dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Płyta fundamentowa - zbrojenie

    Witam,

    chciałem się Was poradzić w temacie płyty fundamentowej. Mam gotowy projekt od mojego architekta i wysłałem go do wyceny u kilku ekip budowlanych. Podczas rozmowy z budowlańcami dostaje informacje, że zbrojenie w płycie jest przesadzone co ma wpływ na cenę. Zaczynam mieć wątpliwości co do pracy mojego architekta, jeżeli któraś z kolei osoba mówi mi to sama z siebie. A może to ekipiy przesadzają? Czy macie doświadczenie z takimi płytami? Powierzchnia zabudowy mojego domu to ok. 130m2 i dom będzie stał na szkodach górniczych kategorii 3-iej. Ilość stali potrzebnej na tą płytę wg budowlańców to ok. 4 tony. Czy to normalna ilość stali dla takiej wielkości płyty? Czy na etapie budowy może to być zrewidowane np. przez kierownika budowy z uprawnieniami konstruktora i ewentualnie wtedy zmniejszyć ilość materiału potrzebnego do jej zrobienia?

    Pozdrawiam
    Łukasz

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    A może to ekipiy przesadzają?
    tak ... bo to ... wełniane istoty ... skąd ?
    dom będzie stał na szkodach górniczych kategorii 3-iej. Ilość stali potrzebnej na tą płytę wg budowlańców to ok. 4 tony.
    przyzwoicie ... mnie wyszło 3 tony przy 116 m^2 . około.
    A przy szkodach górniczych ... jakie by nie było te 4 tony to nawet za mało ... żal Ci 12 kzł ? przy kluczowym elemencie domu jakim jest płyta fu ?

    Czy na etapie budowy może to być zrewidowane np. przez kierownika budowy z uprawnieniami konstruktora i ewentualnie wtedy zmniejszyć ilość materiału potrzebnego do jej zrobienia?
    wiesz co ... burasy bez wiedzy ... wpłynęły na Ciebie ... i teraz masz mętlik w głowie ... kto wie lepiej ... gość co za to du umoczy jak by co ...
    czy gogusie co sobie przy robocie piwko będą pić... bo ich to rypka ...

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.643
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Te 4t stali to wg budowlańców, czy projektu ?
    Bo to ilość spora, ale jeszcze nie szokująca.

    Poza tym, chyba możesz liczyć na refundację wydatków na dodatkowe zabezpieczenia ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  4. #4

    Domyślnie

    Rób wg projektu, nie słuchaj budowlańców, którzy policzyli ci na "oko" i nie wezmą za to odpowiedzialności. Mój kierbud zawsze mówi, że za przewymiarowanie jeszcze nikt nie poszedł siedzieć.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar luki8l
    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Środa Śląska
    Kod pocztowy
    55-300
    Posty
    59
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Dokładnie, rób wg projektu. U mnie wyszło 2,1 tony, płyta na podłożu gliniastym, iłach itp. Podbudowa 1m.
    Projekt wg polecanego architekta W.Sochy.
    Płyta już stoi
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	plyta.jpg
Wyświetleń:	1452
Rozmiar:	98,2 KB
ID:	208098
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    Dom w budowie: Dom w Wisteriach 2 Termo. Płyta fundamentowa 20cm XPS, Porotherm Dryfix, 25cm Styro Grafit, PC + Reku + CHG

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    elmo007

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Orzesze
    Kod pocztowy
    52-120
    Posty
    9

    Domyślnie

    Mam podobny problem.
    Nie wiem jak się do tego odnieść, bo co prawda w tabeli pisze 2,4 t stali na powierzchni 125m2, ale mam zbrojenie prętami fi12 co 38cm/38cm
    Widziałem już parę projektów płyt od innych, ale takiego wielkiego okczka jeszcze nie. Chciałem, żeby mi to przeliczył na siatkę zgrzewaną. Stwierdził, że nie ma to sensu bo po przeliczeniu płyta jest źle zazbrojona.

    Jak to zweryfikować. Na wiosnę/lato chcę wykonać płytę a nie wiem czy taki duży rozstaw jest ok. Dodam, że dom będzie drewniany

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	płyta.jpg
Wyświetleń:	1421
Rozmiar:	86,5 KB
ID:	244626

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Nie ma opcji żeby przy takim oczku wyszło 2,1 stali ! to musiało by być oczko 8x8cm ! aby tyle było ...
    Minimum to te 3 pręty na 1m przekroju

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Piotr Kniaziuk
    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Zgorzelec
    Kod pocztowy
    59-900
    Posty
    160

    Domyślnie

    Do elmo007
    Masz źle zaprojektowaną płytę, rozstaw jest za duży prętów klasa betonu za niska.
    Do fundamentów stosuje się klasę betonu min C20/25 a dla płyt fundamentowych raczej stosuje się klasę C25/30.
    Piotr Kniaziuk
    Specjalista ds. Badań i Analiz w Laboratorium Budowlanym

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    elmo007

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Orzesze
    Kod pocztowy
    52-120
    Posty
    9

    Domyślnie

    Ok... takie też mam przeczucie. Ale jak podważyć kompetencje konstruktora ?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony