dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 43
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar pablomoc
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    709
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie Ustawienia kotła na ekogroszek do ogrzewania bez regulatora pokojowego

    Witam,

    Chodzi mi o to żeby ustawić piec tak żeby ogrzewał dom nie korzystając z regulatora pokojowego jednocześnie nie tracąc ekonomii spalania. W tym momencie mam do pieca podłączony regulator pokojowy który mi steruje temp. w domu. Gdy jest ciepło piec jest w podtrzymaniu gdy zimno grzeje. Chcę wypróbować ogrzewanie bez użycia regulatora. Jak skonfigurować piec żeby to było ekonomiczne ? Pomoże ktoś ? Od czego zacząć ? Nie chodzi mi o konkretne ustawienia ale o zasadę działania takiego typu ogrzewania. Wiem że wiele osób tak grzeje więc proszę o radę.
    125 m2 ; 15cm styropian ; 25 cm wełna ; 60 m2 podłogówki ; Dach - Ruukki Classic

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Jeśli minimum które możesz ustawić na swoim kotle to i tak za dużo do tego co potrzebujesz ( przegrzewanie ) można zrobić to bez regulatora pokojowego ale najlepiej mieć wtedy zawór N-drożny a jeszcze lepiej jak są dodatkowo głowice termostatyczne na grzejnikach.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar timon120777
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rawa Mazowiecka
    Kod pocztowy
    96-200
    Posty
    3.561

    Domyślnie

    pablomoc
    napisz więcej o instalacji
    czy ten regulator to jedyna możliwość sterowania temperaturami w domu poza sterownikiem kotła czy może posiadasz zawór n-drogowy lub termostaty na kaloryferach?? czy instalacja grzejnikowa czy mieszana czy moze sama podłogówka???
    bez tego wróżenie z fusów
    TERMO-ECO 19KW BRUCER ST37/ COBRA/SCORPION
    Dokonaj czegoś niemożliwego, a szef zaliczy to do twoich obowiązków.
    Jedynym sposobem by zmądrzeć jest gra z mądrzejszym przeciwnikiem
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...nik-dwustanowy
    LINK DO PORADNIKA ZABLOKOWAŁ ADMINISTRATOR JAKO NIEZGODNY Z REGULAMINEM

  4. #4

    Domyślnie

    Pablo,
    sam przeszedłem przez wszystkie etapy. Dobrze wczytuj się w to co pisze Timon, Karoka... bo wiedzą co piszą.
    Ja na poczatku miałem sam piec - bez regulatora pokojowego i zaworu n-drożnego. Takich miałem fachowców na poczatku Efekt? Piec grzeje praktycznie jednostajnie. Przerwa jedynie w podtrzymaniu. Masakryczne spalanie (u mnie ponad 50kg na dobę) i zero kontroli nad temperaturą w domu.

    Później dorzuciłem zawór 3-drogowy. U mnie reguluję większy lub mniejszy strumień na grzejniki lub na powrót. Tu już możesz jakoś regulować temperaturą. Tzn. jest gorąco to więcej dajesz na powrót. W takim przypadku piec szybciej i dłużej jest w podtrzymaniu. Teoretycznie mniejsze spalanie. Regulacja temp. jakaś jest ale bardzo ograniczona. Pewnie lepiej by to dziaało, gdybyś w każdym miejscu w domu miał takie same warunki ale chyba nie jest to możliwe bo zawsze gdzieś jest zimniej, gdzieś cieplej. Gdzieś ty chcesz mieć zimniej gdzieś cieplej. Pluś ciężko ustawić temp. na jakimś poziomie wg np. [°C]

    Poźniej dorzuciłem sterownik pokojowy. Znaczna kontrola temperatury + wyraźny spadek spalania węgla. Ale tutaj też byłoby OK gdyby w każdym pomieszczeniu była taka sama temperatura a tak nie jest. U mnie sterownik pokojowy mierzy temperaturę w jednym miejscu - jest to najzimniejszy pokój i tam ustawione np. 20°C. W tym samym czasie na (cieplejszym) piętrze jest np. 24°C. Połączenie zaworu 3D + sterownik pokojowy daje już jakąś szansę na sterowanie temperaturą i jest jakaś namiastka ekonomicznego spalania.

    Ostatnio zalożyłem zawory termostatyczne. Ale na razie tylko na piętrze. Piętro mam cieplejsze. Parter chłodniejszy. Różnica ~3-4 stopnie. To dużo wg mnie. I teraz mam tak: głowice działają na górze - ustawione na ~21°C. A na dole jest sterownik w tym samym miejscu. Moje zamierzenie było takie, że góra szybciej się nagrzewa i grzejniki się zamykają i grzeje już tylko sam dół aż wyłączy piec sterownik pokojowy. Cieżko mi ocenić efekty, bo taki układ mam bardzo krótko. Spalanie jest może jeszcze ciut mniejsze. Ale widzę np. różnicę na piecu kiedy nagle odpada mu piętro do grzania. Mogę też lepiej sterować temperaturą. I co dla mnie jest najważniejsze jest to wygodne.

    Na mój gust jesli jest taka możliwość to chyba najlepiej mieć wszędzie zawory termostatyczne. Ale to pewnie lepiej ocenią i wytłumaczą Timon z Karoką.

    U mnie jest wiele ograniczeń bo mam starą instalację (ponad 20 lat), grube rury, miejscami stare żeliwne grzejniki ale zaczyna to jakoś hulać. w porówniu z tym co przechodziłem jesienią (Timon może potwierdzić) to teraz jest naprawdę OK.
    MARTINOS

  5. #5
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar pablomoc
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    709
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie

    nie mam ani zaworu n drogowego ani termostatów, w całym domu mam grzejniki + podłogówka na całym parterze
    125 m2 ; 15cm styropian ; 25 cm wełna ; 60 m2 podłogówki ; Dach - Ruukki Classic

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    A jak ograniczasz temp. na podłogę ?
    Bez termostatów i zaworu N nie opanujesz temp. na grzejnikach jak wystąpi przegrzewanie.
    No i mamy jeszcze Martinosa, widzisz warto było tu posiedzieć i poczytać trochę a najwięcej nauczysz się na swoich błędach

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar pablomoc
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    709
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie

    nie to żebym narzekał na spalanie, z tego co czytam to spalanie mam całkiem w porządku, na chwilę obecną (temp noc -4 dzień ok 0 st) 12 kg/doba, aktualnie temperaturą w domu steruje sterownik pokojowy, tak jak u ciebie ustawiony w najchłodniejszym miejscu. Ciekawy jestem jak by szło ogrzewanie w taki właśnie sposób

    Tak przy okazji zapytam jak już poruszony jest temat zaworu 3 drogowego lub 4 drogowego, jaką one właściwie pełnią rolę w całym układzie ?

    Tak samo termostaty, jak działają i po co właściwie są ? czy jak mam założone zwykłe zawory to można to w łatwy sposób zamienić ? narazie i tak nie zmienię bo są inne priorytety (wykończeniówka)
    125 m2 ; 15cm styropian ; 25 cm wełna ; 60 m2 podłogówki ; Dach - Ruukki Classic

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar pablomoc
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    709
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie

    Cytat Napisał karoka65 Zobacz post
    A jak ograniczasz temp. na podłogę ?
    Bez termostatów i zaworu N nie opanujesz temp. na grzejnikach jak wystąpi przegrzewanie.
    No i mamy jeszcze Martinosa, widzisz warto było tu posiedzieć i poczytać trochę a najwięcej nauczysz się na swoich błędach
    w tym momencie temp. na podłogówce mam ustawioną na piecu na 35 st max
    125 m2 ; 15cm styropian ; 25 cm wełna ; 60 m2 podłogówki ; Dach - Ruukki Classic

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar pablomoc
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    709
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie

    chciałem też spróbować ogrzewania bez pokojówki bo mój wspaniały hydraulik podłogówkę z łazienki podłączył pod grzejnik łazienkowy, a że piec włącza się na godzinkę lub półtorej dwa razy dziennie to podłoga jest zimna bo zazwyczaj woda w niej stoi, reszte podłogówki mam zrobioną normalnie z pompą i rozdzielaczem
    125 m2 ; 15cm styropian ; 25 cm wełna ; 60 m2 podłogówki ; Dach - Ruukki Classic

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar timon120777
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rawa Mazowiecka
    Kod pocztowy
    96-200
    Posty
    3.561

    Domyślnie

    pablomoc
    jak masz mieszaną instalację i na kotle 35stC to ten kociołek padnie szybciiutko raczej
    sugestia
    po sezonie wydać kasę na zawór 4d i na termostaty
    przerobić instalację na 2 obiegi
    1- prosto z kotła na kaloryfery- tam będziesz regulować temperatury w pomieszczeniach termostatami na grzejnikach, z tego samego "obiegu" zasilenie zasobnika CWU
    2- z zaworem 4d na podłogówkę
    takie rozwiązanie to niestety konieczność dołożenia dodatkowej pompy-1-CWU, 2-grzejniki, 3-podłogówka
    wtedy będziesz mógł sobie odpuścić regulator pokojowy jeśli takie jest Twoje założenie


    możesz też jeśli mimo tak niskiej temperatury na układzie masz ciepło w domu dać wszystko w jednym obiegu z zaworem 4d

    zawór 3d/4d spełnia rózne role w zależnosci od sposobu montażu
    3d albo rodziela wodę ciepłą idącą z kotła po trochu na układ i na powrót(funkcja dogrzania powrotu) lub miesza ciepłe wodę z kotła z zimną z powrotu i daje chłodniejszą na dom

    zawór 4d spełnia obie funkcje jednocześnie

    sugeruję zaopatrzyć się w któryś z nich bo temperatury poniżej 40stC dla kotła to zabójstwo
    jeśli chodzi w trybie ciągłym to da radę pomiędzy 40-50stC ale jak sterowanie dwustanowe i kocioł się odstawia to znacznie spadają temperatury mające wpływ na kondensację i tym samym przyspieszenie destrukcji kotła i komina
    TERMO-ECO 19KW BRUCER ST37/ COBRA/SCORPION
    Dokonaj czegoś niemożliwego, a szef zaliczy to do twoich obowiązków.
    Jedynym sposobem by zmądrzeć jest gra z mądrzejszym przeciwnikiem
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...nik-dwustanowy
    LINK DO PORADNIKA ZABLOKOWAŁ ADMINISTRATOR JAKO NIEZGODNY Z REGULAMINEM

  11. #11
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar pablomoc
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    709
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie

    Cytat Napisał timon120777 Zobacz post
    pablomoc
    jak masz mieszaną instalację i na kotle 35stC to ten kociołek padnie szybciiutko raczej
    sugestia
    po sezonie wydać kasę na zawór 4d i na termostaty
    przerobić instalację na 2 obiegi
    1- prosto z kotła na kaloryfery- tam będziesz regulować temperatury w pomieszczeniach termostatami na grzejnikach, z tego samego "obiegu" zasilenie zasobnika CWU
    2- z zaworem 4d na podłogówkę
    takie rozwiązanie to niestety konieczność dołożenia dodatkowej pompy-1-CWU, 2-grzejniki, 3-podłogówka
    wtedy będziesz mógł sobie odpuścić regulator pokojowy jeśli takie jest Twoje założenie


    możesz też jeśli mimo tak niskiej temperatury na układzie masz ciepło w domu dać wszystko w jednym obiegu z zaworem 4d

    zawór 3d/4d spełnia rózne role w zależnosci od sposobu montażu
    3d albo rodziela wodę ciepłą idącą z kotła po trochu na układ i na powrót(funkcja dogrzania powrotu) lub miesza ciepłe wodę z kotła z zimną z powrotu i daje chłodniejszą na dom

    zawór 4d spełnia obie funkcje jednocześnie

    sugeruję zaopatrzyć się w któryś z nich bo temperatury poniżej 40stC dla kotła to zabójstwo
    jeśli chodzi w trybie ciągłym to da radę pomiędzy 40-50stC ale jak sterowanie dwustanowe i kocioł się odstawia to znacznie spadają temperatury mające wpływ na kondensację i tym samym przyspieszenie destrukcji kotła i komina

    35 st to temperatura maxymalna PODŁOGÓWKI, podłogówka ma swoją pompe i co swoją, bo chyba źle mnie zrozumiałeś, temp zadana CO to 56 st osiągana jak kocioł grzeje, w podtrzymaniu temp na kotle utrzymuje się ok 38 st.
    125 m2 ; 15cm styropian ; 25 cm wełna ; 60 m2 podłogówki ; Dach - Ruukki Classic

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar pablomoc
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    709
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie

    ile kosztuje taki zawór który rzekomo mam założyć ?
    125 m2 ; 15cm styropian ; 25 cm wełna ; 60 m2 podłogówki ; Dach - Ruukki Classic

  13. #13

    Domyślnie

    U mnie np. 3d nie do końca jest dobrym rozwiązaniem. --> chodzi mi przede wszystkim o bezpieczeństwo pieca.

    W miarę ok jest np. tak jak teraz kiedy temp. na zewnętrz jest 0 lub ciut wyżej. Wtedy zawór mam np. na 4/10 --> wikesza cześć idzie na powrót.

    Niestety w duże mrozy zawór jest na 7-8/10 i wtedy jak piec jest odstawiony przez sterownkik pokojowy to temperatura na piecu spada w okolice 30 stopni.

    Też zastanawiam się nad 4D na przyszły sezon.
    MARTINOS

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablomoc Zobacz post
    ile kosztuje taki zawór który rzekomo mam założyć ?
    za 3d zwykły, manualny dałem jak się nie mylę około 200zł + robocizna.

    Ale myślę, że szczególnie przy nowej instalacji od razu rozważaj 4D.
    MARTINOS

  15. #15
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar pablomoc
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    709
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie

    jednej rzeczy trochę nie rozumiem, jeżeli piec będzie stał w podtrzymaniu powiedzmy kilka godzin to co da zawór 4 czy 3 drogowy jeżeli temp wody w kotle będzie 38 st lub może mniej, jedynie podczas pracy kotła będzie większa temp powrotu w podtrzymaniu nie

    to coś takiego ? http://allegro.pl/zawor-mieszajacy-3...121556243.html

    jak bardzo trzeba modyfikować instalację żeby to założyć ?
    125 m2 ; 15cm styropian ; 25 cm wełna ; 60 m2 podłogówki ; Dach - Ruukki Classic

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablomoc Zobacz post
    jednej rzeczy trochę nie rozumiem, jeżeli piec będzie stał w podtrzymaniu powiedzmy kilka godzin to co da zawór 4 czy 3 drogowy jeżeli temp wody w kotle będzie 38 st lub może mniej, jedynie podczas pracy kotła będzie większa temp powrotu w podtrzymaniu nie

    to coś takiego ? http://allegro.pl/zawor-mieszajacy-3...121556243.html

    jak bardzo trzeba modyfikować instalację żeby to założyć ?
    To już pytania do fachowców. Ale u mnie np. przy ustawieniu 4/10 kiedy piec wchodzi w podtrzymanie to o wiele dłużej utrzymuje się temp. na piecu.
    Plus pewnie piec chodzi częściej a krócej itp. i ponowny restart ma np. z 40 stopni a nie 30 itp, itd.

    P.S. Nie wiem jak u Ciebie ale u mnie producent kotła wymaga zaworu n-drogowego. Coś takiego jest w gwarancji. Chodzi głównie o kontekst temp. powrotu.
    MARTINOS

  17. #17
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar pablomoc
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    709
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie

    Cytat Napisał MARTINOS Zobacz post
    za 3d zwykły, manualny dałem jak się nie mylę około 200zł + robocizna.

    Ale myślę, że szczególnie przy nowej instalacji od razu rozważaj 4D.
    jak bardzo ingeruje się w instalacje przy takiej przeróbce ?
    125 m2 ; 15cm styropian ; 25 cm wełna ; 60 m2 podłogówki ; Dach - Ruukki Classic

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablomoc Zobacz post
    jak bardzo ingeruje się w instalacje przy takiej przeróbce ?
    Pytanie do instalatora. Piszę wyłącznie z punktu widzenia użytkownika.
    MARTINOS

  19. #19
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar pablomoc
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    709
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie

    Cytat Napisał MARTINOS Zobacz post
    To już pytania do fachowców. Ale u mnie np. przy ustawieniu 4/10 kiedy piec wchodzi w podtrzymanie to o wiele dłużej utrzymuje się temp. na piecu.
    Plus pewnie piec chodzi częściej a krócej itp. i ponowny restart ma np. z 40 stopni a nie 30 itp, itd.

    P.S. Nie wiem jak u Ciebie ale u mnie producent kotła wymaga zaworu n-drogowego. Coś takiego jest w gwarancji. Chodzi głównie o kontekst temp. powrotu.

    czy 30 czy 40 st to i tak jest to temperatura powodująca roszenie czy jak to sie tam zwie, u mnie kocioł w podtrzymaniu jest przez około 4 do 6 nawet 8 godzin , włącza się w tryb grzania na godzine lub 1,5 i znów podtrzymanie. Czyli zawór 4 drogowy coś daje tylko w trybie pracy. czy bede miał zawór czy nie to i tak w podtrzymaniu bede miał temp w kotle poniżej progu roszenia. Tak mi podpowiada logika.
    125 m2 ; 15cm styropian ; 25 cm wełna ; 60 m2 podłogówki ; Dach - Ruukki Classic

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał pablomoc Zobacz post
    czy 30 czy 40 st to i tak jest to temperatura powodująca roszenie czy jak to sie tam zwie, u mnie kocioł w podtrzymaniu jest przez około 4 do 6 nawet 8 godzin , włącza się w tryb grzania na godzine lub 1,5 i znów podtrzymanie. Czyli zawór 4 drogowy coś daje tylko w trybie pracy. czy bede miał zawór czy nie to i tak w podtrzymaniu bede miał temp w kotle poniżej progu roszenia. Tak mi podpowiada logika.
    Pytanie do fachowców a przede wszystkim do myślącego instalatora, który to oceni w kontekście twojej instalacji.

    Tu na forum i ogólnie w necie jest full info na ten temat. Wiem bo sam wiele o tym czytałem.

    Ja na twoim miejscu przede wszystkim odezwałbym się do serwisanta z firmy, której masz piec i poprosił o info.
    MARTINOS

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony