dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    luked

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    93-237
    Posty
    5

    Domyślnie Nowa instalacja elektryczna - bruzdy

    Witam. Od jakiegoś już czasu chciałem wymienić starą instalacje elektryczną (aluminiowa) na nową (miedź) jednak cały czas miałem na uwadze fakt że trzeba pod nowe przewody wykonać bruzdy. Wpadłem jednak na pewien pomysł żeby nie trzeba było kuć w ścianie.
    Wykończyć ściany płytami K-G (klejenie) i dopiero w tych płytach wyciąć rowki na przewody.
    Czy takie rozwiązanie może być zastosowane? Rowki nie były by specjalnie szerokie ponieważ jak to w przypadku mieszkań w blokach łączenie odbywało by się szeregowo od pokoju do pokoju a nie oddzielnie każdy pokój. Rowki załatałbym tak samo jak łączy się płyty K-G tzn. Vario - Siatka - Gips.
    Pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał luked Zobacz post
    Wykończyć ściany płytami K-G (klejenie) i dopiero w tych płytach wyciąć rowki na przewody.
    Bezsensu.
    Kładziesz przewody na ścianę zgodnie ze sztuką, a na na to przylejesz płyty K-G. Musisz tyko przed przyklejeniem wykuć otwory pod puszki i to o 2-3 cm większej średnicy niż puszka.
    Zrób udzielnie każdy pokój, skoro i tak wymieniasz instalację.
    Łączenia zrób w puszkach pod osprzętem. W bloku i tak nie będzie z tym dużo roboty.
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    luked

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    93-237
    Posty
    5

    Domyślnie

    Każdy pokój oddzielnie generuje większe koszty. Puszki tylko do światła ponieważ kontakty będę łączył szeregowo i każdy kontakt będzie robił za puszkę.
    Wiem że pomysł może wydawać się bez sensu ale chcę wiedzieć czy coś takiego przejdzie.
    Pozdrawiam

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał luked Zobacz post
    Witam.
    Czy takie rozwiązanie może być zastosowane? Rowki nie były by specjalnie szerokie ponieważ jak to w przypadku mieszkań w blokach łączenie odbywało by się szeregowo od pokoju do pokoju a nie oddzielnie każdy pokój.
    Witam
    Czyli miałeś instalację załóżmy z lat 70-tych i do takiej instalacji chcesz powrócić ?
    Co to są kontakty, a co to są puszki do światła ?
    Pzdr

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał kasprzyk Zobacz post
    ...
    Co to są kontakty, a co to są puszki do światła ?
    Pzdr
    Jak to nie wiesz co to kontakt to tak jak w telefonie. Puszka do światła to taka puszka gdzie się trzyma światło.
    Kontakt robi za puszkę, a puszka tylko do światła! Rób tak a będzie git!
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał fenix2 Zobacz post
    Jak to nie wiesz co to kontakt to tak jak w telefonie. Puszka do światła to taka puszka gdzie się trzyma światło.
    Kontakt robi za puszkę, a puszka tylko do światła! Rób tak a będzie git!
    Nie załapałeś mojej dygresji, jeżeli puszki tylko do światła - jak napisał sam autor - to co z puszkami do gniazd wtykowych ?
    Próbuję także upewnić się, czy w założeniach autora "kontakt" to wyłącznik światła, czy inny element instalacji, bo z jego wypowiedzi nie wynika to jednoznacznie.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar fenix2
    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    2.929
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał kasprzyk Zobacz post
    Nie załapałeś mojej dygresji, jeżeli puszki tylko do światła - jak napisał sam autor - to co z puszkami do gniazd wtykowych ?
    Próbuję także upewnić się, czy w założeniach autora "kontakt" to wyłącznik światła, czy inny element instalacji, bo z jego wypowiedzi nie wynika to jednoznacznie.
    Nie załapałeś mojego żartu.
    Nic nie jest takie, jakim się wydaje!

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał fenix2 Zobacz post
    Nie załapałeś mojego żartu.
    ok

  9. #9
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    luked

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    93-237
    Posty
    5

    Domyślnie

    Przepraszam panowie wprowadziłem w błąd jak widzę Więc rozpiszę to jeszcze raz porządniej

    Nie liczę puszek pod włączniki świateł i gniazda bo te z oczywistych przyczyn muszą być (natynkowe odpadają). Miałem na myśli puszki w których będę rozdzielał instalację na włączniki świateł, górne oświetlenie i dalej. Tak od jednego pokoju do drugiego. Nie każdy osobno, podobnie jak gniazda. Od jednego gniazda do drugiego (Szeregowo). Stara instalacja właśnie jest tak połączona po za gniazdami, bo nie są łączone bezpośrednio tylko tak samo jak instalacja od oświetlenia (puszka na górze i przewód prowadzony w dół).

    Nie chcę pchać się w koszta związane z oddzielną instalacją w każdym pokoju. Chodzi mi tylko o to czy mogę wyciąć bruzdy w K-G. Pozdrawiam

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał luked Zobacz post
    Chodzi mi tylko o to czy mogę wyciąć bruzdy w K-G. Pozdrawiam
    Oczywiście, że możesz, skoro tak bardzo lubisz bezsensowną robotę.
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  11. #11
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    luked

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    93-237
    Posty
    5

    Domyślnie

    A żeby było z sensem proponujesz poprowadzić przewody po ścianie (bez wykonywania bruzd) i na to przykleić płyty kartonowo gipsowe? Tak jak to ma miejsce np. na gołej ścianie przed tynkowaniem? Przewody są rozprowadzane po ścianie i wszystko zakrywa tynk. Dobrze rozumiem?

  12. #12

    Domyślnie

    Witaj
    Dokładnie to co pisze dendrytus - bez sensu jest niszczenie nowej płyty K-G, zamocuj przewody za pomocą flopów przybijanych bądź nawiercanych i na to przyklej płytę.
    Druga sprawa - nie musisz stosować puszek odgałęźnych do oświetlenia - wszystkie łączenia możesz wykonać w głębokiej puszce pod wyłącznikiem światła.
    Pzdr

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał luked Zobacz post
    Dobrze rozumiem?
    Tak
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  14. #14
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    luked

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    93-237
    Posty
    5

    Domyślnie

    Dziękuję wszystkim za informacje. Zdecyduję się na takie rozwiązanie jakie polecacie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony