dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Wymiana instalacji elektrycznej w starym domu

    Witam.

    W grudniu będę wymieniał instalację elektryczną.

    Chcę zrobić następujące obwody:

    1. Gniazdka dół
    2. gniazdka góra
    3. światło dół
    4. światło góra
    5. łazienka
    6. kuchnia
    7. piwnica + garaż
    8. budynek gospodarczy
    9. Wszystko co na zewnątrz budynku

    Aktualnie są dwa obwody i strach cokolwiek włączyć bo kable się palą (aktualnie tam nikt nie mieszka).

    Nie wiem jak puścić kable. Nie chcę mieć puszek. Chciałbym puścić oświetlenie sufitami a kable od gniazdek na wysokości gniazdek. Nie wiem jak rozwiązać problem z drzwiami. Czy puszczać kabel w podłodze czy też może nad drzwiami i wrócić z powrotem do poziomu.

    Planuję zamontować około 15 gniazdek na dole i około 20 na górze. Może wydawać się, że to dużo gniazdek jak na 150m2 domu, ale nienawidzę przedłużaczy i podłączania wszystkiego co idzie do jednego gniazdka. Wszystkie gniazdka oczywiście podwójne.

    Oświetlenie będzie ledowe, podwieszane sufity wszędzie. Chciałbym aby salon miał 3-4 włączniki (pomieszczenie w kształcie litery L, salon z jadalnią i dwa wejścia więc i włączniki krzyżowe (chyba dobrze to nazwałem) + jeden włącznik między częścią salonu a jadalnią, żeby w razie czego można było włączyć światło w jadalni wchodząc od strony salonu).

    Oczywiście wszystko przed ostatecznym podłączeniem będzie sprawdzone przez elektryka z uprawnieniami. Nie wyliczyłem jeszcze ile metrów kabla będę potrzebował ale chcę użyć 2.5mm2 do gniazdek i 1.5mm2 do oświetlenia.

    Nie będę nic podłączał do rozdzielni (ani montował rozdzielni, tym się zajmie już elektryk). Chcę tylko wykuć rowki pod kable i je położyć, zawołać elektryka żeby to sprawdził i podłączył wszystko a dopiero potem tynkowanie.


    Teraz parę pytań:

    Mam puścić jeden kabel pod gniazdka "dookoła" i w miejscach gdzie mają być gniazdka rozciąć izolację, założyć kostkę, pospinać wszystko i tak w każdym gniazdku? Czy te 15 gniazdek (salon + przedpokój + wiatrołap) może być w jednym obwodzie? To samo tyczy się góry.

    Jak ze światłem? Pociągnąć kabel "dookoła", w każdym pomieszczeniu założyć kostkę i pociągnąc kabel aby podpiąć włącznik i światło?

    Jak zrobić tak, żeby mieć włącznik krzyżowy? Może jakiś link do poradnika?

    Jakieś inne porady, bądź też na co zwrócić uwagę? Czego nie robić?



    Zaznaczam, że nie będę nic odpalał nim nie sprawdzi tego elektryk. Porobię zdjęcia całej instalacji wraz z wymiarami (odległościami) żeby mieć pełną dokumentację na przyszłość. Wszystko będę puszczał pod kątem prostym).

    Może trochę chaotycznie i brak profesjonalnego słownictwa ale starałem się jakoś szczegółowo to opisać. Jak będą jakieś pytania to chętnie na nie odpowiem. Gdzieś na dysku miałem projekt domu, ale nie mam aktualnie oprogramowania żeby to otworzyć i zrobić zrzut, ale jest opcja wrzucić coś mniej profesjonalnego (paint)

  2. #2

    Domyślnie

    Nie będzie pytań.
    Będzie potrzebny elektryk, taki prawdziwy, nie tylko z legitymacją G1
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #3

    Domyślnie

    Kolego, dziesięć gniazdek na jednym obwodzie to maksimum. Może być mniej, ale na pewno nie więcej.
    Wszystkie obwody gniazdowe należy chronić wyłącznikiem RCD. Obwody zasilające odbiorniki w łazience (w tym oświetlenie) również.
    Nie komplikuj sobie życia kombinując jak przewody prowadzić.
    Skoro zdecydowałeś się na podwieszany sufit to przestrzeń pomiędzy nim a stropem doskonale się do tego nadaje.
    Ja w takim przypadku stosuję koryta plastikowe i rurki mocowane do sufitu.
    Doprowadzisz nimi przewody do każdej ściany na której zamocujesz jakikolwiek osprzęt.
    Puszki górne" są zbędne i już się ich nie stosuje.
    Dziś połączenie odbywa się w głębokich puszkach pod osprzętem.
    Niewiedza tego, który nie wie, przewyższa wiedzę tego, który wie, ponieważ ten, który wie, nigdy nie wie tyle, ile niewiedzący nie wie.
    Z mądrości kabały

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał kkas12 Zobacz post
    Doprowadzisz nimi przewody do każdej ściany na której zamocujesz jakikolwiek osprzęt.
    Czyli kable z gniazdek puszczać w podwieszanym suficie a do gniazdka pociągnąć je dopiero w ścianie?

  5. #5

    Domyślnie

    Oczywiście.
    Niewiedza tego, który nie wie, przewyższa wiedzę tego, który wie, ponieważ ten, który wie, nigdy nie wie tyle, ile niewiedzący nie wie.
    Z mądrości kabały

  6. #6

    Domyślnie

    A czy jest możliwość usytuowania rozdzielni w innym miejscu niż była pierwotnie? W ścianie będzie ciężko ukryć. Aktualnie jest w przedpokoju na wysokości oczu, a chciałbym przenieść ją do wiatrołapu.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony