dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 35
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zant85

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Wojkowice
    Kod pocztowy
    42-580
    Posty
    10

    Domyślnie Karmelita 2M energooszczędniej

    Witam!
    Jestem laikiem w temacie budowy domu energooszczędnego, jednak staram się jak najwięcej czytać i dowiadywać. W przyszłym roku zamierzam zacząć budowę, w tym natomiast rozpoczynamy przeprawę papierkową a w tym najważniejsze – decyzja o projekcie, technologiach itp. Nasza działka jest ułożona frontem od południa, a więc teoretycznie niekorzystnie, ale taka jest i to się nie zmieni. Zależy mi aby dom był funkcjonalny, a więc układ pomieszczeń także ma ogromne znaczenie, dlatego też chcę aby od frontu była kuchnia ( w której spędzam ogromną cześć mojego życia i lubię gdy jest jasna) a od strony północno-zachodniej salon. Fakt, że to strona północna nie pomaga, natomiast zachód powinien zapewnić ciepłe i miłe popołudnia kiedy to czas spędza się w domu. Ogrzewanie domu będzie prawdopodobnie gazem płynnym. Z większych zmian konstrukcyjnych to prawdopodobnie zrezygnujemy ze wszystkich balkonów których i tak byśmy nie używali, pozostaną natomiast lukarny.
    Oto projekt domu:
    http://extradom.pl/projekt-domu-karmelita-2m-WOK1024

    Prośba do Was jest taka, abyście doradzili mi jakieś rozwiązania które „poprawią” energooszczędność tego domu.
    Oto moje pomysły i zarazem pytania
    - Dom postawić na ocieplonej płycie fundamentowej– pytanie jaką warstwę ocieplenia zastosować – 20-30cm XPSa?
    - Ocieplenie ścian 20cm styropianu grafitowego, ale co polecilibyście jako materiał do budowy ścian?
    - Jak najlepiej ocieplić poddasze – wełną, pianką?
    - Okna energooszczędne trójszybowe ze wzmocnieniami termicznymi w ramie – pytanie czy takie okna można zamówić w wersji antywłamaniowej?
    - Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem
    - Rezygnacja z balkonów, natomiast zostają lukarny
    - Kominek też będzie, więc i kominy jako mostki cieplne zostają  , ale czy jest jakiś sposób aby je dobrze zabezpieczyć?

    Bardzo proszę o odpowiedzi i wyrozumiałość dla kobiety która bardzo chce wybudować dom i próbuje rozeznać się w temacie…
    Wszelkie sugestie, proponowane lektury mile widziane.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    ograniczylbym XPSa do 20 cm a za to na sciany 30 cm o lambdzie 0,033, chyba najkorzystniej wychodzi taki styro.
    jak chcesz mieć akumulację to ściany z silikatow.
    dach 25-40 cm wełny
    pakiet 3 szyb wychodzi mniej wiecej jak 2 szyby plus roleta odpowiednio opuszczana i podnoszona, nie dotyczy pólnocy bo nie ma slońca i tam warto dać 3 szyby
    kominek powinien pobierać powietrze zewnetrzne, w ogole kominek jest bez sensu, w chcie sauna, otwieranie okien, wnoszenie drewna i dym przy dokladaniu. kuo sobie jakis elektryczny albo biokominek
    Ostatnio edytowane przez BrodowskiG ; 24-02-2014 o 15:36

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zant85

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Wojkowice
    Kod pocztowy
    42-580
    Posty
    10

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź. Co do rolet to wolałabym ich nie mieć, a zainwestować w okna antywłamaniowe, stąd moje pytanie czy jedno z drugim idzie w parze (energooszczędne, antywłamaniowe). Nad kominkiem faktycznie się jeszcze zastanowię, chociaż zawsze chciałam go mieć...ale może przeknonam się do biokominka...

  4. #4
    Banned
    Tomasz Brzęczkowski

    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    00-716
    Posty
    12.238

    Domyślnie

    Cytat Napisał zant85 Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedź. Co do rolet to wolałabym ich nie mieć, a zainwestować w okna antywłamaniowe, stąd moje pytanie czy jedno z drugim idzie w parze (energooszczędne, antywłamaniowe). Nad kominkiem faktycznie się jeszcze zastanowię, chociaż zawsze chciałam go mieć...ale może przeknonam się do biokominka...
    A jakie ma być zużycie ? Bo dla niektórych dom zużywający 40kwh/m2 to jeszcze w XXI wieku -"energooszczędny"

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomasz Brzęczkowski Zobacz post
    Cytat Napisał zant85 Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedź. Co do rolet to wolałabym ich nie mieć, a zainwestować w okna antywłamaniowe, stąd moje pytanie czy jedno z drugim idzie w parze (energooszczędne, antywłamaniowe). Nad kominkiem faktycznie się jeszcze zastanowię, chociaż zawsze chciałam go mieć...ale może przeknonam się do biokominka...
    A jakie ma być zużycie ? Bo dla niektórych dom zużywający 40kwh/m2 to jeszcze w XXI wieku -"energooszczędny"
    Nie idź w polemikę z TB
    skoro nie potrafi odpowiedzieć na twoje proste pytania a w zamian zaczyna swoją mantrę to nie reaguj, bo możesz się nabawić rozstroju psychicznego

    To pytanie co adał jest po to aby sprowadzić rozmówcę do jego poziomu - potem tylko pokonuje doświadczeniem w bajtłoczeniu

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zant85

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Wojkowice
    Kod pocztowy
    42-580
    Posty
    10

    Domyślnie

    a może za to Ty mi odpowiesz "gentoonx ", czy zgadzasz się z tym co zaproponował "BrodowskiG "?

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    zgadzam się z tym co pisał, oprócz:
    1. też nie znoszę rolet, także 3-szybowe, gdzie się da to fix-y, pakiety z szybą P4 spokojnie zrobisz takie okna
    2. kominek - dlaczego nie, jak się lubi - tylko zastanów się nad nim bo jak domek będzie energooszczędny powiedzmy 30kWh/m2*rok to przy -20 moc kominka w domku potrzebna to jakieś do 5kW, ale w takim czasie jak teraz (+5-+10stC) to i 2kW za dużo i całe to ciepło w komin idzie to po co palić? tylko dla przyjemności patrzenia na ogień

    Bryła prosta i zwarta, te lukarny troszeczkę tylko nie energo, ale da sie spokojnie taki 30-35kWh/m2*rok zbudować

  8. #8
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zant85

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Wojkowice
    Kod pocztowy
    42-580
    Posty
    10

    Domyślnie

    Hmm 30-35 kWh/m2/rok w zupełności mi wystarczy
    Mam kolejne pytanie do Was - Jeśli z założenia uda mi się osiągnąć te 30-35 kWh/m2/rok to czy ogrzewanie gazem płynnym jest najlepszym wyjściem? Troszkę słyszałam o ogrzewaniu elektrycznym akumulacyjnym ale to chyba się sprawdza bardziej w domach pasywnych. Tak jest czy się mylę?

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    odwiedź dział "Ogrzewanie" tam poczytaj, albo PW do forumowicza Greengaz bodajże

    on ci wyjaśni jak to zrobić na własnym zbiorniku, broń Boże na wynajmowanym

  10. #10

    Domyślnie

    nie da się czytać już tych tekstów o "domach izolowanych", to znów nie jest odpowiedź na temat... Panie TB, Pan po prostu zaśmieca to forum.
    Co do kominków, to pojawiły się na rynku szczelne modele, przeznaczone do domów pasywnych, ale cenowo nie odbiegające specjalnie od modeli "niepasywnych"; ich minus to koszt przewodów spalinowych naprawdę spory (bo opatentowane szczelne połączenia).

  11. #11

    Domyślnie

    Jestem budującĄ dom pasywny. Ale cenię sobie inteligentną wymianę zdań (na temat obowiązkowo). Nikt tu Pana nie pytał, czy dobrze robi, że celuje w dom 30kWh/m2. Po prostu tak celuje po swoich przemyśleniach, i należy to uszanować? Czy wszystkich nawracać na swoje mocno krytykowane na forum teorie? Dziękuję za podpowiedź, nie będę się więcej denerwowała psuciem tego forum, i włączę ignorowanie Pana...

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zant85

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Wojkowice
    Kod pocztowy
    42-580
    Posty
    10

    Domyślnie

    Proszę o zrozumienie, że nie wszyscy chcą wybudować dom pasywny. Dla mnie komfort użytkowania domu to zarówno niski koszt eksploatacji jak i np. rozkład pomieszczeń, wygląd zewnętrzny budynku. Trzeba znaleźć kompromis pomiędzy tym wszystkim. Nie robi mi wielkiej różnicy czy dom będzie miał zużycie 30 czy 15 kWh/m2. Jak osiągnę 35 to będę zadowolona. Inne aspekty są równie ważne.
    Dzięki za info w sprawie kominków, poczytam trochę o tym, chociaż jeśli instalacje tyle kosztują to pewnie podaruję sobie
    A jaki dom budujesz "mwie"?
    Jakby ktoś miał dla mnie jeszcze jakieś porady to chętnie wysłucham.

  13. #13

    Domyślnie

    Witam.
    Gdybym budował dom energooszczędny który miałby się zmieścić w 15-35kWh/m2/rok to wyglądałby tak:
    płyta na XPS 2x15cm 0,035W/(m2K)
    ściana beton komórkowy 24cm + 30cm styropianu 0,031W/(m2K)
    poddasze 20+20cm wełny 0,035W/(m2K)
    Pozdrawiam.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    perm

    Zarejestrowany
    Apr 2009
    Skąd
    Szczecin
    Dzielnica
    prawobrzeże, na wylocie
    Posty
    11.766

    Domyślnie

    No i będzie spokój.
    Andrzej Friszke:
    Tyle historia. Warto się ku niej zwracać, by wyciągać wnioski. Na przykład gdy jedna partia jest ważniejsza od instytucji państwa, a stanowisko partyjne jest ważniejsze niż stanowiska państwowe. Wódz partii może wszystko, a partia zrobi wszystko, żeby on był zadowolony. Można mieć wolną ekonomię, a w kategoriach narracji o tym, kto zasługuje na miano obywatela i prawdziwego Polaka, cofnąć się w przeszłość.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał zant85 Zobacz post
    A jaki dom budujesz "mwie"?
    Jakby ktoś miał dla mnie jeszcze jakieś porady to chętnie wysłucham.
    Ja celuję w pasywny, choć bardzo długo celowałam w energooszczędny. Przyznam, że pasywnego trochę się obawiałam z racji tego, że nie jestem tak mocno w temacie i "techniczna instalacyjnie" jak uczestnicy tego forum. Odwagi dodała wygrana konkursu, która zapewnia mi wsparcie grupy fachowców -im też zależy na wypracowaniu systemu który zadziała. Ale uważam, że dobrze myślisz, wskazany jest "jakiś" kierunek skrupulatnie wyliczonej energooszczędności. Zastanowiłabym się jeszcze, czy na pewno oszczędna, prosta bryła to coś, co jest wizualnie gorsze od bryły rozrzeźbionej. Uważam, że to się da pogodzić, a coś na ten temat wiem, bo jestem architektem . Jak porównuję swój projekt na wymogi NF40 i docelowy projekt naszego domu NF15, to dużo lepsza jest ta bryła pasywna. Zrezygnowanie z balkonu przy sypialni początkowo bolało, ale nie żałuję tej zmiany. Realnie patrząc każde rozrzeźbienie kosztuje i wykonawczo i w utrzymaniu- będziesz za to płaciła w całym okresie mieszkania w domu- odbije się na rachunkach. Temat projektowania energooszczędnie wciąga, i jeśli Ciebie wciągnie, to może skłonisz się docelowo bliżej pasywnego.

  16. #16

    Domyślnie

    Rafał dobrze podpowiada, na NF40 wystarczą nawet mniejsze ilości termoizolacji. Na ściany np. 20cm średniego styropianu do średniej klasy gazobetonu.

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.520
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał mwie Zobacz post
    Rafał dobrze podpowiada, na NF40 wystarczą nawet mniejsze ilości termoizolacji. Na ściany np. 20cm średniego styropianu do średniej klasy gazobetonu.
    Obawiam ze Rafał nie podpowiada dobrze, wbrew pozorom nie jest tak łatwo osiągnąc wymagania dla NF40, zapotrzebowanie nie zalezy tylko od izolacyjnosci scian zewnętrznych.

  18. #18

    Domyślnie

    Nikt nie mówi że tylko. Wybór przegród jest jednak mocno powiązany z wyborem sposobu ogrzewania. itd.

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał mwie Zobacz post
    Rafał dobrze podpowiada, na NF40 wystarczą nawet mniejsze ilości termoizolacji. Na ściany np. 20cm średniego styropianu do średniej klasy gazobetonu.
    20cm średniej klasy nie wystarczy

    20cm grafitu 31 na dowolnej konstrukcji to zmiany U ściany do 0,02W/m2*K (pomiędzy BK400 a betonem - gr 20cm) średnio to daje pewnie różnicę obciążenia 1 do 2 W/m2 - w takim pasywnym - dużo, w takim 35 już niekoniecznie

    a ściany to nie wszystko

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał asolt Zobacz post
    Obawiam ze Rafał nie podpowiada dobrze, wbrew pozorom nie jest tak łatwo osiągnąc wymagania dla NF40, zapotrzebowanie nie zalezy tylko od izolacyjnosci scian zewnętrznych.
    Co byś zmienił w tym co napisałem?

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony