dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: Czym ogrzewać ?

Głosujących
620. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • Kocioł na EkoGroszek

    121 19,52%
  • Kocioł Zgazowujący Drewno

    45 7,26%
  • Pompa Ciepła

    221 35,65%
  • Kocioł na miał

    8 1,29%
  • Kocioł gazowy

    138 22,26%
  • Prąd (piece akumulacyjne, kable grzejne i in.)

    87 14,03%
Strona 22 z 249
Pokaż wyniki od 421 do 440 z 4962
  1. #421
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grociak

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-825
    Posty
    17

    Domyślnie

    Dzięki za info, spróbuję również we wskazanym wątku, ale tutaj mogę również podać typ piecaKliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	piec.jpg
Wyświetleń:	55
Rozmiar:	59,0 KB
ID:	287479

  2. #422
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grociak

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-825
    Posty
    17

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	piec2.jpg
Wyświetleń:	87
Rozmiar:	60,8 KB
ID:	287482

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	piec3.jpg
Wyświetleń:	91
Rozmiar:	83,6 KB
ID:	287483

    a to mam do palenia - koks plus jaakieś klepki, deseczki, które pociąłem latem

  3. #423

    Domyślnie

    Koksem jeszcze sporej krzywdy nie narobisz paląc tradycyjnie. Od góry będziesz potrzebował ładować na zmianę z węglem. Łopata tego łopata tego.

    Najlepiej jakbyś określił rodzaj Twojego kotła bo wujek G milczy o twoim wyrobie:
    http://czysteogrzewanie.pl/warsztat/...low-weglowych/

  4. #424
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    grociak

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Bydgoszcz
    Kod pocztowy
    85-825
    Posty
    17

    Domyślnie

    Jeżeli spalanie górne wymaga mieszania węgla z koksem to średnio mi to rozwiązanie pasuje, bo nie bardzo mam w planach dokupowanie węgla. Chciałbym poprostu pozbyć się (spalić, to co mam aktualnie w kotłowni) i przejść na ekogroszek być może już w przyszłym sezonie.
    Póki co z tym piecem muszę jakoś dojść do ładu. Paląc tymi drewkami trochę mi się ten piec zasmolił. Dlatego chce uszczelnić te drzwiczki, bo się w końcu zaczadzę...

  5. #425

    Domyślnie

    Węgiel ma do 40% substancji lotnych. Drewno nawet drugie tyle więcej dlatego najlepiej jest go spalać w kotle zgazowującym - koniecznie z buforem. Palenie drewna od góry na pewno będzie lepszym pomysłem. Koks jest odgazowany - stąd mogą być problemy z utrzymaniem ognia. Może ktoś go spala w taki sposób. Na zdjęciu wyglądami na wielkość orzecha lub nawet mniejszy nieco. Są piece z podajnikami radzącymi sobie z wieloma węglami o odpowiednio małej granulacji. Ekogroszek to trochu marketingowa nazwa. Ja spalam miał w Ogniwo Eko 24kW. Jest przewymiarowany i zmusiło mnie to do przeróbek że już nie przypomina oryginału. Teraz komin wygląda jak nieczynny a kiedyś z miałem to tylko problemy się mnożyły.

  6. #426

    Domyślnie

    Przestawianie się na energię odnawialna chyba będzie najtańszym rozwiązaniem

  7. #427
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar BARTG60
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Silesia Inferior
    Posty
    64

    Domyślnie

    Najtańszy do grzania domu zimą jest miał, (ja zamawiam workowany) do tego piec niskotemperaturowy z podajnikiem tłokowym.
    Latem potrzeba + - 100kg na miesiąc żeby mieć ciepłą wodę,
    (piec potrafi być w stanie podtrzymania ponad 2 godziny)
    więc bojler na prąd odpada.

  8. #428

    Domyślnie

    Podajniki tłokowe przeważnie są ciężkie w nastawianiu. Miał można spalać również w podajnikach ślimakowych - poza tymi z kolanem. Jeśli zawiera dużo popiołu potrafi wytrzymać znacznie dłużej. Miałem przygodę z 10-cio godzinną przerwą w dostawie, po której o dziwo piec podniósł się sam - ale to nie jest rekord.

  9. #429
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar BARTG60
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Silesia Inferior
    Posty
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzy27 Zobacz post
    Podajniki tłokowe przeważnie są ciężkie w nastawianiu.....................
    ciężkie? Przecież to prosty mechanizm jak budowa cepa ,
    u mnie od początku nie było żadnych problemów, do miału to dobre rozwiązanie,
    paliłem w tłoku eksperymentalnie eko z pelletem, miał z pelletem i nie było problemu jedynie właśnie koszty większe.

  10. #430

    Domyślnie

    Spotykam posty użytkowników, którzy sobie nie radzą z tłokami. Mechanizm podawania jest tam prosty zgadza się ale ciężko w takiej konstrukcji jest odpowiednio napowietrzyć węgiel. W klasycznych fajkach przez pchanie w kolano spalanie miału jest niemożliwe aczkolwiek sposób napowietrzania jest korzystniejszy. Z moich obserwacji to podajniki ślimakowe ale wypiętrzające węgiel są w tym wypadku najkorzystniejsze. Korzystniejszy układ napowietrzania i możliwość pracy na takim węglu. Napowietrzanie w tłokach i w rynnach jest podobne i najczęściej trafi je ten sam ból - wysokie HC z jednoczesnym nadmiarem tlenu nawet pomimo braku rusztu wodnego.

  11. #431

    Domyślnie

    Ja mam ekogroszek połączony/przerobiony na możliwość dodawania drewna, sterownik w domu ustawiona na 20st- jak spada, złącza się groszek, jak chce mieć cieplej lub mam czas, to do specjalnie dorobionego leja, nad paleniskiem, dorzucam kawałki drewna, które od żaru zaczynają się palić, nie można za dużo, ale 2-4kg- ładnie się rozpala na czerwony żar i dobrze dopala, piec łapie wyższą temperaturę, a ja po dodaniu drewna, na 1-2h na sterowniku przestawiam dom na 22st, w tym czasie pompki zabierają ciepło z nagrzanego drewnem pieca-> jest i automatycznie i oszczędnie.

  12. #432
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar BARTG60
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Silesia Inferior
    Posty
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzy27 Zobacz post
    Spotykam posty użytkowników, którzy sobie nie radzą z tłokami. Mechanizm podawania jest tam prosty zgadza się ale ciężko w takiej konstrukcji jest odpowiednio napowietrzyć węgiel. W klasycznych fajkach przez pchanie w kolano spalanie miału jest niemożliwe aczkolwiek sposób napowietrzania jest korzystniejszy. Z moich obserwacji to podajniki ślimakowe ale wypiętrzające węgiel są w tym wypadku najkorzystniejsze. Korzystniejszy układ napowietrzania i możliwość pracy na takim węglu. Napowietrzanie w tłokach i w rynnach jest podobne i najczęściej trafi je ten sam ból - wysokie HC z jednoczesnym nadmiarem tlenu nawet pomimo braku rusztu wodnego.
    Nie znam się aż tak na kotłach ale to co piszesz jest sensowne (co to jest wysokie HC?), co prawda swojego tłoka który jest tylko do miału bym nie zamienił,
    jednak do eko myślę że ślimak będzie lepszy.

  13. #433

    Domyślnie

    Cytat Napisał BARTG60 Zobacz post
    co to jest wysokie HC?
    Zbyt skrótowo. mogłem od razu węglowodory napisać. Jest to nic innego co widać i czuć z komina - czyli niedopalone paliwo.
    Zawsze istnieją optymalne proporcje do spalenia jak 1:14.7 dla benzyny czyli na całkowite spalenie 1kg benzyny potrzeba 14.7kg powietrza. Dla węgla nie pamiętam. Ale jak się dmuchnie więcej niż potrzeba powoduje stratę kominową i to tym większą im większy nadmiar - logiczne. Jak zejdzie się poniżej optymalnego stosunku pojawia się tlenek węgla - pierwszy wyznacznik złego spalania. Niestety niewidoczny i bezwonny dlatego na oko może wydawać się że wszystko jest w porządku. Widać dopiero węglowodory gdy jest gruby niedomiar powietrza. Natomiast w kiepskich konstrukcjach węglowodory pojawiają się z nadmiarem tlenu w spalinach. Pojawią się także po wpakowaniu dodatkowego paliwa jak w poście kuznocina po dodaniu drewna. Mogę się założyć że na wymienniku pełno sadzy jak nie i smoły po takim paleniu. Dodatek paliwa powinien skutkować dodatkiem powietrza. Większość sterowników to programatory - działają na zasadzie ustawionych parametrów. Żaden z nich nie skapnie się że użytkownik zrobił im psikusa, żaden z nich nie podniesie nadmuchu po takiej operacji. Nie do tego zostały zaprogramowane i to nie jest ich wina. Wina jest po stronie niewłaściwego marketingu, który zawsze wymyśli niesłuszne zastosowanie w imię lepsze sprzedaży.

  14. #434
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar BARTG60
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Silesia Inferior
    Posty
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzy27 Zobacz post
    ........Jak zejdzie się poniżej optymalnego stosunku pojawia się tlenek węgla - pierwszy wyznacznik złego spalania...................Pojawią się także po wpakowaniu dodatkowego paliwa jak w poście kuznocina po dodaniu drewna. Mogę się założyć że na wymienniku pełno sadzy jak nie i smoły po takim paleniu. .
    Czyli w podajniku tłokowym z czasem kiedy z miału lub eko zrobi się spiek lub grubsza warstwa popiołu powietrze ma gorszy przepływ przez co wytwarza się HC i kocioł ma dużo sadzy na wymienniku?

  15. #435

    Domyślnie

    Spiek nawet na palnikach ślimakowych powoduje zaburzenia w przepływie powietrza. Tłok i rynna podobnie przesuwają opał po palniku w bok. Inne są warunki na początku palnika a inne na jego końcu. Głównie to jest powodem ich wad. W retortach pomaga nieco grawitacja. Wymusza kopiec o określonym kształcie. Co za dużo to stoczy się na dół.

  16. #436
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar BARTG60
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Silesia Inferior
    Posty
    64

    Domyślnie

    krzy27 ok, czyli ta wada na co ma wpływ, na środowisko? zużycie kotła?

    a wracając do pytania w temacie "czym najtaniej ogrzewać" to chyba ten miał wychodzi najtaniej?

  17. #437
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał BARTG60 Zobacz post
    a wracając do pytania w temacie "czym najtaniej ogrzewać" to chyba ten miał wychodzi najtaniej?
    Juz to kiedys liczylismy.
    Podaj cene i kalorycznosc tego paliwa, to biorac pod uwage sprawnosc kotla otrzymasz cene za kWh energii pozyskanej.
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  18. #438

    Domyślnie

    Cytat Napisał BARTG60 Zobacz post
    krzy27 ok, czyli ta wada na co ma wpływ, na środowisko? zużycie kotła?
    Jeśli coś nie spala się zupełnie i całkowicie w kotle cierpi środowisko i kieszeń właściciela, może również kocioł. Jak spala się dobrze a podmuch za duży cierpi tylko kieszeń.

    Cytat Napisał BARTG60 Zobacz post
    a wracając do pytania w temacie "czym najtaniej ogrzewać" to chyba ten miał wychodzi najtaniej?
    Najtaniej wyjdzie drewno w całym zestawieniu. Wystarczy mieć tartak czy własny las by było bajecznie tanio. Regułą jednak jest że jak jest tanio to nie opłaca się inwestować w odpowiedni piec, z którym jeszcze to tanio było by taniej

  19. #439
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar BARTG60
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Silesia Inferior
    Posty
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    Juz to kiedys liczylismy.
    Podaj cene i kalorycznosc tego paliwa, to biorac pod uwage sprawnosc kotla otrzymasz cene za kWh energii pozyskanej.
    nie wiem jaką ma kaloryczność ten miał (zapytam przy okazji) 11.75zł za worek 25kg, kocioł ma 88% sprawności,
    tak jak pisałem latem potrzebuję 4 worki na miesiąc żeby mieć ciepłą wodę, wcześniejszy sezon nie mieszkałem
    w domu ale piec wygrzewał dom, zimą (grudzień-marzec) poszło tak +- 50 worków różnego rodzaju opału, zaczynając od groszku z marketów po super eko za 1000pln za tonę. Jednak miał w niskotemperaturowym kotle najlepiej się sprawdził (najtaniej).
    W tym sezonie to zweryfikuje

  20. #440
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar BARTG60
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Silesia Inferior
    Posty
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzy27 Zobacz post
    Najtaniej wyjdzie drewno w całym zestawieniu. Wystarczy mieć tartak czy własny las by było bajecznie tanio. Regułą jednak jest że jak jest tanio to nie opłaca się inwestować w odpowiedni piec, z którym jeszcze to tanio było by taniej
    no to fakt heh....
    Jak by ta cała ekologia trochę mniej kosztowała, prąd był tańszy (albo miał trochę więcej$)
    to nawet bym się nie zastanawiał i zamontował coś innego niż piec na paliwo stałe, a tak muszę mieszać w kotle
    Pozdrawiam "Czesiu Węglarz"

Strona 22 z 249

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony