dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 54 z 56
Pokaż wyniki od 1.061 do 1.080 z 1620

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Jestem, stęskniłem się

    Ogrzewanie nie sprawdza się jak założyłem, tzn. nie zupełnie.Chodzi o to, że czym innym jest temperatura z klimy, a czym innym temperatura z podłogówki. O ile 22,5oC podłogówki daje ciepło, o tyle ogrzewanie z klimy musi być ustawione na 24oC, aby odczuć porównywalną temperaturę. Stąd nie da się tego zgrać w automacie i klimę załączam ręcznie, jak potrzeba.

    Co do rachunków, to w zeszłym sezonie grzanie pożarło jakieś 550zł. Kable szły tylko w 2 taryfie, klima również w 1. W tym roku idzie nieco więcej, bo w domu chodzimy w krótkich spodankach/koszulkach. Temperatura oscyluje w okolicach 23,5 w zależności od źródła ciepła.

    Kolejna sprawa to bezwładność ... Ta sięga kilkunastu godzin. Nie idzie tego ogarnąć...

    Co do OZC to podane w stopce zapotrzebowanie było dla temp. 20oC. Dla tych temperatur jakie obecnie utrzymuje zapotrzebowanie jest gdzieś 3x większe. Z tego wynika, ze daleko mu do pasywnego. Mimo to 600-700zł za sezon grzewczy domu 145m2 w temp. 23,5oC jest dla mnie bardzo dobrym osiągnięciem Gdyby mi się jeszcze chciało dokończyć pare detali, to coś bym może jeszcze na tym ugrał.

    Obecnie robię nowe reku, na wymienniku RS160 recair'a i obudowuję go 5cm XPS'em o lambdzie 0,030. Pudło wyjdzie 50% mniejsze od poprzedniej wersji.
    Czyli jeśli dobrze zrozumiałem to wiodącym ogrzewaniem są kable w Bardzo grubej wylewce o ile dobrze pamiętam.
    A klima to kiedy Ci się przydaje ?Są tzw doły temperaturowe ?
    "daleko mu do pasywnego " he , he Ty i tak zakrzywiłeś fizykę a w pasywnym to pewnie nie chciałbyś mieszkać .
    Dzieki wielkie za newsy z "Tesli "

  2. #2
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibuch

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Kolbudy
    Kod pocztowy
    83-050
    Posty
    464

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post

    Kolejna sprawa to bezwładność ... Ta sięga kilkunastu godzin. Nie idzie tego ogarnąć...

    Co do OZC to podane w stopce zapotrzebowanie było dla temp. 20oC. Dla tych temperatur jakie obecnie utrzymuje zapotrzebowanie jest gdzieś 3x większe. Z tego wynika, ze daleko mu do pasywnego. Mimo to 600-700zł za sezon grzewczy domu 145m2 w temp. 23,5oC jest dla mnie bardzo dobrym osiągnięciem Gdyby mi się jeszcze chciało dokończyć pare detali, to coś bym może jeszcze na tym ugrał.

    Obecnie robię nowe reku, na wymienniku RS160 recair'a i obudowuję go 5cm XPS'em o lambdzie 0,030. Pudło wyjdzie 50% mniejsze od poprzedniej wersji.
    Czy dobrze rozumiem, że za późno odczuwalne jest ogrzanie powietrza i jakbyś to sterował termostatem to byś przegrzewał chatę? Czy dobrze rozumiem, że grzejesz "w ciemno" 2 godz dziennie? Dlaczego nie chcesz dołożyć godziny rano. Przecież przy tak ocieplonym domu nie ma znacznia kiedy dasz tą enerigię. Ile Ci spada temperatura przez te 9 godz jak jesteś w pracy?

    Co masz na myśli pisząc 3x większe? Niż było w OZC? Przecież 600zł to właśnie będzie blisko tego co miałeś w OZC

    Dlaczego poszedłeś w wymiennk recair'a? Nie byłeś zadowolony z Klingenburga. Ja wczoraj właśnie opomiarowałem reku - przy wywiewie 22,5 nawiewało 20,5, minus 2,5 na wlocie. Sprawność 90%


    Jakbyś miał wolną kasę to pisz, mam namiary na kolesia co ma panele Solar frontier. Sprawdziłem na PFmonitor z 10 instalacj iw moim rejonie, żadna nie daje tyle Solar Frontiery

    Cytat Napisał Marek.M Zobacz post
    Ja jednak wymyśliłem garaż z tyłu ale jeszcze na forum do "oceny" nie wrzucałem. Nie wiem czy mi na nim płaski dach pozwolą, bo w warunkach jest dach 30-50 st.
    Miałem to samo. Liczy się główny dach, możesz dodać garaż płaski
    Ostatnio edytowane przez zibuch ; 22-02-2018 o 07:07
    Dom dodatnioenergetyczny: 143m2 + 60m2 garaż poza bryłą grzaną. 22kWh/m2/rok. Płyta fundamentowa i strop grzewczy, 40cm celulozy w dachu, 32cm EPS031 ściany, 20cm XPS pod płytą. PV - 7 kWp na dachu, kable w stropie i płycie. Kominek z płaszczem wodnym i 60-tonowy betonowy bufor, no i parę bajerów jeszcze w planie

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zibuch

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Kolbudy
    Kod pocztowy
    83-050
    Posty
    464

    Domyślnie

    a jak tam Bart3z sytuacja z PVką? Przewalczyłeś coś z dotacjami?
    Dom dodatnioenergetyczny: 143m2 + 60m2 garaż poza bryłą grzaną. 22kWh/m2/rok. Płyta fundamentowa i strop grzewczy, 40cm celulozy w dachu, 32cm EPS031 ściany, 20cm XPS pod płytą. PV - 7 kWp na dachu, kable w stropie i płycie. Kominek z płaszczem wodnym i 60-tonowy betonowy bufor, no i parę bajerów jeszcze w planie

  4. #4
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał zibuch Zobacz post
    a jak tam Bart3z sytuacja z PVką? Przewalczyłeś coś z dotacjami?
    Jak budowa?Napisz coś.Pozdrawiam,ja już mieszkam.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał zibuch Zobacz post
    a jak tam Bart3z sytuacja z PVką? Przewalczyłeś coś z dotacjami?
    Niestety, gmina w której składałem wniosek nie uzyskała dofinansowania. Także na dzień dzisiejszy nie mam żadnej PV.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  6. #6

    Domyślnie

    Witaj. Jesli znalazl bys kiedyś chwilę czasu i mial byś ochotę to prosze wstaw zdjecia twojej drewnianej elewacji z bliska. Tzn jak wyglądają polaczenia desek i miejsca w których sa wkrety. Jeśli bys mogl to rowniez polaczenie dachu domu z dachem garazu. Przy okazji - jak teraz oceniasz ocieplenie od środka ? Drugi raz również byś sie na to zdecydował ?

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar pigeon
    Zarejestrowany
    May 2007
    Posty
    243
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    22

    Domyślnie

    Czesc,

    tak sobie przegladalem forum i trafiem na twoj domek - z moim proszkiem.....

    ciesze sie ze proszek sie przydal - jednak chcialbym sprostowac cos co napisales:

    "Wielu myli proszek od Pigeona z proszkiem PUR, a są całkiem inne proszki. Proszek PUR jest znacznie cieplejszy, o mniejszej granulacji a proszek od pigeona to po prostu zmielony pumeks. Pumeks jednak nadaje się do izolacji fundamentów, bo nie podciąga kapilarnie, jest cieższy, i trzyma ciepło."


    Niestety ale wielu to wprowadziles w blad tym wpisem. - bo pumeks to jest tylko nazwa zwyczajowa czy handlowa - produktu ktory powstaje ze sztywnej pianki PUR. Dodatkowo pumeks tak z definicji to jest skala wukaniczna a tym chyba nie sypales.


    Wiec w twojej opini nie powinien sie pojawiac jako definicja czegos do ocieplania a juz na pewno roznego od proszku PUR.
    To tak jak bys opone definiowal jako wegiel do palenia. Owszem mozna tym palic zawiera nawet wegiel- ale nie jest to paliwem.


    PUR czyli poliuretany to bardzo szeroka gama produktow - od podeszw budow po odbojniki dla statkow, materacy do spania i np sztucznej skory do tapicerki samochodow. Poliuretan udaje tez skorzana garderobe w Zara czy Reserved.

    Wierz mi robimy to od ponad 35 lat.

    Sztywna pianka PUR moze miec tyle postaci i struktur ze ciezko wymienic. Moze tez miec rozne gestosci twardosc sztywnosc, komorki zamkniete - lub otwarte (jakie ma moj pumeks??????) - ma zamkniete -wiec o wiele lepsze do ocieplania niz zwykla pianka pur bo ta jest otwartokkomorkowa.

    Pozostaje jednak PUREm czyli surowcem materialem a pumeksem, paskiem czy plyta izolacyjna jest tylko produkt z niej zrobiony (ta sa tylko rzeczy z PUR)

    Zapewniem cie ze kazdy inny proszek pur moze miec tez o wiele wieksza gradacje od mojego proszku - kwestia mlyna lub jego struktury..

    Npisalem to tylko tak dla scislosci. Warto wiedziec dokladnie o czym sie pisze.

    Znam firmy pumeksowe ktore tnia na "pumeksy" pianke z odpadow z plyt warstwowych?
    I "to" zapakowane w etykiete z napisem Pumeks - to juz jest pumeksem czy ciagle pianka PUR?


    BTW - badzo ladnie ci dom wyszedl.

    pozdrawiam,

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał kubiak666 Zobacz post
    Witaj. Jesli znalazl bys kiedyś chwilę czasu i mial byś ochotę to prosze wstaw zdjecia twojej drewnianej elewacji z bliska. Tzn jak wyglądają polaczenia desek i miejsca w których sa wkrety. Jeśli bys mogl to rowniez polaczenie dachu domu z dachem garazu. Przy okazji - jak teraz oceniasz ocieplenie od środka ? Drugi raz również byś sie na to zdecydował ?
    Zdjęcia wrzuce jak znajdę chwilę.
    Co do izolacji od wewnątrz, tak, zdecydowanie zrobiłbym to raz jeszcze.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    pigeon, bardzo dziękuję za sprostowanie. Moje "różnice" pomiędzy proszkiem PUR jaki posiadałem (odpad po cięciach płyt obornickich) a proszkiem od ciebie były czysto organoleptyczne. Twój proszek jest znacznie większej gradacji, jest cięższy (porównując te same objętości) oraz jest twardszy.
    Twój proszek jest idealny pod fundamenty, a ten "PUR" który posiadam z ciecia płyt idealnie nadaje się do zasypu stropu.
    Ostatnio edytowane przez Barth3z ; 19-02-2018 o 21:04
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  10. #10

    Domyślnie

    Ja jednak wymyśliłem garaż z tyłu ale jeszcze na forum do "oceny" nie wrzucałem. Nie wiem czy mi na nim płaski dach pozwolą, bo w warunkach jest dach 30-50 st.

  11. #11
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    toja13

    Zarejestrowany
    Nov 2017
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    70-413
    Posty
    1

    Domyślnie

    Jestem tutaj pierwszy raz, więc się przywitam.
    Świetny dziennik i dom
    Fajnie Bartek, że wróciłeś na forum

    Czy mógłby ktoś wytłumaczyć dlaczego OZC liczy się dla 20*C, a nie dla np. 22*C?
    Raczej nikt nie utrzymuje takiej temperatury w domu, a to nie jest miarodalne do liczenia opłacalności pompy ciepła. W przypadku Bartka ta różnica jest dość duża.
    Biorąc pod uwagę twoje doświadczenie, gdzie leży granica dla opłacalności pompy ciepła cwu i pompy ciepła dla co i cwu?
    Moj dom będzie miał zapotrzebowanie około 3500kwh na co (dla 20*C) i 1800 dla cwu, czy opłaca się cokolwiek kombinować poza kablami plus ogrzewaniem cwu grzałkami?
    Czyli uważasz, że po prostu zmiana kabla z 10w/m na 18w/m rozwiązała by twój problem ze sterowaniem?
    Bo zdaje mi się, że zamiast ruszenia posadzki po jednym dniu, miałbyś jakieś odczucie po mniej więcej połowie. A to chyba też tak średnio.
    Jakie masz odczucie temperatury w pomieszczeniach z kafelkami? Chyba w twoim domu ciepła podłoga przegrzała by dom, jak Sb z tym radzisz?
    Skoro używasz głównie kabli do grzania to czy kupiłbyś klimatyzator jeszcze raz?
    Pozatym opowiedz troszkę więcej o fibaro, jakich funkcji używasz, czy myślałeś wcześniej nad zamiennikami?

    Przepraszam za tak dużo pytań naraz.

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał toja13 Zobacz post
    Czy mógłby ktoś wytłumaczyć dlaczego OZC liczy się dla 20*C, a nie dla np. 22*C?
    Chyba dlatego, że tak określa standard domu pasywnego NF15.

    Cytat Napisał toja13 Zobacz post
    Biorąc pod uwagę twoje doświadczenie, gdzie leży granica dla opłacalności pompy ciepła cwu i pompy ciepła dla co i cwu?
    Co do pompy ciepła dedykowanej do CWU, to chyba nie da się tego obronić w żaden sposób. Czas zwrotu z inwestycji jest dłuższy niż żywotność takiego urządzenia.

    Co do pompy ciepła do cwu i co jednocześnie to już bardziej opłacalna inwestycja, choć wszystko żależy od:
    - kosztów takiej pompy ciepła wraz z zasobnikiem i instalacją
    - zapotrzebowania domu na ciepło
    - zapotrzebowania domu na c.w.u. (ilosc osób w domu)
    bo np. taki domek - http://www.domrzeczywisciepasywny.pl/ zamieszkiwany przez dwójkę emerytów jest w całości (co i cwu) obsłużony przez jedną mini pompę cwu - Ariston 110L NUOS EVO

    Mi osobiście taniej wyszło zainwestowanie w elektryczne ogrzewanie podłogi w postaci kabli (3tys.zł za cały dom + 1 sterownik do łazienki, bo reszta pokoi sterowana z fibaro) oraz zasobnik 300L z grzałką za kolejne 3tys. zł.

    Cytat Napisał toja13 Zobacz post
    Moj dom będzie miał zapotrzebowanie około 3500kwh na co (dla 20*C) i 1800 dla cwu, czy opłaca się cokolwiek kombinować poza kablami plus ogrzewaniem cwu grzałkami?
    Musisz samemu policzyć. Policz koszty inwestycyjne obu systemów wraz z kosztami eksploatacji np. przez najbliższe 10 lat. Jeśli w tym czasie zwróci się pompa ciepła, bo bierz pompę ciepła.

    PS. pamiętaj, aby doliczyć również odsetki kredytu z różnicy jaką musisz dopłacić do pompy ciepła

    Cytat Napisał toja13 Zobacz post
    Czyli uważasz, że po prostu zmiana kabla z 10w/m na 18w/m rozwiązała by twój problem ze sterowaniem?
    Częściowo, ponieważ im więcej energii byłbym w stanie wpakować w te 2 godzinne okienko, tym bardziej efektywnie wykorzystałbym te ciepło, ponieważ najważniejsze, abym miał odpowiednią temp. od godz. 16:00 - 24:00. Później idę spać i nie potrzebuję grzania, a rano, przed wyjściem do szkoły/pracy mogę szybko dogrzać klimą.

    Cytat Napisał toja13 Zobacz post
    Jakie masz odczucie temperatury w pomieszczeniach z kafelkami? Chyba w twoim domu ciepła podłoga przegrzała by dom, jak Sb z tym radzisz?
    Kafle mam tylko w łazience i WC. W łazience utrzymuję odpowiednią temp. z harmonogramu ustawionego na dedykowanym termostacie, a WC nie ma żadnego ogrzewania, mimo tego nie mam żadnego dyskomfortu, ponieważ WC jest pomiedzy dwoma strefami grzewczymi - łazienką i salonem.

    Cytat Napisał toja13 Zobacz post
    Skoro używasz głównie kabli do grzania to czy kupiłbyś klimatyzator jeszcze raz?
    Chyba tak, ponieważ klima daje ciepło w bardzo krótkim czasie, czyli zanim kable naładują posadzkę. Czasami się to przydaje.

    Cytat Napisał toja13 Zobacz post
    Pozatym opowiedz troszkę więcej o fibaro, jakich funkcji używasz, czy myślałeś wcześniej nad zamiennikami?
    Sterowanie żaluzjami, bramą garażową, oświetleniem wewn. i zewnętrznym, ogrzewaniem co, grzaniem zasobnika, pomiar temperatur w pomieszczeniach oraz w rekuperatorze, pomiar wilgotności, pomiar CO2 (zintegrowany netatmo) itp.
    Nie testowałem zamienników, bo wolę bardziej sprawdzone i popularne urządzenia, które są bardzo mocno rozwijane.
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  13. #13
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Sterowanie żaluzjami
    Hej Bartek, dobrze że wszystko ok,długo Cię nie było.
    Ogarnąłeś już jakąś scenę, aby sterować pochyleniem lameli w zależności od położenia słońca?Póki co mnie udało się jedynie zrobić scenę, aby lamele pochylały się w zależności od godziny lub godziny po wschodzie słońca.Marzy mi się taka scena, aby lamele pochylały się wg.położenia słońca względem domu.Nie godzinowego, ani po wschodzie słońca.Póki co mam tak, że w określonej porze po wschodzie słońca, lamele przyjmują położenie jeden (w poziomie) a po pewnym czasie przyjmują położenie dwa (przymknięcie 45 stopni).Nie mieszkałem tamtego roku latem, więc pewnie wyjdzie taki mankament jak zmiana położenia ziemi wg.słońca w zależności od pory roku.Kurcze,jak to ogąrnać na podstawie GPS ?

  14. #14
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał TwojPan Zobacz post
    Hej Bartek, dobrze że wszystko ok,długo Cię nie było.
    Ogarnąłeś już jakąś scenę, aby sterować pochyleniem lameli w zależności od położenia słońca?Póki co mnie udało się jedynie zrobić scenę, aby lamele pochylały się w zależności od godziny lub godziny po wschodzie słońca.Marzy mi się taka scena, aby lamele pochylały się wg.położenia słońca względem domu.Nie godzinowego, ani po wschodzie słońca.Póki co mam tak, że w określonej porze po wschodzie słońca, lamele przyjmują położenie jeden (w poziomie) a po pewnym czasie przyjmują położenie dwa (przymknięcie 45 stopni).Nie mieszkałem tamtego roku latem, więc pewnie wyjdzie taki mankament jak zmiana położenia ziemi wg.słońca w zależności od pory roku.Kurcze,jak to ogąrnać na podstawie GPS ?
    Oj nie robiłem takich zaawansowanych scen. Obecnie podnoszę całkowicie żaluzje jak świeci słońce, bo mimo wszystko, jakbyś lameli nie ułożyć, to ilość wpadającego słońca jest znacząco mniejsza.

    A przy okazji wkleje zużycie w kWh na ogrzewanie od 4 grudnia (wcześniejsza historia mi "zniknęła" ):
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2018-03-01.jpg
Wyświetleń:	76
Rozmiar:	29,5 KB
ID:	408365

    Podłogówka 99% w drugiej taryfie, klima ok 70% w pierwszej.
    Temp. utrzymywana w domu na poziomie od 22,5 do 23,5oC
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Oj nie robiłem takich zaawansowanych scen. Obecnie podnoszę całkowicie żaluzje jak świeci słońce, bo mimo wszystko, jakbyś lameli nie ułożyć, to ilość wpadającego słońca jest znacząco mniejsza.

    A przy okazji wkleje zużycie w kWh na ogrzewanie od 4 grudnia (wcześniejsza historia mi "zniknęła" ):
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2018-03-01.jpg
Wyświetleń:	76
Rozmiar:	29,5 KB
ID:	408365

    Podłogówka 99% w drugiej taryfie, klima ok 70% w pierwszej.
    Temp. utrzymywana w domu na poziomie od 22,5 do 23,5oC
    Skąd aż tak duża różnica w pokojach dziewcząt?

  16. #16
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Oj nie robiłem takich zaawansowanych scen. Obecnie podnoszę całkowicie żaluzje jak świeci słońce, bo mimo wszystko, jakbyś lameli nie ułożyć, to ilość wpadającego słońca jest znacząco mniejsza.

    A przy okazji wkleje zużycie w kWh na ogrzewanie od 4 grudnia (wcześniejsza historia mi "zniknęła" ):
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	2018-03-01.jpg
Wyświetleń:	76
Rozmiar:	29,5 KB
ID:	408365

    Podłogówka 99% w drugiej taryfie, klima ok 70% w pierwszej.
    Temp. utrzymywana w domu na poziomie od 22,5 do 23,5oC
    A dla ciekawości, za ten sam okres grzałka zasobnika cwu pobrała:
    3556 kWh
    Zatem w moim przypadku lepiej rozglądać się za pompą ciepła do cwu

    No i .... znalazłem:
    https://www.atlantic-polska.pl/termodynamiczny/egeo/ w cenie ok 4k brutto za PC z zasonikiem 270L. Ale zakupu dokonam po tym jak się zepsuje obecny
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  17. #17
    TwojPan
    Guest
    TwojPan

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Oj nie robiłem takich zaawansowanych scen. Obecnie podnoszę całkowicie żaluzje jak świeci słońce, bo mimo wszystko, jakbyś lameli nie ułożyć, to ilość wpadającego słońca jest znacząco mniejsza.
    O tak,ale położenie ziemi (w stosunku do słońca) latem, wymaga już sterowania lamelem-po to je mamy. Toć to nie marne rolety
    Ok,a jak wykorzystujesz Netatmo?Tylko czysty podgląd i pogląd?Czy może steruje prędkością nadmuchu/wyciągu przy zwiekszonym poziomie CO2 czy wilgoci?

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ketjof

    Zarejestrowany
    Dec 2015
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-207
    Posty
    93

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barth3z Zobacz post
    Chyba dlatego, że tak określa standard domu pasywnego NF15.


    bo np. taki domek - http://www.domrzeczywisciepasywny.pl/ zamieszkiwany przez dwójkę emerytów jest w całości (co i cwu) obsłużony przez jedną mini pompę cwu - Ariston 110L NUOS EVO
    Cześć. Jestem po budowie domu. Byłem u pana Macieja na początku mojej budowy - bardzo fajny człowiek, pogadaliśmy długo, podoradzał. Bardzo sprytnie to wymyślił i do swojego zapotrzebowania na energię dostosował - taki aristonek to ok. 3 -4 tyś.
    Ja się nie zdecydowałem - byłem już po zalaniu płyty - nie wszystkie rozwiązania dało się zastosować, poza tym u mnie domek i rodzina większy, większe zapotrzebowanie na CWU.
    Zastanawia mnie jedno - wszedłem na stronę Pana Macieja i z podanego zużycia prądu w grudniu i styczniu wychodzi mi godzinowy pobór to ok 0,25 kWh, co oznacza, że Aristonek pracował na okrągło......(bo tyle zdaje się wynosi jego moc elektryczna).
    Pytanie - na ile godzin pracy projektowane są takie sprężarki i co ile będzie trzeba wymieniać urządzenie. Poprawcie mnie w obliczeniach proszę, może gdzieś przestawiłem przecinek.
    Barth3z- pozdrawiam, gratuluję domu, gdyby nie Twój dziennik ( nie wiem jak byłeś w stanie znaleźć czas w trakcie budowy) mój dom na pewno nie byłby taki fajny jak jest.
    Dom: 150 m2 po podłogach na płycie fund., parter + poddasze użytkowe, prosty dwuspadowy dach, ściany silikat 18cm na pierwszej warstwie z BK 600. Ocieplenie: 10 XPS pod PF + 21 EPS nad PF , 30 cm EPS grafit w ścianach, w dachu 25 cm wełny + 12 cm pł. PIR. WM z reku. OZC : 3381 W, 3736 kWh/rok. Od północy garaż nieogrzewany. Ogrzewanie: O.P. na całości, polska Pci GW - 5 kW, zb. CWU 200 l, DZ-odwierty 2x90 m brak innych źródeł ciepła. Rodzina 2+2, zużycie całej wody 12m3/m-c, temp. w domu 22*C

  19. #19
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał ketjof Zobacz post
    Cześć. Jestem po budowie domu. Byłem u pana Macieja na początku mojej budowy - bardzo fajny człowiek, pogadaliśmy długo, podoradzał. Bardzo sprytnie to wymyślił i do swojego zapotrzebowania na energię dostosował - taki aristonek to ok. 3 -4 tyś.
    Ja się nie zdecydowałem - byłem już po zalaniu płyty - nie wszystkie rozwiązania dało się zastosować, poza tym u mnie domek i rodzina większy, większe zapotrzebowanie na CWU.
    Cześć, z Panem Macieje również rozmawiałem. Bardzo sympatyczny człowiek, jednak ukierunkowany w 100% tylko na własne wnioski i własne rozwiązania. Kiedy podzieliłem się z nim doświadczeniem o GWC pod domem i stwierdziłem, że takie rozwiązanie to błąd z punktu widzenia energooszczędności budynku, to odczułem, że nie chciał ze mną na ten temat rozmawiać obstając przy swoim - że to jednak dobry pomysł.

    Cytat Napisał ketjof Zobacz post
    Zastanawia mnie jedno - wszedłem na stronę Pana Macieja i z podanego zużycia prądu w grudniu i styczniu wychodzi mi godzinowy pobór to ok 0,25 kWh, co oznacza, że Aristonek pracował na okrągło......(bo tyle zdaje się wynosi jego moc elektryczna).
    Pytanie - na ile godzin pracy projektowane są takie sprężarki i co ile będzie trzeba wymieniać urządzenie. Poprawcie mnie w obliczeniach proszę, może gdzieś przestawiłem przecinek.
    Jego rozwiązanie jest bardzo ryzykowne, jednak Aristonek ma w sobie również grzałkę. Ariston na sprężarce powinien pracować 8h/dobę, inaczej jego żywotność będzie bardzo krótka. Na jego miejscu zrobiłbym przynajmniej pracę naprzemienną dwóch takich urządzeń.

    Cytat Napisał ketjof Zobacz post
    Barth3z- pozdrawiam, gratuluję domu, gdyby nie Twój dziennik ( nie wiem jak byłeś w stanie znaleźć czas w trakcie budowy) mój dom na pewno nie byłby taki fajny jak jest.
    Dzięki
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  20. #20

    Domyślnie

    Chcialem sie przypomniec bo podoba mi sie ta twoja elewacja przez to drewno dom wyglada bardzo nowoczesnie i jednoczesnie zachowuje klimat "drewnianej stodoly" . Przy okazji jesli juz tak odpowiadasz na pytania to dopytam czym zostala pomalowana / zabezpieczona ? Co jaki czas trzeba ja ponownie malowac zeby zachowala swoj pierwotny wyglad ? Mieszkasz juz drugi sezon w tym domu. Zmienil bys coś gdybys mial budowac go ponownie ? Z góry dzięki za odpowiedzi.

Strona 54 z 56

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony