dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie rekuperator do mieszkania 70m2

    Witam.

    Mieszkam w 70m mieszkaniu na parterze w starej kamienicy. Wentylacja grawitacyjna jest źle zaprojektowana (bądź jest nieskuteczna) i co roku w sezonie grzewczym mam problem z wilgocią i grzybem (oczywiscie okna mam juz plastikowe, ale jak byly skrzynkowe, to mialem wielki problem z temperatura i wilgocią). Kominy nie są dostępne - w większości niedrożne lub zajęte przez instalacje gazowe sąsiadów.

    Staram się dogrzewać mieszkanie, ale z piecami akumulacyjnymi wiele się nie da zrobić. W okresie zimowym zbiera mi się wilgoć na szybach i ścianach. Kupiłem osuszacz elektryczny. Dość dobrze zbiera, ale problem wilgoci i słabej wentylacji pozostaje.

    Na początku pomyślałem o instalacji nawiewników higrosterowanych i jakiegoś automatycznego wyciągu w łazience, ale trafiłem na hasło REKUPERATOR. Zacząłem czytać i zdecydowałem się, że to jest dokładnie to, czego właśnie potrzebuję

    Proszę o pomoc w doborze konkretnego rekuperatora i dodatkowego osprzętu do mieszkania. Nie jestem zbyt zasobny, więc rekuperator nie powinien przekraczać 3500-4000 PLN. Pozostały osprzęt zainstalowałbym sam - więc odpadną koszta robocizny ekipy.

    Rekuperator chciałbym zainstalować w pawlaczu o rozmiarach 100x85x75 [DxSZxW] (zaznaczyłem literką B na planie)

    Wymagania jakie położyłem na rekuperatorze:
    - czerpnia i wyrzutnia - optymalna średnica 100mm - takie mam już otwory w ścianie
    - automatyczny higrosterowanie (optymalnie)
    - automatyczny bypass
    - automatyka przeciwzamrzeniowa
    - cichy - to jest dość kluczowe, bo pawlacz jest w cektrum mieszkania
    - ekonomiczny
    - przepływ powietrza do 250m3/h
    - montarz sufitowy
    - optymalnie przeciwprądowy wymiennik ciepła - by odzysk był maksymalny

    Mieszkanie posiada:
    - 4 pokoje
    - komórka gospodarcza
    - łazienka wraz z WC
    - kuchnia z oknem i kuchenką gazową (okap elektryczny podłączony do jedynego dostępnego mi komina wentylacyjnego)

    Założyłem, że potrzebuję 3 wyciągi i 4 nawietrzniki.


    Szukałem po sieci i znalazłem pare rekuperatorów:
    - brookvent aircycle 1.2 + bypass - ale nie zmiesci mi sie w pionie w pawlaczu
    - flop system RM290FB - ale jest strasznie drogi
    - dospel luna 200 - i wykonac konieczne modyfikacje, ktore znalazlem w sieci - ale chyba mnie to przerasta
    Jaki model rekuperatora polecanie, by spełniał jak najwięcej założeń i nie był zbyt drogi.

    Jakiego typu instalację wentylacyjną kładzie się dość prosto?

    Jakimi przekrojami przewodow wentylacyjnych powinienem się zainteresować do nawiewow, wyciagow, wrzutni i czerpni?

    Czy mogę założyć trójniki, czy raczej zalożyć przy rekuperatorze rozdzielacz i do każdego pomieszczenia kłaść niezależną rurę?

    Załączam plan mieszkania:
    Załącznik 209848
    LEGENDA
    - kolor zółty - instalacja nawiewowa
    - kolor pomarańczowy - instalacja - wyciągowa
    - kolor czerwony - instalacja wyrzutni powietrza
    - kolor czarny - instalacja czerpni powietrza

    Proszę bardzo o pomoc, lub chociaż sugestę na co jeszcze zwrócic uwagę...

    dzieki
    Łukasz

  2. #2
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Krzys11

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    88-311
    Posty
    7

    Domyślnie

    Krótkie obliczenia 70m2 x 2,5 to 175 m3 wiec minimum 1,5 x 175m3 to około 250 m3/h /3 bieg/
    Normalnie centrla będzie pracowała na 2 biegu i powinna mieć wydatek ok. 170 m3/h
    na 1 biegu centrale zostawisz jak wyjedziesz a 3 bieg jak będziesz chciał odświerzyć mieszkanie /to takie minimum/
    Czernie no 100 mm to stanowczo za mało /oczywiście odpowiednie przepisy o lokalizacji/
    minimu /przy założeniu że zaraz za ścianą będziemy mieli DN160 to 125 mm tylko i tylko wtedy gdy będzie to tylko kraktka z cienkimi metalowymi drucikami a powinno być DN160
    no i teraz to co generuje koszty i robi oszczędności
    najwyższą pólkę proponuje i będziesz zadowolony cena ... potargujesz się trochę i kupisz
    Wymiennik obrotowy
    centrala Rego 250P /to serduszko zaoszczędzi dużo kasy/ i nie zmęczy się ... krócic z łazienki wepniesz z boku i nie będziesz miał problemów z wilgocią
    a co za tym idzie z grzybami w instalacji
    Pamiętaj że nie należy stosować elastycznych przewodów wentylacyjnych bo to miejsce na mnóstwo bakterii /rury Spiro i kształtki/
    To moje sugestie i możesz się z nimi nie zgodzić ale wiem ze wydane pieniądze na g.... zawsze dają to co dać mogą
    wiem że trochę duzo za rekuperator
    ale potargujesz się i troszeczkę dołożysz i nie pozałujesz
    to zakup na lata pamiętaj
    Pozdrawiam

  3. #3
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Pamiętaj że nie należy stosować elastycznych przewodów wentylacyjnych bo to miejsce na mnóstwo bakterii /rury Spiro i kształtki/
    Nie stosuje się blaszanych kanałów, bo są głośne i gdyby zaszła potrzeba ni można ich czyścić. Nie da się wyczyścić Szanowny Panie - układu na trójnikach i ze szczelinami wewnątrz!!! Poza tym gładkie ścianki kanału zwiększają opory przepływu ( powietrze jak woda do gładkiego łatwiej przylega ) i mogą dudnić. Na kanałach spiro robi się wentylacje przemysłowe!
    Co do małych central -
    http://www.vent-axia.com/range/hr204.html
    http://www.ventilair.be/Repository/H...andleiding.pdf
    Są po 3000zł.

  4. #4
    Banned
    dynamical

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    bytom
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    20

    Domyślnie

    Zgadzam sie z przedmówca, nie warto przepłacać. Polecam jeszcze rekuperatory Pro-Vent czy Tywent.

  5. #5
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał dynamical Zobacz post
    Zgadzam sie z przedmówca, nie warto przepłacać. Polecam jeszcze rekuperatory Pro-Vent czy Tywent.
    Co znaczy przepłacać? Płacimy za niesłyszalność wentylacji . Co jak nawet sąsiedzi nie będą mogli spać?

  6. #6
    Banned
    dynamical

    Zarejestrowany
    May 2013
    Skąd
    bytom
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    20

    Domyślnie

    Znam parę osób, które mają Pro-Venta i nie narzekają na głośność. Wprawdzie mercedes to nie jest, ale stosunek jakości do ceny jest zadawalający

  7. #7

    Domyślnie

    Łukasz Łęcki i ketchup to ten sam uzytkownik

    Jestem już prawie zdecydowany na rekuperator Vents VUT 200 H mini. Jest to rekuperator w cenie ok 2200 brutto... czy znacie może jakiś lepszy rekuperator, nieznacznie droższy, który lepiej by się spisywał dla moich zastosowań? Jak on jest głośny? Czy powinienem jeszcze myśleć o jakiś tłumikach?

    Rekuperator, który wybrałem ma kroćce fi 100mm, więc założyłem że czerpnia i wyrzutnia o tych rozmiarach powinna być ok. Jako przewody dla czerpni i wyrzutni chciałbym zastosować przewody TERMOFLEX fi 100 (zewnętrznie fi 150).

    Do rozprowadzenia powietrza po domu chciałbym użyć systemy PE-FLEX firmy Termokontrol. Cena trochę duża, ale to najtańszy system z tworzywa...

    Co sądzicie o tym zestawie?

  8. #8
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cena w reku to sprawa hałasu. A tłumik w takich instalacjach pomaga jak przysłowiowe kadzidło.

  9. #9

    Domyślnie

    Zdaje się, że Pan także komuś polecał ten rekuperator...

    Widziałem rekuperator VENTS VUT 200 H MINI EC - czy jest znacznie lepszy/cichszy? Kosztuje ok 1500 PLN wiecej...

    A jaki model by Pan polecił? Środki mam dość ograniczone, ale może warto by troszeczkę doinwestować...
    Ostatnio edytowane przez ketchup ; 13-09-2013 o 14:03

  10. #10
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Środki mam dość ograniczone
    Wentylacja to nie tylko centrala .

  11. #11

    Domyślnie

    Chcę rozprowadzenie oprzeć na kanałach z tworzywa firmy termokontrol o przekroju zewn. 75mm.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony