zastanawia mnie, dlaczego przewidziany piec jest jednofunkcyjny skoro ma obsługiwać ogrzewanie i wodę? Planowaliśmy dwufunkcyjny np. Vitodens 222-F (zwłaszcza, że na początku była mowa o ogrzewaniu mieszanym).

    http://www.viessmann.pl/pl/dom-jedno...sobnikiem.html

    Ponieważ ten etap budowy to dla mnie czarna magia (mam na myśli wszystkie instalacje) a jestem typem osoby, która wszystko a przynajmniej większość rzeczy musi wiedzieć, a przede wszystkim rozumieć żeby nikt nie wcisnął mi kitu, proszę o wytłumaczcie mi kilka rzeczy. Ile styropianu czy styroduru powinno pójść pod ogrzewanie podłogowe? Myśleliśmy o 10 cm albo o styrodurze XPS TOP 30 Austrotherm albo o styropianie EPS 035 Parking (dedykowanym pod ogrzewanie podłogowe) bądź też o podłogowym styropianie grafitowym EPS 031 Podłoga/Dach Premium Austrotherm (układa się go w dwóch warstwach po 5 cm na "mijankę"). Czy pod styropianem kładzie się izolację przeciwwodną (szczelną folia 0,2-0,3 mm lub papę z zakładem 10 cm)? Na styropian też kładzie się warstwę folii przeciwwilgociowej (folia PE) i dopiero na to ogrzewanie, siatkę zbrojeniową a potem warstwę wyrównującą z betonu ok. 4-5 cm czy tak ? (wszystko to przeczytałam w internecie). I co to jest dylatacja?

    Teraz druga sprawa. Otóż chcielibyśmy, żeby każdy pokój miał osobne sterowanie i ogólne sterowanie pogodowe – wiem wiem większość na forum twierdzi, że to zbędne, ale zakładając że tak chcemy, to czy jedno sterowanie nie wyklucza drugiego?

    Kolejna. Jaki rozstaw rurek, zaznaczam że lubię w domu ciepło, w sypialni też i 20 stopni to dla mnie za mało. Czy w łazienkach 10, reszta domu 15 z zagęszczeniem pod oknami i przy ścianach zewnętrznych wystarczy (ktoś na forum pisał, że tak ma)? Raczej wszędzie planujemy płytki tylko w pokoju dziecka i ewentualnie naszej sypialni wykładzinę. I jakiej firmy te rurki najlepiej wybrać, w jakim rozmiarze?

    No i totalnie pogubiłam się już w pętlach, rozdzielaczach, termostatach, mieszaczach. Pamiętam tylko, że siłowników muszę mieć tyle, ile pętli w pomieszczeniu, a te dopiero wpinam razem pod sterownik.

    Będę wdzięczna ze wszystkie odpowiedzi i wszelkie rady i przepraszam jeżeli to,co napisałam wyda się komuś bezsensowne, ale tak jak wcześniej pisałam instalacje to dla mnie ciężki orzech do zgryzienia.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Nemezjusz dół.jpg
Wyświetleń:	39
Rozmiar:	48,7 KB
ID:	304856Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Nemezjusz góra.jpg
Wyświetleń:	33
Rozmiar:	47,9 KB
ID:	304857

  14. #1474
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Najbardziej mi się podoba zapis o kotle 24kW dla tego domu. Co do reszty. Odżałuj jeszcze kilka stówek i zgłoś się do kogoś aby zrobił Ci porządne i rzetelne OZC dla twojego domu i ewentualnie projekt podłogówki a wtedy naprawdę wszystko stanie się dużo prostsze i jaśniejsze. Te kilka dodatkowych stówek na starcie może zaowocować kilkoma tysiącami nie wyrzuconymi w błoto. Tu na forum masz kilku kolegów którzy tym się zajmują.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  15. #1475
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    powell

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Murowaniec
    Kod pocztowy
    86-005
    Posty
    247

    Domyślnie

    Cytat Napisał witka24 Zobacz post
    Zastanawia mnie, dlaczego przewidziany piec jest jednofunkcyjny skoro ma obsługiwać ogrzewanie i wodę? Planowaliśmy dwufunkcyjny np. Vitodens 222-F (zwłaszcza, że na początku była mowa o ogrzewaniu mieszanym).
    Bo to nie jest tak, że kocioł (btw: kocioł, a nie piec) jednofunkcyjny nie nadaje się do obu "funkcji", czyli do ogrzewania domu i wody użytkowej. Tu masz to wyjaśnione:

    http://muratordom.pl/instalacje/kotl...y,31_2794.html


    Co do kwestii "jaki rozstaw rurek" zaraz na pewno ktoś napisałby: Zrób OZC dla Twojego domu. I to jest racja, jak zrobisz, będziesz wiedziała ile watów mocy musi mieć podłoga w każdym z pomieszczeń, a z tego bezpośrednio wyjdzie Ci rozstaw rurek.

  16. #1476
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Zamów OZC a potem projekt podłogówki. Wszystko Ci się wyjaśni.
    222-f jest jednofunkcyjny z zasobnikiem Wiem bo mam.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  17. #1477

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Najbardziej mi się podoba zapis o kotle 24kW dla tego domu. Co do reszty. Odżałuj jeszcze kilka stówek i zgłoś się do kogoś aby zrobił Ci porządne i rzetelne OZC dla twojego domu i ewentualnie projekt podłogówki a wtedy naprawdę wszystko stanie się dużo prostsze i jaśniejsze. Te kilka dodatkowych stówek na starcie może zaowocować kilkoma tysiącami nie wyrzuconymi w błoto. Tu na forum masz kilku kolegów którzy tym się zajmują.
    zgadzam się. Znajdź dobrego instalatora. A piec zdecydowanie o mniejszej mocy.

  18. #1478
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    witka24

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Nysa
    Kod pocztowy
    48-303
    Posty
    7

    Domyślnie

    Głupie pytanie wiem, ale co to jest OZC? I pytanie do autorus czy jesteś z tego kotła zadowolony?

  19. #1479
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Za krótko go mam aby się wypowiedzieć. Na razie jest ok.

  20. #1480
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    witka24

    Zarejestrowany
    Feb 2015
    Skąd
    Nysa
    Kod pocztowy
    48-303
    Posty
    7

    Domyślnie

    A jakiej mocy masz ten kocioł?

Strona 74 z 84

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony