dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Palenie drewnem piecem na ekogroszek

    Pytanie może dziwne , ale od 3 lat nie mogę spalić drewna odpadowego i chciałbym się tego wreszcie pozbyć , a w sezonie u mnie działa kocioł na ekogroszek i kominek idzie w odstawkę ...
    Dodatkowo kominek nie posiada rozprowadzenia ciepła i nie nadaje się do ogrzania całego domu.

    Zrobiło się cieplej i myślałem aby po powrocie do domu rozpalać w kotle drewno i tam przepalać do wieczora,

    Tylko jak do tego się zabrać ? Mam kocioł z rusztem wodnym.

    Czy można wykorzystać elektronikę kotła do wspomagania paleniem ?
    Co zrobić z nadmiarem mocy (ciepła) ?

    W dzien przy obecnych temperaturach jest symboliczne zapotrzbowanie na ciepło , dopiero w nocy temperatura drastycznie spada i wtedy zapotrzebowanie robi się większe..

    Jak "przygotować" kocioł do takiej pracy ?
    Grzejemy kocioł do wysokiej temperatury (np. 70-80 stopni) i później sobie temperatura spada i wtedy znów następnego dnia rozpalamy kocioł ?
    Nie ukrywam że nie chce przegiąć z temperaturą aby woda mi się nie zagotowała ...

    Palenie było by trochę upierdliwe , ale no cóż chce wreszcie spalić te drewno

    Jakieś pomysły i porady ???
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    [...]

    Jakieś pomysły i porady ???
    Oddaj drewno sąsiadowi, zrób sobie ognisko latem itp.
    W piecu na ekogroszek zapaliłem drewno raz z ciekawości. Też myślałem, że coś drewnem nadrobię w ciepłe dni.
    Po godzinie piec wygasiłem. Ruszt wywaliłem. I obiecałem sobie nigdy więcej.
    MARTINOS

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał MARTINOS Zobacz post
    Oddaj drewno sąsiadowi, zrób sobie ognisko latem itp.
    W piecu na ekogroszek zapaliłem drewno raz z ciekawości. Też myślałem, że coś drewnem nadrobię w ciepłe dni.
    Po godzinie piec wygasiłem. Ruszt wywaliłem. I obiecałem sobie nigdy więcej.
    Każdemu to mówię że tak się kończy "szybka" przygoda w paleniu na ruszcie
    To wszystko pięknie wygląda ale tylko w opisach na stronach producentów kotłów.
    I nie piję do producenta kotła Kaszpira ale wszystkich.

  4. #4

    Domyślnie

    Nie powiało optymizmem

    Kiedyś coś tam próbowałem spalać (pamiętam) , ale szybko "przesiadłem" się na kominek
    Zapewne nie bez powodu
    Tyle u mnie największą wadą kominka jest brak rozprowadzenia ciepła , więc nie nadaje się do ogrzewania całego domu , bo i do tego nie miał służyć.

    Zapewne skończy się tak że wyłączę podłogówkę a zostawię jedynie CWU + grzejniki i one będą zasilane z kotła. Poddasze + łazienka będzie grzana grzejnikami , a ja będę dogrzewał dom dodatkowo kominkiem i choć trochę pozbędę się drewna ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar trammel
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Jelcz
    Posty
    103

    Domyślnie

    Podobno najlepiej wyjąć wtyczkę od podajnika i palić tak jak zwykle, ale tej opcji nie próbowałem.
    Zdarzało mi się natomiast w trybie ręcznym ( rozpalanie ) włączyć pompę CO i palić przy uchylonych drzwiczkach popielnika i drugi sposób - z zamkniętymi drzwiczkami i włączoną dmuchawą. Oba te sposoby mają tą wadę, że trzeba doglądać kotła żeby nie zagotować wody.
    Kocioł Skam-p z rusztem wodnym i sterownikiem Cobra.

  6. #6

    Domyślnie

    No cóż trudno , chyba dam sobie spokój z paleniem drewnem w kotle.

    Tutaj kominek ma ten plus że ma dużą komorę i szklane drzwiczki i można sobie palić bez otwierania drzwiczek ...

    Dzisiaj wyłączam podłogówkę i tylko będą działać same grzejniki + CWU a resztę dogrzeję kominkiem.
    A palenie drewnem w kotle sobie odpuszczam ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Ja dla odmiany spaliłem mnóstwo drewna w moim kotle i byłem bardzo zadowolony. Nie powiem ci jaki ruszt miałem (bo się nie znam), ale był to kocioł Domino 25kW z Pleszewskiej Fabryki Kotłów. Odłączałem podajnik (od prądu), układałem ruszt awaryjny, przechodziłem na sterowanie ręczne, żeby sterować jedynie nadmuchem i paliłem drewnem - głównie pociętymi paletami i wierzbami, które wyciąłem z mojej działki - starczyło tego na podgrzewanie CWU przez 2 lata. Oczywiście trzeba uważać - raz zagotowałem wodę, ale ,że do układ otwarty z przelewem do kanalizacji to nic wielkiego się nie stało. Wadą jest też spora ilość osadu/pyłu z drewna, który dość często trzeba czyścić, ale ogólnie byłem zadowolony bo CWU latem miałem właściwie za darmo, a mój kocioł, jak już wspominałem nie palił tak mało jak Wasze
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał trammel Zobacz post
    Podobno najlepiej wyjąć wtyczkę od podajnika i palić tak jak zwykle, ale tej opcji nie próbowałem.
    Zdarzało mi się natomiast w trybie ręcznym ( rozpalanie ) włączyć pompę CO i palić przy uchylonych drzwiczkach popielnika i drugi sposób - z zamkniętymi drzwiczkami i włączoną dmuchawą. Oba te sposoby mają tą wadę, że trzeba doglądać kotła żeby nie zagotować wody.
    Kocioł Skam-p z rusztem wodnym i sterownikiem Cobra.
    Trammel Cobra ma tryb obsługi rusztu awaryjnego i nie musisz wyciągać wtyczek
    Pilnuje dmuchawy, pilnuje pracy pomp, pilnuje nastawy temperatury.

    Jak spalam papiery, to uchylam drzwiczki popielnika, bo tak szybciej i czyściej.

    Większej ilości drewna to ja bym jednak nie spalał w kotle, szkoda komina, kotła. Pewnie nie jest to suche.. a drewno to lubi temp. >70st.C
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    No cóż trudno , chyba dam sobie spokój z paleniem drewnem w kotle.
    To mogłeś robić sukcesywnie przez cały sezon grzewczy, najkorzystniej w większe mrozy.
    Wówczas po kawałeczku drewna na ruszt przy okazji pracy podajnika i by się ze spokojem trochę tego spaliło.

    W samo drewno i spalanie w kotle mi by się nie chciało bawić.
    Drewno do kominka czy na jakiegoś grilla przy ognisku zostawić.....
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarecki79 Zobacz post
    To mogłeś robić sukcesywnie przez cały sezon grzewczy, najkorzystniej w większe mrozy.
    Wówczas po kawałeczku drewna na ruszt przy okazji pracy podajnika i by się ze spokojem trochę tego spaliło.

    W samo drewno i spalanie w kotle mi by się nie chciało bawić.
    Drewno do kominka czy na jakiegoś grilla przy ognisku zostawić.....
    Kiedyś tak próbowałem dokładać drewienko przy paleniu , ale szczerze mówiąc szybko dałej sobie spokój, bo cały syf spadał na palnik a dodatkowo blokował przepływ spalin.


    Drewno powinno być suche bo to w większości drewno konstrukcyjne , paletowe i itd ...

    Sądzę że tak jak już wyżej napisałem , wyłączę podłogówkę i będę grzał kotłem tylko grzejniki + CWU a dodatkowo będę dopalał kominkiem

    Bo szczerze mówiąc bardzie komfortowo się spala drewno w kominku niż w kotle ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał kaszpir007 Zobacz post
    a dodatkowo będę dopalał kominkiem

    Bo szczerze mówiąc bardzie komfortowo się spala drewno w kominku niż w kotle ...
    Jakbym miał kominek, to też bym w nim drewnem palił


    Ten wodny to traktować jako awaryjny, ew. spalić na nim papiery, czy jakby zimą tfu tfu siadł motoreduktor, to na czas naprawy czy wysyłki nowego można przepalać grubszym węglem czy drewnem, co by nie zamarznąć.

    Trammel chyba jednak nieco więcej drewna przez ten ruszt przerzucił
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  12. #12

    Domyślnie

    Drewno "nie lubi" postoju (smoła), więc albo dokładasz co chwilę albo doświadczalnie dobierasz jednorazowy załadunek i rozpalasz od góry (www.woodheat.org/top-down-steps.html). nie jest to specjalnie trudne, ale wymaga nieco wprawy.

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    piotraudi

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    3-MIASTO
    Posty
    125

    Domyślnie

    J a natomiast wkładam kilka mniejszych i jeden duży pniaczek na palenisko tz awaryjne i jestem dość zadowolony
    kocioł cały czas podaje ekogroszek w trybie automatycznym wiec podczas podbijania temperatury pniaczki z rusztu awaryjnego same sie podpalają wówczas temp.na kotle szybciej dochodzi do ustawionej to do tego dłużej utrzymuje sie na podanej temp.co powoduje zwiekszeniem przerw i ich długości w podawaniu ekogroszku
    aa mam dość duże drzwiczki na ruszt awaryjny 22cmwys na 40cm szer kocioł 15kw
    do tej metody sa 2 minusy 1)musze uważać na czujnik najlepiej go wyjąć z czopucha ponieważ producent pisze że wytrzymuje do 340stopni
    a ją na drewnie dość latwo uzyskać 2)osoba która podłanczala kocioł nie zalożyła tz szybra abym mógł samemu sobie ustalić cug

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony