dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie dach nad budynkiem gospodarczym - więźba

    Dzień dobry,

    Muszę zadaszyć budynek gospodarczy, murowany, o wymiarach 3,10x5 m. Dodatkowo chcę wyciągnąć dach poza obrys budynku na drewutnię czyli ostateczne wymiary dachu byłyby ok 3,60x6,60. Pokrycie płytami bitumicznymi onduline. Spadek ok. 10 stopni. Proszę o poradę czy wystarczą następujące przekroje więźby?

    murłata i belki podtrzymujące wiatę nad drewutnią 8x8 cm, krokwie 5x10 co 80 cm cm i łaty 3x5 cm co 40 cm.

    Z góry dziękuję za każdą radę.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Bardzo płaski dach. Wszystkie przekroje za małe! Okap bardzo duży. Rozstaw krokwi za duży, łaty za cienkie. Na tak płaski dach to pokrycie się nie nadaje, chyba, że tymczasowe. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  3. #3

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za odpowiedź. Takie przekroje podano w tartaku i trochę na podstawie resztek poprzedniej więźby ( było pełne deskowanie). Niemniej po rozejrzeniu sie w internecie podejrzewałam, że to może być za mało. Wiem, że wymiary powinien podać cieśla albo projektant ale niestety, ze względu na bardzo ograniczone fundusze, musimy poradzić sobie z tematem we własnym zakresie. Zreszta na taki mały dach miescowi fachowcy nie kwapią sie do pracy. Płyty wg gwarancji powinny wytrzymać 15 lat ale dobrze jeśli przetrzymaja chociaż połowę. Najlepiej byłoby zapewne pokryć daszek papą termozgrzewalną ale nie mamy możliwości zgrzewania i stad pomysł z płytami jako łatwiejszy do wykonania we własnym zakresie. Natomiast więźba chciałabym, żeby była juz możliwie najdłużej. Czy mogę jeszcze prosić o ocenę więźby o wymiarach:

    beli i murłaty 10x10 albo 12x12
    krokwie 8x18 co 70-80 cm
    łaty 4x6

    Czy to już wystarczy?
    Okapy może rzeczywiście za duże. To dalibyśmy po 10 cm z każdej strony.

  4. #4

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za odpowiedź. Takie przekroje podano w tartaku i trochę na podstawie resztek poprzedniej więźby ( było pełne deskowanie). Niemniej po rozejrzeniu sie w internecie podejrzewałam, że to może być za mało. Wiem, że wymiary powinien podać cieśla albo projektant ale niestety, ze względu na bardzo ograniczone fundusze, musimy poradzić sobie z tematem we własnym zakresie. Zreszta na taki mały dach miescowi fachowcy nie kwapią sie do pracy. Płyty wg gwarancji powinny wytrzymać 15 lat ale dobrze jeśli przetrzymaja chociaż połowę. Najlepiej byłoby zapewne pokryć daszek papą termozgrzewalną ale nie mamy możliwości zgrzewania i stad pomysł z płytami jako łatwiejszy do wykonania we własnym zakresie. Natomiast więźba chciałabym, żeby była juz możliwie najdłużej. Czy mogę jeszcze prosić o ocenę więźby o wymiarach:

    beli i murłaty 10x10 albo 12x12
    krokwie 8x18 co 70-80 cm
    łaty 4x6

    Czy to już wystarczy?
    Okapy może rzeczywiście za duże. To dalibyśmy po 10 cm z każdej strony.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Budynek ma 3,10 x 5,0 a dach ma mieć 3,60 x 6,60 czyli wystają po 25 cm i OK. Natomiast okap wystaje 1,60 i to już nie OK. Przy tak wysuniętym szczycie murłaty mogą być 10 x 10 ; krokwie OK rozstaw 60 cm skrajne 56 cm (łącznie 7 szt.). Okap nie dłuższy niż 90 cm. Łaty 5 x 5. A może warto rozważyć na pokrycie dachu taki produkt jak "Erofala". Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  6. #6

    Domyślnie

    Ślicznie dziękuję. Bardzo Pan pomógł. Ale widzę, że zaszło małe nieporozumienie z podanymi przeze mnie wymiarami . Nie napisałam , że okap pod którym chcę składować drewno nie będzie w spadku dachu ale jakby obok budynku gospodarczego czyli krokwie po 3.60 ale musi ich byc więcej ponieważ spadek "idzie " wzdłuż krótszego boku. Przepraszam za to niedomówienie. Ale rozumiem, że przekroje i rozstaw podany jw. będzie OK także w tym przypadku.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar rodii
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Sokolany
    Posty
    97
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Przepraszam za wciecie sie w Twoj temat, ale na jedno pytanie nie ma co zakladac nowego.
    Mianowicie czy krokwie 16x6 beda ok pod dachowke ceramiczna?
    Plan byl taki ze miala byc blachodachowka, ale po przeanalizowaniu kosztow zastanawiam sie nad najtansza dachowka ceramiczna.
    Dach o ktorym mowimy jest nad budynkiem gospodarczym o wymiarach 8x17. Myslicie ze takie krokwie dadza rade? A jak nie to czy jest jakis sposob na wzmocnienie?
    I tu foto juz gotowej wiezby


    Dzieki za wszelkie opinie

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Nie ważne co myślimy ważne aby przeliczyła to kompetentna osoba np. konstruktor. Jakie będzie krycie wstępne? Na budynku mieszkalnym masz jakieś dziwne słupki z betonowymi plackami podpierające solidne płatwie. Czy takie rozwiązanie jest w projekcie? Czy widział to kierownik budowy? Do tego te placki nie są na jednym poziomie bo płatew jest klinowana! Płatew podparta na lichym nadprożu. O co tu chodzi? Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar rodii
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Sokolany
    Posty
    97
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    Jezeli chodzi o krycie wstepne na budynku gospodarczym to wogole jest potrzebne? Jesli tak to bedzie folia. Garazu deskowac to raczej nie bede.
    Jesli chodzi o dom, to w projekcie jest dokladnie tak jak zrobil wykonawca. Nawet nie wiem dlaczego projektant tak to zrobil. A nad glowna czescia domu drewniane slupy ukryte w scianach zostaly zamienione na zelbetowe, bo sciana ponoc lubi pozniej pekac.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    krycie wstępne jest potrzebne bo krycie docelowe nie jest szczelne. Skoro folia to szczyty za wysoko podmurowane. Folię od spodu też należy zakryć. Pierwszy raz spotykam się z takim rozwiązaniem żeby płatew podpierać kawałkiem bloczka z plackiem betonu a do tego jeszcze klin? Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar rodii
    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Sokolany
    Posty
    97
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    13

    Domyślnie

    W poniedzialek zadzwonie do majstra i zobaczymy jaki on ma plan na naprawe tego podparcia. Kierownik budowy nie mial zadnych zastrzezen wiec to troche dziwne
    A jesli chodzi o folie to czemu szczyty za wysoko? Pod okapem i w szczytach bedzie podbitka i folia bedzie zakryta.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Andrzej Wilhelmi
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-313
    Dzielnica
    Polesie
    Posty
    14.207

    Domyślnie

    Folia dotykając do ostrych krawędzi bloczków ulegnie z czasem przetarciu. Podłuż w tych miejscach paski foli budowlanej lub fundamentowej. Pozdrawiam.
    miłego dnia
    mój nowy adres e-mail: [email protected]

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony