dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 2
Pokaż wyniki od 21 do 36 z 36
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał edde Zobacz post
    widzisz, obaj niby mamy racje, tylko nieco inne racje, Ty teoretyczną, ja praktyczną z osobistego użytkowania instalacji opisanej jak powyżej
    Witam
    Tylko zwróć uwagę - napisałeś, że wypowiadasz się na podstawie jednej Twojej instalacji - i nie neguję, za pewne masz rację, że tak u Ciebie sprawa wygląda.
    Moje wpisy nie są teorią, tylko praktyką i wnioskami od klientów, którym świadczyliśmy/ świadczymy usługi, uwierz mi, że tych osób nie jest mało. Jako firma serwisująca jesteśmy ostatnimi osobami po instalatorach i bezpośrednio wpływamy na użytkowanie instalacji, nie rzadko też wzywani jesteśmy do instalacji, które nie pracują poprawnie.

    Cytat Napisał edde Zobacz post

    kotłem może sterować pogodówka z odpowiednio umieszczonym czujnikiem, termostat nie jest rzeczą niezbędną, a dla mnie wręcz zbędną
    Zgodzę się, to jest Twój wybór. Nie musisz mi wierzyć ale z pośród kilkuset klientów nikt nie zwrócił regulatora pokojowego, nikt nie stwierdził, że jest on niepotrzebny lub pogarsza pracę systemu grzewczego.
    Pozdrawiam

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał kasprzyk Zobacz post
    Zgodzę się, to jest Twój wybór. Nie musisz mi wierzyć ale z pośród kilkuset klientów nikt nie zwrócił regulatora pokojowego, nikt nie stwierdził, że jest on niepotrzebny lub pogarsza pracę systemu grzewczego.
    Pozdrawiam
    Ja też mam podobnie jak Edde (bufor i podłogówka sterowana pogodowo na zaworze 3d) i też nie narzekam na komfort. Utrzymuję wyższe temperatury w łazienkach, niższe w sypialni. Co do słońca to u mnie salon nagrzewa się nieznacznie jak świeci słońce, natomiast jak zajdzie od razu temperatura spada do takiej jak ma być.
    Pewnie nikt twoim klientom nie powiedział że można wyregulować temperaturę bez regulatorów pokojowych

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał malachio Zobacz post
    ...
    Pewnie nikt twoim klientom nie powiedział że można wyregulować temperaturę bez regulatorów pokojowych
    Myślę, że większość klientów jest bardziej świadoma od Ciebie, jaka jest zasadność stosowania regulatorów pokojowych bez specjalnych wyjaśnień. Jesteś z tych osób co uważają - co moje - to najlepsze i nic innego nie istnieje - Twój wybór, Twój charakter, nikt Ci tego daru nie zabierze

  4. #24
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Sprawa jest jasna, ,,kasprzyk" jest instalatorem, więc im więcej armatury zamontuje tym lepiej dla niego (niekoniecznie dla użytkownika). Termostaty pokojowe i inne wynalazki to zbędne gadżety przy OP. Przy prawidłowo zmontowanej podłogówce, jej regulacja zajmuje kilka (kilkanaście) dni przy pierwszym uruchomieniu, później można o tym zapomnieć.
    Szkoda czasu i pieniędzy na zajmowanie się skomplikowanymi instalacjami i ich regulacją.
    A już o silnym wpływie wiatru na regulację ogrzewania to tylko. Nie chciałbym mieszkać w takim domu.
    Przy podłogówce ogrzewanej kondensatem wystarczy najprostsza możliwa instalacja. Kocioł gazowy, rozdzielacze z przepływomierzami, pętle podłogówki i tyle. Nie potrzeba termostatów pokojowych, zaworów 3D, sprzęgieł, mieszaczy (co miałyby mieszać?) itp. Instalacja wychodzi naprawdę niedrogo. Chyba że instalatorzy nie umieją lub nie chcą oszczędzić klientom wydatków (chcą sprzedać jak najwięcej-zarobić, lub nie umieją poprawnie zbudować instalacji) , to proponują kosztowną automatykę.
    Pogoniłbym takich instalatorów.

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał noc Zobacz post
    Sprawa jest jasna, ,,kasprzyk" jest instalatorem, więc im więcej armatury zamontuje tym lepiej dla niego (niekoniecznie dla użytkownika). Termostaty pokojowe i inne wynalazki to zbędne gadżety przy OP. Przy prawidłowo zmontowanej podłogówce, jej regulacja zajmuje kilka (kilkanaście) dni przy pierwszym uruchomieniu, później można o tym zapomnieć.
    Szkoda czasu i pieniędzy na zajmowanie się skomplikowanymi instalacjami i ich regulacją.
    A już o silnym wpływie wiatru na regulację ogrzewania to tylko. Nie chciałbym mieszkać w takim domu.
    Przy podłogówce ogrzewanej kondensatem wystarczy najprostsza możliwa instalacja. Kocioł gazowy, rozdzielacze z przepływomierzami, pętle podłogówki i tyle. Nie potrzeba termostatów pokojowych, zaworów 3D, sprzęgieł, mieszaczy (co miałyby mieszać?) itp. Instalacja wychodzi naprawdę niedrogo. Chyba że instalatorzy nie umieją lub nie chcą oszczędzić klientom wydatków (chcą sprzedać jak najwięcej-zarobić, lub nie umieją poprawnie zbudować instalacji) , to proponują kosztowną automatykę.
    Pogoniłbym takich instalatorów.
    Kolego przeanalizuj dokładnie moje cytaty i wypowiedzi, zwróć uwagę czego dotyczyła ostatnie odpowiedź i czy słowem wspomniałem w tamtym miejscu o instalacji podłogowej ?
    zacytuję:

    [B]Napisał edde [/B] :
    kotłem może sterować pogodówka z odpowiednio umieszczonym czujnikiem, termostat nie jest rzeczą niezbędną, a dla mnie wręcz zbędną
    Napisał kasprzyk :
    Zgodzę się, to jest Twój wybór. Nie musisz mi wierzyć ale z pośród kilkuset klientów nikt nie zwrócił regulatora pokojowego, nikt nie stwierdził, że jest on niepotrzebny lub pogarsza pracę systemu grzewczego.
    Pozdrawiam

    Edde pisał o sterowaniu kotłem, ja także w tym kontekście odpowiedziałem, a system grzewczy to nie tylko kocioł z instalacją podłogową.
    Jeżeli dobrze przeanalizujesz moje odpowiedzi, zauważysz, że nikomu nic nie wciskam, nie jestem instalatorem tylko elektrykiem/automatykiem, nie maskuję się na forum, nie wciskam produktów, firm i innych rozwiązań z których miałbym korzyść, wszystko co robię to staram się pomóc w miarę swoich możliwości. Sugeruję, podpowiadam, doradzam.
    Wróć jeszcze raz do mojego pierwszego postu w tym wątku:
    Witam
    Jeżeli zadowala Cię sterowanie dwoma strefami, taki zestaw który posiadasz wystarczy. Jeżeli chciałbyś utrzymywać różne temperatury np. wyższą w łazience, niższą w sypialni, garderobie czy innych pomieszczeniach - wtedy musiałbyś wykorzystać sterowanie poszczególnymi pętlami.
    Sterownik pokojowy dedykowany (czy inny termostat elektroniczny np. Auraton) utrzymuję zadaną temperaturę w pomieszczeniu w którym się znajduje - czyli we wszystkich innych punktach domu mogą utrzymywać się nieznacznie różne temperatury. Jeżeli więc instalacja elektryczna i hydrauliczna została przygotowana z myślą o niezależnym sterowaniu temperatur w różnych częściach domu, a finanse tego nie ograniczają warto się nad takim wykończeniem zastanowić.
    Pzdr


    Jeżeli z mojej wypowiedzi wynika, iż próbuję komuś coś narzucić, że nie ma innego rozwiązania i to co piszę to jedyne wyjście - to albo nie potrafię konstruować wypowiedzi, albo się kompletnie nie rozumiemy.
    Pozdrawiam, miłego weekendu

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Przepraszam Cię kolego.
    Trochę mnie poniosło. Nieraz trudno mi zdzierżyć ukryty marketing i naciąganie, W tym przypadku trochę przesadziłem,
    Po prostu jestem przewrażliwiony na wciskanie mi wszędzie elektroniki i tworzenie niepotrzebnych kosztów. Często nieświadomi inwestorzy dają sobie wciskać niepotrzebne ustrojstwa.
    Na ogół im prostsza jest instalacja, tym łatwiej ją ogarnąć, kosztuje mniej no i nie ma się co popsuć. O ile przy kondensacie prócz rozdzielaczy. sterownika i pogodówki nie potrzeba nic więcej, to przy kotle opalanym paliwem stałym już to nie wystarczy. Bez nieco rozbudowanej instalacji się nie obejdzie. podobnie jak mieszana instalacja, grzejniki + podłogówka. Często jak czytam, inwestorzy wybierają takie ogrzewanie komplikując niepotrzebnie sobie życie i dopłacają niepotrzebnie do systemu niemałe pieniądze. Moje zdanie jest takie, albo grzejniki albo podłogówka (u siebie mam najprostszą instalację i żadnego grzejnika).
    Nie wyobrażam sobie teraz w domu grzejników!

  7. #27

    Domyślnie

    Nie wiem jak bardzo uczestniczysz w życiu tego forum - ja co prawda także nie jestem bardzo aktywny - ale znajdziesz tutaj osoby które uważają, że podłogówka to jakieś zło, które trzeba unikać. W moich rejonach tradycyjne kaloryfery w domkach jednorodzinnych nowego budownictwa to przeszłość (oczywiście są specyficzne sytuacje, gdzie takie kaloryfery się doskonale sprawdzają) trudno takim osobą wytłumaczyć coś, czego jeszcze nie doświadczyli na własnej skórze a boją się tego jak diabeł święconej wody

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał noc Zobacz post
    Przy podłogówce ogrzewanej kondensatem wystarczy najprostsza możliwa instalacja. Kocioł gazowy, rozdzielacze z przepływomierzami, pętle podłogówki i tyle. Nie potrzeba termostatów pokojowych, zaworów 3D, sprzęgieł, mieszaczy (co miałyby mieszać?) itp. Instalacja wychodzi naprawdę niedrogo. Chyba że instalatorzy nie umieją lub nie chcą oszczędzić klientom wydatków (chcą sprzedać jak najwięcej-zarobić, lub nie umieją poprawnie zbudować instalacji) , to proponują kosztowną automatykę.
    Pogoniłbym takich instalatorów.
    Masz rację też uważam, że np dwustrefowa automatyczna klimatyzacja w samochodzie jest bezsensu. Dużo lepszym i niezawodnym sposobem są okna na korbkę. Dlaczego na korbkę ? Bo silniki w prądszybach mogą się popsuć i nie potrzebnie wszystko się komplikują. Do tego oczywiście dochodzi zwiększone zużycie paliwa i koszty serwisowania np odgrzybiania.

    Chętnie poczytam jakieś "profesjonalne" opracowanie będące podstawą tych bredni.

    Cytat Napisał edde Zobacz post
    i znowu same bzdury i nabijanie postów...
    Czego jesteś najlepszym przykładem.
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Wcale nie uważam że klimatyzacja w aucie jest bez sensu, tylko co to ma wspólnego ze sterowaniem podłogówką? Jeśli odnosić to do samochodu, to zawory termostatyczne porównałbym do pilota sterującego radiem samochodowym, za który jeszcze dodatkowo musiałbym zapłacić.
    Czy widziałbyś może potrzebę używania pilota do sterowania klimatyzacją samochodową? Korzystam praktycznie codziennie z klimatyzacji dwustrefowej w aucie od wielu lat i nie widzę miejsca dla takiego gadżetu jak pilot do tego. Więcej, drażniłoby mnie to niezmiernie, gdybym musiał poszukiwać pilota do zmiany nastawów temperatury. Tak samo jak pilot, do elektrycznie otwieranych szafek kuchennych. Potrzebne jak drzwi w lesie.
    Rozmawiamy tutaj oczywiście o typowych domach mieszkalnych 100-300m2. Przy prawidłowo zaprojektowanej i wykonanej podłogówce zawory termostatyczne i inne wyszukane ustrojstwa to wyrzucone w błoto pieniądze. Podobnie jak wielu użytkowników takiego ogrzewania, uważam że wystarczy to ustawić prawidłowo i zapomnieć. Oczywiście mogą się zdarzać sytuacje, że trzeba zmienić temperatury na jakiś okres w niektórych pomieszczeniach. Jednak dla użytkownika nie jest to żadnym problemem. Sam parokrotnie to robiłem kilkoma ruchami na rozdzielaczu. Zapewniam, że dla użytkownika który wie jak wygląda rozdzielacz, to tak jak ugotowanie wody na herbatę w czajniku elektrycznym.
    Z punktu widzenia mieszkańca zwykłego domu to przysłowiowe drzwi w lesie.
    A może Ty potrafisz "profesjonalnie" przekonać że dodatkowa armatura przyniesie oszczędności i obalisz te brednie.
    Po tonie postu wnioskuję że bez wątpienia TAK!
    Bo przecież Twój wpis powyżej na pewno więcej nie wnosi do tematu niż mój i edde'go.

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał dendrytus Zobacz post
    ...



    Czego jesteś najlepszym przykładem.
    i kto to mówi...

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał noc Zobacz post
    Wcale nie uważam że klimatyzacja w aucie jest bez sensu, tylko co to ma wspólnego ze sterowaniem podłogówką? Jeśli odnosić to do samochodu, to zawory termostatyczne porównałbym do pilota sterującego radiem samochodowym, za który jeszcze dodatkowo musiałbym zapłacić.
    Czy widziałbyś może potrzebę używania pilota do sterowania klimatyzacją samochodową?
    Tak. Miałem coś takiego kiedyś w samochodzie, fajny bajer, tylko samochód musi być w automacie.. Teraz mam webasto na pilota.
    Po co ci zaawansowana automatyka dwustrefowej klimatyzacji, skoro ten sam efekt uzyskasz uchylając szyby korbką i włączając nawiew ręcznie ustawiając szybkość wentylatora.

    A może Ty potrafisz "profesjonalnie" przekonać że dodatkowa armatura przyniesie oszczędności i obalisz te brednie.
    A potrafisz udowodnić, że dwustrefowa klimatyzacja przynosi większe oszczędności i jest lepsza od zwykłej klimatyzacji typu włącz/wyłącz?

    Cytat Napisał edde Zobacz post
    i kto to mówi...
    A to jest akurat bez znaczenia, bo swoje brednie wypisujesz sam.

    PS.
    Prosiłem o profesjonalne źródło waszych bredni. No chyba, że wymyśliliście je sami.
    Ostatnio edytowane przez dendrytus ; 24-03-2013 o 23:01
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  12. #32
    ELITA FORUM (min. 1000)
    noc

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    z.góra
    Kod pocztowy
    65-340
    Posty
    1.407

    Domyślnie

    Sam napisałeś do czego potrzebna jest automatyka w ogrzewaniu podłogowym zwykłego domu. Fajny bajer, który kosztuje a jest zbędny, dom zużyje dokładnie tyle samo energii na ogrzanie. Po co więc kosztowne bajery, do pochwalenia się przed znajomymi?
    Oczywiście każdy inwestor sam zdecyduje czy są mu potrzebne bajery. Chyba że ktoś potrafi inwestorowi wmówić że to jest niezbędne.Ogrzewanie będzie działać tak samo w obu wypadkach.
    A źródłem tych bredni jest oczywiście eksploatacja własnego domu oraz niedawna praktyka w wykonywaniu instalacji CO.

  13. #33
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bazic

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    pow.Wołomin
    Kod pocztowy
    05-252
    Posty
    75

    Domyślnie

    Przy okazji dyskusji o termostatach i podłogówce chciałbym prosić o opinię osób mających doświadczenie (więcej niż 2 instalacje)

    - jak to jest z tym sterowaniem poszczególnymi pętlami?

    W planie jest tylko podłogówka i powstało pytanie o sensowności montażu siłowników na każdej z pętli (takich, które się otwierają po podaniu napięcia i zamykają po jego odłączeniu).

    Jak wygląda zasilanie takiego obiegu z siłownikami?
    Czy piec (jaki - to bez znaczenia) zasila tylko jedną (w danym momencie otwartą) pętlę przez określony czas a następnie pętla ta jest zamykana i zasilana jest następna? (rozumiem, że odbywa się to cyklicznie)
    Ewentualnie - na raz jest zasilanych kilka pętli (połączonych w jedną strefę)?

    Chcemy mieć możliwość różnicowania temperatury w pomieszczeniach (3-4 strefy) stąd pytanie o siłowniki

    Dla mnie oczywistym jest, że musi wszystkim sterować jakiś automat, do którego doprowadzone są sygnały z czujników (muszą być jakieś specjalne? - nie wystarczą zwykłe termistory? - stąd wydaje mi się, że powinny wystarczyć 2 przewody o których pisał autor wątku)

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał bazic Zobacz post
    - jak to jest z tym sterowaniem poszczególnymi pętlami?
    Elektrozawór jest na każdej pętli a nim steruje termostat w danej strefie.
    W planie jest tylko podłogówka i powstało pytanie o sensowności montażu siłowników na każdej z pętli (takich, które się otwierają po podaniu napięcia i zamykają po jego odłączeniu).
    W przypadku ogrzewania podłogowego, tylko takie mają sens. Zawór jest głównie zamknięty.
    Jak wygląda zasilanie takiego obiegu z siłownikami?
    ?
    Sterownik otwierając pętlę i uruchamia pompę na rozdzielaczu.
    Czy piec (jaki - to bez znaczenia) zasila tylko jedną (w danym momencie otwartą) pętlę przez określony czas a następnie pętla ta jest zamykana i zasilana jest następna? (rozumiem, że odbywa się to cyklicznie)
    Przy dobrym sterowniku pompy, zasilane na raz są najwyżej dwie strefy.
    Ewentualnie - na raz jest zasilanych kilka pętli (połączonych w jedną strefę)?
    Jeśli strefa obejmuje kilka pętli np. salon z trzema pętlami, to mamy np. trzy elektrozawory i jeden sterownik
    Chcemy mieć możliwość różnicowania temperatury w pomieszczeniach (3-4 strefy) stąd pytanie o siłowniki
    Nie ma problemu. Sterowniki mają po kilka programów.
    Dla mnie oczywistym jest, że musi wszystkim sterować jakiś automat, do którego doprowadzone są sygnały z czujników (muszą być jakieś specjalne? - nie wystarczą zwykłe termistory? - stąd wydaje mi się, że powinny wystarczyć 2 przewody o których pisał autor wątku)
    Nie wystarczą termistory.
    Nie wystarczą zwykłe sterowniki.
    Muszą to być sterowniki do podłogówki lub posiadające w menu możliwość przełączenia w tryb podłogówki. Jeśli nie ma takiego trybu, a w opisie jest napisane, że jest to uniwersalny sterownik również do podłogówki, to producent/sprzedawca po prostu łże.

    Sterownik ten ma dość skomplikowane algorytmy umożliwiające niwelowanie bezwładności podłogówki. W zasadzie każdy tego typu sterownik "uczy się" jak sterować ogrzewanie w danym pomieszczeniu.

    Czasami sterownik i elektrozawory podłącza się do specjalnego sterownika od pompy, dzięki temu możliwe jest również sterowanie ogrzewaniem w kaloryferze w łazience.
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  15. #35
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    bazic

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    pow.Wołomin
    Kod pocztowy
    05-252
    Posty
    75

    Domyślnie Dzięki za odpowiedź i rozwianie wątpliwości

    Cytat Napisał dendrytus Zobacz post
    Nie wystarczą termistory.
    A ja będę drążył: czemu nie wystarczą? Dlatego, że sterowniki raczej ich nie używają? W takim razie jakiego rodzaju czujniki to są?

    Wychodzę z założenia, że jeśli sterownik jest odpowiednio "inteligentny" to do pomiaru temperatury wystarczy mu termistor...

    Czy jest to takie "sprytne", że sterowniki wymagają wysyłania temperatury (i czy tylko temperatury?) po jakimś rs-485 tudzież po jakiejś ustandaryzowanej magistrali?

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał bazic Zobacz post
    A ja będę drążył: czemu nie wystarczą? Dlatego, że sterowniki raczej ich nie używają? W takim razie jakiego rodzaju czujniki to są?
    Po co?
    Pisząc o niewystarczalności termistorów, miałem na myśli prosty układ: termistor>kawałek prymitywnej elektroniki z regulacją temp>przekaźnik>elektrozawór
    Wychodzę z założenia, że jeśli sterownik jest odpowiednio "inteligentny" to do pomiaru temperatury wystarczy mu termistor...
    Nie ma znaczenia co w sterowniku jest odpowiedzialne za pomiar temperatury.
    Czy jest to takie "sprytne", że sterowniki wymagają wysyłania temperatury (i czy tylko temperatury?) po jakimś rs-485 tudzież po jakiejś ustandaryzowanej magistrali?
    Różnie. Może to być Open Therm, KNX i może to być wyjście przekaźnika do sterowania elektrozaworem.
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

Strona 2 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony