dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 66
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ineczka71

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    lubelskie/Henley on Thames UK
    Posty
    39

    Domyślnie piec na paliwo stałe o małej mocy czy większy i z buforem?

    Witam serdecznie.
    Budujemy stosunkowo niewielki dom - 105m2 (dom w akebiach 4, likwidujemy garaż). Według projektu zapotrzebowanie na energię EP = 76 kW/m2. Przy zastosowaniu wentylacji mechanicznej z rekuperacją spada na 61 kW/m2.
    Wziąwszy pod uwagę że do rekuperacji będzie gruntowy wymiennik ciepła, styropian 20 cm grafitowego, na stropie (poddasze nieużytkowe) 30 cm wełny, 20 cm styropianu pod podłogą i energooszczędne/pasywne okna i drzwi, to mam wrażenie że podsuwany mi przez architekta piec o mocy 14kW to lekka przesada. A, jeszcze w całym domu ma być podłogówka. O gazie nie ma co marzyć, na pompy ciepła nas nie stać. Więc ekogroszek lub pelety. Kotłownia będzie w garażu oddalonego od domu o 5m. Rury poprowadzone pod fundamentami i dobrze ocieplone, więc chyba bez dużych strat z tego tytułu.
    Szukam pieca o mniejszej mocy ale znalazłam tylko taki bez podajnika ... Może wiec lepiej zainstalować taki na 10-14 kW i duży bufor? Jak nagrzeje te 700-1000l, to piec wygasić i lecieć na buforze tylko?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.496
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał ineczka71 Zobacz post
    Witam serdecznie.
    Budujemy stosunkowo niewielki dom - 105m2 (dom w akebiach 4, likwidujemy garaż). Według projektu zapotrzebowanie na energię EP = 76 kW/m2. Przy zastosowaniu wentylacji mechanicznej z rekuperacją spada na 61 kW/m2.
    Wziąwszy pod uwagę że do rekuperacji będzie gruntowy wymiennik ciepła, styropian 20 cm grafitowego, na stropie (poddasze nieużytkowe) 30 cm wełny, 20 cm styropianu pod podłogą i energooszczędne/pasywne okna i drzwi, to mam wrażenie że podsuwany mi przez architekta piec o mocy 14kW to lekka przesada. A, jeszcze w całym domu ma być podłogówka. O gazie nie ma co marzyć, na pompy ciepła nas nie stać. Więc ekogroszek lub pelety. Kotłownia będzie w garażu oddalonego od domu o 5m. Rury poprowadzone pod fundamentami i dobrze ocieplone, więc chyba bez dużych strat z tego tytułu.
    Szukam pieca o mniejszej mocy ale znalazłam tylko taki bez podajnika ... Może wiec lepiej zainstalować taki na 10-14 kW i duży bufor? Jak nagrzeje te 700-1000l, to piec wygasić i lecieć na buforze tylko?
    14 kW jak ten dom i ocieplenie to nie lekka a bardzo duza przesada. Szacuje ze projektowe obciązenie cieplne tego budynku to max 4 kW a dokładniej to 3-4 kW zas zapotrzebowanie na ciepło to ok ok 5000- 6000 kWh. Mysle ze kocioł na paliwo stałe do tego domu to tez przesada.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar timon120777
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rawa Mazowiecka
    Kod pocztowy
    96-200
    Posty
    3.561

    Domyślnie

    szukałbym innego rozwiązania niż paliwa stałe. ogrzewanie prądem lub pompa ciepła
    przy tak niewielkim zapotrzebowaniu znajdziecie pompę w przyzwoitej cenie i ogrzeje wam domek cały sezon za niewielkie pieniądze
    pamiętać należy że koszt "czajnika" to jedno a koszt "grzania w nim wody" przez kilka- kilkanaście sezonów to drugie.
    poszukać małej pompy ciepła tylko nie powietrznej. nawet jak przy minusowych temperaturach wspomoże się grzałką to i tak będzie tanio i bezobsługowo

    słuchać kolegi asolt - on wie co pisze w tematach zapotrzebowania na ciepło
    TERMO-ECO 19KW BRUCER ST37/ COBRA/SCORPION
    Dokonaj czegoś niemożliwego, a szef zaliczy to do twoich obowiązków.
    Jedynym sposobem by zmądrzeć jest gra z mądrzejszym przeciwnikiem
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...nik-dwustanowy
    LINK DO PORADNIKA ZABLOKOWAŁ ADMINISTRATOR JAKO NIEZGODNY Z REGULAMINEM

  4. #4
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ineczka71

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    lubelskie/Henley on Thames UK
    Posty
    39

    Domyślnie

    Że asolt wie co pisze, to ja doskonale wiem. Może nie produkuję się na forum specjalnie, bo wiedza moja jest żadna, to jednak czytam namiętnie

    O prądzie myślałam, ale rosnące wciąż ceny trochę mnie przerażają. No i fakt, że jak postawię na prąd w tej chwili, to potem trudno już to zmienić na cokolwiek innego. Natomiast pomyślałam sobie, że jak teraz zrobię normalną podłogówkę i podłączę to do pieca, to za parę lat (jak się człowiek finansowo odbije od dna) najwyżej rozkopie się działkę (trudno się mówi) i zrobi kolektor do pompy. A może w między czasie coś nowego wymyślą .....

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.496
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał ineczka71 Zobacz post
    Że asolt wie co pisze, to ja doskonale wiem. Może nie produkuję się na forum specjalnie, bo wiedza moja jest żadna, to jednak czytam namiętnie

    O prądzie myślałam, ale rosnące wciąż ceny trochę mnie przerażają. No i fakt, że jak postawię na prąd w tej chwili, to potem trudno już to zmienić na cokolwiek innego. Natomiast pomyślałam sobie, że jak teraz zrobię normalną podłogówkę i podłączę to do pieca, to za parę lat (jak się człowiek finansowo odbije od dna) najwyżej rozkopie się działkę (trudno się mówi) i zrobi kolektor do pompy. A może w między czasie coś nowego wymyślą .....
    Na poczatek obliczenia ozc, na ich podstawie projekt wodnej podłogówki oraz wybór zródła grzewczego. Tylko tyle i az tyle.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mar1973

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.108

    Domyślnie

    Cytat Napisał ineczka71 Zobacz post
    Że asolt wie co pisze, to ja doskonale wiem. Może nie produkuję się na forum specjalnie, bo wiedza moja jest żadna, to jednak czytam namiętnie

    O prądzie myślałam, ale rosnące wciąż ceny trochę mnie przerażają. No i fakt, że jak postawię na prąd w tej chwili, to potem trudno już to zmienić na cokolwiek innego. Natomiast pomyślałam sobie, że jak teraz zrobię normalną podłogówkę i podłączę to do pieca, to za parę lat (jak się człowiek finansowo odbije od dna) najwyżej rozkopie się działkę (trudno się mówi) i zrobi kolektor do pompy. A może w między czasie coś nowego wymyślą .....
    witam

    dla tak małego domu i pewnie małego zapotrzebowania na ciepło montaż kompletnej kotłowni z b. dobrą pompą ciepła powietrze-woda i zasobnikiem c.w.u. wyniesie do 20.000
    na starcie będzie pewnie trochę drożej ale później będzie bezobsługowo, koszty prądu zamkną się w kwocie 1.500-1.600zł dla zużycia 8.000-9.000 kWh na c.o. i c.w.u.

    pozdrawiam
    ,,,,

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ineczka71

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    lubelskie/Henley on Thames UK
    Posty
    39

    Domyślnie

    No dobra, kwestię ogrzewana prąde to na forum zupełnie pominęłam jako niezainteresowana. Ale może rzeczywiście zbyt pochopnie. Przyjęłam, że wiaze sie to z kablami pod podloga ... Kwestie podogowki wodnej i pieca musze przestudiowac. Co do pompy ciepla za 20 tys juz z cala kotownia i zbiornikiem to jakos trudno uwierzyc. No moze jak sie to robi samemu. Albo przez brata szwagra czy inne pociotki. My musimy wszystko zlecic, wiec nie sadze bym sie zamknela w takiej kwocie.

  8. #8

    Domyślnie

    W ostateczności możesz wziąć kocioł Skam-P 7KW na ekogroszek. Sądzę że to max na taki dom. Z tego co czytałem są ludzie którzy używają tak włąśnie kocioł w domach o zbliżonym metrażu a nawet na mniejszych ...
    Na pewno 7KW to max ..

    Jednak najlepiej było by wziąć pompę tyle że te najekonomiczniejsze nie są tanie i trzeba się liczyć z wydatkiem minimum 2-3 razy wyższym niż w przypadku piecu na ekogroszek
    Ale jak masz kasę to jednak polecałbym pompę ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Podobnie jak z prądem tutaj także nie do końca masz rozeznanie
    Zapewne myślisz o pompach ciepła gruntowych,które są faktycznie drogie ale na rynku są także pompy ciepła powietrzne,znacznie tańsze
    mar1973 jest sprzedawcą pomp,także podał Ci realną cenę
    Pompa powietrzna = klimatyzator SPLIT tyle że cena nawet 10-20 razy większa ...
    Oczywiście jest zmodyfkowana o inną sprężarkę i gaz , są pewne inne rozwiązania, ale konstrukcja identyczna

    Ale co tam . Marketing robi swoje i producenci to wiedzą
    Ostatnio edytowane przez kaszpir007 ; 30-10-2013 o 06:19
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    gondoljerzy

    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    wioska pod Łomżą
    Posty
    730

    Domyślnie

    Kolego Arturo72, czy nie przesadzasz porównując koszt kotłowni na paliwo stałe do kosztu samego piecyka elektrycznego? Wcześniej sam napisałeś tak: ,, Chcesz grzac prądem to robisz wodną podlogowke i do niej podpinasz piecyk elektryczny typu Kospel lub Elterm za ok.2,5tys.zł,nie będzie Ci się podobało to odpinasz piecyk,sprzedajesz go na allegro a do podlogowki podlaczasz cokolwiek innego "
    Żeby podpiąć cokolwiek innego musi mieć komin, kotłownię z odpowiednią wentylacją , miejsce na opał, a więc koszty do poniesienia na dziś. Jeśli nie będzie komina i odpowiedniego pomieszczenia to możliwości późniejszego wyboru znacząco się zmniejszą. Pozostanie tylko pompa ciepła, albo adaptacja innego pomieszczenia na kotłownię, dobudowywanie komina itp.
    Ostatnio edytowane przez gondoljerzy ; 30-10-2013 o 09:07

  11. #11

    Domyślnie

    Jeśli zdecydujesz się na pompę ciepła, w szczególności powietrzną, może ona mieć trudności z ogrzaniem domu przy na prawde duzych mrozach, takie zdarzają się stosunkowo rzadko, ale jednak... Tych, co wychwalają tak powietrzne pompy ciepła jako główne źródło ogrzewania zapytaj, jak wygląda ich eksploatacja w sytuacji kilkunastostopniowych mrozów.

    Pompa, jak każde urządzenie mechaniczne może się zepsuć, często dzieje się tak wtedy, gdy jest najbardziej potrzebna, dlatego pomyślał bym o zapasowym źródle ciepła, w postaci grzałki/piecyka elektrycznego.

    Czy rozważasz montaż kominka lub kozy, a może pieca kaflowego? Nie każdy to lubi, moja żona nie była przekonana czasie budowy, jednak postawiłem na swoim i zrobiłem kominek z płaszczem wodnym. Teraz żona paliła by w nim nawet w lecie, tak jej się spodobał, zimą kominek często zastępuje całkowicie kocioł na ekogroszek i sam (poprzez 1000 l bufor) ogrzewa cały 270 metrowy dom.
    Dzisiaj zrobiłbym kominek bez płaszcza ale z dystrybucją ogrzanego powietrza, w ten sposób otrzymujemy źródło ciepła zupełnie niezależne od ogrzewania głównego, i będzie działać nawet w przypadku braku prądu...
    Wiadomo - dochodzi koszt komina i w twoim przypadku (rekuperator) MUSI to być kominek z zamkniętą komorą spalania, czyli na etapie wylewania chudziaka trzeba doprowadzić do niego powietrze z zewnątrz.
    Pozdrawiam
    Rafał

  12. #12

    Domyślnie

    [QUOTE=Arturo72;6197820]
    Moja pracowała już przy -16st.C [QUOTE]
    Pitu, pitu, ciekawe to kiedy Twoja pompka działała w takiej temp. No chyba, że to taka pompka http://allegro.pl/pompka-do-powieksz...630905037.html
    a tak poza tym, za uczciwą robotę się weż, bo znowu cię zwolnią
    piotr

  13. #13

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    A czym różni się pompa ciepła gruntowa od powietrznej poza temperaturą z DZ w zimie ? O jaki COP sprawniejsza jest gruntowa ? Sądzę,że o max.1,5,to teraz sobie policz jak ta wieksza sprawność przekłada się na PLN,może wtedy uzmyslowisz sobie o czym piszesz
    Przekłada się na mniejsze rachunki Panie sprzedawco pomp ciepła powietrznych ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Pisząc o podpieciu cokolwiek innego nie miałem oczywiście na myśli paliwa stałego.
    Uważam,że węgiel nie nadaje się do nowych domów.
    Jak zauwazyles pompę ciepła p-w masz już za 20tys.zł za komplet i nie sądzę,żeby ktoś mając do wyboru ją a węgiel wybrał węgiel przy tych samych kosztach eksploatacji.
    Ja zrezygnowałem z komina w kotłowni a właściwie w pralnio-suszarni,wyrzucilem go z projektu na etapie adaptacji
    Piec na ekogroszek 7KW około 7000zł , komin - 2000-3000zł czyli max 9000-10000 tys zł , czyli 2x mniej niż pompa ciepła powietrzna.
    Jak w domu będzie kominek to można powiedzieć że "dodatkowy" kanał spalinowy dla pieca będzie miał za naprawdę małą kasę ..

    Rachunki z pompy ciepła powietrznej będą WYŻSZE niż te z ekogroszku. Zbliżone lub niższe są jedynie jak ma się pompę ciepła gruntową ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  15. #15
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar bobasxx
    Zarejestrowany
    Jun 2007
    Skąd
    Kazimierz Biskupi
    Posty
    1.827

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    6000kWh z COP2,5=2400kWh=960zł to powietrzna za 20tys.zł
    6000kWh z COP4=1500kWh=600zł to gruntowa za 40tys.zł

    Tylko były lub obecny ekogroszkowiec wybrałby gruntowa dla oszczędności 360zł rocznie
    Tylko że przy -20 st.C, powietrzna tak różowo już nie wygląda

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Widzisz,piszesz o czymś o czym nie masz pojęcia lub tylko coś uslyszales od kogoś.
    Moja pracowała już przy -16st.C bez żadnego problemu.Przy tej temp.wystarczylo jej tylko 7h pracy/dobę żeby utrzymać 22st.C w domu.Zużycie energii to ok.2,5kWh na godzinę pracy.
    Gdy będzie -30st.C to gdyby nie dała rady to mam jeszcze grzalke w środku

    Nie porownuj domu z niskim zapotrzebowaniem do domu wiadrolitrowego
    Cieplutko tam gdzie mieszkasz ...
    Ja mieszkam pod Toruniem i w zeszłej zimy miałem kilka dni z temperaturą prawie - 30 stopni , zapewne dzięki temu że mieszkam niedaleko jeziora ,a sama miejscowość jest niżej położona ...

    Zapewne Twoja pompa by zamarzła i nie działała by wogóle i trzeba by sie było ratować zakładając kilka kocy , bo Twoja grzałeczka w pompie to by starczyła do podgrzania herbaty

    Chyba kiepsko pompy się Ci sprzedają bo ciągle gdzieś musisz się wcinać ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar timon120777
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rawa Mazowiecka
    Kod pocztowy
    96-200
    Posty
    3.561

    Domyślnie

    arturku
    przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem tytuł wątku
    wszyscy już wiedzą jakie masz zdanie i dość już twojego nabijania licznika postów w tym temacie
    pyxis cię chyba goni bo mu właśnie 7000 stuknęło więc robisz co się da by cię nie dopadł

    jakoś nie widzę powodu by słuchac gościa który porzucił gaz dla prądu, potem kupił pompę ciepła ale za dużą a kominkiem grzeje i oszukuje wszystkich licząc swe zużycie w G12 mając jedynie G11- bo nie chwaliłeś się jakoś że zmieniłeś
    wspominałeś tylko że masz zamiar
    jak zbudujesz 40 domów będziesz zasługiwał na posłuch
    na razie masz jeden i nie wiesz nawet jaki (zimą wyjdzie jak ci będzie drewno znikać w kominku) masz tylko wyolbrzymione o nim wyobrażenie które życie szybko zweryfikuje

    idź więc proszę do swoich szerzyć herezje o braku kominów i kotłowni i nie rób gnoju z kolejnego wątku
    autor i tak podejmie jedyną słuszną dla niego decyzję i bez twoich wypocin.
    i mam nadzieję że jak weźmie pompę to wyśle ci fakturę do zapłacenia za różnice w kosztach pomiędzy poniesionymi przez niego a policzonymi na popsutym kalkulatorze przez ciebie
    TERMO-ECO 19KW BRUCER ST37/ COBRA/SCORPION
    Dokonaj czegoś niemożliwego, a szef zaliczy to do twoich obowiązków.
    Jedynym sposobem by zmądrzeć jest gra z mądrzejszym przeciwnikiem
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...nik-dwustanowy
    LINK DO PORADNIKA ZABLOKOWAŁ ADMINISTRATOR JAKO NIEZGODNY Z REGULAMINEM

  18. #18

    Domyślnie

    kolego wyżej, przeczytaj powoli i dokładnie swoją wypowiedż. Właśnie dlatego jakiś czas temu napisałem żeś burak i zdania nie zmienię. I bynajmniej nie chodzi o Twoje przekonania, bo każdy ma prawo do swojego zdania. Buractwo natomiast wynika z twojego odnoszenia się do innych ludzi.
    Powiem Ci szczerze, ze chętnie bym się z Tobą spotkał LIVE. Ciekawe, czy wtedy byłbyś taki "do przodu"
    Szanuj swoich rozmówców drogi kolego.
    Bez odbioru
    piotr

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar timon120777
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rawa Mazowiecka
    Kod pocztowy
    96-200
    Posty
    3.561

    Domyślnie

    znaczy że ja?
    ja wciskam ludziom że nie mam kotłowni a potem się chwalę zdjęciami i kafelkami w niej i kabiną prysznicową i nazywam ją pralnio-suszarnią?
    ja wciskam ludziom kit że koszty mi wychodzą 0,3 zł/KWh a nie mam nawet taryfy dwustrefowej?
    ja wciskam ludziom kit że coś kosztuje 10 tysięcy bo ja tyle zapłaciłem ale zapominam dodać że nabyłem w promocyjnych cenach z racji działalności w tym sektorze w owym czasie zaś normalnie kosztuje to sporo więcej?

    poczytaj moje posty
    zobacz co ludziom prooponuję i w jaki sposób to robię
    udzielam odpowiedzi na pytania lub sugeruję inny kierunek

    ty natomiast wszędzie gdzie się pojawisz wciskasz ten sam kit o kominach oszczędnościach i innych pierdołach nie wiedząc nawet na jakim etapie prac jest osoba zainteresowana. nie wiesz nic o domu i postępie prac i powtarzasz ciągle jak stara płyta komin, kotłownia kotłownia komin

    a może kotłownia i komin jest? wtedy twoje pozorne oszczędności diabli biorą na starcie.
    uważasz się za mądrego
    ja jednak nie zamierzam z tobą grać - uwsteczniłbym się i to bardzo

    pisałem ci to mnóstwo razy ale to ignorujesz.
    wychodzisz z założenia że jak ktoś nie ma jak ty to jest głupi rozrzutny i zacofany
    sugeruję ci abyś nauczył się szacunku i akceptacji innego zdania. oraz udzielania odpowiedzi na pytania a nie szerzenia herezji za wszelką cenę

    a jak ci smutno i źle to nie wpuszczaj ludzi w kanał aby dzielili twój los
    spróbuj znaleźć rozwiązanie swoich problemów nie mieszając w nie innych.
    TERMO-ECO 19KW BRUCER ST37/ COBRA/SCORPION
    Dokonaj czegoś niemożliwego, a szef zaliczy to do twoich obowiązków.
    Jedynym sposobem by zmądrzeć jest gra z mądrzejszym przeciwnikiem
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...nik-dwustanowy
    LINK DO PORADNIKA ZABLOKOWAŁ ADMINISTRATOR JAKO NIEZGODNY Z REGULAMINEM

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ineczka71

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    lubelskie/Henley on Thames UK
    Posty
    39

    Domyślnie

    Oj, znowu pyskowka. A ja chcialam merytorycznie
    Jak dla mnie pompa powietrzna odpada. Relacja nakladow do ewentualnych zyskow niewspolmierna. Jak mnie bedzie kiedys stac zrobie gruntowa. Miejsca dosc. Musze znalezc czas i zglebic troche temat pieca elekrycznego. Wygoda niewatpliwa. Choc akurat palenie w piecu nam niestraszne. A raczej mojemu tacie, bo to rodzice beda tam mieszkac kilka najblizszych lat. Teraz pali w starym smieciuchu i zadowolony Brudu w domu tez by nie bylo bo kotlownia przewidziana jest w wolnostojacym garazu. Tylko te piece o mega-mocy! Moj maz twierdzi, ze najwyrazniej przeginam z energooszczednoscia domu, skoro piecow odpowiednich nie ma
    A w ramach atrakcji i awaryjnie bedzie fajna nowoczesna koza. Mieszkalismy juz z kominkiem, teraz mamy koze. W styczniu nam zycie uratowala jak dwa dni pradu nie bylo. Bylo ciepelko, byla kawa i jajecznica na kolacje!

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony