dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 23 z 247
Pokaż wyniki od 441 do 460 z 4931
  1. #441

    Domyślnie

    Cytat Napisał hektor80 Zobacz post
    Witam,

    Proszę o sprawdzenie projektu wentylacji opartej na kanałach PE 75/63 i centrali 350-400 m3/h o kroćcach 160mm. Do tego celu potrzebuje 7-8 kanałów nawiewnych i tyle samo wywiewnych. Dom ok. 135m2, 4 osoby.
    Rzut parteru:
    Załącznik 307378

    Rzut poddasza:
    Załącznik 307379

    W takiej konfiguracji mam 7 kanałów nawiewnych i 7 wywiewnych


    Moje wątpliwości:

    - Czy na parterze dołożyć jeszcze jeden nawiew do salonu (2x75/63 + 1x75/63) i jednocześnie dodać wywiew w wc (2x75/63) (wtedy będzie łącznie 8 kanałów nawiew/wywiew

    - Na poddaszu, sypialania 2/4 jest obniżona o 3 stopnie (ok 50cm) w stosunku do pomieszczeń na poddaszu (w szczególności od łazienki w której jest wywiew). Czy nie będzie to powodowało zakłóceń w przepływie powietrza w kierunku sypialnia -> łazienka? Może dodać wywiew w garderobie która jest przy tej sypialni i stworzyć taki "obieg zamknięty"

    - W górnej łazience, przewidziany jest wywiew 4x75/63, oczywiście nie ma takiej skrzynki rozprężnej (max to 3x75/63). Dodatkowo w stropie jest już zostawiony przepust ale na anemostat 100mm wiec moge tam podłączyć max 2x75/63. I teraz pytanie co lepiej jest zrobić. Rozwiercić ten otwór np np na 160mm i wstawić tam duży anemostat czy może (co mi bardziej odpowiada) zostawić 100 mm, podłączyć tam 2x75/63 i dodatkowo wykorzystać kanał wentylacyjny który znajduje sie koło tego anemostatu i włożyć tam np 80mm kanał.

    Z góry dziękuje za pomoc.
    Panowie, proszę o odpowiedź na w/w pytania.....

  2. #442
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar inż.maliniak
    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    433
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał bstach Zobacz post
    Chyba ta firma:
    http://ova-system.com/
    dzięki

    ...koledzy pytanie techniczne, przypomnijcie zastosowanie zakrętu 90st na rurze 75/63 to ile w metrach dla porównania z prostym odcinkiem? trudno mi dobrać w moim przypadku optymalne, porównywalne długości kanałów dla wszystkich anemostatów i stąd pytanie.

    ...drugie pytanie, mam skrzynki na pierwszym stropie i z nich muszę poprowadzić przewody na kolejny strop, a to daje 2 zakręty po 90st i do tego odpowiednio większa długość kanałów, czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby rozdzielenie trójnikiem na rurze fi200 i zastosowanie po 2 rozdzielacze po 1 ka każdą kondygnację?

  3. #443
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał inż.maliniak Zobacz post
    dzięki

    ...koledzy pytanie techniczne, przypomnijcie zastosowanie zakrętu 90st na rurze 75/63 to ile w metrach dla porównania z prostym odcinkiem? trudno mi dobrać w moim przypadku optymalne, porównywalne długości kanałów dla wszystkich anemostatów i stąd pytanie.

    ...drugie pytanie, mam skrzynki na pierwszym stropie i z nich muszę poprowadzić przewody na kolejny strop, a to daje 2 zakręty po 90st i do tego odpowiednio większa długość kanałów, czy nie lepszym rozwiązaniem byłoby rozdzielenie trójnikiem na rurze fi200 i zastosowanie po 2 rozdzielacze po 1 ka każdą kondygnację?
    - Lepiej na jednym rodzielaczu nawiewnym i jednym wywiewnym.
    "c" na kanale to 3mb a "s" to oczywiście 6.

  4. #444
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    -
    "c" na kanale to 3mb a "s" to oczywiście 6.
    Nie dawno było jeszcze u pana 1,5 i 3. Jakieś nowe normy się pojawiły?
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  5. #445
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Nie dawno było jeszcze u pana 1,5 i 3. Jakieś nowe normy się pojawiły?
    Rozmija się Pan z prawdą.

  6. #446
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar inż.maliniak
    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    433
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał plusfoto Zobacz post
    Nie dawno było jeszcze u pana 1,5 i 3. Jakieś nowe normy się pojawiły?
    przecież wszystko się zgadza 1 zakręt 90st 1,5m C 2 zakręty 3m S 4 zakręty 6m

  7. #447
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał inż.maliniak Zobacz post
    przecież wszystko się zgadza 1 zakręt 90st 1,5m C 2 zakręty 3m S 4 zakręty 6m
    Przecież chodzi o czepianie się, nie o zakręty.

  8. #448
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Rozmija się Pan z prawdą.
    Ma Pan rację tamta odpowiedż dotyczyła L i U.
    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Przecież chodzi o czepianie się, nie o zakręty.
    Doskonale Pan wie że jak nie potrzeba to się nie czepiam a swoje błędne wypowiedzi prostuję. A niezrozumienie wynikło właśnie z niedokładnej Pana odpowiedzi. Ja pytałem o L a Pan udzielił odpowiedzi o U
    Ostatnio edytowane przez plusfoto ; 06-03-2015 o 09:43
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  9. #449
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Montaż wentylacji na kanałach PE 75 w stropie c.d.
    Nie zawsze układ pomieszczeń pozwala rozłożyć kanały tak by się nie krzyżowały. A nawet jak, to często trzeba omijać i wydłużać kanały.
    Bardzo prostą metodą pozbycia się tego problemu, są skrzynki do krzyżówek.Załącznik 290968Załącznik 290969
    Widać, że producenci obserwują co się na forum dzieje:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ATT00020.jpg
Wyświetleń:	363
Rozmiar:	87,4 KB
ID:	307486 Na Forum Wentylacji moje mijanki zostały zaprezentowane jako NOWOŚĆ!

  10. #450
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar inż.maliniak
    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    433
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Widać, że producenci obserwują co się na forum dzieje:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ATT00020.jpg
Wyświetleń:	363
Rozmiar:	87,4 KB
ID:	307486 Na Forum Wentylacji moje mijanki zostały zaprezentowane jako NOWOŚĆ!
    ...i tutaj również wszystko się zgadza bo to dla nich nowość

  11. #451
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    konefka6

    Zarejestrowany
    Sep 2014
    Skąd
    Kętrzyn
    Kod pocztowy
    11-400
    Posty
    37

    Domyślnie

    Bardzo proszę o sprawdzenie wstępnej koncepcji wentylacji opartej na kanałach elastycznych płaskich Ventiflex VT-133x52 (60m3/h) (parter). Na poddaszu chciałbym zastosować kanały okrągłe ComfoTube 90 (Zehnder). Przepusty mam już porobione. Nie problem coś dodać ewentualnie zlikwidować istniejący.
    Parter:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter.jpg
Wyświetleń:	270
Rozmiar:	16,2 KB
ID:	307535
    Poddasze:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	poddasze.jpg
Wyświetleń:	161
Rozmiar:	16,4 KB
ID:	307536

  12. #452
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał konefka6 Zobacz post
    Bardzo proszę o sprawdzenie wstępnej koncepcji wentylacji opartej na kanałach elastycznych płaskich Ventiflex VT-133x52 (60m3/h) (parter). Na poddaszu chciałbym zastosować kanały okrągłe ComfoTube 90 (Zehnder). Przepusty mam już porobione. Nie problem coś dodać ewentualnie zlikwidować istniejący.
    Parter:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter.jpg
Wyświetleń:	270
Rozmiar:	16,2 KB
ID:	307535
    Poddasze:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	poddasze.jpg
Wyświetleń:	161
Rozmiar:	16,4 KB
ID:	307536
    Powinny być 3 wywiewy, inaczej nie zbilansuje Pan wentylacji. Tak jak na rysunku, będzie fatalnie działać.

  13. #453
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Horher

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Wałbrzych
    Posty
    872

    Domyślnie

    Też zabieram się za wentylację i mam pytanie: W wielu różnych projektach widziałem nawiewy zrobione z dwóch kanałów fi 75/63. Pan Tomasz twierdzi, że pojedyncza rura 75/63 do anemostatu nawiewnego wystarczy. Rozumiem, ale jak kanały będą za długie, to zwiększą się opory i centrala "zacznie się krztusić". Jaka jest więc maksymalna długość pojedynczego kanału, żeby za bardzo nie dławił nawiewu?

    I jeszcze jedno, gdzie lepiej umieścić centralę? Na nieużytkowym poddaszu czy w pomieszczeniu technicznym? Nie chciał bym za bardzo zagracić pom. technicznego, więc skłaniałbym się aby dać na strych, ale może są jakieś ważne przeciwwskazania?
    Ostatnio edytowane przez Horher ; 15-03-2015 o 19:56
    Projekt - Zmodyfikowany Z-10 - parterówka 140 m2; Ogrzewana płyta fundamentowa - 25 cm styrodur Basf +25 cm żelbet; Ściany - silikaty 24cm + styropian 0,031 30 cm; Strop - Teriva + 40 cm styropianu 0,031; Okna - Vetrex V90+, szyby 0,5 montaż MOWO; Wentylacja - AirPack 400V, kanały PE Flex; Zapotrzebowanie na ciepło - 18,5 kWh/m2/rok. Ogrzewanie - rurki w płycie fundamentowej + Kospel 6 kW; Automatyka - PLC Wago 750-880

    Tutaj leci kabarecik

    Dziennik budowy

  14. #454
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Horher Zobacz post
    Też zabieram się za wentylację i mam pytanie: W wielu różnych projektach widziałem nawiewy zrobione z dwóch kanałów fi 75/63. Pan Tomasz twierdzi, że pojedyncza rura 75/63 do anemostatu nawiewnego wystarczy
    Ilość kanałów nawiewnych i wywiewnych w systemie PE 75/63 wyznacza centrala. Kanał 75/63 mm ma 30cm2 czynnego pola przekroju. Dawanie więcej jak 20% ponad pole przekroju centrali, nie będzie miało wpływu na ilość powietrza. KANAŁY NIE ZWIĘKSZAJĄ WENTYLACJI. I tak ja centrala ma wyjście 125cm 2 to więcej jak 5 kanałów nie bardzo ma sens (5 x 30cm2=150cm2) jak centrala ma wyjście 200cm2 to rozdzielacz na 8x75... itd
    To z instrukcji J.E. Storkair i Zehnder Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kanały PE je storkair.jpg
Wyświetleń:	124
Rozmiar:	7,9 KB
ID:	308943
    . Rozumiem, ale jak kanały będą za długie, to zwiększą się opory i centrala "zacznie się krztusić". Jaka jest więc maksymalna długość pojedynczego kanału, żeby za bardzo nie dławił nawiewu?
    Kanały będą takie jakie wyjdą, jakie muszą być. Proszę pamiętać, że dom jest szczelny a z drugiej strony działa wywiew. Jak gdzieś większy opór na kanale do mniej powietrza, to zacznie spadać ciśnienie i wszystko się wyrówna.
    Ostatnio edytowane przez Tomasz Brzęczkowski ; 16-03-2015 o 09:34

  15. #455
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Jarszcz
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Cz-wa
    Posty
    277

    Domyślnie

    Cytat Napisał Horher Zobacz post
    I jeszcze jedno, gdzie lepiej umieścić centralę? Na nieużytkowym poddaszu czy w pomieszczeniu technicznym? Nie chciał bym za bardzo zagracić pom. technicznego, więc skłaniałbym się aby dać na strych, ale może są jakieś ważne przeciwwskazania?
    Wszystko zależy od tego gdzie wygodniej i czy są do tego warunki.
    Musisz mieć miejsce (nie tylko centrala ale i kanały), odprowadzenie skroplin, prąd.
    Temperatura otoczenia nie może być niższa niż 5+oC.
    Dostęp serwisowy do centrali.
    Centrala na poddaszu w miare cicha, możliwie w najdalszym miejscu od sypialni.
    Centrala na poddasze najlepiej z wyjsciami na boki.
    Ostatnio edytowane przez Jarszcz ; 16-03-2015 o 08:50

  16. #456
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Horher

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Wałbrzych
    Posty
    872

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Kanały będą takie jakie wyjdą, jakie muszą być. Proszę pamiętać, że dom jest szczelny a z drugiej strony działa wywiew. Jak gdzieś większy opór na kanale do mniej powietrza, to zacznie spadać ciśnienie i wszystko się wyrówna.
    Ale jak kanały będą zbyt długie, to i opory przepływy będą za duże i centrala może nie osiągnąć wydajności i/lub pobierać więcej prądu - tak? w wielu opracowaniach widziałem po dwa a nawet trzy kanały idące do jednego anemostatu nawiewnego, stąd moje pytanie, czy jeden kanał to nie za mało. U mnie będzie kanały nawiewne będą miały ok 12m długości. Nie za dużo jak na pojedynczą rurę?

    Wszystko zależy od tego gdzie wygodniej i czy są do tego warunki.
    Musisz mieć miejsce (nie tylko centrala ale i kanały), odprowadzenie skroplin, prąd.
    Temperatura otoczenia nie może być niższa niż 5+oC.
    Dostęp serwisowy do centrali.
    Centrala na poddaszu w miare cicha, możliwie w najdalszym miejscu od sypialni.
    Centrala na poddasze najlepiej z wyjsciami na boki.
    Wolał bym na na poddaszu głównie z uwagi na ewentualny hałas. Tylko poddasze będzie nieużytkowe i temperatura tam będzie prawie taka sama jak na zewnątrz.
    Skąd wzięło się te 5 stopni C? Czy centrala nie jest izolowana?
    Projekt - Zmodyfikowany Z-10 - parterówka 140 m2; Ogrzewana płyta fundamentowa - 25 cm styrodur Basf +25 cm żelbet; Ściany - silikaty 24cm + styropian 0,031 30 cm; Strop - Teriva + 40 cm styropianu 0,031; Okna - Vetrex V90+, szyby 0,5 montaż MOWO; Wentylacja - AirPack 400V, kanały PE Flex; Zapotrzebowanie na ciepło - 18,5 kWh/m2/rok. Ogrzewanie - rurki w płycie fundamentowej + Kospel 6 kW; Automatyka - PLC Wago 750-880

    Tutaj leci kabarecik

    Dziennik budowy

  17. #457
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Tu nie chodzi o centralę bo temp. w niej praktycznie nie spadnie poniżej zera ale o skropliny które należy odprowadzić.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  18. #458
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Horher

    Zarejestrowany
    Apr 2010
    Skąd
    Wałbrzych
    Posty
    872

    Domyślnie

    Skropliny puściłbym pionowo w dół przez strop. Samą centralę mógłbym jakoś dodatkowo ogacić izolacją.
    Projekt - Zmodyfikowany Z-10 - parterówka 140 m2; Ogrzewana płyta fundamentowa - 25 cm styrodur Basf +25 cm żelbet; Ściany - silikaty 24cm + styropian 0,031 30 cm; Strop - Teriva + 40 cm styropianu 0,031; Okna - Vetrex V90+, szyby 0,5 montaż MOWO; Wentylacja - AirPack 400V, kanały PE Flex; Zapotrzebowanie na ciepło - 18,5 kWh/m2/rok. Ogrzewanie - rurki w płycie fundamentowej + Kospel 6 kW; Automatyka - PLC Wago 750-880

    Tutaj leci kabarecik

    Dziennik budowy

  19. #459
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Ale jak kanały będą zbyt długie, to i opory przepływy będą za duże i centrala może nie osiągnąć wydajności i/lub pobierać więcej prądu - tak? w wielu opracowaniach widziałem po dwa a nawet trzy kanały idące do jednego anemostatu nawiewnego, stąd moje pytanie, czy jeden kanał to nie za mało. U mnie będzie kanały nawiewne będą miały ok 12m długości. Nie za dużo jak na pojedynczą rurę?
    Co znaczy zbyt długie?
    Pierwsza instrukcja z 1990 lub 1991 roku Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	dł kanałów (2).jpg
Wyświetleń:	128
Rozmiar:	14,6 KB
ID:	308968
    Więcej kanałów niż optimum nie polepszy sytuacji . Czy jak Pan da do kranu dwie czy trzy rurki (fi13mm wewnątrz) to będzie lepiej?

  20. #460
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał Horher Zobacz post
    Skropliny puściłbym pionowo w dół przez strop. Samą centralę mógłbym jakoś dodatkowo ogacić izolacją.
    A syfon, tacka ściekowa?
    Można dać samoregulujący kabel, jest do niego wyjście i automatyka, ale zawsze lepiej jak "woda" jest w domu. Poza tym łatwiej filtry wymieniać.

Strona 23 z 247

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony