dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 81
  1. #1

    Domyślnie Montaż w obudowie wnęki z płyt osb/sklejki

    Witam

    Proszę o opinie na temat przedstawionego sposobu montażu okna w ścianie trójwarstwowe.
    Rysunki wykonałem w oparciu o profil Alphaline 90 i Rolety Krispol RN M4.
    Jaki jest prawidłowy sposób montażu tej rolety do nadproża? Czy jest konieczne wzmocnienie
    stabilności obudowy kątownikami ciesielskimi?
    Czy można zastosować wkręty TORX?
    Czy sklejka 40mm pod okno, a na boki 25mm OSB/Sklejka są prawidłowe?
    Czy jest konieczność stosowania folii od strony zewnętrznej aż pod parapet ceglany?
    Czy zastosowanie taśmy rozprężnej między skrzynką obudowy a nadprożem ceglanym
    jest prawidłowe?
    Czy stosowanie uszczelniacza akrylowego na styku parapety ceglanego z ościeżem jest prawidłowe?
    Czy nie lepiej zastosować taśme rozprężną na wcisk?







    Bardzo proszę o opinie w tym temacie.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	D-01 - Montaż Okna - bok .jpg
Wyświetleń:	160
Rozmiar:	11,2 KB
ID:	156217   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	0ae9cae8afbea404gen.jpg
Wyświetleń:	152
Rozmiar:	58,2 KB
ID:	156218  

  2. #2

    Domyślnie

    Nikt nic nie powie....?, podpowie

    W wątku "montaż w warstwie ocieplenia" jest tylko wzmianka o takim sposobie montażu:

    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sb#post4963665

    Dla mnie jest to alternatywa dla drogich kotew JB-D.
    Montaż okna w tak przygotowanej wnęce wydaje mi się o wiele łatwiejszy niż na kotwach.
    Taki sposób montażu nie jest za popularny, informacji jest niewiele na google.
    Nie chciałbym wtopić gdyby okazało się że jest to zły sposób montażu okien.
    Tym bardziej że domek chce stawiać sam, a może i okna też wstawie własnoręcznie.

    Potrzebuje pomocy, robie projekt wykonawczy wraz z kosztorysem i chciałbym zdążyć zakupić materiały budowlane w zimie.
    Wszystko mi już pasuje, moduł wysokości dobrany do elewacji, przemurowań ozdobnych w połowie wysokości "w starym stylu"
    do nadproży, wysokości okien i posadowienia okien dopasowane do modułu grubości cegły z fugą i ściany nośnej (silikat) tak
    aby nie było żadnych problemów z wykonaniem elewacji i jak najmniej docinek.

    Przez ten montaż okien nie śpie kurcze i myśle jak to zrobić w miare tanio dobrze prosto.

    W domek jestem zaangażowany z całego serca, sam go projektowałem, robiłem wizualizacje, podbił się pod nim tylko architekt i swoje dodał konstruktor. ( Obydwoje zresztą partacze, gotowy projekt przelewali na formę projektu budowlanego 9 miesięcy ).

    Wypowiedzcie się , tyle jest odwiedzin

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Charlie
    Zarejestrowany
    May 2004
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-234
    Posty
    4.621

    Domyślnie

    Jakie okna planujesz - drewniane, pvc, alu ?
    Tu była reklama - Regulamin Forum pkt. 2.4 b/c w.g mnie to tu był KONTAKT do mnie

  4. #4

    Domyślnie

    PVC, pakiet 3 szybowy, na dole największe okna to 2500szer, 1600wys, na konkretny profil jeszcze się nie zdecydowałem, biorę pod uwagę Alphaline 90, może geneo.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MMichal

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    86-005
    Posty
    2.623

    Domyślnie

    Witam

    To ja krótko:
    rozumiem, że chcesz zrobić dodatkową ramę z tej sklejki wokół całego okna, z tego co wiem taki sposób stosowany jest na północy europy wbudowują tan okna w dodatkową drewnianą ramę - więc zapewne można.

    Co do rysunków i Twoich pytań:
    - nie widzę PODPARCIA okna, chyba nie będzie się opierać na samym narożniku ? kombinuj tak aby najlepiej podparcie było na całej szerokości lub minimum tak jak zaleca producent i sztuka
    - jeżeli będzie zastosowana pianka montażowa powinna być zastosowana folia/taśma zarówno zewnętrzna jak i wewnętrzna na całym obwodzie a szczególnie właśnie pod parapetem - dół okna jest newralgicznym "kawałkiem" montażu.
    - jeżeli chodzi o uszczelnienie zewnętrzne taśma rozprężna, folia, akryl - to lekka przesada - zastosuj jedno z tych rozwiązań
    - co do rolety nadstawnej to moim zdaniem bezwarunkowo powinna być przymocowana do nadproża tym bardziej przy takich szerokościach.

    Pozdrawiam

  6. #6

    Domyślnie

    Rzeczywiście wygląda to tak jakby okno wisiało na narożnikach parapetów.
    Docelowo jednak myślałem o dystansach nośnych PCV w rozstawie 500-700. Nie narysowałem.
    Rozumiem że od strony zewnętrznej to raczej folia, żeby pianka nie miała styku z wilgotną cegłą. A taśma czy też akryl między
    cegłami a ościeżem są zbędne?Nie będzie tam wnikał deszcz i spływał pod parapet??
    Zastanawia mnie jakie jest prawidłowe mocowanie tej foli od strony elewacji. Czy powiedzmy 2 cm na warstwę cegieł pod parapetem
    przed wymurowaniem parapetu wystarczą? Im więcej tym gorzej dla przyczepności cegieł?
    Czy może też ta folia sobie luźno zwisać na wełnie? I być na tyle szeroka żeby parapet ceglany nie miał styku z pianką i wełną.
    40mm sklejki dla podparcia ( nie za grubo?)plus kątowniki Koelner wzmacniane w jaki dać odstępie? Co 50cm? Czy wogóle jest konieczność ich stosowania przy tak grubej sklejce?
    Rozumie że 25mm OSB/Sklejka po bokach i w górze wystarczą?

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    MMichal

    Zarejestrowany
    Mar 2012
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    86-005
    Posty
    2.623

    Domyślnie

    Witam

    Cytat Napisał jendrulakowalski Zobacz post
    Rzeczywiście wygląda to tak jakby okno wisiało na narożnikach parapetów.
    Docelowo jednak myślałem o dystansach nośnych PCV w rozstawie 500-700. Nie narysowałem.
    tu nie ma co myśleć, producent okien powinien dostarczyć ci wytyczne jak podeprzeć okna
    wytyczne ITB Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	podpory.jpg
Wyświetleń:	45
Rozmiar:	55,2 KB
ID:	156351

    Cytat Napisał jendrulakowalski Zobacz post
    Rozumiem że od strony zewnętrznej to raczej folia, żeby pianka nie miała styku z wilgotną cegłą. A taśma czy też akryl między
    cegłami a ościeżem są zbędne?Nie będzie tam wnikał deszcz i spływał pod parapet??
    jako wykończenie połączenie takiego parapetu ja bym dał taśmę rozprężną i jeżeli zostanie to dobrze zrobione wystarczy, folia ewentualnie jako dodatkowe zabezpieczenie.

    Cytat Napisał jendrulakowalski Zobacz post
    Zastanawia mnie jakie jest prawidłowe mocowanie tej foli od strony elewacji. Czy powiedzmy 2 cm na warstwę cegieł pod parapetem
    przed wymurowaniem parapetu wystarczą? Im więcej tym gorzej dla przyczepności cegieł?
    Czy może też ta folia sobie luźno zwisać na wełnie? I być na tyle szeroka żeby parapet ceglany nie miał styku z pianką i wełną.
    nie za bardzo rozumiem ale luźno wisieć nie może musi być przyklejona do muru

    Cytat Napisał jendrulakowalski Zobacz post
    40mm sklejki dla podparcia ( nie za grubo?)plus kątowniki Koelner wzmacniane w jaki dać odstępie? Co 50cm? Czy wogóle jest konieczność ich stosowania przy tak grubej sklejce?
    Rozumie że 25mm OSB/Sklejka po bokach i w górze wystarczą?
    a tu nie wiem więc się nie wypowiadam

    Pozdrawiam

  8. #8

    Domyślnie

    Z tym uszczelniaczem kombinowałem ponieważ będąc u krewnych w Niemczech wszędzie w oknach na styku cegły z ościeżem taki uszczelniacz widziałem, ale to było w starszym budownictwie. Nowo budowanych domków nie miałem okazji podejżeć. I o dziwo nic sie z tym nie dzieje mimo że budynki maja 30-40lat.
    Rozstaw 500-700 wziąłem z wytycznych Vetrex-u.
    Co do folii na zewnątrz nie bardzo wiem gdzie ją przymocować do elewacji. Nie wiem czy nakleić ją z zakładem ok2cm na ostatnią warstwę cegieł pod parapetem??( te cegły na 2 obrazku które są ścięte pod skosem).

    Dzięki za zainteresowanie.

  9. #9

    Domyślnie

    Nikt nic więcej nie napisze?
    Nikt z was nie montował tak okien przed pojawieniem się JB-D?
    Widze że fachowcy myszkują tu po innych postach, a w tym temacie nie mają nic do powiedzenia?


    Cytat Napisał Charlie Zobacz post
    Jakie okna planujesz - drewniane, pvc, alu ?
    A to ma coś wspólnego z montażem nad jakim się zastanawiam?

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.219

    Domyślnie

    Chyba trochę Pan przekombinował utrudniając sobie tym samym poprawne wykonanie montażu. To można zaplanować nieco inaczej, a zarazem prościej.
    PRO QUALITY

  11. #11

    Domyślnie

    A mógłby Pan napisać jak? Bez kotew JB-D. Ponoć kiedyś tak montowano okna. W skrzynce z płyt osb. Znalazłem również na kantówce 10x10 mocowanej do ściany nośnej od zewnątrz ale jakoś bardziej do mnie taka skrzynka przemawia. Czy chodzi Panu o przemurowanie szerszym elementem konstrukcyjnym pod parapetem i oparcie okna na tym?

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.219

    Domyślnie

    Nie, nie takie "uproszczenia" miałem na myśli. Jak dla mnie, to po pierwsze łączy Pan ze sobą zbyt wiele materiałów, co nie jest nie możliwe, ale będzie wymagało sporo zachodu. Po drugie chyba nie do końca przemyślał Pan wszystkie kwestie montażowe, co wyjdzie... w praniu i będzie Pan musiał improwizować. To oczywiście moje zdanie, na podstawie załączonych szkiców. Być może nie przedstawiają one wszystkich detali, co zrozumiałe, ale w tym wypadku proszę nie oczekiwać przynajmniej ode mnie konkretnej rady. Forum, to nie najlepsze miejsce do planowania montażu. Tu można co najwyżej zasięgnąć "języka" jak to mówią. . Nie mniej życzę powodzenia, bo pomysł choć nie oryginalny, to ciekawy pod wieloma względami i hm... perspektywiczny.
    PRO QUALITY

  13. #13

    Domyślnie

    No to sie ciesze że przynajmniej gdybym tak miał zamiar zamontować okna to nie jest to całkiem złe rozwiązanie .
    Moge jechać dalej z projektem wykonawczym.
    Tak wiem jest tam dużo różnych materiałów i obróka jest pracochłonna dożo docinek, ale nie boje się tego. Wystarczy kupić odpowiednie formatki, albo samemu przyciąć, narzędzia mam. Problem dla mnie najistotniejszy to to czy 40mm sklejki na wysięgu 14cm wytrzyma. Raczej tak. Tak gruba sklejka jest cholernie mocna. Sklejona klejem poliuretanowym i przykołkowana wydaje mi się bardzo stabilna. Nie mniej jednak dodałbym sobie kilka kątowników ciesielskich dla wzmocnienia.
    Za takim sposobem przemawia do mnie stabilne mocowanie okna przez ramę. Pewne sklejenie folii do sklejki na całym obwodzie. Łatwość montażu dla ekipy montażowej dla tak przygotowanej wnęki . Szybkość obróbki boków bez konieczności tynkowania, łatwość montażu parapetu - trochę kleju i gotowe.
    Są jednak miejsca co do których będę musiał sie zastanowić w "trakcie roboty", no ale...uczony z nieba nie spadł. Przede wszystkim łączenie izolacji i mocowanie rolety.
    Ale wiem przynajmniej że moge sobie tak przygotować wnęki.
    Akurat na Pana poradę i kilku innych fachowców na forum liczyłem.

    Jeszcze łatwość wymiany okna jest chyba na plus.
    Przykładowo jeśli by rozsądnie przykleić parapet na kilku plackach kleju wymiana wyglądała by w następujący sposób i była by w miarę czysta.
    - odkręcenie płyt g-k z boków
    - wyskrobanie tynku,akrylu w miejscu połączenia parapetu z tynkiem
    - wstrzyknięcie jakiegoś rozpuszczalnika pomiędzy parapet a sklejke w miejscu klejenia, albo włożenie cienkiego brzeszczotu i rozcięcię połączenia klejowego
    - wysunięcie parapetu i możemy się zabierać za okno

    Troche sie zagalopowałem z tą wymianą.
    Jeszcze nie zbudowałem a już chce wymieniać okna
    Ostatnio edytowane przez jendrulakowalski ; 23-12-2012 o 20:15

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.219

    Domyślnie

    Cytat Napisał jendrulakowalski Zobacz post
    Akurat na Pana poradę i kilku innych fachowców na forum liczyłem.
    No cóż, na razie to w ogóle nie pomogłem, ale miło słyszeć, że ktoś chce usłyszeć moją opinię. Rozumiem, że nie chce Pan skorzystać z mojej propozycji. Ok. No to proszę rozważyć konstrukcję "kasety", która na bokach i górą wypełni całą przestrzeń ościeży, aż do ściany osłonowej. To powinno zmienić nieco Pańską optykę. Dół też można rozwiązać szczelniej i praktyczniej.
    PRO QUALITY

  15. #15

    Domyślnie

    Proszę jaśniej Jaka to propozycja?

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    T12345T

    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.219

    Domyślnie

    Cytat Napisał jendrulakowalski Zobacz post
    Proszę jaśniej Jaka to propozycja?
    Proszę zajrzeć na PW
    PRO QUALITY

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.121

    Domyślnie

    Jendrula - trzeba nie lada odważnego, by podejść do Twoich pomysłów, skoro architektów z uprawnieniami nazywasz partaczami.. A koniec - końców wszystko i tak zrobisz po swojemu. Chyba dlatego nie ma zbyt wielu chętnych do dyskusji.. Ja sie nie czuję na siłach.

  18. #18

    Domyślnie

    Architekt z uprawnieniami na każdym z rzutów parteru piętra i przekroju wyrysował inną liczbę stopni schodowych,
    konstruktor nie policzył zbrojenia w obrębie otworu na schody w stropie, nie opisał zbrojenia dla poszerzenia ław, ani dla słupów, nie policzył zbrojenia dla belki nad wejściem, ani nie rozrysował i policzył zbrojenia schodów i belki schodowej w stropie, błędnie zwymiarował otwór na schody w stropie, w opisie podał zbrojenie ław fi 14 a w rysunkach fi 16, grubość stropu w obliczeniach 12 w części rysunkowej 15cm, klasy wytrzymałości drewna w opisie 27Mpa - ciekawe gdzie kupić, w obliczeniach, dach obliczony dla obliczeń stałych mniejszych niż uzgodnione, w garażu dach skonstruowany z krokwii 14x22 w rozstawie 65cm, ( a wystarczyło dać płatew - oparcie dla słupów jest). Mało tego zlokalizował budynek w niewłaściwym miejscu na działce niż było uzgodnione (udało się to załatwić przez podmianę projektów bez konieczności zmiany do projektu budowlanego. Tak jest. Architekt - konstruktor przede wszystkim to partacz olewacz i ściemniacz - ten na którego trafiłem.
    Mało tego dom był praktycznie zaprojektowany w części architektonicznej prze ze mnie w całości, wystarczyło policzyć ławy, strop, belki dach. Wszystko to trwało 9!!! miesięcy.
    Nie obyło się straszeniem kancelarią prawną, bo do dzisiaj bym nie miał projektu. A wszystko przez mój jeden głupi błąd. Wpłaciłem zaliczke.
    Ostatnio edytowane przez jendrulakowalski ; 23-12-2012 o 22:03

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał T12345T Zobacz post
    Proszę zajrzeć na PW
    Odpisałem i dziękuję za zainteresowanie.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    finlandia

    Zarejestrowany
    Feb 2005
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    13.121

    Domyślnie

    Ja tam jestem zwykle zły na siebie jak trafię do złego warsztatu. Że znów się skusiłem na jakąś okazję/skróty zamiast pójść w sprawdzone, zaufane miejsce.

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony