dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 4
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 68
  1. #21
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    scrabie

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    celestynów
    Kod pocztowy
    05-430
    Posty
    538

    Domyślnie

    Panowie jak już mówiłem, ja nie odradzam solarów, natomiast dla mnie są nie opłacalne. Podatków można nie zapłacić, a można też zapłacić ponad 30% można wziąć kredyt na rok, a można na 10 lat. Za dużo zmiennych.
    Pozdrawiam zadowolonych posiadaczy

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał gentoonx Zobacz post
    Nie chcę się czepiać, ale nie sądzisz że jedno zdanie przeczy drugiemu?
    Jeśli przewymiarowana nie jest to nie ma nadmiaru, jeśli jest nadmiar to jest przewymiarowana.
    Chyba że to o czym piszesz dotyczy 2-3 dni w roku, ale wtedy to nie "nadmiar" i nie ma co sie przejmować 10kWh na rok, bo przypadku wyjazdu na 2-tygodniowy urlop latem nie rozpatrujemy, bo nie można mówić o nadmiarze czegoś w chwili kiedy z tego nie korzystamy
    Nie ma żadnego zaprzeczenia. Średnio co 3-4 klient dopytuje, czy solary aby na pewno będą w stanie zagrzać wystarczająco wodę, czy nie będzie trzeba dogrzewać itp. Na szczęście z czasem odsetek niedowiarków jest coraz mniejszy, bo ludzie widzą jak to działa u innych. Natomiast często ci wątpiący dopytują mnie po kilku tygodniach od odpalenia instalacji co mają robić z tą ciepła wodą, bo na zasobniku mają temp. wody 50-70'C. Pewnie wynika to w dużej mierze z faktu, że do tej pory byli przyzwyczajeni do oszczędzania ciepłej wody, a przy solarach już nie ma tej obawy.

    Też uważam, że każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Dla dwóch starszych osób, które sa nauczone do notorycznego oszczędzania cwu, solary raczej nie będą inwestycją opłącalną, ale na pewno sporą wygodą (zwłaszcza jak w domu jest stary piec weglowy). Ale dla rodziny z trójką dzieci, w tym dwie panny na wydaniu, inwestycja powinna się zwrócić się stosunkowo szybko.
    Ciekawą rzecz powiedział mi tez jeden klient - że wychodzi z założenia, że dziś ma pieniądze i może zainwestować w coś, co na starość może dać mu realne oszczędności, bo na emeryturze może mieć skromny budżet. Różnie ludzi podchodzą do tematu.
    A co do podatku - te ponad 30% (zakładam że chodzi o 32% na skali podatkowej) to zapłacą te osoby, które mają takie dochody, że są w stanie za 1-2 pensje kupić kompletną instalację. Oni raczej nie sa zainteresowani dotacjami.

  3. #23
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    scrabie

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    celestynów
    Kod pocztowy
    05-430
    Posty
    538

    Domyślnie

    A powiedz mi red taką rzecz. Panel dajmy na to 2m 2. Ile wody nagrzeje, ile by kosztował wraz z montażem i ile dni w roku będzie grzał wodę bez wsparcia?Wiem, że ja sam napisałem pół roku, ale wiemy że to nie możliwe. Mieszkam w okolicach Warszawy jeśli to ważne. Jeśli to takie super iw zasadzie to za darmo, bo się moment zwróci to może i ja się zdecyduję.

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał scrabie Zobacz post
    A powiedz mi red taką rzecz. Panel dajmy na to 2m 2. Ile wody nagrzeje, ile by kosztował wraz z montażem i ile dni w roku będzie grzał wodę bez wsparcia?Wiem, że ja sam napisałem pół roku, ale wiemy że to nie możliwe. Mieszkam w okolicach Warszawy jeśli to ważne. Jeśli to takie super iw zasadzie to za darmo, bo się moment zwróci to może i ja się zdecyduję.
    Sam panel z montażem to by kosztował 1500 zł Tylko z czymś go trzeba połączyć. instalacja 2+200 około 9-10 tys zł, 3+300 ok. 12 tys zł. Tak z grubsza bez wnikania w szczegóły.
    Wody nagrzeje tyle, jak duży będzie zasobnik Wszystko zalezy od zuzycia.Wg moich obserwacji dobrze dobrana instalacja da cwu w okresie kwiecień - październik, z możliwymi małymi brakami w okresach przejściowych (wszystko zalezy od pogody i zużycia wody). Generalnie przyjmuje się pokrycie ok. 60% w skali roku.
    Nikt nie napisał że jest to za darmo. A czy super? Na pewno dla ludzi palących w piecach weglowych jest to super wygodne.

  5. #25
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Zakładając następujące warunki pogodowe - średnie promieniowanie 650W/m2, 8h czas promieniowania oraz temperaturę otoczenia 10stC - dzienny uzysk energii wyjdzie około 2,75kWh/m2 pow. brutto (~3kWh/m2 pow. czynnej) - czyli z 2 m2 pow. brutto mamy 5,5kWh/d.

    Zakładając następujące, dzienne zużycie energii:
    2 Osoby x 40l = ~3,26kWh/d
    Zbiornik 200l = 3kWh/d
    Cyrkulacja (jeśli jest) 4h/d, l=10mb = 0,4kWh/d
    Razem mamy ~6,7kWh/d.
    Ostatnio edytowane przez RAPczyn ; 21-05-2014 o 08:22
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  6. #26
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar nela29
    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Warszawa Wesoła
    Kod pocztowy
    05-075
    Posty
    189

    Domyślnie

    Ja sobie policzylam, ze cwu bedzie miesiecznie zuzywalo 250 zl gazu. Z obliczen wychodzi, ze 5 kolektorow prozniowych 15-to rurowych dostarczy tyle enerii, ze w 100% ogrzeje cwu przez caly rok, w lecie basen, a w zimie wspomoze podlogowke. Gdyby wiec tylko liczyc cwu to zwocic sie to powinno po ~5 latach. Nie licze basenu bo nie podrzewalibysmy go gdyby kolektorow nie bylo. CO jest niewiadoma wiec tez nie uwzgledniam.
    240m2 (100% podłogówki), kocioł 1F ACV kondensat.
    Ściany 3-warstwowe 42 cm + 15cm styropian grafit. 20cm podłoga, 15-18cm piany na dachu.

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.226

    Domyślnie

    Szacując grubo...
    750 litrów CWU dziennie (te 250zł za gaz)
    Rozumiem... córka na wydaniu...


    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  8. #28
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar nela29
    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Warszawa Wesoła
    Kod pocztowy
    05-075
    Posty
    189

    Domyślnie

    2 malych dzieci, maz i ja 750l to za duzo, ale cyrkulacja...
    240m2 (100% podłogówki), kocioł 1F ACV kondensat.
    Ściany 3-warstwowe 42 cm + 15cm styropian grafit. 20cm podłoga, 15-18cm piany na dachu.

  9. #29

    Domyślnie

    250 zł miesięcznie za CWU grzane gazem? Czy oby na pewno ktoś to dobrze policzył?

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał nela29 Zobacz post
    Ja sobie policzylam, ze cwu bedzie miesiecznie zuzywalo 250 zl gazu. Z obliczen wychodzi, ze 5 kolektorow prozniowych 15-to rurowych dostarczy tyle enerii, ze w 100% ogrzeje cwu przez caly rok, w lecie basen, a w zimie wspomoze podlogowke. Gdyby wiec tylko liczyc cwu to zwocic sie to powinno po ~5 latach. Nie licze basenu bo nie podrzewalibysmy go gdyby kolektorow nie bylo. CO jest niewiadoma wiec tez nie uwzgledniam.
    jeśli liczyć że jedna kWh z gazu jest po 0,25 zł, to oznacza że rocznie idzie 12000 kWh na CWU?
    grzane 123 m2 || 3,2 kW || bez urządzeń dymiących || COP 1 || PV

    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH || ZDECYDOWANIE NIE POLECAM KALORYFERÓW REGULUS

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał nela29 Zobacz post
    2 malych dzieci, maz i ja 750l to za duzo, ale cyrkulacja...
    Czyściochy

    licząc nawet po 100ltr/os dziennie, potrzeba jakieś 5300kWh rocznie. Nie sądzę aby nawet 5 kolektorów za cirka 20kPLN dało zimą 100% pokrycia przy takim zużyciu a co dopiero 2x takim, ale ... mogę się mylić
    Ostatnio edytowane przez gentoonx ; 17-05-2014 o 00:02

  12. #32
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    scrabie

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    celestynów
    Kod pocztowy
    05-430
    Posty
    538

    Domyślnie

    A mi się wydaje, że koleżanka handlarzom za mocno wierzy. Hewalex na swojej stronie pisze że średniorocznie ich panele zaspokajają 40% zapotrzebowania przy czym w zimę prawie wcale. Skąd u Ciebie 100 % pokrycia? wedłg mnie to pewnie 3 miesiące pełne pokrycie, 6 miesięcy wspomaganie i 3 miesiące zupełnie nic. Wytłumaczcie mi jak to ma działać w takie
    pogody jak teraz czyli chmury i deszcz?
    Ostatnio edytowane przez scrabie ; 17-05-2014 o 10:37

  13. #33
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    scrabie

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    celestynów
    Kod pocztowy
    05-430
    Posty
    538

  14. #34
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Bo jak się kto napali to handlarz zawsze dostrzega, a wtedy to ... nawet goowno jako czekoladowy cukierek sprzeda

  15. #35

    Domyślnie

    U mnie 4 osoby dorosłe i roczne dziecko 5-6m3 ciepłej wody plus duża cyrkulacja. 2 osoby kąpią się w wannie, 2 w prysznicu a dziecko w brodziku

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał scrabie Zobacz post
    Choć posiadam kolektory słoneczne firmy Hewalex i jestem z nich bardzo zadowolony to mimo wszystko nie bardzo lubię czytać wywodów naukowych, testów itp przeprowadzanych przez sprzedawcę/producenta owego produktu ze względu na ograniczony obiektywizm.

  17. #37
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    scrabie

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    celestynów
    Kod pocztowy
    05-430
    Posty
    538

    Domyślnie

    Ale chcesz mi powiedzieć, że cały rok masz tyle cieplej wody z tych kolektorów?

  18. #38
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tomaszzakopane

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Zakopane
    Kod pocztowy
    34-500
    Posty
    115

    Domyślnie

    Wszyscy piszą tylko o opłacalności a nikt nie piszę o tym że to czysta odnawialna energia

    Przecież prąd w Polsce nie bierze się znikąd tylko w dużej większości ze spalania węgla co wiąże się z zatruwaniem powietrza którym oddychamy my wszyscy nasze dzieci a później dzieci naszych dzieci
    A wszyscy zauważyliście ze choroby nowotworowe to plaga naszych czasów a z nieba się nie biorą

    Mieszkam w Zakopanem i szlak mnie trafia jak widzę dymiące kominy nawet w lecie smród i smog nad miastem bo ludziska grzeją wodę

    I te wasze obliczenia 50 l na osobę na dobę o temp 45 st robi je ktoś kto nie ma małych dzieci i nie wie jak jest w praktyce bo obliczenia na kartce nijak mają się do rzeczywistości

    ja mam 5 osobową rodzinę i 300l wody podgrzanej do 70st starcza najwyżej na 2 dni czyli co drugi dzień palenie w piecu

    Wszystkim na zachodzie się opłaca tylko jak zwykle niektórym Polakom nie

    A czy opłaca się mieć samochód ? Nie przecież taniej wyjdzie jazda rowerem ale prawie każdy auto ma i to często nie jedno
    Wiec jak mam grzać wodę prądem i zakładać wodomierz na prysznicu aby dla każdego starczyło to dziękuje bardzo

    Właśnie zakładam zestaw skradający się z:
    zestaw 3 panele, zespół pompowy grunfos , uchwyty na dach , naczynie wzbiorcze glikol 20l , sterownik 4500zl
    Bojler 300l 2x wężownica 1800
    rura solarna z otuliną HT nierdzewka jakieś 40zł mb jakieś 600 zł

    Czyli wychodzi niespełna 7000 tyś beż zadnych dotacji

    Ktoś tu przeliczal że podgrzanie wody do 45 st na osobe kosztuje 380 zł u mnie 5 osób to jest przy dobrych oszczędnościach prawie 2000 tyś rocznie choć wątpie w to bo w domu nie mam nawet czajnika na prąd i płace 240zł za prąd a gdybym grzał wode to pewno 500 by było jak nic

    U mnie zużycie wody ciepłe jest sporo wyższe od zakładanej tak ze solary zwrócą się po 3-4 latach a nawet jeśli się nie zwróci to mogę sobie nalać wody do wanny czy dzieci i nie drżeć o to że zaraz wody nie będzie dla innych
    Wygoda kosztuje a jeśli jeszcze przy tym będę ekologiczny nie będę zatruwał środowiska przynajmniej przez 7-8 miesięcy w roku to duży plus

    Przecież niektórzy ludzie na papierosy wydadzą tyle przez rok czy to się opłaca ? nie a jednak paląfajki dalej
    Nie wszystko da się przeliczyć na pieniądze

  19. #39
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    tomaszzakopane

    Zarejestrowany
    Feb 2014
    Skąd
    Zakopane
    Kod pocztowy
    34-500
    Posty
    115

    Domyślnie

    Tutaj filmik dla tych którzy twierdzą że solary w zimie nie grzeją
    https://www.youtube.com/watch?v=sX_9RrcAUTY

  20. #40
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomaszzakopane Zobacz post
    ...
    I te wasze obliczenia 50 l na osobę na dobę o temp 45 st robi je ktoś kto nie ma małych dzieci i nie wie jak jest w praktyce bo obliczenia na kartce nijak mają się do rzeczywistości

    ja mam 5 osobową rodzinę i 300l wody podgrzanej do 70st starcza najwyżej na 2 dni czyli co drugi dzień palenie w piecu ...

    a ile w/g ciebie wychodzi, skoro 50ltr o temp 45stC jest oderwane od rzeczywistości?

Strona 2 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony