dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 139 z 247
Pokaż wyniki od 2.761 do 2.780 z 4931
  1. #2761
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar siloj
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Strzyżów
    Posty
    281

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    To nie jest jakieś bardzo istotne. Ty masz 300 airpacka?
    Tak ja mam airpack'a 300H ze sterownikiem Air++. To chyba trzeba maksymalne wydatki przyjąć ?

  2. #2762

    Domyślnie

    Cytat Napisał siloj Zobacz post
    Tak ja mam airpack'a 300H ze sterownikiem Air++. To chyba trzeba maksymalne wydatki przyjąć ?
    Ile łazienek, kuchni? Ile osób? Ile pokoi?

  3. #2763
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar siloj
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Strzyżów
    Posty
    281

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Ile łazienek, kuchni? Ile osób? Ile pokoi?
    3 osoby w domu,

    wywiew - Łazienka poddasze (rury 4x75mm), łazienka parter (2x75mm), WC parter (1x75mm), kuchnia parter (2x75mm), kotłownia parter(1x75mm)

    nawiew - 3 pokoje poddasze (1x75mm), salon z jadalnią parter (2x75mm+1x75mm), sypialnia parter (2x75mm), pralnia poddasze (1x75mm), wiatrołap parter (1x75mm)

    W sumie dwie skrzynki rozdzielcze (wywiew i nawiew) po 10 rur fi 75mm
    Ostatnio edytowane przez siloj ; 16-10-2017 o 16:26

  4. #2764
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Nie powtarzaj się w obu tematach wystarczy jeden. W/g mnie optimum dla Ciebie to 200 - 210 m3/h. choć i tak będzie chodzić przez większość czasu na wydajności 100 - 120m3 czyli w okolicach 50 - 60% a zimą jeszcze mniejszej.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  5. #2765

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Nie powtarzaj się w obu tematach wystarczy jeden. W/g mnie optimum dla Ciebie to 200 - 210 m3/h. choć i tak będzie chodzić przez większość czasu na wydajności 100 - 120m3 czyli w okolicach 50 - 60% a zimą jeszcze mniejszej.
    dokładnie. Reku i tak na maska się wyreguluje i jak będzie potrzeba to poleci ile da radę na przewietrzaniu.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  6. #2766

    Domyślnie

    Czepiacie się panowie.

    Anemometr.

    Swoją drogą jak wykonać pomiar prawidłowo tym przyrządem przy zamontowanych anemostatach ?
    Panas 9kW, podłogówka, WM+reku, PV 9,6kW, G12W

  7. #2767
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar siloj
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Strzyżów
    Posty
    281

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Nie powtarzaj się w obu tematach wystarczy jeden. W/g mnie optimum dla Ciebie to 200 - 210 m3/h. choć i tak będzie chodzić przez większość czasu na wydajności 100 - 120m3 czyli w okolicach 50 - 60% a zimą jeszcze mniejszej.
    Nie chodzi o wydajność optymalną bo to nie ma znaczenia wiem dobrze że centrala pracuje na zredukowanych parametrach bo nawet teraz mam 30% ustawione, czyli około 90m3/h przy tych ustawieniach wentylatorów, jednak chodzi o to co powiedział mi serwisant Thessla Green że do kalibracji centrali po zamontowaniu modułu CF ma być podany maksymalny wydatek dla instalacji.
    P.S. wątek powtórzyłem ponieważ nie zawsze dostaję odpowiedź więc założyłem że jak zadam w dwóch miejscach pytanie to chociaż jedną odpowiedź uda mi się uzyskać.
    poniżej parametry na moim reku
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Bez tytułu1.jpg
Wyświetleń:	42
Rozmiar:	88,3 KB
ID:	398864  
    Ostatnio edytowane przez siloj ; 16-10-2017 o 21:28

  8. #2768
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Anemostatami regulujesz opory wypływu więc jak najbardziej muszą być, dzięki niemu w ogóle można je wyregulować choć to też niełatwe bo sam anemometr stwarza opór i zmniejsza przepływ.

    Dlatego chyba najlepiej porównywać wyniki procentowo i na tej podstawie regulować anemostaty.

    Ma ktoś inny pomysł [poza najoczywistszym, czyli zamontowaniem wielu identycznych anemometrów na każdym anemostacie jednocześnie] ?
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  9. #2769

    Domyślnie

    Ok, tylko jak montujesz anemometr na np anemostacie nawiewnym i jaka jest "dokładność" takiego pomiaru ... ?
    Panas 9kW, podłogówka, WM+reku, PV 9,6kW, G12W

  10. #2770

    Domyślnie

    Cytat Napisał siloj Zobacz post
    Nie chodzi o wydajność optymalną bo to nie ma znaczenia wiem dobrze że centrala pracuje na zredukowanych parametrach bo nawet teraz mam 30% ustawione, czyli około 90m3/h przy tych ustawieniach wentylatorów, jednak chodzi o to co powiedział mi serwisant Thessla Green że do kalibracji centrali po zamontowaniu modułu CF ma być podany maksymalny wydatek dla instalacji.
    P.S. wątek powtórzyłem ponieważ nie zawsze dostaję odpowiedź więc założyłem że jak zadam w dwóch miejscach pytanie to chociaż jedną odpowiedź uda mi się uzyskać.
    poniżej parametry na moim reku
    Ma być podany.... Chodzi im o wartości obliczeniowe tak jak to robi się w projektach. Wyjdzie Ci zapewne coś około 210-240m3. I tak sobie ustaw. To nie będzie miało żadnego wpływu na nic.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  11. #2771
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar siloj
    Zarejestrowany
    Aug 2008
    Skąd
    Strzyżów
    Posty
    281

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Ma być podany.... Chodzi im o wartości obliczeniowe tak jak to robi się w projektach. Wyjdzie Ci zapewne coś około 210-240m3. I tak sobie ustaw. To nie będzie miało żadnego wpływu na nic.
    A czy to nie jest tak że jeżeli dla jednej rury przyjmujemy około 30 m3/h i w przypadku 10 rur możemy uzyskać maksymalny wydatek 300 m3/h dla nawiewu i 300 m3/h dla wywiewu i to podajemy przy kalibracji ? potem mając wentylatory ustawione na 10V oba ustawiamy sobie wentyalcję na 30 % już po kalibracji i mamy 100 m3/h co w moim przypadku chyba będzie ok ? Może ja źle myślę ale idąc tropem serwisanta trzeba dostosować/skaliborwać moduł do maksymalnego możliwego wydatku ?

  12. #2772

    Domyślnie

    Cytat Napisał siloj Zobacz post
    A czy to nie jest tak że jeżeli dla jednej rury przyjmujemy około 30 m3/h i w przypadku 10 rur możemy uzyskać maksymalny wydatek 300 m3/h dla nawiewu i 300 m3/h dla wywiewu i to podajemy przy kalibracji ? potem mając wentylatory ustawione na 10V oba ustawiamy sobie wentyalcję na 30 % już po kalibracji i mamy 100 m3/h co w moim przypadku chyba będzie ok ? Może ja źle myślę ale idąc tropem serwisanta trzeba dostosować/skaliborwać moduł do maksymalnego możliwego wydatku ?
    Są opory. Rury rurami. Reku przy kalibracji i tak zrobi maksa i minimum. Ty sobie potem i tak ustawisz ile będziesz chciał.

  13. #2773

    Domyślnie

    Cytat Napisał pstawik Zobacz post
    Dlatego pytam o propozycje rozwiązań nie sugerowałem się TB, którego już tu dawno nie ma.
    Może nie warto dawać reku w piwnicy, chociaż ma to wiele plusów.
    Jeśli wyrzut będzie schładzał dom, to może faktycznie trzeba ciągnąć ocieploną rurę spiro na sam dach, a nie wpuszczać w piwnicy wyrzut w pion wentylacyjny?
    Ja daję w piwnicy, bo nie mam strychu. Ale nie zamierzam wykorzystać kanału kominowego 14x21, bo nie chcę wychładzać domu i zwiększać niepotrzebnie oporów instalacji. Zamiast tracić energię na przepchanie powietrza przez komin 8m lepiej je puszczę przez ścianę 2 lub 4m ocieploną rurą.
    Ostatnio edytowane przez JanWerbinski ; 17-10-2017 o 04:56
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  14. #2774
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    pstawik

    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Kod pocztowy
    39-120
    Posty
    189

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Ja daję w piwnicy, bo nie mam strychu. Ale nie zamierzam wykorzystać kanału kominowego 14x21, bo nie chcę wychładzać domu i zwiększać niepotrzebnie oporów instalacji. Zamiast tracić energię na przepchanie powietrza przez komin 8m lepiej je puszczę przez ścianę 2 lub 4m ocieploną rurą.
    Na forum ludzie często piszą, że wyrzut przez ścianę to nie zawsze najlepszy pomysł; później pojawiają się zacieki na elewacji. Dodatkowo dochodzi kwestia załamań (kolanek) jak chcesz wyprowadzić z piwnicy przez ścianę - min. 2 kolanka, które również powodują opory.
    Wyrzut do góry ponoć nie wpływa na opór, bo działa ciąg kominowy - im komin wyższy tym lepiej (jak w grawitacyjnej), ale nie jestem tego pewien, bo podłączenie reku i rury wyrzutni to układ raczej szczelny, więc nie ma zasysania powietrza z pomieszczenia, które zwiększałoby ciąg.

  15. #2775

    Domyślnie

    Cytat Napisał pstawik Zobacz post
    Na forum ludzie często piszą, że wyrzut przez ścianę to nie zawsze najlepszy pomysł; później pojawiają się zacieki na elewacji. Dodatkowo dochodzi kwestia załamań (kolanek) jak chcesz wyprowadzić z piwnicy przez ścianę - min. 2 kolanka, które również powodują opory.
    Wyrzut do góry ponoć nie wpływa na opór, bo działa ciąg kominowy - im komin wyższy tym lepiej (jak w grawitacyjnej), ale nie jestem tego pewien, bo podłączenie reku i rury wyrzutni to układ raczej szczelny, więc nie ma zasysania powietrza z pomieszczenia, które zwiększałoby ciąg.
    Tak wyrzutnia na elewacji to zwykle zacieki i języki lodu. Ciąg się zwiększy (na wyrzucie) jakby nie było prądu to pociągnie grawitacyjnie.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  16. #2776

    Domyślnie

    Cytat Napisał pstawik Zobacz post
    Na forum ludzie często piszą, że wyrzut przez ścianę to nie zawsze najlepszy pomysł; później pojawiają się zacieki na elewacji. Dodatkowo dochodzi kwestia załamań (kolanek) jak chcesz wyprowadzić z piwnicy przez ścianę - min. 2 kolanka, które również powodują opory.
    Wyrzut do góry ponoć nie wpływa na opór, bo działa ciąg kominowy - im komin wyższy tym lepiej (jak w grawitacyjnej), ale nie jestem tego pewien, bo podłączenie reku i rury wyrzutni to układ raczej szczelny, więc nie ma zasysania powietrza z pomieszczenia, które zwiększałoby ciąg.
    Dlatego planuję wystawić wyrzutnię kilka cm poza mur i zastosować taki rodzaj, gdzie ewentualne sople będą miały wyraźną krawędź spływu którą mogę kontrolować. A jeśli nie to kanał kominowy zawszę mogę podłączyć jako wyrzutnię na lato. Na zimę nie widzę w tym sensu pod względem utrzymania ciepła w domu. Nieocieplony komin przez środek domu, którym mam puszczać zimne powietrze z rekuperatora???
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  17. #2777

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Dlatego planuję wystawić wyrzutnię kilka cm poza mur i zastosować taki rodzaj, gdzie ewentualne sople będą miały wyraźną krawędź spływu którą mogę kontrolować. A jeśli nie to kanał kominowy zawszę mogę podłączyć jako wyrzutnię na lato. Na zimę nie widzę w tym sensu pod względem utrzymania ciepła w domu. Nieocieplony komin przez środek domu, którym mam puszczać zimne powietrze z rekuperatora???
    Kto mówi że nieocieplony?

  18. #2778
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Dlatego planuję wystawić wyrzutnię kilka cm poza mur i zastosować taki rodzaj, gdzie ewentualne sople będą miały wyraźną krawędź spływu którą mogę kontrolować. A jeśli nie to kanał kominowy zawszę mogę podłączyć jako wyrzutnię na lato. Na zimę nie widzę w tym sensu pod względem utrzymania ciepła w domu. Nieocieplony komin przez środek domu, którym mam puszczać zimne powietrze z rekuperatora???
    Wypuściłem przez ścianę i oprócz języków lodu zimą występuje u mnie jeszcze jeden problem. Otóż mieszkam w domu parterowym i wyrzutnia ma jakieś 1,5m do okapu więc cały okas nad wyrzutnią jest mocno oszroniony.
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

  19. #2779

    Domyślnie

    Cytat Napisał hektor80 Zobacz post
    Kto mówi że nieocieplony?
    Ja mam nieocieplony. Inni też mają nieocieplony. Niektórzy mają "ocieplony" 3cm wełny. Moim zdaniem grubość ocieplenia komina wyrzutni powinna być nie mniejsza niż elewacji. Temperatury będą podobne ale "wiatr" większy i stały. Ciepło będzie z tego powodu uciekać szybciej niż przez elewację.
    Masz komin ocieplony 15-20 cm?

    Co proponujecie na wyrzutnię, żeby radzić sobie z soplami?
    Wstępnie przygotowałem coś takiego:
    http://allegro.pl/nawietrzak-czerpni...822336137.html
    ma kant, po którym krople nie spłyną na elewację jeśli wysunę dalej od ściany.

    Tutaj już gorzej, bo kołnierz będzie przylegał do elewacji.
    http://allegro.pl/kratka-czerpnia-wy...800750293.html

    Najchętniej bym założył tą, bo ma małe opory i też prawdopodobnie da się uniknąć sopli.
    http://allegro.pl/czeprnia-wyrzutnia...949396275.html
    Ostatnio edytowane przez JanWerbinski ; 17-10-2017 o 11:49
    Bliźniak z lat '70. 100m2 uż. Biały 5/grafit 15/piwnica 15cm EPS, dach żużel. Okna 2 lub 3 szyb.
    Parter ogrzewany od 2009 klima inwerter split Fujitsu ASYA12LGC, łazienka podłoga kable, nieużywane dyn. akumulacyjne, CWU z PV lub II taryfa. WM. Koszt roczny energii el. wg ostatniej faktury za 2017 - 650 zł.
    Piętro CO i CWU na gaz. WG.
    PV 10kW CIGS, SMA 2000HF i SB3300 +LK +Webbox +Wattrouter.
    WG i WM Thesslagreen AirPack Home 400h +expansion +CF +AirMobile.

  20. #2780

    Domyślnie

    Cytat Napisał JanWerbinski Zobacz post
    Ja mam nieocieplony. Inni też mają nieocieplony. Niektórzy mają "ocieplony" 3cm wełny. Moim zdaniem grubość ocieplenia komina wyrzutni powinna być nie mniejsza niż elewacji. Temperatury będą podobne ale "wiatr" większy i stały. Ciepło będzie z tego powodu uciekać szybciej niż przez elewację.
    Masz komin ocieplony 15-20 cm?
    Mówimy o wychładzaniu pomieszczeń przez które przechodzi komin. Obłóż 15-20cm styropianem, przyklej g-k i po sprawie
    Projekt Nugat4, p.u. 150m2, Podłoga-14cm EPS100, ściany-20cm 0.031, strop-36cm EPS80, Okna: U=0,7-1,2, skosy betonowe - 22cm EPS, 100% podłogówki + 2 drabinki, WM Kinetic 250, GZ50-Immergas Victrix 12 TT

Strona 139 z 247

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony