dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 29 z 247
Pokaż wyniki od 561 do 580 z 4931
  1. #561
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Co Ty piszesz.... Zeby PGNiG włączyła Ci gaz, musisz mieć protokół szczelnosci instalacji, podpisany przez jej wykonawcę i odbiór kominiarski, potwierdzajacy fakt istnienia sprawnej, zgodnej z przepisami instalacji wentylacyjnej w pomieszczeniu.
    Napisałem, będzie lepiej. A chodzi o dom, gdzie gazu nie było i nie będzie, kominów nie było i nie będzie. Robię instalacje bez kominów od ćwierć wieku i nie zapraszam kominiarza, by stwierdził swoim autorytetem i wiedzą brak kominów.

  2. #562
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    taa.. tylko w tym popieprzonym kraju trzeba na każdym kroku udowadniać że nie jest się wielbłądem.. wolę dać im papierek, że komina nie mam i niech sp..lają niż mieliby przyłazić na kontrolę i oglądać wszystko po kolei i dziwić się że komina nie ma..
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

  3. #563
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar _artur_
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Bolmin
    Kod pocztowy
    26-060
    Posty
    2.906

    Domyślnie

    Cytat Napisał MatixL Zobacz post
    pytanie dotyczyło projektu z kominem który został usunięty na etapie budowy i zastapiony np kablami grzejnymi albo PC.



    i tu się potwierdza to co i u mnie - papier od kominiarza jest wymagany tak czy inaczej. Oby tylko to była jedyna uciążliwość bo kierownicy budowy już snują czarne wizje...
    oj obawiam się że tak prosto nie będzie, pytałem kolegi projektanta jak to wygląda i najlepiej od razu z rysunków kominy wywalić i przystawić pieczątki architekta, kierbuda i konstruktora.. inaczej masz prawie na pewno cofkę i kontrolę..
    " Tak się domów nie buduje !!" czyli parterówka w podkieleckiej wiosce..
    jestem nienormalny bo grzeję czystym prądem (kable Elektra, grzane ~120m2, 4 osoby)
    od sezonu 2014/15 -zużycie na CO ostatnio poniżej 8000kWh

  4. #564

    Domyślnie

    Witam
    Jestem na etapie zbrojenia stropu. Strop teriva. Mam w projekcie kilka nadciągów, które wystają 8cm ponad strop. Chciałbym wykonać WM na pe-flex fi75. Moje pytanie: konieczne przepusty wykonać przewodem fi 75? Przeciągnąć między zbrojenie nadciągu, zostawić krótkie odcinki na wierzchu, łączyć później docelowo przez złączki? Czy lepiej przepust wykonać o większej średnicy by później przeprowadzić przez niego przewód wentylacyjny bez łączeń?

  5. #565
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Instaltechnic
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Żabia Wola (biuro)
    Kod pocztowy
    96-321
    Posty
    470

    Domyślnie

    moim zdaniem bez większej różnicy. Jak wygodniej. Złączki i uszczelki ile kosztują wiadomo. Nie wiem ile jest tych punktów ale wystarczy przemnożyć. Przepusty fi 80 jeżeli są pod ręką też można wykonać. Na przepustach będzie mniejsze oddawanie ciepła/chłodu do stropu, ale nadciągi mają małą szerokość więc znikomo tracimy w stosunku do przepustów. Trudno doradzić obiektywnie.

  6. #566

    Domyślnie

    dzięki za odpowiedź. Faktycznie przy około 6 przepustach to wydatek na złączki i uszczelki do zaakceptowania.

  7. #567
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar franco78
    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Okolice Poznania
    Posty
    194

    Domyślnie

    Witam,
    czy ktoś z Was może podać jakieś gotowe rozwiązanie jak i na czym powiesić AirPacka 300/400V na ścanie? Waży 68kg.

    Edit
    Ok... Właśnie znalazłem gotowy zestaw na stronie producenta.
    Ostatnio edytowane przez franco78 ; 12-04-2015 o 17:17

  8. #568
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał franco78 Zobacz post
    Witam,
    czy ktoś z Was może podać jakieś gotowe rozwiązanie jak i na czym powiesić AirPacka 300/400V na ścanie? Waży 68kg.

    Edit
    Ok... Właśnie znalazłem gotowy zestaw na stronie producenta.
    Tak jak klimatyzację. Można też zamówić z uchwytami.

  9. #569

    Domyślnie

    Cytat Napisał MatixL Zobacz post
    pytanie dotyczyło projektu z kominem który został usunięty na etapie budowy i zastapiony np kablami grzejnymi albo PC.



    i tu się potwierdza to co i u mnie - papier od kominiarza jest wymagany tak czy inaczej. Oby tylko to była jedyna uciążliwość bo kierownicy budowy już snują czarne wizje...
    Hmm
    dziwne z tym kominiarzem - u mnie kierownik budowy sam machnął wpis w dzienniku budowy i żaden kominiarz nie był potrzebny - co kraj to obyczaj
    198 m² powierzchni użytkowej - parter z użytkowym poddaszem
    Sciany ytong energo 30cm + styro 15cm, okna Vetrex alphaline 90+
    Rekuperator Thesslagreen AirPack 300

  10. #570
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dino777

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    147
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    no to łopaty poszły w ruch i czas zacząć rozglądać się za WM
    w adaptacji projektu dostałem taki schemat rozmieszczania WM, mógłbym prosić o jakąś opinię, z tego co czytałem i oglądam u siebie to chyba trzeba poprawić co nieco
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WM.jpg
Wyświetleń:	118
Rozmiar:	5,3 KB
ID:	313304  

  11. #571
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał dino777 Zobacz post
    no to łopaty poszły w ruch i czas zacząć rozglądać się za WM
    w adaptacji projektu dostałem taki schemat rozmieszczania WM, mógłbym prosić o jakąś opinię, z tego co czytałem i oglądam u siebie to chyba trzeba poprawić co nieco
    Nic nie widać.

  12. #572
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dino777

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    147
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    moze teraz??
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	WM.jpg
Wyświetleń:	125
Rozmiar:	14,3 KB
ID:	313345  

  13. #573
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał dino777 Zobacz post
    moze teraz??
    Należy unikać trójników, przy strumieniu wentylacji domowej nie ma regulacji, więc lepiej na skrzynce rozdzielczej.
    Nie ma co podawać wydajności na poszczególnych anemostatach, bo liczy się suma a na anemostatach będzie się non stop zmieniało.
    Kanały i skrzynkę dobiera się pod dom do centrali.
    - jaka centrala ?

  14. #574
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dino777

    Zarejestrowany
    Mar 2009
    Posty
    147
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    na dzień dzisiejszy nei wiem jaka, ważne aby była cicha i dobra oczywiście w rozsądnej kasie, w projecie mam AERIS 550 LUXE VV

  15. #575
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał dino777 Zobacz post
    na dzień dzisiejszy nei wiem jaka, ważne aby była cicha i dobra oczywiście w rozsądnej kasie, w projecie mam AERIS 550 LUXE VV
    Po "projekcie" można było domyśleć się, że robili to niefachowcy, po centrali to już pewne.

  16. #576
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Planuję WM opartą na centrali 350 m3/h, podwieszonej do sufitu w garażu. Od niej główne kanały nawiewne do dwóch skrzynek: jednej na parter (zalana w stropie nad parterem), drugiej na poddasze (skrzynka na stryszku). Kanały fi63.
    Na parterze 4 kanały nawiewu:
    - 3 salon (3 osobne kanały i anemostaty)
    - 1 sypialnia
    oraz 4 kanały wywiewu:
    - 1 wiatrołap
    - 1 kuchnia
    - 1 łazienka (podłączony dwoma kanałami)
    Na poddaszu 4 kanały nawiewne:
    - 1 sypialnia "A"
    - 1 sypialnia "B"
    - 2 sypialnia "C" (2 osobne kanały i anemostaty) - dlatego, że ta sypialnia być może będzie kiedyś podzielona na dwa pokoje
    Wywiew: 4 kanały podłączone do anemostatu w łazience

    Bilans wygląda dobrze: 4+4 na 4+4
    Prędkości wychodzą przy max. wydajności 350m3/h: 3,9 m/s, przy 150m3/h: 1,7m/s, czyli w miarę OK wedle założeń p.TB.

    Co do wywiewu w wiatrołapie, to mi pasuje, bo i tak większość dwoma kanałami wyciągnie WC sąsiadujące z wiatrołapem, a ten jeden chcę zostawić w wiatrołapie. W zasadzie to nic (prawie) nie kosztuje, ani roboty, ani materiału. Jeden przepust więcej w stropie. Długość+zakręty=opór poszczególnych kanałów ze skrzynek do anemostatów postaram się rozrysować tak, żeby była w miarę równa.

    Pytanie1:
    Czy ma sens to, co rozpisałem?
    Pytanie2:
    Czy mają być dwie "nawiewne" skrzynki osobne dla parteru na 4 kanały i poddasza na 4 kanały i do nich prowadzone główne kanały z reku o większej średnicy np.125mm, czy jakaś jedna zbiorcza skrzynka na 8 kanałów nawiewnych?
    Pytanie3:
    Czy wywiewy też się wpina do analogicznych skrzynek (u mnie 4+4=8 wywiewów), czy są to te same skrzynki co rozdzielają nawiewy, tylko jakoś wewnątrz rozdzielone na nawiew i wywiew?
    Pytanie4:
    Przeczytałem cały ten wątek. Uważam, że jest ciekawy i rzeczowy, jednak, przynajmniej w nim, nic nie ma o podłączaniu (lub nie) okapu nad kuchenką i dokładnym sposobie rozwiązania tego problemu. Robicie okap wpinany do WM, czy zwykły pochłaniacz z filtrem niezależny od WM?

  17. #577
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    I jeszcze szkice. Sorry za jakość, ale FM nie puszcza lepszych
    Attached Files

  18. #578
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    MAJKUSS

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Hajnówka
    Kod pocztowy
    17-200
    Posty
    23

    Domyślnie

    Witajcie, dalej katuję temat WM, czy jest sens robienia projektu w firmie "x" czy z waszą pomocą poradzę sobie bez projektu WM?

  19. #579
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rydzadam
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Skąd
    Przywidz
    Kod pocztowy
    83-047
    Posty
    1.193

    Domyślnie

    Cytat Napisał MAJKUSS Zobacz post
    Witajcie, dalej katuję temat WM, czy jest sens robienia projektu w firmie "x" czy z waszą pomocą poradzę sobie bez projektu WM?
    Dobre pytanie. Odpowiedź nie jest prosta, bo zależy czy mówisz o projekcie, czy projekcie+wykonaniu. Co do projektu z wykonaniem to mam mocno mieszane uczucia. Coraz bardziej przekonuję się, że ogarnę to sam (robota), bo firmy strasznie strzygą klienta i ciężko jest znaleźć taką co się jednocześnie zna i Cię nie oszwabi. W innych dziedzinach, np. podłogówka, elektryka, czy typowa budowlanka jest dużo lepiej, a na WM mało kto się zna, albo udaje, że się zna i robi chłam albo faktycznie się zna tylko bierze za to ciężkie pieniądze. Trzeba poczekać z 10 lat, aż branża się "nauczy" i zrobi zdrowa konkurencja, jak powoli z pompami ciepła.
    Co do projektu, to ja i tak zleciłem "w pakiecie" z innymi rzeczami, m.in. podłogówką, ale przy okazji, czytając forum, zacząłem szkicować i liczyć trochę sam, trochę z nudów, trochę z ciekawości, czy będzie choć podobne do projektu, który dostanę od "speca".

  20. #580
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    MAJKUSS

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Hajnówka
    Kod pocztowy
    17-200
    Posty
    23

    Domyślnie

    Właśnie, jestem tego samego zdania, że firmy nie dość, że mogą kosić nas po kieszeni to druga sprawa dokładność wykonania, mając jakiś "projekt" lub konkretny jestem w stanie zrobić instalację, pociągnąć przewody itp samodzielnie i do tego z wielką dokładnością bo robiłbym to dla siebie a nie, żeby szybciej zjechać do firmy na bazę. Dlatego prosiłbym dwie strony wcześniej i stronę co do mojego domu, są projekty parteru i poddasza i tak jak mówię proszę o pomoc. Przewody wentylujące parter chcę pociągnąć w ociepleniu stropu, przepusty itp a poddasze w części strychu nieużytkowej. Reku/centrala umiejscowiona byłaby w pralni na poddaszu użytkowym nad kotłownią przy kominie (nie centralnie ale obok rzecz jasna). Dlatego proszę o rady gdzie i ile nawiewów i wywiewów. Salon dość spory więc myślałem o dwóch nawiewach. Przewody do rozprowadzenia PE-flex 75/63. I wracająć do mojego pytania spred dwóch stron:" A co do reku/centrali to dostałem parę propozycji a mianowicie( podam jedynie firmy bo modele to kwestia umowna): Aeris, Vallox, AirPack, Nikol. Coś ktoś może powiedzieć na temat danych central?"
    Ostatnio edytowane przez MAJKUSS ; 19-04-2015 o 10:37

Strona 29 z 247

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony