dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 126 z 247
Pokaż wyniki od 2.501 do 2.520 z 4930
  1. #2501
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cob_ra

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Pod Skierniewicami
    Posty
    1.293

    Domyślnie

    Co do mojej instalacji, założenie było takie, że reku(kinetic 250) bedzie na strychu nieużytkowym. W niedalekiej przyszłości miałem zrobić małe pomieszczenie i odizolować je styropianem i tam ma być centrala.

    Ale ostatnio zacząłem myśleć, czy nie porobić powiercić otworów i nie puścić przewodów przez strop do garażu. Sęk w tym, że już wyszystko położone i zalane wylewką. Więć zabawy trochę byłoby. W garażu temperatury zdecydowanie stabilniejsze. Trzeba będzie załamać się rurą z wyjścia pionowo do góry tak aby wejść w dół przez strop do garażu.

    Jest sens kuć i kombinować?
    Pozdrawiam,
    Marek
    Gryf-domowe klimaty
    P.u. 98.25m²+garaż 18.01m².OP 100%PC WPS 6k1, DZ 2x90m,WM,OZC(asolt)EAH:62,5kWh/m2rok,ΦHL:3640W, QH:6379 kWh/rok, Grzanych podłóg~98m2,kubatura 265m3
    PV 8,69, azymut 240st, dach 23st.
    cwu~80-100kWh msc.
    2017-2379kWh
    2018-2089kWh
    2019-2375kWh
    2020-2384kWh
    2021-1896kWh
    2022-1785kWh
    2023-1823kWh

  2. #2502

    Domyślnie

    Witam,
    Mam kilka pytań. Muszę poprawić instalacje po firmie, która zrobiła mi rozprowadzenie rur w domu, ale nie dogaduje sie z nimi na poprawki i sam to będę robił.
    - czy wiatrołap powinien mieć nawiew czy wyciąg? Pomieszczenie około 3m2, planuje tutaj mieć jedna rurę flex75
    - pralnio/suszarnia, nawiew czy wyciąg? Pomieszczenie 30mkw, planuje dać tutaj 2rury flex75.

    Centrala to 430m3, jakie przekroje czerpania i wyrzutnia? Czerpania 6m od ściany do rekuperatora, wyrzutnia 14m. Obecnie dali mi 200, ale sprzedawca rekuperatora sugeruje zmianę rur na conajmniej 250, przy takich odległościach od ścian.

  3. #2503

    Domyślnie

    Cytat Napisał Michalgosc Zobacz post
    Dzięki za odp tonie będzie przeróbka robię od podstaw i mam do wyboru 2 opcje anemostat w ścianie salonu tuz za kanapą pewnie będzie wiało po szyi
    Lub na szczycie salonu 6m od podłogi i tu mam wątpliwości czy nie za wysoko
    Załącznik 389778
    wow jaki salon!!! szalony.

  4. #2504
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Michalgosc
    Zarejestrowany
    Jul 2015
    Skąd
    lubelszczyzna
    Posty
    108

    Domyślnie

    Cytat Napisał indiii Zobacz post
    wow jaki salon!!! szalony.
    Mój jest jeszcze przed tynkami to fotk z innego forum
    Chyba zrobię nawiewy i w ścianie i w suficie

  5. #2505
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar 80x86
    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    67

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piencu Zobacz post
    Witam,
    Mam kilka pytań. Muszę poprawić instalacje po firmie, która zrobiła mi rozprowadzenie rur w domu, ale nie dogaduje sie z nimi na poprawki i sam to będę robił.
    - czy wiatrołap powinien mieć nawiew czy wyciąg? Pomieszczenie około 3m2, planuje tutaj mieć jedna rurę flex75
    - pralnio/suszarnia, nawiew czy wyciąg? Pomieszczenie 30mkw, planuje dać tutaj 2rury flex75.
    Jeśli wiatrołap będzie nieogrzewany i zimą będzie tam po prostu zimno - sugerowałbym nadmuch. Wyciąg, będzie pobierał z domu bardziej wilgotne powietrze i w ekstremalnych przypadkach może się wykraplać woda (tak jak w często otwieranej lodówce) Chyba że obawiasz się zapachów z butów, który przejdzie do domu - to daj wyciąg. Jeśli skrzynki rozdzielcze masz łatwo dostępne, można pomyśleć o możliwości późniejszej zamiany kierunku (pozostawienie wolnego króćca w skrzynkach). Osobiście nie będę miał anemostatu w przedsionku, znajomy tez nie ma i nie widzi żadnych negatywnych skutków. Podczas przejścia do garażu czy wchodzenia do domu kilkukrotnie się przewietrzy.

    W pralnio suszarni teoretycznie lepiej dać wyciąg (potraktować ją jak łazienkę), ale dając tam nadmuch przyspieszy my suszenie (powietrze z rekuperatora jest suche). Ja mam zaplanowany wyciąg.

    Wszystko zależy jeszcze od liczby ludzi, rekuperatora i pomieszczeń - musi się jakoś zbilansować

  6. #2506

    Domyślnie

    Dzieki za odpowiedz.
    - wiatrołap będzie ogrzewany, do około 16stC.
    - pralniosuszarnia tez będzie ogrzewana do około 16C i jest to pomieszczenie na poddaszu urzytkowym.

    - parter ma 410m3, na Gorze jest pralnio-suszarnia 30m2 po podłodze, ale jest skos z dachu 37st.
    Rekuperator ma wydajność 440m3/h.
    Włączenie pralni obniży wydajność rekuperatora do niecałej jednej wymiany na H, ale chyba to nie problem.

    Wymyśliłem sobie, by w pralnio-suszarni dać nawiew 2xfi75, a na klatce schodowej dać wyciąg 2xfi75.
    W klatce teoretycznie będzie najwiecej ciepłego powietrza unosiło sie pod sufitem i ono było by odbierane. Z pralni powietrze bym wypychał właśnie to powietrze na klatkę schodowa.

    Do skrzynek rozprężonych mam dostęp i będzie można to zmieniać, ale chciałbym ustawiczne tutaj najbardziej optymalna konfiguracje...
    W domu będzie 2 dorosłych i dwoje dzieci w wieku przedszkolnym.

  7. #2507

    Domyślnie

    Cytat Napisał 80x86 Zobacz post
    Jeśli wiatrołap będzie nieogrzewany i zimą będzie tam po prostu zimno - sugerowałbym nadmuch. Wyciąg, będzie pobierał z domu bardziej wilgotne powietrze i w ekstremalnych przypadkach może się wykraplać woda (tak jak w często otwieranej lodówce) Chyba że obawiasz się zapachów z butów, który przejdzie do domu - to daj wyciąg. Jeśli skrzynki rozdzielcze masz łatwo dostępne, można pomyśleć o możliwości późniejszej zamiany kierunku (pozostawienie wolnego króćca w skrzynkach). Osobiście nie będę miał anemostatu w przedsionku, znajomy tez nie ma i nie widzi żadnych negatywnych skutków. Podczas przejścia do garażu czy wchodzenia do domu kilkukrotnie się przewietrzy.

    W pralnio suszarni teoretycznie lepiej dać wyciąg (potraktować ją jak łazienkę), ale dając tam nadmuch przyspieszy my suszenie (powietrze z rekuperatora jest suche). Ja mam zaplanowany wyciąg.

    Wszystko zależy jeszcze od liczby ludzi, rekuperatora i pomieszczeń - musi się jakoś zbilansować
    Widzę, że więcej myślących ludzi się pojawia . Dokładnie. Grzany wiatrołap "pozwala" zrobić wyciąg. Przy niegrzanym broń boże wyciąganie tak jak kolega pisze. I oczywiście tak naprawdę w wiatrołapie nic nie trzeba dawać.

    W pralni, jak mamy tradycjną suszarkę to dajemy nawiew. Dobrze jak jest ona blisko łazienki, bo ta nam potem ładnie ściągnie powietrze z niej.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  8. #2508

    Domyślnie

    Cytat Napisał Piencu Zobacz post
    Dzieki za odpowiedz.
    - wiatrołap będzie ogrzewany, do około 16stC.
    - pralniosuszarnia tez będzie ogrzewana do około 16C i jest to pomieszczenie na poddaszu urzytkowym.

    - parter ma 410m3, na Gorze jest pralnio-suszarnia 30m2 po podłodze, ale jest skos z dachu 37st.
    Rekuperator ma wydajność 440m3/h.
    Włączenie pralni obniży wydajność rekuperatora do niecałej jednej wymiany na H, ale chyba to nie problem.

    Wymyśliłem sobie, by w pralnio-suszarni dać nawiew 2xfi75, a na klatce schodowej dać wyciąg 2xfi75.
    W klatce teoretycznie będzie najwiecej ciepłego powietrza unosiło sie pod sufitem i ono było by odbierane. Z pralni powietrze bym wypychał właśnie to powietrze na klatkę schodowa.

    Do skrzynek rozprężonych mam dostęp i będzie można to zmieniać, ale chciałbym ustawiczne tutaj najbardziej optymalna konfiguracje...
    W domu będzie 2 dorosłych i dwoje dzieci w wieku przedszkolnym.
    Co konkretnie zostało "źle" zrobione przez wykonawcę?
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  9. #2509

    Domyślnie

    Mam pytanie odnośnie prędkości przepływu powietrza kanałami flex.
    Przyjmuje się 2-4m/s - a co w sytuacji gdy dobrano kanały o takiej średnicy, że przy typowej zalecanej wymianie powietrza prędkość wynosi te 2m/s a gdy ze względu na mniejsze zapotrzebowanie wymiany powietrza, np przesuszenie powietrza w budynku trzeba zmniejszyć bieg rekuperatora, powoduje to spadek przepływów do 0,8-1m/s - czy stwarza to jakiś problem np z nadmiernym hałasem wytwarzanym przez przepływ powietrza lub są inne przeciwwskazania ?

  10. #2510
    ELITA FORUM (min. 1000)
    cob_ra

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Pod Skierniewicami
    Posty
    1.293

    Domyślnie

    Dziś nastąpiło podpięcie i pierwsze uruchomienie wentylacji. Wykonanie własne, projekt z Waszą pomocą.
    Centrala kinetic 250B.

    Na 30% cisza, 50% też jest ok, wiecej słychać z zewnątrz jak i wściekłą muchę niż wentylację. Dopiero przy 100% słychać faktycznie szum.
    Na tą chwilę uważam że jak na taki stan jest nieźle. Zamieszkamy za 2miesiące bedzie bardziej wiarygodnie.

    Nawet jak na początku odpaliłem na 30% to po kilku minutach już zniknęły zapachy tzw nowego domu i było w miarę neutralnie.

    Łączny koszt ok 6,5k. Można powiedzieć, że 10k zostało w kieszeni. Firmy wyceniały od 15-20k za instalacje.
    Pozdrawiam,
    Marek
    Gryf-domowe klimaty
    P.u. 98.25m²+garaż 18.01m².OP 100%PC WPS 6k1, DZ 2x90m,WM,OZC(asolt)EAH:62,5kWh/m2rok,ΦHL:3640W, QH:6379 kWh/rok, Grzanych podłóg~98m2,kubatura 265m3
    PV 8,69, azymut 240st, dach 23st.
    cwu~80-100kWh msc.
    2017-2379kWh
    2018-2089kWh
    2019-2375kWh
    2020-2384kWh
    2021-1896kWh
    2022-1785kWh
    2023-1823kWh

  11. #2511
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Slyder

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Skierniewice
    Kod pocztowy
    96-100
    Posty
    398

    Domyślnie

    o będzie gdzie jechać i kogo brać do pomocy

  12. #2512

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Co konkretnie zostało "źle" zrobione przez wykonawcę?
    Posiadam rekuperator z wbudowana Pompa Ciepla, wydajnosc ~430m3/h i potrafi ona albo grzac albo chodzic dodatkowo powietrze z moca ~3kW.

    Co bylo zle...
    - powieszenie na ścianie rekuperatora bylo zle zrobione i po 2mc juz zauwazalnie kierowal sie ku podlodze... od pionu juz stracil 5cm
    - czerpnia 6m spiro 200 prostej pozniej zakret i redukcja na miekka rure flex 110? by wjesc na kruciec 160
    - wyrzutnia 12m spiro 200, analogicznie tam gdzie bylo widac to spiro, gdzie nie bylo widac miekka rura
    - z rekuperatora nieizolowana rura spiro 160 do skrzynki rozpreznej, pozniej kawalek miekkiego flexa i nieizolowana skrzynka rozprezna
    - wszystkie skrzynki rozprezne pokojowe do anemostaotw nawiewne sa nieizolowane

    Zaczelo kapac z nawiewow gdy na dworzu zrobilo sie goraco, a w pomieszczeniu bylo zimno.

    Nie zainstalowano zadnego tlumika, a hałas byl dosc spory, bo byl slyszalny na dworzu... nie z czerpni tylko z nawiewu do skrzynki rozpreznej... bo byla ta rura lekko sfatygowana i dodatkowo z dziura na 2 palce wiec mocno tam swistalo...

    Przerabiamy wszystko od scian zew (kratki - a raczej ich brak) do skrzynek rozpreznych w domu... Firmy za poprawki po poprzedniej firmie krzyknely duzo wiecej niz zostawilem sobie kaucji i to za sama robocizne...

    Obecnie juz przerobilismy czerpnie na 315, ale jest jej teraz 12m z 3 zakretami 90stopni, wyrzutnia bedzie miala 7m ale 4 zakrety beda 250, by 4m prostej dac 200.
    Rekuperator jest tez juz w nowym miejscu, na mega stabilnej konstrukcji.

    Skrzynka rozprezna bedzie zaizolowana i bedzie podlaczona przez 900 tlumik, a pozniej rurami spiro 200 az do rekuperatora.

    Przy okazji dolozylem na klatce schodowej jedna wyciagowa z 2 tapami fi75, tak by skrzynka byla wypelniona 14x75, a pralnia dostala 2x75 nawiewu.

    Dzieki za podpowiedzi, ten watek sporo mi pomogl.

  13. #2513
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    slaw2006

    Zarejestrowany
    Jun 2016
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-796
    Posty
    42

    Domyślnie

    Panowie, mam na zbyciu jedną wyrzutnię scoop vilpe średnica 180/200mm kolor czarny, jak ktoś jest zainteresowany proszę na priv
    nowa i nierozpakowana
    Ostatnio edytowane przez slaw2006 ; 04-06-2017 o 20:06

  14. #2514
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ufbufkruf
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    840

    Domyślnie

    Witam. Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć jak rozmieścić elementy wentylacji w domu. Tak na szybko, jak narazie dom bedą zamieszkiwać 2 osoby ale przewidywane zaludnienie to 2+2.

    Wymyśliłem coś takiego.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20170609_0001v1.jpg
Wyświetleń:	88
Rozmiar:	83,6 KB
ID:	390852
    Przewody narysowane w taki sposób bo będę chciał ukryc je w stropie teriva.

    Strefa zapaskowana będzie oddzielną strefą z wentylacją Grawitacyjną. Kolor niebieski to nawiew, czerwony wyciąg.
    nawiew:
    1. salon 30m2 - 2 x 75
    2. pokoik 8m2 - 1 x 75

    wyciąg
    1. kuchnia 10,5m2 - 2 x 75
    2. łazienka 2,4m2 - 1 x 75

    Myślę, że w salonie powinien być jeszcze co najmniej jeden nawiew.
    Kubatura wentylowana parteru (nie licząc klatki schodowej) wynosi 166m3.

  15. #2515

    Domyślnie

    Mnie doradzili, by jadalnia-salon miał większa ilość rur i na 35mkw mam 4 rury.
    Do łazienki dał bym 2 rury, szybciej pozbędziesz sie nie-miłych zapaszków...
    Pomieszczenie nr 2 tez bym wentylował, nie jest to juz wiatrołap, a miejsce gdzie buciry bedą schnąć, albo mokre płaszcze... (szafa)...

  16. #2516

    Domyślnie

    Cytat Napisał ufbufkruf Zobacz post
    Witam. Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć jak rozmieścić elementy wentylacji w domu. Tak na szybko, jak narazie dom bedą zamieszkiwać 2 osoby ale przewidywane zaludnienie to 2+2.

    Wymyśliłem coś takiego.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20170609_0001v1.jpg
Wyświetleń:	88
Rozmiar:	83,6 KB
ID:	390852
    Przewody narysowane w taki sposób bo będę chciał ukryc je w stropie teriva.

    Strefa zapaskowana będzie oddzielną strefą z wentylacją Grawitacyjną. Kolor niebieski to nawiew, czerwony wyciąg.
    nawiew:
    1. salon 30m2 - 2 x 75
    2. pokoik 8m2 - 1 x 75

    wyciąg
    1. kuchnia 10,5m2 - 2 x 75
    2. łazienka 2,4m2 - 1 x 75

    Myślę, że w salonie powinien być jeszcze co najmniej jeden nawiew.
    Kubatura wentylowana parteru (nie licząc klatki schodowej) wynosi 166m3.
    Łazienka musi mieć najmocniejszy wywiew. Jaki rekuperator? Ile osób w domu?

  17. #2517
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar ufbufkruf
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Siedlce
    Kod pocztowy
    08-110
    Posty
    840

    Domyślnie

    Na początku będę ja i żona ale mam nadzieję że w niedalekiej przyszłości dojdzie co najmniej dwójka maluchów WM robię z myślą o możliwości późniejszego założenia rekuperatora. Na początek chciałbym użyć dwóch wentylatorów kanałowych, no chyba że znajdę sposób na sterowanie wentylatorami z poziomu raspberry pi wtedy mogą być inne. Jeśli uda się zmieścić w budżecie od razy rekuperator nie wykluczam go (ale pewnie tylko homemade)

  18. #2518

    Domyślnie

    Witam

    Czy użycie rur PE-FLEX na nieocieplonym strychu jest dobrym pomysłem? Obecnie strop strychu ocieplony jest styropianem grafitowym 10 cm i na nim położona płyta OSB. Czy rury lepiej będzie schować w obecnym ociepleniu -tzn. powycinać kanały w obecnej płycie czy położyć na istniejących płytach OSB, a następnie ocieplić warstwą wełny?

  19. #2519

    Domyślnie

    Cytat Napisał grarmi Zobacz post
    Witam

    Czy użycie rur PE-FLEX na nieocieplonym strychu jest dobrym pomysłem? Obecnie strop strychu ocieplony jest styropianem grafitowym 10 cm i na nim położona płyta OSB. Czy rury lepiej będzie schować w obecnym ociepleniu -tzn. powycinać kanały w obecnej płycie czy położyć na istniejących płytach OSB, a następnie ocieplić warstwą wełny?
    Należy sobie odpowiedzieć na pytanie: jeżeli powyżej stropu strychu jest przestrzeń nieogrzewana, to czy ułożenie w niej (np. położenie na płycie OSB) kanałów i przykrycie wełną spowoduje, że przestrzeń, w której będą kanały stanie się przestrzenią ogrzewaną?

  20. #2520

    Domyślnie

    Cytat Napisał grarmi Zobacz post
    Witam

    Czy użycie rur PE-FLEX na nieocieplonym strychu jest dobrym pomysłem? Obecnie strop strychu ocieplony jest styropianem grafitowym 10 cm i na nim położona płyta OSB. Czy rury lepiej będzie schować w obecnym ociepleniu -tzn. powycinać kanały w obecnej płycie czy położyć na istniejących płytach OSB, a następnie ocieplić warstwą wełny?
    rury nie mogą iść po zimnym. opcje są 2: izolacja rur lub wpuszczenie ich w warstwie izolacji.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

Strona 126 z 247

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony