dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 17 z 26
Pokaż wyniki od 321 do 340 z 520
  1. #321
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sagemini

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-224
    Posty
    90

    Domyślnie

    Mała aktualizacja - byłem przed chwilą na budowie i wewnętrzne wymiary kanału wentylacyjnego jakie udało mi się zmierzyć to 14x14 cm zatem nawet nieco więcej niż wcześniej pisałem.

  2. #322
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sagemini

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-224
    Posty
    90

    Domyślnie

    Ponownie potrzebuje pomocy, mam już pewien zarys tego co zamierza u mnie zrobić wykonawca. Niestety niespecjalnie mi się to podoba więc proszę abyście napisali co o tym myślicie.

    Generalnie chciałem mieć instalacje opartą o rozwiązania z systemu PE-FLEX tj. rury, skrzynki rozprężne i rozdzielcze, itp. Chciałem by wykonawca użył rur o średnicy 75mm. Chciałem by rury dla potrzeb WM parteru zostały rozprowadzone w wylewce poddasza - mam na to ok. 18 - 19 cm (styropian + wylewka + panele/parkiet). Takie same rury miały zostać poprowadzone w pod jętkami w warstwie ocieplenia na potrzeby WM pomieszczeń na poddaszu. Oczywiście zakładałem też, że rury spiro pojawią się w mojej instalacji w kontekście wykonania czerpni, wyrzutni i pionów. Rekuperator na strychu.

    Teraz to co proponuje mi wykonawca:
    - rury PE FLEX ale o średnicy 50mm i to jedynie na potrzeby wykonania instalacji WM pomieszczeń na parterze - zgodnie z moją wolą zostaną one poprowadzone w wylewce poddasza
    - instalacja WM na poddaszu wykonana będzie z rur spiro poprowadzonych po podłodze nieogrzewanego strychu - inaczej niż chciałem!!!
    - zejście pionów w sypialni kanałami sztywnymi - tu oczywiście też chciałbym aby kanały te zostały poprowadzone w pokoiku obok górnej łazienki, tuż poniżej centrali, przy ścianie na której i tak docelowo będę miał szafę w zabudowie. Wykonawca widzi to jednak inaczej i wg. projektu zamierza poprowadzić owe piony w sypialni. Spowoduje to dodatkowe poszerzenie zabudowy komina który może przez to przyjąć nieco monstrualne wymiary i spowoduje zajęcie części powierzchni użytkowej sypialni.

    Teraz kilka spraw do poruszenia:
    - chciałem skorzystać z sytemu PE-FLEX by mieć przede wszystkich cichą instalację schowaną w wylewce/stropie jętkowym (warstwa ocieplenia). Propozycje wykonawcy odczytuje jako próbę zmaksymalizowania swojego zysku kosztem wykonania "bieda-instalacji". Obawiam się, że instalacja wykonana w dużej mierze na kanałach sztywnych będzie przenosić hałas i drgania wywoływane przez rekuperator do pomieszczeń na poddaszu,
    - obawiam się, że izolacja owych kanałów wełną 30mm będzie kilka razy gorsza niż kanałów PE-FLEX prowadzonych w warstwie ocieplenia stropu jętkowego,
    - obawiam się hałasu jaki może generować sama centrala/pęd powietrza w pionach na bazie rur spiro w sypialni.
    - z racji tego, że kanały miałyby być prowadzone po podłodze strychu, tracę przez to znaczną część powierzchni użytkowej owego stryszku,
    - anemostat w wiatrołapie umieszczony wewnątrz szafy w zabudowie - czy takie rozwiązanie nie sprawi, że będę miał tutaj jedynie namiastkę prawidziwej wentylacji?. Projektant twierdzi, że może mi zaprojektować w wiatrołapie wywiew w ten sposób lub wcale aby nie powodować strat w odzysku ciepła po otwarciu drzwi zewnętrznych. Na miłość boską - wentylacja ma być dla mnie, nie ja dla wentylacji!!!

    Wreszcie na koniec - utwierdźcie mnie proszę w przekonaniu lub rozwiejcie moje obawy ponieważ odnoszę wrażenie, że zaproponowane przez wykonawcę rozwiązania są po prostu tańsze w wykonaniu i służą w dużej mierze zmaksymalizowaniu jego zysków. Cena za instalację została ustalona wcześniej, na miejscu budowy miała miejsce wizja lokalna w trakcie której przekazałem przedstawicielowi wykonawcy swoje oczekiwania. To co proponuje mi się obecnie jest odległe od tego czego oczekiwałem.

    Podpowiedzcie też proszę czy taka instalacja będzie działać prawidłowo, będzie cicha i efektywna (rury pe flex 50mm, w dużej mierze rury spiro zamiast kanałów elastycznych). Powierzchnie użytkowe poszczególnych pomieszczeń znajdziecie w załącznikach poniżej wraz z projektowaną przepustowością poszczególnych punktów wywiewnych/nawiewnych. Mam świadomość, że godząc się na taki projekt równocześnie muszę pogodzić się również z utratą części strychu - w domu nie mam piwnicy i część strychową traktuję jako przestrzeń użytkową do składowania różnego rodzaju szpargałów. Szczerze mówiąc mam zamiar kolejny raz zakwestionować przedstawiony projekt i egzekwować od wykonawcy wykonania instalacji zgodnie ze swoimi oczekiwaniami. Chciałbym jednak poznać wasze zdanie na ten temat bo może to ja jestem w błędzie a przedstawione rozwiązania są po prostu lepsze?

    Informacje do szkiców:
    - niebieskie linie ciągłe- instalacja nawiewna, kanały sztywne typu SPIRO
    - czerwone linie ciągłe- instalacja wyciągowa, kanały sztywne typu SPIRO
    - niebieskie linie przerywane - instalacja nawiewna, kanały Pe-Flex 50
    - czerwone linie przerywane - instalacja wyciągowa, kanały Pe-Flex 50
    - kółka czerwone i niebieskie - przejście przez strop kanału sztywnego SPIRO
    - kółka czerwone i niebieskie ze strzałkami - zawory wentylacyjne wyciągowe, nawiewne (anemostaty).



    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Parter.jpg
Wyświetleń:	15
Rozmiar:	7,1 KB
ID:	393081   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Poddasze.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	10,1 KB
ID:	393082   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Strych.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	9,4 KB
ID:	393083  
    Ostatnio edytowane przez sagemini ; 13-07-2017 o 21:15

  3. #323

    Domyślnie

    Cytat Napisał sagemini Zobacz post

    Generalnie chciałem mieć instalacje opartą o rozwiązania z systemu PE-FLEX tj. rury, skrzynki rozprężne i rozdzielcze, itp. Chciałem by wykonawca użył rur o średnicy 75mm. Chciałem by rury dla potrzeb WM parteru zostały rozprowadzone w wylewce poddasza - mam na to ok. 18 - 19 cm (styropian + wylewka + panele/parkiet). Takie same rury miały zostać poprowadzone w pod jętkami w warstwie ocieplenia na potrzeby WM pomieszczeń na poddaszu. Oczywiście zakładałem też, że rury spiro pojawią się w mojej instalacji w kontekście wykonania czerpni, wyrzutni i pionów. Rekuperator na strychu.
    Tyle w temacie, tak powinieneś mieć zrobione, może poza całym odcinkiem spiro do rekuperatora. Ale to co powyżej napisałeś tak powinno wyglądać. Dalej nie komentuje. Nie wiem ile Cię policzono i czy już coś płaciłeś ale całkiem obiektywnie patrząc na to ja czegoś takiego bym nie zrobił. I to dobrze nie jest.

    Tyle w temacie.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  4. #324
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sagemini

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-224
    Posty
    90

    Domyślnie

    Dzięki Grzegorz, liczę się z Twoim zdaniem i je szanuje. Przy okazji utwierdziłeś mnie w przekonaniu, że nie mogę się zgodzić na instalację wykonaną w ten sposób. Zapytam jeszcze o coś - czy wykonujesz instalacje WM i byłbyś zainteresowany zleceniem na terenie Częstochowy?

  5. #325

    Domyślnie

    Cytat Napisał sagemini Zobacz post
    Dzięki Grzegorz, liczę się z Twoim zdaniem i je szanuje. Przy okazji utwierdziłeś mnie w przekonaniu, że nie mogę się zgodzić na instalację wykonaną w ten sposób. Zapytam jeszcze o coś - czy wykonujesz instalacje WM i byłbyś zainteresowany zleceniem na terenie Częstochowy?
    Forum, to nie miejsce ogłoszeń i ofert . Tutaj nawet nie trzeba być jakimś specjalistą, przecież to śmiesznie nawet wygląda na "chłopski" rozum że część spiro, część flexy... dziwne, nieprawdaż? Poza tym, skoro są kanały antybakteryjne, przystosowane do instalacji domowych to po co uderzać w jakieś spiro... chyba po to by się ich pozbyć ze stanów magazynowych tak ja to widzę...
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  6. #326
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sagemini

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-224
    Posty
    90

    Domyślnie

    Jestem świadomy, że obecny projekt jest do kitu a zapytać o Twoje ewentualne zainteresowanie wykonaniem kompletnego systemu rekuperacji zawsze warto

  7. #327

    Domyślnie

    jak mocujecie ramkę anemostatu do stropu betonowego? Mam przepusty o średnicy 150 i mogę wkręcić się ramką w strop.
    Projekt Nugat4, p.u. 150m2, Podłoga-14cm EPS100, ściany-20cm 0.031, strop-36cm EPS80, Okna: U=0,7-1,2, skosy betonowe - 22cm EPS, 100% podłogówki + 2 drabinki, WM Kinetic 250, GZ50-Immergas Victrix 12 TT

  8. #328

    Domyślnie

    Cytat Napisał hektor80 Zobacz post
    jak mocujecie ramkę anemostatu do stropu betonowego? Mam przepusty o średnicy 150 i mogę wkręcić się ramką w strop.
    3. opcje
    a) wiertełko i mini dybelek
    b) klej
    c) jak masz na puszcze to jak równo jest docięte do sufitu to ramka powinna wejść bardzo ciężko więc nie wypadnie i wystarczy wkręcić anemostat.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  9. #329

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    3. opcje
    a) wiertełko i mini dybelek
    b) klej
    c) jak masz na puszcze to jak równo jest docięte do sufitu to ramka powinna wejść bardzo ciężko więc nie wypadnie i wystarczy wkręcić anemostat.
    wiertełko odpada. wpadnie w dziurę. mam przedłużkę z nierdzewki z termokontrol i niestety ramka wchodzi dość luźno. Zostaje chyba tylko opcja z klejem której wolałem uniknąć...
    ewentualnie myślę jeszcze nad klejeniem tej ramki tasmą alu od środka przedłużki

    i jeszcze jedno.. wszystko kupowałem w termokontrol i razem z anemostatami dostałem takie czarne uszczelki. do czego one służą?
    Ostatnio edytowane przez hektor80 ; 14-07-2017 o 11:42
    Projekt Nugat4, p.u. 150m2, Podłoga-14cm EPS100, ściany-20cm 0.031, strop-36cm EPS80, Okna: U=0,7-1,2, skosy betonowe - 22cm EPS, 100% podłogówki + 2 drabinki, WM Kinetic 250, GZ50-Immergas Victrix 12 TT

  10. #330

    Domyślnie

    Cytat Napisał hektor80 Zobacz post
    wiertełko odpada. wpadnie w dziurę. mam przedłużkę z nierdzewki z termokontrol i niestety ramka wchodzi dość luźno. Zostaje chyba tylko opcja z klejem której wolałem uniknąć...
    ewentualnie myślę jeszcze nad klejeniem tej ramki tasmą alu od środka przedłużki

    i jeszcze jedno.. wszystko kupowałem w termokontrol i razem z anemostatami dostałem takie czarne uszczelki. do czego one służą?
    To uszczelka do ramki anemostatu
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  11. #331

    Domyślnie

    Na 15. str. tego tematu pytałem o poprawność mojego projektu wentylacji mechanicznej. Dziś jestem po rozmowie z ekipą od montażu pieca gazowego w kotłowni. Powiedzieli mi że oprócz wentylacji mechanicznej wywiewnej jaką chcę zastosować musi być bezwzględnie wentylacja grawitacyjna wychodząca ponad dach, ponieważ firma (kominiarz?) dostarczająca gaz nie podpisze odbioru. Podobna sytuacja w kuchni gdzie mam mieć kuchenkę gazową. Mówią że musi być wentylacja grawitacyjna.
    Piec gazowy o mocy poniżej 24kw, z podwójną rurą spalania. Rura ma być wyprowadzona po prostu przez ścianę kotłowni na zewnątrz.

    Czy są takie przepisy/praktyki aby oprócz wentylacji mechanicznej bezwzględnie musiała być wentylacja grawitacyjna w kotłowni i kuchni gazowej?
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wentylacja2.jpg
Wyświetleń:	19
Rozmiar:	87,1 KB
ID:	393130  

  12. #332

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    To uszczelka do ramki anemostatu
    chyba nie bo za duża średnica. do 125mm ta uszczelka nie wejdzie
    Projekt Nugat4, p.u. 150m2, Podłoga-14cm EPS100, ściany-20cm 0.031, strop-36cm EPS80, Okna: U=0,7-1,2, skosy betonowe - 22cm EPS, 100% podłogówki + 2 drabinki, WM Kinetic 250, GZ50-Immergas Victrix 12 TT

  13. #333
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.346
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał kosiorski-eu Zobacz post
    Czy są takie przepisy/praktyki aby oprócz wentylacji mechanicznej bezwzględnie musiała być wentylacja grawitacyjna w kotłowni i kuchni gazowej?
    Przepisy zakazują łączenia w jednym pomieszczeniu wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej. Ale wielu kominiarzy tego nie wie i się domagają złamania prawa.

  14. #334

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Przepisy zakazują łączenia w jednym pomieszczeniu wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej. Ale wielu kominiarzy tego nie wie i się domagają złamania prawa.
    99% kominiarzy jakich spotkałem razi swoją niewiedzą! Tragedia!
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  15. #335

    Domyślnie

    Cytat Napisał hektor80 Zobacz post
    chyba nie bo za duża średnica. do 125mm ta uszczelka nie wejdzie
    musiałbym to widzieć co to za uszczelkę ci dali
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  16. #336

    Domyślnie

    Cytat Napisał kosiorski-eu Zobacz post
    Na 15. str. tego tematu pytałem o poprawność mojego projektu wentylacji mechanicznej. Dziś jestem po rozmowie z ekipą od montażu pieca gazowego w kotłowni. Powiedzieli mi że oprócz wentylacji mechanicznej wywiewnej jaką chcę zastosować musi być bezwzględnie wentylacja grawitacyjna wychodząca ponad dach, ponieważ firma (kominiarz?) dostarczająca gaz nie podpisze odbioru. Podobna sytuacja w kuchni gdzie mam mieć kuchenkę gazową. Mówią że musi być wentylacja grawitacyjna.
    Piec gazowy o mocy poniżej 24kw, z podwójną rurą spalania. Rura ma być wyprowadzona po prostu przez ścianę kotłowni na zewnątrz.

    Czy są takie przepisy/praktyki aby oprócz wentylacji mechanicznej bezwzględnie musiała być wentylacja grawitacyjna w kotłowni i kuchni gazowej?
    Jaki to będzie kocioł? Kondesat?
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  17. #337

    Domyślnie

    Cytat Napisał sagemini Zobacz post
    Dzięki Panowie za opinie. Z tym wywiewem w korytarzu zabiliście mi jednak klina. Pamiętam, że czytałem gdzieś o tym, że punkt nad schodami jest najciepejszym miejscem w domu bo tam kumuluje się ciepłe powietrze uchodzące z parteru i po części z piętra. Sugestia była taka, że w tym miejscu powinien być zamontowany wywiew dla poprawy skuteczności odzysku ciepła przez centrale. Taką samą argumentacje dla wywiewu w tym miejscu przedstawił mi projektant.
    Polecam ci zmienić projektanta, bo on dopiero co szkołę skończył i to chyba jakąś prywatną.

    Co to za pomysł?
    Wyciągać ciepło z domu, by odzyskać je w rekuperatorze, który uwzględniając wszystkie anomalie typu, brudne filtry, nieszczelności na rurach, braki w izolacji, zamarznięty wymiennik itp - średnio odzyska tego ciepła max 40%.
    Ja rozumiem, wyrzucać nadmiar ciepła np znad kominka (palący się kominek to najczęściej kaprys mieszkańców i nadmiar ciepła, bo w domu wszędzie podłogówki).

    Kiedyś w domach były dwa grawitacyjne kanały wentylacyjne i dziurawe okna.
    Dzisiaj buduje się termosy, które bez wymuszonej wentylacji stają się miejscem nieprzyjaznym dla człowieka.

    Niestety ludzie są rózni i potrafią mieć naprawdę dziwne potrzeby.
    Znam przypadki, które robią wyciąg wentylacyjny pod zlewem.
    Bo są takimi leniami, że nie potrafią raz na 2 dni wynieść śmieci tylko robią z kosza kompostownik.
    To samo ze spiżarnią.
    Jak słyszę, że u kogoś spiżarnia śmierdzi to od razu mam przed oczami chlew i stado świni.
    Co ludzie trzymają w tych spiżarniach?
    Czy my naprawdę żyjemy wczasach, kiedy trzeba robić zapasy kartofli na cały rok?

    Zdecydowanie za bardzo się nad tą wentylacją rozczulacie.
    Przede wszystkim sypialnie:
    Obowiązkowo nawiew 2x75 mm dla jednoosobowej sypialni i 3x75 dla 2 osobowej.
    Jak są odcinki długie (powyżej 10 m) to lepiej dołożyć kolejną rurę.
    Łazienki to są główne źródła wilgoci.
    Tam robimy tyle wywiewów by zbilansować nawiewy.
    Jak ktoś ma dużą rodzinę i gotujecie codziennie obiady to kuchnię również potraktować jak łazienkę.

    Inne pomieszczenia w domu się praktycznie nie liczą.
    Niezależnie co tam dacie i ile rur.
    O ile występuje tam MINIMALNY ruch powietrza, będzie to wystarczające dla skutecznej wentylacji.

  18. #338
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    sagemini

    Zarejestrowany
    Dec 2016
    Skąd
    Częstochowa
    Kod pocztowy
    42-224
    Posty
    90

    Domyślnie

    To może inaczej - nie robiąc anemostatu nad schodami to powietrze i tak zostanie wyciągnięte np. w łazience na piętrze. W czym zatem widzisz problem?. To samo powietrze i tak przejdzie przez rekuperator i tak. Jedyna różnica w przypadku przyjęcia Twojego toku rozumowania jest taka, że powietrze takie przejdzie jeszcze przez łazienkę zanim zostanie wyssane do rekuperatora.

    W kwestii spiżarki pod schodami - nie będzie ona ogrzewana, dodatkowo najniższy jej punkt znajduje się poniżej poziomu gruntu. Boje się wilgoci, choćbym trzymał tam jedynie pół worka ziemniaków, kilka marchewek i 2 cebule. Rekuperacja ma byc dla mnie a nie odwrotnie. Ja chcę mieć tam wywiew, Ty nie musisz.

  19. #339

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Jaki to będzie kocioł? Kondesat?

    Tak to ma być kocioł kondensacyjny.

  20. #340

    Domyślnie

    Cytat Napisał sagemini Zobacz post
    To może inaczej - nie robiąc anemostatu nad schodami to powietrze i tak zostanie wyciągnięte np. w łazience na piętrze. W czym zatem widzisz problem?. To samo powietrze i tak przejdzie przez rekuperator i tak. Jedyna różnica w przypadku przyjęcia Twojego toku rozumowania jest taka, że powietrze takie przejdzie jeszcze przez łazienkę zanim zostanie wyssane do rekuperatora.

    W kwestii spiżarki pod schodami - nie będzie ona ogrzewana, dodatkowo najniższy jej punkt znajduje się poniżej poziomu gruntu. Boje się wilgoci, choćbym trzymał tam jedynie pół worka ziemniaków, kilka marchewek i 2 cebule. Rekuperacja ma byc dla mnie a nie odwrotnie. Ja chcę mieć tam wywiew, Ty nie musisz.
    To nie tak. Nie osłabiamy wentylacji łazienek. Co do spiżarni to prawda jest taka że jak damy tam wywiew to w zasadzie my te wilgoć będziemy tam dostarczać suszy suche świeże powietrze.

Strona 17 z 26

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony